Σελίδα 12 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 22 62 112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 1426

Θέμα: scanner με USB TV STICK

  1. #111
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Μπορείς να κάνεις φίλε κανονικότατα. Κατέβασε ένα πρόγραμμα σχετικό και θα κάνεις παιχνίδι. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε και το προγραμμα που είπαμε σε άλλο ποστ για το virtual cable αν έχεις μια κάρτα ήχου. Γενικά οι δορυφόροι αυτοί έχουν πολύ καλό σήμα. Πολλοί προτείνουν για κεραία ιδιοκατασκευές του τύπου QFH πάντως και με ένα σύρμα μπορείς να τους λάβεις. Αν θές κάποιο πρόγραμμα σου προτείνω το wxtoimg .


    To πρόγραμμα αν κατεβάσει τα σωστά keplerians και δηλώσεις σωστά το μέρος που είσαι θα αρχίσει αυτόματα όταν μπει στην εκλειπτική μας ο δορυφόρος που σε ενδιαφέρει να μεταφράζει τα δεδομένα που εκπέμπει σε εικόνα... Μάλιστα θα λαμβάνεις και καλύτερα από ότι σε ένα συμβατικό πομποδέκτη γιατί το εύρος λήψης εδώ θα είναι μεγαλύτερο. Συνήθως η λήψη με τους τυπικούς πομποδέκτες δεν επιτρέπει να λάβουμε τις συχνότητες που βρίσκεται η πληροφορία για τα πιο φωτεινά pixels με αποτέλεσμα να γίνεται ένα clipping και να εμφανίζονται κενά ή μαύρα pixel σε σημεία που θα έπρεπε να είναι έντονη η πληροφορία του φωτισμού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον aeonios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kx5 (15-05-12), leosedf (15-05-12)

  3. #112
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Παιδιά μου ήρθε και εμένα επιτέλους χτες το στηκακι σήμερα που είχα χρόνο είπα να ασχοληθώ λίγο να δω τι κάνει. πρέπει να σας πω ότι δεν τα κατάφερα δεν πιάνει τίποτα εγκατέστησα το πρόγραμμα αντικατέστησα τους driver και ανοίγω το hdsdr πατώ start και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι παίρνει ήχο από το μικρόφωνο του υπολογιστή μου. Από πού θα επιλέξω να του πω σαν είσοδο να έχει το stikaki???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #113
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    ME ΓΕΙΑ!!!

    Θα πας φίλε μου στο Options->Select Input ->USRP

    Επίσης μη ξεχάσεις τις συμβουλές πιο πάνω για το τι κάνουμε στο παράθυρο που ανοίγει για το device control.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #114
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ !!! μέσα στο Options->select input -> δεν υπάρχει το usrp..
    Βλέποντας τον παραπάνω οδηγό http://www.elektronik-labor.de/HF/NoxonSDR2_en.html μετά από την επανεκκίνηση του pc δεν μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα και κει το χάνω
    0412SDR16.jpg0412SDR17.jpg



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tao : 15-05-12 στις 19:21

  6. #115
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Δεν έχεις μεταφέρει τα απαραίτητα dll αρχεία της εγκατάστασης στον φάκελο του HDSDR ! Δες εδώ το tutorial ! Αν δεν το κατάλαβες να βοηθήσω !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #116
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το HDSDR μπορείς να χρησιμοποιήσεις το στικάκι σαν spectrum analyser απλά απότι έμαθα η
    ακρίβεια ειναι σχετική, προσωπική άποψη δεν έχω κατά πόσον ειναι αξιόπιστο ή οχι.
    Θελω να δοκίμασω να διαβάσω τις μεταδόσεις των αισθητήρων ενώς φτηνού μετεορολογικού σταθμού που εκπέμπει σε συχνότητα 434 Mhz , και με κάποιο πρόγραμμα να αποκοδικοποιει τα δεδομένα του μετεωρολογικού σταθμού και να παίρνω τις διάφορες μετρήσεις απο τους αισθητηρες .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #117
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Α! τελικά αυτό με τα dll ήταν το έκανα και δούλεψε αλλά δεν κατάφερα να ακούσω απολύτως τίποτα υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να το κάνουμε να σκαναρει και όταν ακούσει φωνή να σταματήσει???
    Και κάτι ακόμα φίλε aeonios για δώσε περισσότερες πληροφορίες για αυτό που είπες πιο Πάνο για τους μετρολογικούς δορυφόρους!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #118
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α! τελικά αυτό με τα dll ήταν το έκανα και δούλεψε αλλά δεν κατάφερα να ακούσω απολύτως τίποτα υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να το κάνουμε να σκαναρει και όταν ακούσει φωνή να σταματήσει???
    Και κάτι ακόμα φίλε aeonios για δώσε περισσότερες πληροφορίες για αυτό που είπες πιο Πάνο για τους μετρολογικούς δορυφόρους!!!!
    Θες να το δουλέψεις σαν σκάνερ ε? Δεν ξέρω κάποιο πρόγραμμα να το κάνει αυτό αλλά μπορείς να βάλεις το HDSDR να σκανάρει ένα μεγάλο εύρος συχνοτήτων. Για ευκολία δοκίμασε τις συχνότητες των πλοίων (vhf marine) ή των αεροπλάνων. Αν ψάξεις τα θέματα μας ή το google θα βρεις τις συχνότητες που μιλάνε. Οταν κάποιος μιλάει κάπου θα δεις στο waterfall σε πιο έντονα χρώματα την κυματομορφή της φωνής του. Τι κεραία έχεις; Αν βάζεις το ενσωμετωμένο κεραιάκι δεν θα έχεις ελπίδα να ακούσεις κάποιον εκτός αν είναι κοντά σου θα χρειαστείς μάλλον μια κάπως καλύτερη κεραία ή έστω μια κεραία εξωτερικού χώρου. Σε ποιο σημείο κόλλησες με τους μετεο. δορυφόρους για να βοηθήσω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #119
    Μέλος Το avatar του χρήστη fuzz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    730

    Προεπιλογή

    βαλε την κεραια της τηλεορασης και ψαξε στα FM 88-108(δεν θα ακουσεις καθαρα με το HDSDR)
    με την ιδια κεραια αν εισαι τυχερος στα 144.800 θα ακουσεις σηματα PACKET RADIO

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #120
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Δηλαδή με το HDSDR μπορώ να ακούσω μόνο αν ξέρω κάποια συχνότητα που μιλάνε ? Γιατί έτσι χειροκίνητα που έψαξα δεν άκουσα κάτι το δοκίμασα με εξωτερική κεραία TV μετά άπλωσα ένα παλιό καλώδιο TV που έχω και έβαλα στην άκρη ένα δίπολο που είχα δεν θιμαμε από τη, απλά δοκιμές ήθελα να κάνω να ακούσω κάτι έτσι να δω πως είναι και μετά να του φτιάξω μια άλλη σωστή κεραία.
    Στο Άλο το WXtolmg παίζει με αυτό το στικακι ??? τι ρυθμίσεις θέλει να του κάνω για να παίξει σωστά?
    Και αν κατάλαβα καλά αφού το ρυθμίσω θα πρέπει να έχω ανοιχτό το πρόγραμμα και όταν περάσει κάποιος δορυφόρος τότε λαμβάνει την φωτογραφεία και την εμφανίζει??

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 12 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 22 62 112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βύσμα από Scanner σε usb
    By dpa2007 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 12:10
  2. usb stick σε tablet
    By sv6hmn in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 00:31
  3. usb stick
    By fmike in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 13:47
  4. Mini φωτιστικό USB από scanner.
    By makis.civ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-11, 18:51
  5. το usb stick μεγάλωσε
    By jim.ni in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-09, 15:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας