Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??

    Καλημερα στο φορουμ...
    Σκέφτομαι να αγοράσω εναν ηλιακό ( το ξερω ειμαι απαραδεκτος που δεν το εχω κανει μεχρι τωρα , αλλα καλλιο αργα παρα ποτε ) και επειδή δεν ξερω τι και που να κοιταξω , λεω να κανω μια σχετική ερώτηση σε εσας μηπως γνωρίζετε τι να πρεπει να προσέξω
    Τα λιτρα που χρειάζομαι ειναι περίπου 120 με 160 ( 3 ατομα ) , και δεν ειναι ανάγκη να ειναι 2πλης η 3πλης ενέργειας ( δλδ ρεύμα και μποιλερ ) γιατι ηδη εχω θερμοσίφωνα - μποιλερ εγκατεστημένο...
    Απο μια μικρη ερευνα που εχω κανει εγω , μου αρεσει ( και ποιότητα και τιμη ) αυτο...

    http://energy-plus.skroutzstore.gr/p...f=bestprice.gr

    έχετε κατι να προτείνετε..??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση ότι τα καλύτερα είναι αυτά με λυχνίες κενού. Έτσι δεν είναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Οι ηλιακοι με λυχνιες κενου εκμεταλλευονται και την απλη εκθεση στο φως, οχι μονο στις κατευθειαν ακτινες(ισως υπεριωδεις/υπερυθρες; ) Αλλα οπως καταλαβαινεις ειναι και αλλη η τιμη τους.Πιθανον να αξιζει, δεν ξερω, τωρα τευλευταια τις εμαθα και εγω, θελει να το ψαξω λιγο.Το δεδομενο που θα πρεπει να εχει ο ηλιακος σου ειναι γυαλινο καζανι.Επισης σχεδον ολα τα καινουρια ερχονται με υποδοχη για να μπει αντισταση, ωστε να γινουν ηλεκτρικοι.Αυτο ισως σε συμφαιρει, ειναι πιο οικονομικο να ζεσταινεις το νερο που ειναι ηδη χλιαρο απο μικρη εκθεση στον ηλιο/φως, παρα να ζεσταινεις το τελειως κρυο που εχεις στο παταρι του μπανιου σου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ηλιακοι με λυχνιες κενου εκμεταλλευονται και την απλη εκθεση στο φως, οχι μονο στις κατευθειαν ακτινες(ισως υπεριωδεις/υπερυθρες; ) Αλλα οπως καταλαβαινεις ειναι και αλλη η τιμη τους.Πιθανον να αξιζει, δεν ξερω, τωρα τευλευταια τις εμαθα και εγω, θελει να το ψαξω λιγο.Το δεδομενο που θα πρεπει να εχει ο ηλιακος σου ειναι γυαλινο καζανι.Επισης σχεδον ολα τα καινουρια ερχονται με υποδοχη για να μπει αντισταση, ωστε να γινουν ηλεκτρικοι.Αυτο ισως σε συμφαιρει, ειναι πιο οικονομικο να ζεσταινεις το νερο που ειναι ηδη χλιαρο απο μικρη εκθεση στον ηλιο/φως, παρα να ζεσταινεις το τελειως κρυο που εχεις στο παταρι του μπανιου σου...
    Εννοείται ότι θα είναι και άλλη η τιμή του, αλλά σκέψου ότι θα έχεις ζεστό νερό όπου και αν βρίσκεται ο ήλιος και κατά τη διάρκεια του χειμώνα. Τα ~500€ διαφορά που έχουν δε νομίζω να πάνε τζάμπα γιατί θα έχεις γλυτώσει πολύ ηλεκτρικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ξαναλεω οτι δεν το εχω ψαξει, θα πρεπει να το δω εκτενως...Επισης υπαρχουν και οι ελληπτικοι καθρεπτες, δεν ξερω πιο ειναι ανωτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Το ενδεχόμενο να βάλεις μόνο ηλιακό πάνελ, εφόσον διαθέτεις μπόιλερ το σκέφτηκες;
    Ετσι έκανα στο δικό μου σύστημα, πρόσθεσα ένα ηλιακό συλλέκτη με ένα κυκλοφορητή και τώρα ψάχνομαι για να τοποθετήσω solar tracker στο πάνελ, για να έχω καλύτερη απόδοση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη teo_GR
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    619

    Προεπιλογή

    Πριν πω τη γνώμη μου να ρωτήσω τον nikolaras . τον κυκλοφορητή τον έχεις και δουλεύει συνέχεια? Και αν ναι συμφέρει?
    Τώρα για τον φίλο tomhel πριν δυο χρόνια είχα κάνει μια τρομερή έρευνα – έλεγχο για το θέμα. Επισκεπτόμουν και βιοτεχνίες κατασκευής. Κατέληξα λοιπόν ότι όλοι οι ηλιακοί είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα δηλαδή τα μπόιλερ είναι σχεδόν όλα ίδια (εννοείτε τα ίδιου τύπου πχ glass) τώρα οι συλλέκτες παίζουν καθώς και το τζάμι που τους προστατεύει. Χωρίς να υπάρχουν σημαντικές διαφορές γιατί αυτό που τους διαφοροποιεί είναι το περίβλημα αν θα είναι με προφίλ με κουρμπα με λάστιχο η σιλικόνη(εννοείτε ίδιου τύπου πχ επιλεκτικός). μάλιστα δυο από τις βιοτεχνίες ψώνιζαν μπόιλερ από το ίδιο εργοστάσιο η εισαγωγέα. Δυο μάρκες με διαφορά 300 ευρώ, καλά άκουσες. Η γνώμη μου είναι να πάρεις έναν ΦΘΥΝΟ αλλιώς έναν πάρα πολύ καλό αν και θα πρότεινα την πρώτη επιλογή.
    Το μόνο πράγμα που αλλάζει είναι η ποιότητα της μόνωσης και στα δυο τμήματα του ηλιακού, βάσει αυτών που είδα καθώς και από πληροφορίες που μάζεψα.
    Τέλος να πω ότι κάποτε λεγανε οι μεγάλες και επώνυμες εταιρίες μόνο οι glass αξίζουν και αντέχουν, οι ίδιες εταιρίες τώρα τους κατηγορούν και χτυπιούνται ότι μόνο οι inox αντέχουν.
    Εγώ είχα πάρει τότε για τη μητέρα μου έναν πολύ φθηνό που τώρα είναι φτηνότερος και είναι μια χαρά.
    Να μην θεωρηθώ πικρόχολος και ισοπεδωτικός είναι απλά μια γνώμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Δεν δουλεύει συνέχεια, δουλεύει με υδροστάτη και ξεκινάει εκεί που θα τον οριοθετήσεις.
    Στις αρχές του καλοκαιριού γύρω στους 55 βαθμούς και αργότερα στους 65.
    Δουλεύει με χλιαρό μπόιλερ γύρω στα 2 - 3 λεπτά όταν ζεσταθεί το νερό γύρω στα 5 λεπτά.
    Το μπόιλερ είναι 200 λίτρα, για να πω ότι ζεσταίνεται το νερό από τον Ιούνιο και μετά, γιατί έχω μόνο ένα συλλέκτη.
    Με το solar tracker που θα τοποθετήσω στον συλλέκτη ευελπιστώ ότι θα με καλύψει, ένας συλλέκτης.
    Τον συλλέκτη τον είχα αγοράσει 230 ευρώ πριν 4 χρόνια , τώρα με μια μικρή έρευνα που έκανα στοιχίζει γύρω στα 185 - 200 ευρώ.
    Στο σύστημα, αν προστεθεί ένας διαφορικός θερμοστάτης, ο κυκλοφορητής θα δουλεύει πολύ λίγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη geronimo
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    ξάνθη
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Για να μήν ανοίγω άλλο θέμα να ρωτήσω εδώ.Αυτές τις μέρες τοποθετώ ηλιακό θερμοσίφωνα και σκέφτομαι να συνδέσω το ζεστό νερό του στο πλυντήριο πιάτων και ρούχων.Είναι εφικτό αυτό?Υπόψην το πληντήριο ρούχων δεν έχει είσοδο για ζεστό νερό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geronimo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μήν ανοίγω άλλο θέμα να ρωτήσω εδώ.Αυτές τις μέρες τοποθετώ ηλιακό θερμοσίφωνα και σκέφτομαι να συνδέσω το ζεστό νερό του στο πλυντήριο πιάτων και ρούχων.Είναι εφικτό αυτό?Υπόψην το πληντήριο ρούχων δεν έχει είσοδο για ζεστό νερό.

    ΜΗΝ
    το κάνεις!!!! Μην συνδέσεις τα ζεστά στην είσοδο του πλυντηρίου αφού έχει μόνο μια είσοδο! Και αυτό γιατί, στην περίπτωση που το νερό είναι 30 βαθμούς και το πλυντήριο θέλει 60, μπορεί να δουλέψει και να ζεστάνει το νερό. Τι γίνεται όμως όταν το νερό είναι 80 βαθμούς και το πλυντήριο θέλει 30??? και έχεις μόνο μια παροχή... Πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει μίξη ζεστού με κρύου για να πάρεις την επιθυμητη θερμοκρασία, και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πάρεις στο χέρι τη μπουγάδα σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 10:25
  2. Πως δουλευει ενας ηλιακος θερμοσιφωνας?
    By _pike in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-17, 23:55
  3. ηλιακος κλιματισμος
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 02:16
  4. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By vagroul in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-14, 20:33
  5. ηλιακος φορτιστης/αισθητηρας
    By George_1985 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας