Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 69

Θέμα: Συμμετρικό Τροφοδοτικό

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή Συμμετρικό Τροφοδοτικό

    Παιδια καλημερα,μηπως υπαρχει καποιο κυκλωμα για συμμετρικο τροφοδοτικο στα 30 βολτ και 10 αμπερ? Η εστω καπιο κυκλωμα (αν υπαρχει και ξερετε) αντιστροφεα τασης σε τροφοδοτικο 30βολτ 10 αμπερ.?(βρηκα αντιστροφεα τασης εδω αλλα ειναι στα 12 βολτ 250 μιλιαμπερ)

    Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μεταφέρθηκε σε σωστό σημείο από τα κυκλώματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NickGreek (18-04-12)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταφέρθηκε σε σωστό σημείο από τα κυκλώματα.

    Τι εννοεις ακριβως φιλε?Οπως το γραφεις δν καταλαβαινω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Νικο καλησπερα, ο Κωστας εννοει οτι μετεφερε το θεμα που ανεβασες στην σωστη
    κατηγορια, δηλαδη στα τροφοδοτικα.
    Τα πιο πολλα τροφοδοτικα Νικο αν φτιαξεις δυο ιδια μπορεις να κανεις ενα συμμετρικο.
    Το θες για καποια συγκεκριμενη χρηση το τροφοδοτικο; για δωσε λεπτομερειες
    μηπως και σε βοηθεισουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (20-04-12), NickGreek (18-04-12)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Το τροφοδοτικο φιλε μου ειναι γενικης χρησης,αρχικα για να τροφοδοτισει εναν ενισχυτη ενος φιλου που εχει παρει για πτυχιακη,και μετα να μας μεινει για τροφοδοτικο παγκου. Θελω τις συγκεκριμενες προδιαγραφες γιατι ο ενισχυτης ζηταει αν θυμαμαι καλα 6-7 αμπερ και 30 βολτ συμετρικης τροφοδοσιας. Αν ισχυει το οτι μπορω να φτιαξω ενα τροφοδοτικο 30 βολτ 10 αμπερ με μονο μετασχηματιστη ,και να αντι να χρησιμοποιησω μονο μετασχηματιστη,να χρησιμοποιησω διπλο, το δευτερο κυκλωμα (για την αρνητικη τροφοδοσια) θα εχει αρνητικο regulator? Η θα εχουν και τα δυο κυκλωματα ενα θετικο regulator το καθενα,και θα τα εννωσω μεαξυ τους? (Αν δεν καταλαβαινετε πειτε μου να επαναδιατυπωσω )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickGreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τροφοδοτικο φιλε μου ειναι γενικης χρησης,αρχικα για να τροφοδοτισει εναν ενισχυτη ενος φιλου που εχει παρει για πτυχιακη
    ...Εγω διερωτωμαι:

    ....Ο "φιλος" σου εχει φτασει μεχρι το πτυχιο ηλεκτρονικης .....και δεν ξερει να σχεδιασει ενα απλο συμμετρικο τροφοδοτικο;;;;;



    Εν πασει περιπτωσει.....δες αυτο:....http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58667

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnnkast : 18-04-12 στις 07:16

  9. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Νίκο είπες για πτυχιακή ???.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο "φιλος" σου εχει φτασει μεχρι το πτυχιο ηλεκτρονικης ....
    και δεν ξερει να σχεδιασει ενα απλο συμμετρικο τροφοδοτικο;;;;;
    Εύλογες οι απορίες ... . Άλλος ένας με "πτυχίο" ...



    Πέρα απο αυτό:
    Αν πρόκειται για audio ενισχυτή, που δουλεέυει με συμμετρική τροφοδοσία, δεν είναι
    απαραίτητο να χρησιμοποιήσει σταθεροποιητή, αλλά απλά συμμετρική τροφοδοσία, σαν
    το παρακάτω σχήμα:



    Και εφόσον θέλει 30VDC, θα χρησιμοποιήσει 22VAC μετασχηματιστή.
    Ε τώρα αν έβαζε παράλληλα και άλλους τόσους ηλεκτρολυτικούς,
    ακόμα καλύτερα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παιδια σας ευχαριστω για ολα,με διαφωτησατε πληρως! Οσο αναφορα τον φιλο με την πτυχιακη,θα σας πω απλα το εξεις.Επειδη ειμαι και εγω στο ιδιο ΤΕΙ με το παλληκαρι,σας πληροφορω πως εφτασα 7 εξαμηνο και επιασα πλακετα στα χερια μου σε ολη την διαεκει του ΤΕΙ μονο σε 3 εργαστηρια απο τα 37 αν θυμαμαι καλα.Και δεν ειναι το μονο τραγικο αυτο.Αλλα τελοσπαντων,μη ανοιξουμε τετοια κουβεντα τωρα,δεν εχει σημασια το πτυχιο οπως τα εχουν κανει με το συστημα παιδειας,αλλα το ποσοο ασχολεισαι μονος σου.Και αν αυτο σημαινει οτι εστω και στην πτυχιακη θα παρεις κατι με κατασκευη,αφου σε ολο το τει δεν διδαχθηκες ουτε καν να κολλας με το κολλητηρι, ας ειναι.. Σκεφτειτε πως ειχαμε ενα εργαστηριο κατασκευης πλακετων (φτιαχναμε τροφοδοτικα η αλλες απλες κατασκευες) και το κοψανε,το κανανε θεωρια!! Το μοναδικο μαθημα που ειχαμε για κατασκευη.. Πως να μας κατηγορισετε οτι βγαινουμε αμορφωτοι λοιπον? Φυσικα,οπως και εσεις οι ιδιοι το ξερετε,τα περισσοτερα οργανα της ηλεκτρονικης,η πολλα εξαρτηματα ειναι πανακριβα,με αποτελεσμα να μην μπορουμε να ασχοληθουμε ουτε στο σπιτι λογω των οικονομικων δυσκολιων του καθενος.Ετσι βρισκουμε προφασεις αραια και που για καμια κατασκευουλα (η συγκεκριμενη πτυχιακη) και αρχιζουμε να μαθαινουμε κατι.Εγω απτη δουλεια μου εμαθα αυτα τα ελαχιστα που ξερω,δεν εχει ομως ο καθενας αυτη τη δυνατοτητα. Απλα μην κρινετε τα παιδια,αλλα το ιδιο το συστημα που μας βγαζει στοκους. Με πολλη αγαπη,χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν,απλα μεταφερω τα γεγονοτα. Σας ευχαριστω και παλι παιδια για ολα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Δραμα/Λαμια
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Και εν πάση περιπτώσει, για να απαντήσει και ο "φίλος" με "πτυχίο" που βιάστηκαν όλοι να κρίνουν, καλό θα ήταν να μην πετάμε έτσι ελαφρά τη καρδία διάφορα όταν αγνοούμε καταστάσεις! Ο Nick απο δω είναι φιλαράκι το οποίο και αυτό ψάχνει μαζί μου επειδή γουστάρει και επειδή θέλει και αυτός να κατασκευάσει ένα όπως είπε και στην αρχή του ποστ!

    Το τι έχω ψάξει εγώ και το τι έχω μάθει από μόνος μου και κατά πόσο αξίζω το "πτυχίο" που θα πάρω το ξέρω εγώ. Η κατάσταση στα τει είναι όπως σας την περιέγραψε και ίσως και χειρότερη, συνεπώς τα περισσότερα πράγματα που ξέρω τα έχω μάθει με προσωπική μου μελέτη και πάντα είμαι πρόθυμος να μάθω κάτι παραπάνω φυσικά από άτομα που έχουν να πουν κάτι ή εχουν την επιθυμία να μοιραστούν κάτι αξιόλογο χωρίς να αρχίζουν τις κριτικές! Καλή μας μέρα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Οπότε δεν θα έπρεπε να βγαίνει κανένας απο κεί με γνώσεις ..., είναι καταδικασμένοι όλοι ...

    Τι λέτε βρε παιδιά, απο τους άλλου (καθηγητές) περιμένετε να σας μάθουν?. Δεν γίνεται
    τίποτα
    αν δεν ασχοληθεί/ενδιαφερθεί ο καθένας απο μόνος του. Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι.

    Σέβομαι απόλυτα αυτό που λες, και σε πιστεύω οτι μου λες αλήθεια. Δεν λέει όμως κάτι
    αυτό ..., γιατί απο μόνο σου δεν πήρες ποτέ ένα κιτ να φτιάξεις/συναρμολογήσεις. Αν
    δηλαδή δεν θα σου δίναν ποτέ "πλακέτα", θα αποφοιτούσες και δεν θα ήξερες τι είναι ?.

    Υπάρχουν πολλά παιδιά που δεν έχουν σπουδάσει καν τα "ηλεκτρονικά", παρόλα αυτά
    οι γνώσεις τους είναι 10πλάσιες απο κάποιους που έχουν σπουδάσει/αποφοιτήσει απο
    τον συγκεκριμένο κλάδο. Και δεν κάναν ποτέ "εργαστήρια". Μόνο διάβασμα και πρακτική
    στο σπίτι.

    Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για κάποιον "ηλεκτρονικό" να μην ξέρει να φτιάξει ένα απλό τροφοδοτικό.

    Είναι το ίδιο σαν σε "σχολή οδήγησης", ο μαθητής να μην ξέρει να βάλει "μπροστά" το αμάξι.
    Αρχάριος δηλαδή ...

    Συγνώμη που είμαι απότομος, αλλά είμαι αρκετά μεγάλος για να ακούω δικαιολογίες ...

    Θα δεχόμουν να πούμε απλώς:
    "είμαι αρχάριος και θέλω να μάθω",

    παρά:
    "είμαι σχεδόν τελειόφοιτος και δεν με μάθανε".

    Ο Νίκος είναι ένα μήνα εδώ και έχει ενδιαφερθεί να ρωτήσει και να μάθει (>20 ποστ). Εσύ
    Mousikantis
    είσαι εδώ 4 χρόνια, όσο σπουδάζεις περίπου, αλλά δεν έχεις ρωτήσει σχεδόν ποτέ τίποτα (8 ποστ).
    Δεν σε κρίνω ασφαλώς, και δεν μου πέφτει λόγος, απλά στέκομαι σε αυτό που σου είπα και παραπάνω.
    Αν δεν ασχοληθούμε μόνοι μας ..., δεν ...


    Τέλος πάντων καλοπροαίρετα τα λεω, μη με παρεξηγήσεις. Βοήθεια υπάρχει πάντως ...
    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  13. 7 μέλη ευχαρίστησαν τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΠΑΝ (19-04-12), genti (19-04-12), herctrap (23-04-12), johnnkast (19-04-12), kentar (19-04-12), leosedf (20-04-12), ΔΗΜΑΚΗΣ ΜΟΔΕΣΤΟΣ (19-04-12)

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμμετρικό τροφοδοτικό
    By mtzag in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-16, 22:05
  2. Συμμετρικό τροφοδοτικό 1,2 - 30 volt. / 3A
    By thomasdriver in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-16, 19:08
  3. Απλό συμμετρικό τροφοδοτικό
    By VirusX2 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-15, 21:20
  4. Συμμετρικό Τροφοδοτικό σε ΜΗ Συμμετρικό
    By AlexandrosManson in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-11, 12:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας