Σελίδα 132 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 32 82 122 130 131 132 133 134 142 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.311 έως 1.320 από 1426

Θέμα: scanner με USB TV STICK

  1. #1311
    Μέλος Το avatar του χρήστη fuzz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    To RTL-SDR v3 θα το καταευχαριστηθείς, καμία σχέση με τα απλά στικάκια από άποψη σταθερότητας συχνότητας

    Εγώ σκέφτομαι να πάρω και ένα ακόμη για να στήσω σταθμό SatNOGS. Αν δεν το ξέρετε το project, ελέγξτε το. Είναι το ελληνικό project που κέρδισε το 1ο βραβείο του Hackaday το 2014 και πρόκειται για ένα παγκόσμιο δίκτυο επίγειων δορυφορικών σταθμών χαμηλού κόστους που διαμοιράζονται παρατηρήσεις δορυφόρων και δημοσιεύουν τις καταγραφές με συνδυαστικό τρόπο.
    το ειδα κ εγω το satnogs αλλα δεν καταλαβα τι κανουν..τα αγγλικα μου ειναι χαλι μαυρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #1312
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Μια απλή περιγραφή του SatNOGS στα ελληνικά μπορείς να διαβάσεις εδώ.

    Πρόκειται για ένα δίκτυο επίγειων σταθμών λήψης και οι οποίοι στέλνουν τα δεδομένα των παρατηρήσεων σε μια ενιαία βάση δεδομένων όπου μπορεί ο καθένας να έχει ελεύθερη πρόσβαση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #1313
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    kioan, μεσα στο μυαλο μου εισαι. Και εγω, εχοντας παιξει καμποσο με το ολο θεμα ενδιαφερομαι να στησω εναν σταθμο παρατηρησης εδω στην Σουηδια, μιας και δεν υπαρχει αλλος. Η μονη μου ερωτηση ειναι η εξης: (σορρυ για τα caps ,αλλα θελω να τονισω κατι εδω)

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΛΕΟΝ USB STICK?

    Ημαρτον, να κοιταω παντου για rtl στικ και να βλεπω 45$ τιμη ενω ειχα παρει το δικο μου πριν απο χρονια στα 15 ευρω. Ξεμειναμε απο στικακια η μας ειδαν να τα αναζηταμε και πηγαν τις τιμες στο θεο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #1314
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Μην το ψάχνεις με τα διάφορα RTL στικάκια.
    Σου προτείνω να πάρεις το RTL-SDR Blog V3 το οποίο έχει $20 (τελική τιμή με μεταφορικά) και είναι πολύ καλύτερο από όλα τα άλλα στικάκια. Έχει temperature compensated oscillator (TCXO) με αποτέλεσμα η συχνότητά του να είναι (πιο) σταθερή (<1 PPM).


    Edit: Μόλις διάβασα πως έχουν θέμα με τα τελωνεία στη Σουηδία και δεν ισχύει η παραπάνω τιμή. Προτείνουν την αγορά του από τον τοπικό μεταπωλητή.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #1315
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Ειμαι ηλιθιος, δεν ηξερα οτι το rtl-sdr.com πουλουσε δικο του στικακι. Βεβαια, ναι, εχουμε θεμα με το καθυστερημενο τελωνειο που κανει οποια παραγγελια λιγο-πολυ ονειρο απατηλο. Η τιμη βγαινει 30 ευρω χωρις μεταφορικα στον τοπικο, οποτε θα μπορουσε να γινει παραγγελια Ελλαδα και απο εκει αποστολη πανω. και σου περισσευουν λεφτα για τσιχλες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #1316
    Μέλος Το avatar του χρήστη fuzz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από edgar Εμφάνιση μηνυμάτων
    kioan, μεσα στο μυαλο μου εισαι. Και εγω, εχοντας παιξει καμποσο με το ολο θεμα ενδιαφερομαι να στησω εναν σταθμο παρατηρησης εδω στην Σουηδια, μιας και δεν υπαρχει αλλος. Η μονη μου ερωτηση ειναι η εξης: (σορρυ για τα caps ,αλλα θελω να τονισω κατι εδω)

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΛΕΟΝ USB STICK?

    Ημαρτον, να κοιταω παντου για rtl στικ και να βλεπω 45$ τιμη ενω ειχα παρει το δικο μου πριν απο χρονια στα 15 ευρω. Ξεμειναμε απο στικακια η μας ειδαν να τα αναζηταμε και πηγαν τις τιμες στο θεο?
    τι ψαχνεις??
    εγω το απλο R820T2 το βρισκω πολυ πολυ παρακατω

    https://www.ebay.com/itm/Quality-USB...53.m1438.l2649

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #1317
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuzz Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ψαχνεις??
    εγω το απλο R820T2 το βρισκω πολυ πολυ παρακατω

    https://www.ebay.com/itm/Quality-USB...53.m1438.l2649
    λαθος μου, κοιτουσα γενικα για dvb στικακια και τοπικα ελλαδα, e-shop κλπ. και τα ειχαν τιναξει γενικως απο αποψη τιμων. Αποσο βλεπω ειναι οκ η τιμη του ebay, αλλα ειλικρινα θα ηθελα να δωσω μια ευκαιρια για το στικακι που βγαζει το rtl-sdr.com

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #1318
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Θέλω να πάρω κάποιο SDR για να το χρησιμοποιήσω στο πομποδέκτη μου και να βλέπω τα σήματα που λαμβάνει η κεραία μου. Τον πομποδέκτη δεν τον έχω αγοράσει ούτε αυτόν ακόμα.

    Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι τι διαθέσιμες επιλογές έχω για SDR, έχω βρει κάποιο σε μια ιστοσελίδα που το φθηνότερο κοστίζει 100ευρώ, στην αρχή του thread αναφέρονται κάποια άλλα φθηνότερα που δουλεύουν με στικάκι.

    Επίσης, θα μπορώ να συνδέσω στο SDR την ίδια κεραία που θα έχω για τον πομποδέκτη ή θα χρειαστώ άλλη δεύτερη κεραία; Από καλώδια κτλ τι θα χρειαστώ για αυτή την δουλειά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #1319
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Προτείνω το rtl-sdr stick που λέω παραπάνω στο μήνυμα #1314.

    Υπόψιν αυτά τα stick είναι για RX μόνο.

    Αν το συνδέσεις στην κεραία που εκπέμπει ο πομποδέκτης σου, θα το κάψεις. Εφόσον θα το χρησιμοποιήσεις δίπλα απο τον πομποδέκτη σου, ακόμα και ένα απλό σύρμα να βάλεις για κεραία, θα δεις αυτά που θέλεις.

    Sent using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 26-04-18 στις 10:57
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #1320
    Μέλος Το avatar του χρήστη fuzz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    727


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 132 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 32 82 122 130 131 132 133 134 142 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βύσμα από Scanner σε usb
    By dpa2007 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 12:10
  2. usb stick σε tablet
    By sv6hmn in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 00:31
  3. usb stick
    By fmike in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 13:47
  4. Mini φωτιστικό USB από scanner.
    By makis.civ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-11, 18:51
  5. το usb stick μεγάλωσε
    By jim.ni in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-09, 15:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας