Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ ΑΠΟ ΔΙΚΤΥΟ ΔΕΗ ΣΕ ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗ ΒΡΑΧΕΩΝ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ ΑΠΟ ΔΙΚΤΥΟ ΔΕΗ ΣΕ ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗ ΒΡΑΧΕΩΝ

    Χρόνια Πολλά και καλή Ανάσταση σε όλους!
    Θα ήθελα την γνώση σας σχετικά με το εξής πρόβλημα...
    Σε πομποδέκτη αλλά και δέκτη βραχέων με εξωτερική κεραία ακροώμαι πολύ παρεμβολή από παράσιτα ΔΕΗ.
    Πως συμπεραίνω ότι η παρεμβολή οφείλετε στο δίκτυο της ΔΕΗ... Όταν κλείνω τον διακόπτη του τροφοδοτικού τα παράσιτα παραμένουν εν μέρη και όταν βγάζω το τροφοδοτικό από την πρίζα τότε τα παράσιτα εξαφανίζονται τελείως. Δοκίμασα να διακόπτω την τροφοδοσία του κάθε χώρου κατεβάζοντας την μερική ασφάλεια που του αναλογεί έτσι ώστε να βεβαιωθώ ότι δεν προκαλώ εγώ με κάποια συσκευή ου το παράσιτο αλλά δεν είναι από εμένα. Για σιγουριά αποσύνδεσα κάθε κατανάλωση από πρίζα μέχρι φωτισμό και σύνδεσα μόνο το τροφοδοτικό του πομποδέκτη, πάλι είχα τα ίδια συμπτώματα με τα παράσιτα. Κατέληξα έτσι ότι δεν είναι η παρεμβολή δική μου αλλά από το δίκτυο ΔΕΗ γενικά. Γείωση να σας προλάβω ότι έβαλα καινούργια και μάλιστα τριγωνική συνδεδεμένη στο μετρητή ΔΕΗ δοκιμάζοντας ουδετέρωση και μη. Πάλι τα ίδια με τα παράσιτα.
    Έχω 3 πομποδέκτες βραχέων και 1 δέκτη επίσης 5 διαφορετικά τροφοδοτικά κλασικά αλλά και switching εργοστασιακά και 2 ιδιοκατασκευές με διαφορετικό ηλεκτρονικό κύκλωμα το καθένα. Σας μιλάω για όλα αυτά τα μηχανήματα γιατί θέλω να σας πείσω ότι έχω δοκιμάσει πολλούς και διάφορους συνδυασμούς μεταξύ των.
    Η λειτουργία του πομποδέκτη όταν δεν υπάρχει δίκτυο ΔΕΗ γίνετε με μπαταρία δανεισμένη από το αυτοκίνητο.
    Αν μπορεί κάποιος από εσάς να μου προτείνει κάτι άλλο θα με βοηθούσε πολύ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Συναδελφε..η γραμμη τροφοδοσιας σου μεταφερει τον θορυβο...αν ειναι μονιμος ολες τις ωρες πιθανον καποια χαλαρη επαφη ,η διαροη σε μονωτηρα ,,,το χειροτερο σε μετασχηματιστη να σπινθηριζει ενας απο τους διακοπτες μεταγωγης ληψεων,σε μεση ταση τον προκαλει..και μεταφερει μεσω της γραμμης...δεν βρισκεις ακρη με αυτους ..δεν καταλαβαινουν..μεχρι να δωσει σφαλμα...Η λυση ειναι η ΕΕΤΤ τους στελνεις ενα αιτημα ....και αν εισαι τυχερος και το εντοπισουν γρηγορα τελειωσες...καλη Ανασταση πολλα 73

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γεώργιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια Πολλά και καλή Ανάσταση σε όλους!
    Θα ήθελα την γνώση σας σχετικά με το εξής πρόβλημα...
    Σε πομποδέκτη αλλά και δέκτη βραχέων με εξωτερική κεραία ακροώμαι πολύ παρεμβολή από παράσιτα ΔΕΗ.
    Πως συμπεραίνω ότι η παρεμβολή οφείλετε στο δίκτυο της ΔΕΗ... Όταν κλείνω τον διακόπτη του τροφοδοτικού τα παράσιτα παραμένουν εν μέρη και όταν βγάζω το τροφοδοτικό από την πρίζα τότε τα παράσιτα εξαφανίζονται τελείως. Δοκίμασα να διακόπτω την τροφοδοσία του κάθε χώρου κατεβάζοντας την μερική ασφάλεια που του αναλογεί έτσι ώστε να βεβαιωθώ ότι δεν προκαλώ εγώ με κάποια συσκευή ου το παράσιτο αλλά δεν είναι από εμένα. Για σιγουριά αποσύνδεσα κάθε κατανάλωση από πρίζα μέχρι φωτισμό και σύνδεσα μόνο το τροφοδοτικό του πομποδέκτη, πάλι είχα τα ίδια συμπτώματα με τα παράσιτα. Κατέληξα έτσι ότι δεν είναι η παρεμβολή δική μου αλλά από το δίκτυο ΔΕΗ γενικά. Γείωση να σας προλάβω ότι έβαλα καινούργια και μάλιστα τριγωνική συνδεδεμένη στο μετρητή ΔΕΗ δοκιμάζοντας ουδετέρωση και μη. Πάλι τα ίδια με τα παράσιτα.
    Έχω 3 πομποδέκτες βραχέων και 1 δέκτη επίσης 5 διαφορετικά τροφοδοτικά κλασικά αλλά και switching εργοστασιακά και 2 ιδιοκατασκευές με διαφορετικό ηλεκτρονικό κύκλωμα το καθένα. Σας μιλάω για όλα αυτά τα μηχανήματα γιατί θέλω να σας πείσω ότι έχω δοκιμάσει πολλούς και διάφορους συνδυασμούς μεταξύ των.
    Η λειτουργία του πομποδέκτη όταν δεν υπάρχει δίκτυο ΔΕΗ γίνετε με μπαταρία δανεισμένη από το αυτοκίνητο.
    Αν μπορεί κάποιος από εσάς να μου προτείνει κάτι άλλο θα με βοηθούσε πολύ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    αφου οταν βγαλεις την πριζα οι παρεμβολες σταματουν τοτε οφειλεται στην τροφοδοσια σου.
    Καλωδια ειναι γειωμενα?γειωση στον πομπο εχεις καλη?ισως να εκανες μια γειωση μονο για τα μεταλικα του πομπου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πολύ για την πρόθεση να απαντήσετε.
    Διάβασε συνάδελφε vasilimertzaniκαλύτερα το μήνυμα μου να καταλάβεις ότι όλα όσα αναφέρεις τα έχω κάνει. Το πρόβλημα είναι καθαρά από ΔΕΗ και όντως δεν καταλαβαίνουν τίποτα αλλά τι να κάνω για να μπορέσω να κάνω ακρόαση SWL;
    Για να καταλάβετε προ λίγων ημερών που είχε γενική διακοπή η ΔΕΗ με τροφοδοσία από μπαταρία είχα ούτε 2db θόρυβο!!! Σκέφτομαι την περίπτωση για κατασκευή φίλτρου της τάσης δικτύου (ΔΕΗ) έχει κανένας σας υπόψη κάτι σχετικό ή για αγορά ή για κατασκευή που θα με ενδιέφερε και περισσότερο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Γεώργιε το τεστ με την μπαταρια που εκανες θα σου ελεγα σαν δευτερο βημα ...δεν ειναι εφικτη τετοιου ειδους κατασκευης φιλτρου..διοτι δεν εχουμε αναλυση ενος περιοδικου σηματος των 50 HZ ΑΛΛΑ την αναλυση τοξου τασης ..που η αναλυση του φαινομενου μπορει να φτανει και στα 2 GHZ αρκει να βρει καταλληλο μεσο μεταδοσης..(γραμμες μεταφορας ρευματος ..βρονχο γειωσης η και τα δυο).εδω στην περιπτωση σου ειναι στη περιοχη των HF μα σιγουρα το περναει και στα VHF....ΤΗΝ στιγμη που εχεις κανει τετοιες αλλαγες μηχανηματων και γης-ουδετερου...τελειωσε...ξεκινα απο την παροχη σου εξω στη κολωνα...το βραδυ ισως να φαινεται ο σπινθηρισμος..μα για μεση ταση το εχω ξανασυναντησει...στα μερη μου.
    Αν εχεις δυνατοτητα με ενα φορητο δεκτη να κανεις μια βολτα ..μπορεις να βρεις την πηγη που τον προκαλει...μεχρι τον μετασχηματιστη..αλλα και μονωτηρας να ειναι δεν θα αντεξει για πολυ...αν ειναι μεσα απο τον tamper του μετασχηματιστη θα αργησει να δωσει προβλημα...ευκολο ειναι να εντοπιστει σε αγροτικη περιοχη..αν ειναι σε αστικη περιοχη δεν θα βρεις ακρη..μονο ΕΕΤΤ και ως ιδιωτης... μπορει να σε βοηθησει

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Γιωργο
    οταν αφαιρεις την κεραια απο τον δεκτη τι γινεται;;; εχεις δοκιμασει

    Mηπως η καθοδος σου δεν ειναι καλη και μαζευει (σαβουρα);;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 14-04-12 στις 21:58

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά.

    Κατανοώ αυτό που λες Notios38 και αυτό πιστεύω κι εγώ ότι γίνετε αλλά μου είναι δύσκολος ο εντοπισμός αν και το έψαξα όπως ακριβώς το περιγράφεις, κατοικώ μέσα σε πόλη όπου εκεί έχω και το schack. Με την ΔΕΗ δεν βγάζω άκρη... τους το έχω πει αλλά.......... Σχετικά με ΕΕΤΤ δεν θέλω να πάει τόσο φασαρία. Προσπαθώ να καταφέρω κάτι με τα μέσα που θα είναι στην δική μου δύναμη.
    Την κεραία την αφαιρώ αλλά το πρόβλημα παραμένει κατά πολύ όμως μειωμένο. Μέχρι και με indoor loop έχω τα ίδια συμπτώματα. Εν πάση περίπτωση, αναζητώ την λύση και αν έχετε καμιά ιδέα δεκτή.
    Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας στο θέμα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Aληθώς Ανέστη με υγεια και ειρηνη σε ολο τον κοσμο...
    Γεώργιε αυτη την περιπτωση που αναφερει ο Παναγιωτης την εχεις ψαξει ?(αλλα με το που ειχαν διακοπη σταματησε τελειως) Μην δισταζεις να τους στειλεις αιτημα ..ανταποκρινονται και γρηγορα..και μπορουν να δωσουν λυση στο προβλημα σου ..που εσυ μονος σου δεν θα το καταφερεις..
    Δεν ειναι σιγουρο ομως αν πχ υπαρχει κοντα σου κανενα συστημα εξοντωσης για μυγες-κουνουπια με υψηλη ταση ...Πρεπει να βρεις την πηγη....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Χρόνια Πολλά!!!
    Notios38 στο σπίτι μου τουλάχιστον δεν υπάρχει κανένα μηχάνημα που να παρεμβάλει άλλωστε αυτό συμβαίνει και όταν αποσυνδέω κάθε κατανάλωση μου από τη ΔΕΗ. Είναι πολύ σπαστικό να μην μπορείς να ακούσεις τίποτα, φανταστείτε ότι μιλάμε για θόρυβο που μπορεί να φτάνει και τα 9+10 κάποιες φορές! ούτε τοπικός σταθμός δεν ακούγετε και το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο σε συχνότητες κάτω από 5ΜΗΖ και όσο κατεβαίνεις χειρότερα. Ακόμα είμαι σε σκέψη τι τελικά να κάνω, με τις υπηρεσίες δεν έβγαλα ποτέ άκρη γιατί είναι γεμάτες κοπρίτες... ο ένας σε στέλνει στον άλλο και τα γνωστά τερτίπια για να σε αποτρέψουν να ζητήσεις τα δικαιώματά σου. Τέλος πάντων θα δούμε... Αν έχετε επιπλέον ιδέες δεκτές. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Σε καταλαβαινω...απολυτα..μπες στην σελιδα τους και θα δεις μια φορμα αιτησης..ανταποκρινονται..ειναι δικαιωμα σου μην το αφηνεις.
    Σε μια περιπτωση εδω στα μερη μου, ιδια με την δικη σου περιπου, βρηκαν την αιτια..ελα που ομως δεν μπορουσαν να τον κλεισουν..πομπος της ΕΡΑ με βλαμενη λυχνια...του εδωσαν ομως περιθωριο 2 μηνων να ανακατασκευασουν την λυχνια (που λεφτα για καινουργια) ειναι και το μεγαλο ονομα πισω με τις μιζες οποτε καινουργια δεν εχει..
    Διακριτικο εχεις παρει?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Digea και παρεμβολες απο μηχανακια
    By ^Active^ in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-17, 20:59
  2. cctv παρενβολες απο αλες καμερες!!!!
    By papamis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-17, 22:44
  3. ΘΟΡΥΒΩΔΗΣ ΑΚΡΟΑΣΗ AM ΒΡΑΧΕΩΝ
    By marder in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-11, 10:56
  4. πομπος βραχεων με λαμπα
    By 807 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-07, 23:21
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-05, 10:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας