Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Οικιακό Δίκτυο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή Οικιακό Δίκτυο

    Καλησπέρα σας,εγραψα κ σε αλλα foroum τα οποια ειναι καθαρα για υπολογιστες αλλα δεν καταφερα να βρω λυση....έχω λοιπόν το παρακάω πρόβλημα

    εχω ενα κυριο υπολογιστη με Windows 7 Ultimate κ ενα Netbook με Windows XP Home SP3 κ προσπαθω να κάνω κοινη χρηση αρχειων (γενικα να τα βαλω σε ενα δίκτυο...) μεταξυ τους!Ξερω οτι θα πειτε οτι υπαρχουν (ακομα κ σε αυτο το φορουμ) πολλοι οδηγοι για το πως να γίνει αυτο αλλα διαβασα (οσους μπορουσα...) κ δεν εβγαλα άκρη....

    Εφτιαξα που λετε μια ομαδα εργασιας στην οποια εβαλα τα 2 pc κ κάνω οσα λέει ο συγκεκριμένος οδηγός αλλα κ πάλι δεν μπορω να μπω απο τον εναν υπολογιστη στα κοινα αρχεια του αλλου...ο λογος ειναι επειδη εχω κωδικό για να μπορει να γινει η χρηση,Κ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ....,αν τον βγαλω μπαινει κανονικα....

    Το προβλημα λοιπόν ειναι οτι δεν ξερω που βάζω τον κωδικό που εχω στα 7 για την κοινή χρηση στα XP για να επικοινωνησουν......Μήπως ξέρει κάποιος.....???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    καταρχην εφόσον ειναι οικιακό το δίκτυο σου οι "λόγοι ασφαλείας" ειναι περιττοί κατ εμέ..


    το πρόβλημά σου ειναι οτι τα HOME ΔΕΝ ειναι σχιδιασμένα για σύνδεση σε domain Και δεν ρωτάνε για κωδικούς..
    μπορέις να δοκιμάσεις να μπαίνεις στα xp home με ενα username/password (απαραιτητα με password) του οποίου υα φτιάξεις ενα ίδιο στα 7.. αλλα και πάλι δεν ειναι εγγυημένο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Καλημερα...λες δλδ αν στο μικρο λαπτοπακι εβαζα τα profecional να εκανα δουλεια.....?Οπως ειπες κ εσυ αποφασισα να μην εχω κωδικους κ εβγαλα την ασφαλεια απο τα 7 κ ενω κ κανα μισαωρο εμπαινα απο τα ΧΡ στους κοινοχρηστους των 7 μετα καποια επιφοιτηση του ηρθε κ δεν με αφηνε παλι.....

    Εχω τρελαθει απο χθες με τα κολοδικτυα της Microsoft....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    το θέμα των ΗΟΜΕ πρέπει να δουλεύει αν βγάλεις τους κωδικούς

    απο κει και πέρα ενα σύνολο προβλημάτων μπορει να συμβάινει , firewall, antivirus, απλο κόλημα (Επανεκινηση), προβληματικό καλώδιο, .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    αυτα τα 7αρια ειναι για κλωτσους.Σε αυτο που αναρτησες εχει μεσα τον οδηγο που λεει οτι εχει ασυμβατοτητα με τα home .Eπισης λεει οτι εχει επιλογη





    ault is namees turn off password protection. This is located in Advanced Sharing Settings toward the bottom of the list.




    If you want to keep it enabled make sure there is a log in account for the other XP machines and they have a password.


    για το αν θες να βαλεις κωδικο η οχι.Επειdη ειχα παιδευτει καποτε με τα ρημαδια αυτα εγω εκανα τα εξης.Καταρχην βαλε ονομα δικτυου .Kλειδωσε τις ip στον router δηλαδη αν ο νετ εχει την 192.168.1.2 μπες στον router και κλειδωσε το να παιρνει παντα αυτη την ip(ayto eιναι και το κλειδι πιστευω).Εαν οπως ειπες εχεις δει τα κοινοχρηστα τοτε τα υπολοιπα βηματα ειναι σωστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kostas640
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Πρώτο πράγμα για να δεις αρχεία και φακέλους πρέπει να έχεις βάλει όλες τις ενημερώσεις και στα home και στα win7.. δεν νομιζω πως έχει σχέση ο κωδικός..λογικα οταν πας σε κοινόχρηστο φάκελο σου ζητάει username και password..εκει βάζεις το όνομα χρήστη του τπολογιστή που είχεις τον κοινόχρηστο φάκελο και τον κωδικό του χρήστη... το έχω κάνει άπειρες φορές και δεν έιχα ποτέ πρόβλημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas640 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτο πράγμα για να δεις αρχεία και φακέλους πρέπει να έχεις βάλει όλες τις ενημερώσεις και στα home και στα win7.. δεν νομιζω πως έχει σχέση ο κωδικός..λογικα οταν πας σε κοινόχρηστο φάκελο σου ζητάει username και password..εκει βάζεις το όνομα χρήστη του τπολογιστή που είχεις τον κοινόχρηστο φάκελο και τον κωδικό του χρήστη... το έχω κάνει άπειρες φορές και δεν έιχα ποτέ πρόβλημα...
    Ναι αλλα εγω δεν εχω κωδικο σε κανεναν απο τους λογαριασμους χρηστων ουτε στα 7 ουτε στα ΧΡ......κ τρελαινομαι...δεν ξερω ποιον κωδικο μου ζηταει.....!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα τα 7αρια ειναι για κλωτσους.Σε αυτο που αναρτησες εχει μεσα τον οδηγο που λεει οτι εχει ασυμβατοτητα με τα home .Eπισης λεει οτι εχει επιλογη




    ault is namees turn off password protection. This is located in Advanced Sharing Settings toward the bottom of the list.




    If you want to keep it enabled make sure there is a log in account for the other XP machines and they have a password.


    για το αν θες να βαλεις κωδικο η οχι.Επειdη ειχα παιδευτει καποτε με τα ρημαδια αυτα εγω εκανα τα εξης.Καταρχην βαλε ονομα δικτυου .Kλειδωσε τις ip στον router δηλαδη αν ο νετ εχει την 192.168.1.2 μπες στον router και κλειδωσε το να παιρνει παντα αυτη την ip(ayto eιναι και το κλειδι πιστευω).Εαν οπως ειπες εχεις δει τα κοινοχρηστα τοτε τα υπολοιπα βηματα ειναι σωστα.


    Μαλισta...αυτο δεν το σκεφτηκα φιλε μου...θα το δοκιμάσω...παντως κατι που προσεξα απο χθες ειναι οτι η Ομαδα εργασιας που χρησιμοποιουν τα 7 ειναι μόνο για τα 7...κατι τετοιο δεν υπηρχε στα ΧΡ....απλα εγω τα εμπλεξα λιγο τα πραγματα μιασ κ δημιουργησα κ στα 2 pc αλλη ομαδα εργασιας κ οχι την κλασσικη WORKGROUP..............

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    οχι δεν πειραζει πως θα ονοματισεις αρκει να εχει το ιδιο ονομα.Οσο για των κωδικο που σου ζηταει ειναι γιατι ειναι βλαμενο,και εμενει στο σημειο οτι εσυ το εχεις κλειδωσει με user-password, χωρις βεβαια να το εχεις κανει.Αυτο το ειχα διορθωσει καποτε εκει που πας να δωσεις δικαιωματα στον φακελο εχει δικαιωματα για συγκεκριμενιυς χρηστες,οπου εκει πρεπει να εχεις ορισει τον χρηστη που ειναι στον αλλο υπολογιστη.
    Στα λεω μπερδεμενα αλλα παει 2-3 χρονια αυτη η δουλεια και δεν τα θυμαμαι καλα.
    ααα αν παιζεις και ενσυρματο -ασυρματο θα εχεις προβλημα, βρες τις ρυθμισεις στο ενσυρματο που ειναι ευκολο.
    τωρα σε πια φαση εισαι?βλεπεις τον υπολογιστη αλλα οχι τα κοινα; η δεν βλεπεις ουτε τον υπολογιστη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Η αληθεια ειναι οτι το νετβοοκ ειναι συνδεδεμενο ασυρματα με το ρουτερ ενω ο αλλος ειναι ενσυρματα...

    Τωρα ειμαι στην φαση που το λαπτοπακι βλεπει τα κοινοχρηστα του κυριως....αλλα στον κυριως για να μπω στα οινοχρηστα μου ζηταει username k password....που δεν εχω γτ οπως ειπα δεν εχω password.......

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-13, 23:37
  2. Ερώτηση για Οικιακό Δίκτυο
    By ioannistsi in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 00:39
  3. Βοήθεια σε οικιακό δύκτυο LAN
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-10, 08:17
  4. Οικιακό δύκτιο Η/Υ
    By MHTSOS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-06, 10:13
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-05, 21:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας