Σελίδα 133 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 33 83 123 131 132 133 134 135 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.321 έως 1.330 από 1426

Θέμα: scanner με USB TV STICK

  1. #1321
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτείνω το rtl-sdr stick που λέω παραπάνω στο μήνυμα #1314.

    Υπόψιν αυτά τα stick είναι για RX μόνο.

    Αν το συνδέσεις στην κεραία που εκπέμπει ο πομποδέκτης σου, θα το κάψεις. Εφόσον θα το χρησιμοποιήσεις δίπλα απο τον πομποδέκτη σου, ακόμα και ένα απλό σύρμα να βάλεις για κεραία, θα δεις αυτά που θέλεις.

    Sent using Tapatalk
    Οπότε αν του βάλω ένα οποιοδήποτε σύρμα θα λαμβάνει και θα δείχνει τα σήματα; Εγώ θέλω να μπορώ να πιάνω σήματα 100 και κάτι MHz μέχρι τα 999ΜΗz που θα φτάνει ο πομποδέκτης, φυσικά θα ομιλώ μόνο στις νόμιμες ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, αλλά μπορώ να ακούσω σε πολύ μεγάλο εύρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #1322
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Μπορεί να μην κατάλαβα καλά αλλά εάν ο π/δ καλύπτει λήψη 100-999MHz τι θα προσφέρει παραπάνω το στικάκι; Εάν το θέλεις για πειραματισμό αυτό που σου λένε τουλάχιστον δεν θέλει πολλά χρήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #1323
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1GRN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να μην κατάλαβα καλά αλλά εάν ο π/δ καλύπτει λήψη 100-999MHz τι θα προσφέρει παραπάνω το στικάκι; Εάν το θέλεις για πειραματισμό αυτό που σου λένε τουλάχιστον δεν θέλει πολλά χρήματα.
    Θέλω να μπορώ να βλέπω τα σήματα που λαμβάνει η κεραία μου στις Ρ/Σ συχνότητες για να μπορώ μετά να βάλω τον πομποδέκτη στην συχνότητα και να ακούσω την συζήτηση ή και να συμμετάσχω σε αυτήν. Δηλαδή κάτι σαν αυτό http://sv1rvl.ddns.net:8901/ που μόλις δεις το σήμα βάζεις το κέρσορα και ακούς, διαφορετικά πως θα μπορώ να ξέρω με τον πομποδέκτη οτι σε κάποια συχνότητα μιλάνε; Θα μου βγει η πίστη να ψάχνω χειροκίνητα μέχρι να πετύχω συζήτηση κάποιων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #1324
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Μπορείς να βάλεις τον π/δ να σκανάρει ορίζοντας του μάλιστα όρια πχ την μπάντα των 2Μ ή των 70εκ. έτσι δεν θα εξαρτάσαι από τον η/υ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #1325
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    To σκανάρισμα του πομποδέκτη πόσο διαρκεί; Εννοώ σου λέει σε σύντομο χρόνο σε ποιες συχνότητες διεξάγεται ομιλία ή πρέπει να περιμένεις πολύ;

    Επίσης, για να μπορείς να βλέπεις τα σήματα με λογισμικό και να καταγράφεις τις αρμονικές ή διάφορα άλλα στοιχεία, απαιτείται το sdr ή μπορείς να το κάνεις μόνο με τον πομποδέκτη συνδεδεμένο στον υπολογιστή και με χρήση λογισμικού;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #1326
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Είναι αέναο, δηλαδή τους λες να σκανάρει πχ μεταξύ 145000-145950 και αυτό γίνεται asap, μόλις δε φθάσει στο τέλος αρχίζει από την αρχή. Αν βρει κάτι σταματά για κάποιο χρόνο. Για περισσότερα μπορείς να κατεβάσεις εγχειρίδιο κάποιου π/δ (πχ vx-6) και να δεις.
    To usb tv stick κατασκευάστηκε βασικά για λήψη τηλεόρασης και οι SWL το χρησιμοποιούν για δέκτη κλπ αλλά και για να βλέπουν το φάσμα. Λαμβάνοντας υπόψη την τιμή και την όλη κατασκευή δεν θα πρέπει να έχουμε μεγάλες απαιτήσεις σαν και αυτές που έχουμε από εξειδικευμένους δέκτες. Πάντα η μεγαλύτερη δουλειά πέφτει στην κεραία.
    Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλοί σύλλογοι και δεν θα ήταν άσκημα να έρθεις σε επαφή με κάποιον για να σου λύνονται απορίες και ειδικά να πάρεις περισσότερες πληροφορίες πριν προβείς σε κάποια αγορά. Οι αγορές σήμερα ξεπερνούν την... τσέπη μας και μια αγορά που μπορεί μετά να μην μας ικανοποιεί μας δένει τα χέρια για μεγάλο διάστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #1327
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Αθήνα μένω φίλε μου, τώρα είδα οτι έχω αφήσει λάθος τοποθεσία στο προφίλ.

    Για τα μηχανήματα, σκοπεύω να αγοράσω έναν Yaesu FTM 100DE. Τώρα γενικά, ψάχνω να δω τι ενασχόληση θα έχω ως ραδιοερασιτέχνης και βρίσκω ενδιαφέρον πέραν από συνομιλίες με τον Π/Δ να παρακολουθώ το φάσμα και να ασχοληθώ με κάτι παρόμοιο σαν αυτό που κάνει αυτός στο βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=5y2XMvrlmiA

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #1328
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Βλέπω το FTM διαθέτει και ψηφιακή διαμόρφωση τη fusion. Έχουνε περάσει κάποια χρόνια από την εμφάνιση του d-star (δεν θα το έλεγα 100% ραδιοερασιτεχνικό μιας και χρεώνουν τον... codec αλλά αυτά ήταν συζητήσεις του παρελθόντος) και τώρα κυκλοφορούν τα fusion και dmr και όλα έχουν το μερίδιο τους στην αγορά. Αλλά δεν επικοινωνούν μεταξύ τους ή δεν το γνωρίζω εγώ.
    Αν θελήσεις να ακούς μεγαλύτερο φάσμα από το ρ/ε τότε θα χρειασθεί αντίστοιχη κεραία που θα προτείνουν όσοι συνάδελφοι έχουν εμπειρία, παράλληλα πχμπορείς να ψάξεις τον όρο discone antenna και να δεις περί τίνος πρόκειται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #1329
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Έχω δει τις discone κεραίες, σκεφτόμουν να έπαιρνα μια τέτοια αλλά μου είπε κάποιος οτι δεν αξίζει γιατί έχουν χαμηλό κέρδος.

    Με μια diamond Χ50 που καλύπτει για εκπομπή τα 2m και 70cm θα μπορούσα να ακούσω από 100 ως 999MHz; Δεν ξέρω αν το εύρος συχνοτήτων που αναφέρουν στις κεραίες αφορά μόνο την εκπομπή χωρίς να παίζει ρόλο και η λήψη, αυτό θα ήθελα να μου το διευκρινίσει κάποιος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #1330
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.370

    Προεπιλογή

    Βασικά για το φάσμα που λες, στη UHF δεν υπάρχει κίνηση και δεν θα ακούσεις πολλά πράγματα, ειδικά εκτός από τη ρ/ε μπάντα και τα κανάλια PMR πιθανόν να μην ακούσεις τίποτε άλλο. Στη VHF μπάντα υπάρχει η περισσότερη κίνηση τόσο στη ρ/ε μπάντα αλλά και έξω από αυτή (AIRband, Marine κλπ). Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις αρκετή ακρόαση, τότε νόημα και ενδιαφέρον έχει μόνο το SWL στα βραχέα όπως σου είπε και ο Παναγιώτης πιο πάνω. Σχετικά με τη ραδιοληψία στις χαμηλές μπάντες δες εδώ. https://rfnews.gr/?cat=31

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 01-05-18 στις 13:14

Σελίδα 133 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 33 83 123 131 132 133 134 135 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βύσμα από Scanner σε usb
    By dpa2007 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 12:10
  2. usb stick σε tablet
    By sv6hmn in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 00:31
  3. usb stick
    By fmike in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 13:47
  4. Mini φωτιστικό USB από scanner.
    By makis.civ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-11, 18:51
  5. το usb stick μεγάλωσε
    By jim.ni in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-09, 15:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας