Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

    καλησπερα εχω εναν ενισχυτη rx4109 sherwood και εχω στα σπεακερ α δυο ηχεια 300βατ με 150 ρμσ (8 ωμ)και εβαλα και στα σπεακερ β ενα ηχειο μονο και οχι ζευγος. που ειναι 200βατ με 100 ρμσ (8 ωμ) ο ενισχυτης βγαζει ακριβως μεχρι 100 ρμσ και η ενταση παει μεχρι το 60 μολις φτασω γυρω στο 44-45 κλεινη και μολις το ανοιγω ανοιγει απ το 35 μολις απενεργοποιησω τα σπεακερ β δν εχω προβλημα οπως και αμα απενεργοποιησω το σπεακερ α παλι δν εχω προβλημα παιζει κανονικα το ηχειο το μονο ... τι λετε να φταει? οτι ειναι μονο του ? και δν εχω βαλει ζευγος που λεει ?
    (στο ενχειριδιο λεει πως when you have another PAIR of speaker , speaker b terminals can be used )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turboallani : 13-04-12 στις 01:31

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    δεν καταλαβα τιποτα. μπορεις να χρησιμοποιησεις καλυτερο συντακτικο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    λοιπον εχω εναν ενισχυτη sherwood rx 4109 και εχει σπεακερ α
    (για ζευγος ηχειων ) και σπεακερ β στα σπεακερ α εχω δυο ηχεια με 300 βατ (150ρμσ) και στο σπεακερ β δεν εβαλα ζευγος αλλα ενα μονο του ηχειο στα 200 βατ (100ρμσ) ο ενισχυτης μου βγαζει 100 ρμσ και η ενταση του παει μεχρι το 60.. οταν λοιπον τον ανοιγω μεχρι το 45 κλεινη μονος του και αμα τον ξανανοιξω ανοιγει απ το 35 αμα βγαλω το ηχειο το μονο που εβαλα λειτουργει μια χαρα .. επισης και τα αλλα δυο αμα βγαλω και αφησω αυτο μονο του παλι παιζει μια χαρα..λετε να φταιει οτι δεν το χω βαλει σαν ζευγος αυτο το τριτο ηχειο και το χω βαλει μονο του ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboallani Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον εχω εναν ενισχυτη sherwood rx 4109 και εχει σπεακερ α
    (για ζευγος ηχειων ) και σπεακερ β στα σπεακερ α εχω δυο ηχεια με 300 βατ (150ρμσ) και στο σπεακερ β δεν εβαλα ζευγος αλλα ενα μονο του ηχειο στα 200 βατ (100ρμσ) ο ενισχυτης μου βγαζει 100 ρμσ και η ενταση του παει μεχρι το 60.. οταν λοιπον τον ανοιγω μεχρι το 45 κλεινη μονος του και αμα τον ξανανοιξω ανοιγει απ το 35 αμα βγαλω το ηχειο το μονο που εβαλα λειτουργει μια χαρα .. επισης και τα αλλα δυο αμα βγαλω και αφησω αυτο μονο του παλι παιζει μια χαρα..λετε να φταιει οτι δεν το χω βαλει σαν ζευγος αυτο το τριτο ηχειο και το χω βαλει μονο του ?
    Φταιει ότι ο ενισχυτής σου δουλεύει μέχρι τα 8Ω και όχι πιο κάτω. Τα ηχεία σου (Α) είναι 8Ω. Όταν όμως συνδεεις και τα Β τότε αυτά συνδέονται παράλληλα με τα πρώτα με αποτέλεσμα ο ενισχυτής να βλέπει 4Ω αν το δεύτερο ζεύγος είναι 8Ω η λιγότερα αν είναι κάτω απο 8Ω.
    Ο ενισχυτής σου έχει προστασία και κλείνει όταν ζοριστεί αφού βλέπει λιγότερα Ω. Αν συνεχίσεις να το κάνεις αυτό, στο τέλος θα τον κάψεις. Αν δεν έκλεινε, θα τον είχες κάψει, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να τον δουλεύεις και έτσι μέχρι το 45.
    Αν θέλεις να συνδέσεις οπωσδήποτε 4 ηχεία, τότε αυτά πρέπει να είναι όλα 16Ω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    φιλε μου αυτο για τα 16 ωμ το ελεγε καπου εισαι σωστος αλλα πως θα το υπολογισω? το ζευγος σπεακερ α ειναι 8 το καθε ηχειο αρα 16 και το δευτερο ζευγος που θα βαλω παλι 8 το καθε ηχειο αυτο μας κανει olo μαζι α και β 32 δια 2 16 ετσι δεν παει ? αρα θα ειμαι κομπλε ετσι ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turboallani : 13-04-12 στις 12:59

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    και παλι με δυσκολια σε καταλαβαινω. τι διαολο δεν μιλανε ελληνικα πλεον σε αυτην την χωρα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    KOKAR (16-04-12)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    ρε φιλε δεν ξερω πως αλλιως να τα πω.. διαβασε αυτο που απαντησε ο φιλος και θα καταλαβεις νομιζω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Δεν πάει έτσι. Διάβασε αυτό http://www.bcae1.com/spkrmlti.htm. Ο calculator είναι για μέχρι 4 ηχεία παράλληλα. Εσύ θα βάλεις τα δύο ηχεία σου και στα άλλα 2 θα βάλεις 0. Εσύ έχεις 2 ηχεία των 8Ω στο ένα κανάλι (μην τα μετράς χώρια, σε ένα κανάλι είναι και τα δύο) και 2 στο άλλο.
    Κάνε αυτό που σου είπα πιο πάνω. ΜΗΝ του ξανασυνδέσεις αυτά τα ηχεία όλα μαζί. Αν θέλεις να βάλεις 4 ηχεία, τότε ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ πρέπει να έχει αντίσταση 16Ω και όχι λιγότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    ααα καταλαβα. οποτε δεν μπορω να βαλω και τα αλλα δυο ηχεια που χω για να χω συνολο 4 ή αν τα βαλω θα πρεπει μολις τον ανοιγω πρεπει να τα αποσυνδεω τα σπεακερ β.
    αλλα για να χω με 16 ωμ ηχεια ειναι σπανιο να βρεις ολα 8 εχουν συνηθως... 1) και κατι αλλο αν τα βαλω τωρα και τα 4 για δοκιμη και δεν αφησω τα 3 που χω τωρα μολις ανοιξω θα μου κλειση παλι ? 2)να κανω μια δοκιμη ? εγω βλεπω πως ( σπεακερ Α = 4 κ σπεακερ β=4) αρα σπεακερ α +σπεακερ Β =4+4=8 ωμ αρα δεν επρεπε να μαι κομπλε ?
    ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΠΩΣ Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΟΣ
    3) και κατι τελευταιο γιατι οταν εχω τα σπεακερ α ( τα κανονικα μου ηχεια ) που παλι 4 ωμ βγαζουν γιατι ειναι 8 το καθε ηχειο δεν εχω προβλημα ενω ο ενισχυτης θελει 8 ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turboallani : 13-04-12 στις 17:31

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    καποια βοηθεια?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με ενισχυτη
    By Panοs in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-15, 19:34
  2. Προβλημα με ενισχυτη!
    By korimpios in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-12, 17:45
  3. προβλημα ενισχυτη
    By Elixir in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 08:08
  4. Προβλημα με ενισχυτη
    By ManosR34 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-11, 04:49
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-06, 20:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας