Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Toshida satellite c660-14w image?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή Toshida satellite c660-14w image?

    Χρόνια πολλά ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!!!!
    Δεν μπορώ να πάρω image του δίσκου με το Acronis για να το περάσω σε καινούργιο δίσκο. Ο παλιός έχει 2 bad sector και δεν λειτουργεί πλέον. Είναι πολύ αργός δηλδή οταν τον ξεκινάς όσπου να φτάσει στο σημείο να κάνεις login user θέλει κανα 10λεπτο και μετά ώσπου να μπει στην επιφάνεια εργασίας κανα 20λεπτο. όταν τελικά μπει σου λέει ότι έχει σοβαρό πρρόβλημα ο δίσκος και ότι πρέπει να δημιουργήσεις αντίγραφο ασφαλείας αλλά όταν ξεκιναέι η διαδικασία δεν ολοκληρώνεται γιατί δεν μπορεί να διαβάσει κάποια αρχεία. υπάρχει κανένας τρόπος να πάρω image πριν τα φτύσει τελείως ο δίσκος? Το λειτουργικό είναι Win7 home premium.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PATENTAS10 : 16-04-12 στις 09:54

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    293

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε να μπεις με ασφαλή λειτουργία,
    άνοιξε την εκτέλεση (πατάς το πλήκτρο Win + R)
    πατάς msconfig , και πας στην καρτέλα που λέει εκκίνηση στοιχείων.
    Εκεί θα δεις τις εφαρμογές και τις λειτουργίες που "τρέχουν με την έναρξη.
    Απενεργοποίησε τις λειτουργίες που δεν θέλεις(έχει περιγραφή στο δεύτερο πεδίο).
    Αυτό το κάνεις πριν να ξεκινήσεις να το πειράζεις περεταίρω.
    Έτσι ώστε να περιορίσεις την χρήση της μνήμης,και να ελευθερώσεις κάποιο μέρος από αυτή,ε'ιναι το πρώτο μέρος και το πιο απλό,
    κάνε επανεκκίνηση,και δες αν μπαίνει με κανονική εκκίνηση

    0 Not allowed! Not allowed!
    This signature sent with 100% recycled electrons.........

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    To έκανα Μάριε αλλά πάλι τα ίδια κάνει, αργεί χαρακτηριστικά. Ενοείτε ότι και σε ασφαλή λειτουργία το ίδιο αργεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Την ίδια περίπτωση είχα εγώ με δίσκο από σταθερό υπολογιστή. Μέχρι να φορτώσει ήθελε 5 λεπτά και προτού τα φτύσει τελείως του πήρα το image.
    Έκανε 3 ώρες για πλήρη δημιουργία ειδώλου συστήματος. Αν και θα ήθελα να μας πεις φίλε Νίκο τι έχει πάθει ο δίσκος(αν χτύπησε κάπου, αν χάλασε από διακοπή ρεύματος κλπ) για να δούμε μήπως γίνεται τίποτα.
    Η ζημιά που διαπιστώθηκε στο δικό μου ήταν πρόβλημα με το σύστημα των κεφαλών-αν και μπορεί να έχει χαλάσει εξάρτημα στην πλακέτα του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Άγνωστη η αιτία!!!! Το λαπτοπ το έχει η ανιψούλα μου που είναι 11 χρονών οπότε αποκλείεται να μάθουμε το πως έγινε. Πάντως με το Acronis προσπάθησα να πάρω image 5 φορές και τι 5 δεν μπορούσε να διαβάσει κάποια αρχεια και μετα από μερικά αρχεια που του έκανα ignore σταματούσε την διαδικασία. Αυτά αν βοηθάνε σε τίποτα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PATENTAS10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άγνωστη η αιτία!!!! Το λαπτοπ το έχει η ανιψούλα μου που είναι 11 χρονών οπότε αποκλείεται να μάθουμε το πως έγινε. Πάντως με το Acronis προσπάθησα να πάρω image 5 φορές και τι 5 δεν μπορούσε να διαβάσει κάποια αρχεια και μετα από μερικά αρχεια που του έκανα ignore σταματούσε την διαδικασία. Αυτά αν βοηθάνε σε τίποτα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
    Άρα κατάλαβα τι έχει περάσει....εμένα ο αδερφός μου είναι 14 και το έχει κάνει να περάσει τα πάνδεινα στην κυριολεξία. Το παράΞενο είναι ότι αντέχει το ρημάδι και δε ξέρω πώς. Τώρα κατάλαβα τι γίνεται.
    Αφού δε τα καταφέρνεις, καλό θα ήταν να αρχίσεις να σκέφτεσαι για ανάκτηση από εταιρία εξειδικευμένη, αλλά να ξέρεις ότι θα πάει γύρω στο χιλιάρικο η δουλειά για την όλη υπόθεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    1)δοκιμασες να κανεις image δημιουργια δισκων αποκαταστασης μεσα απο τα ιδια τα windows 7;
    2)To Acronis εχει επιλογη για παρακαμψη των bad sectors.Tην δοκιμασες;
    3)επιλεγειςτο σκληρο δισκο π.χ C δεξι κλικ-->ιδιοτητες -->καρτελα εργαλεια --> ελεγχος σφαλματων,ελεγχος εντερ,κανε τικ στα αυτοματη διορθωση σφαλματων του συστηματος αρχειων και επισης ανιχνευση και ανακτηση κατεστραμμενων τομεων δισκου


    1. On My Computer, select the disk drive that you want to diagnose and repair.
    2. Right click on it and select Properties
    3. Go to Tools tab.
    4. Click on the "Check Now" button under "Error Checking Status".
    5. Depending up on your choice, choose either "Automatically fix file system errors" or "Scan for and Attempt Recovery of Bad Sectors."
    6. Then click on Start.

    μπορει να σου ζητησει να το κανει με την επανεκκινηση των windows επελεξε οκ.

    το 3 μπορεις να το κανεις περισσοτερες απο μια φορα και μπορει να παρει αρκετη ωρα αναλογα με το μεγεθος του σκληρου δισκου.

    4)2 bad sectors ειναι λιγα!!!δοκιμασε να τα επισκευασεις με το bad sector repair.

    http://www.salvationdata.com/data-re...r-repair-c.htm
    ή
    http://www.softpedia.com/get/System/...s-Repair.shtml
    ή
    http://www.floborecovery.us/FloboHDD...Restricted.rar

    αυτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Ανδρέα ότι έχει να κάνει μέσα από τα windows 7 το έχω κάνει. Στην περίπτωση του ελεγχος σφαλμάτων, στα αυτοματη διορθωση σφαλματων του συστηματος αρχείων δεν την ολοκληρώνει κολάει σε κάποιο αρχείο και απλά εξαφανίζεται το παράθυρο διαλόγου. Το έκανα πάνω από 10 φορές. Θα δοκιμάσω τα λινκ που νου συστήνεις.
    Φίλε Δημήτρη το image το θέλω πιο πού για να γλιτώσω γενικά όλη την διαδικασία μετά φορματ του νέου δίσκου συν όλα τα άλλα προγράμματα που πρέπει να κάνω εγκατάσταση που θέλει η μικρή.
    δεν το γλυτώνω μάλλον και πως να κάνω εγκατάσταση τα
    windows 7 αφού δεν υπάρχει cd? Εχει ένα κρυφό παρτίσιον 400ΜΒ, εκει είναι γραμένο το λειτουργικό? λίγα μου φαίνονται. Ενοείται ότι θέλω να περάσω τα γνήσια windows 7 που υπάρχουν στό μηχάνημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    δοκιμασες παρακαμψη σφαλματων bad sectors στο achronis;;


    Φίλε Δημήτρη το image το θέλω πιο πού για να γλιτώσω γενικά όλη την διαδικασία μετά φορματ του νέου δίσκου συν όλα τα άλλα προγράμματα που πρέπει να κάνω εγκατάσταση που θέλει η μικρή.
    δεν το γλυτώνω μάλλον και πως να κάνω εγκατάσταση τα windows 7 αφού δεν υπάρχει cd? Εχει ένα κρυφό παρτίσιον 400ΜΒ, εκει είναι γραμένο το λειτουργικό? λίγα μου φαίνονται. Ενοείται ότι θέλω να περάσω τα γνήσια windows 7 που υπάρχουν στό μηχάνημα.

    μπες στο σαιτ του κατασκευαστη θα υπαρχουν οδηγιες για επαναφορα μεσα απο το κρυφο partition.

    αλλιως ψαξε στο ιντερνετ για recovery disks του λειτουργικου σου!!!windows 7 premium.
    αν κανεις επαναφορα παλι θα χρειαστειw να ξαναπερασεις προγραμματα.

    αν τελος κανεις φορματ και εγκατασταση απο την αρχη κανε αργη διαμορφωση του σκληρου δισκου!!!οχι γρηγορη,με την αργη θα διορθωθουν και τα
    bad sectors.

    δεν ειδα αν το αναφερεισ μηπως ο σκληρος ειναι ακομα στην εγγυηση;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Δεν δοκίμασα με παράκαμψη γιατι δεν ξέρω πως γίνεται. Acronis 2010 έχω. δυστυχώς έχει λήξει η εγγύηση. Αγόρασα ήδη 1 δίσκο hitachi 500GB και θέλω να μεταφέρω το λειτουργικό σε αυτόν. Αυτό ρώτησα στο τελευταίο ποστ.
    Τώρα βρήκα πως γινεται παρακαμψη σφαλματων bad sectors στο achronis και το δοκιμάζω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PATENTAS10 : 16-04-12 στις 19:45

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή image σε Eagle ή Gerber
    By panvas in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 10:40
  2. Ηλεκτρονικός Μ/Σ φθορίου Τ8 2*14W
    By manolisklv in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-16, 14:18
  3. Image linux
    By Holy Driver in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-15, 05:54
  4. Live ftp image monitor
    By katmadas in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 12:38
  5. image
    By jeronimo in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-10, 13:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας