Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: Ρυθμιζομενος αυτοματος δυναμου

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παρης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Δεν εχει σημασια το αμαξι μιας και το δυναμο ειναι απο αλλο και εχει μπει επανω στο δικο μου. Το δυναμο ειναι απο VW TOUAREG 3.2TDI. Τα καινουργια φορανε πολυ μεγαλυτερους απο αυτους που αναφερεσε. Μαλλον εχεις μεινει καποια χρονια πισω. 70Α φοραγε απο την μανα του το δικο μου που ειναι 1100 κυβικα. Τα καινουργια του group vag φορανε απο 100Α και πανω.

    Απ οτι βλεπω ομως το θεμα εχει παραστρατησει....τι σχεση μπορει να εχει ενα κυκλωμα ενως περιοδικου και το ποσο λαθος ειναι με το θεμα που ανοιξα?
    Ζητησα μια βοηθεια και απο τα 29 ποστ ενα ατομο απαντησε πανω στο θεμα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Αν με ενα ισοδυναμο συστημα...πχ μια δεξαμενη που πρεπει να ειναι παντα γεματη..και εχομαι μια επαφη σταθμης στην κορυφη που μολις κατεβει λιγο να μπαινει μια αντλια να συμπληρωνει,μεχρι να γεμισει παλι....μηπως βοηθησει να το κατανοησουμε και να αφησουμε αντιπαραθεσεις..
    Παρη στο μηνυμα #22 κατι γραφεις λαθος...13.8-14.2 V φορτιζουν και οταν σταματησει η φορτιση σιγα-σιγα πεφτει στα 12.5-13 V..
    To να ανεβασεις την ταση στην εγκατασταση σου θετεις σε αμεσο κινδυνο ακομα και τις λαμπες που θα φευγουν μαυρες απο τον καυμο τους...ειδες οτι το λεει και στο site που ανεβασες με τον αυτοματο....εχω μια απορια τοσο ρευμα τι το θες,,μονο για ηχο...η παραγωγη υδρογονου...
    Σε αλλο θεμα με ανεμογεννητριες με χρηση δυναμο αυτοκινητου ο Νικος ειχε σηκωσει απο το net πολλα σχεδια με το θεμα..ας μας πει την σελιδα να δουμε..μεχρι να βρω και τα δικα μου...
    Παμε τωρα στην αναφορα για το Ελεκτορ..3-4 τευχη μου λειπουν σε πολλα υπηρχαν λαθη μα υπηρχαν και οι διορθωσεις στα επομενα..παντα αντλουσα ιδεες ,,κομματια απο εφαρμογες χρησιμες...σε ολη την Ευρωπη μεταγλωτιζοταν ..και με χαροποιησε οτι σε ενα διαγωνισμο απλου αλλα εξυπνου λογισμικου ενας δικος μας ανθρωπος πηρε το πρωτο πανευρωπαικο βραβειο γυρω στα 2000..Γεια σου Γιαννη απο την Λυκοβρυση..
    Κεινη την εποχη ηταν και αλλα περιοδικα ..με αρθρα γραμμενα στο ποδι ,,και στο στυλ παρε με τηλ να σου πω τα υπολοιπα..που δεν εγραψα στο ποδι...διαφημισεις και παλι κατι στο ποδι..στο τελος λιγο σοβαρεψε..Α μην ξεχασω και μια αναφορα στο popular αλλα και αυτο εισαγωμενο με καθαρα θεματα δυσκολα ομως υλικα ..αυτα για τα εντυπα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris_cae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καινουργια φορανε πολυ μεγαλυτερους απο αυτους που αναφερεσε. Μαλλον εχεις μεινει καποια χρονια πισω. 70Α φοραγε απο την μανα του το δικο μου που ειναι 1100 κυβικα. Τα καινουργια του group vag φορανε απο 100Α και πανω.
    Σ' αυτό μπορεί και να έχεις δίκιο, όντως αυτά που έχω υπόψη μου δεν είναι και πολύ "φρέσκα"...

    offtopic mode = on
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ω!...σκεπτομενε (filman)!!!!!.....Θα μπορουσες ,αν ειχες την καλοσυνη,.....να μας υποδειξεις που ΑΚΡΙΒΩΣ εκανα αναφορα περι "Τελειου" και "Αλανθαστου" για το συγκεκριμενο περιοδικο;;;;.....γιατι δεν θυμαμαι ο ιδιος να το χαρακτηρισα ποτε, ετσι ακριβως.......
    Και το γεγονός ότι δεν παραδέχεσαι συγκεκριμένο λάθος σε κύκλωμα του ακατονόμαστου (είδες; δεν σου χαλάω χατίρι) περιοδικού, πώς ακριβώς δείχνει ότι το θεωρείς; Για να καταλάβω...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για το "συγκεκριμενο" κυκλωμα και το "λαθος" που εντοπισες εσυ, εχω να σου πω οτι:
    ..Εχεις κολλησει σε μια (1) αντισταση που κατα τη γνωμη σου ειναι περιττη.....σε ενα κυκλωμα που ΗΔΗ ειναι τυποποιημενο κι εχει τοποθετηθει απο μεγαλη αυτοκινητοβιομηχανια σε συγκεκριμενα μοντελλα της για αρκετο καιρο,αν θες να ξερεις (OPEL kadet-omega '88-'91)...(αναφερομαι στην καθυστερηση εσωτ. φωτισμου αυτοκινητου)
    ..Δεν ηταν δα και τοσο "ασκεπτος" αυτος που το σχεδιασε κι εβαλε την "παραπανισια" αντισταση ετσι για πλακα.......Ισως θα'πρεπε εσυ ο ιδιος να σκεφτεις και να ψαξεις για ποιο λογο ειναι εκει...πριν ξεστομισεις τα "θαψιματα"
    Καταρχήν είναι 2 αντιστάσεις, και όχι 1. Αυτό που μας λες τώρα είναι ότι οι σχεδιαστές των μεγάλων αυτοκινητοβιομηχανιών αποβλέπουν στο ακατονόμαστο περιοδικό για να πάρουν από κει κυκλώματα; Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε!

    Αυτός λοιπόν που το σχεδίασε κατ' εσέ έχει σίγουρα λόγο να το κάνει έτσι, και αποκλείεται να μην ξέρει τί του γίνεται και πού παν τα 4 από ηλεκτρονικά.

    Πρέπει λοιπόν κατ' εσέ εγώ, εγώ που λέω ότι οι αντιστάσεις είναι λάθος ή περιττές, εγώ να αποδείξω ότι στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι, και ότι εγώ είμαι λάθος ενώ ο σχεδιαστής είναι σωστός!

    Ενώ εσύ, εσύ που μόλις μίλησα για σχεδιαστικές βλακείες / λάθη έβγαλες σπυράκια υποστηρίζοντας τον σχεδιαστή / περιοδικό μη παραλείποντας βεβαίως να χλευάσεις εμένα, εσύ δεν μπορείς να αναφέρεις ένα λόγο για τον οποίο το κύκλωμα πρέπει να είναι έτσι, ή έστω είναι προτιμότερο να είναι έτσι!

    Τελικά ποιος έχει δίκιο, εσύ, ο σχεδιαστής, ή εγώ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Notios38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παμε τωρα στην αναφορα για το Ελεκτορ..3-4 τευχη μου λειπουν σε πολλα υπηρχαν λαθη μα υπηρχαν και οι διορθωσεις στα επομενα..παντα αντλουσα ιδεες ,,κομματια απο εφαρμογες χρησιμες...σε ολη την Ευρωπη μεταγλωτιζοταν..
    Να η σωστή άποψη. Ναι, να το διαβάσουμε, ναι να πάρουμε ιδέες, αλλά πάνω απ' όλα να σκεφτόμαστε και να κρίνουμε αυτά που βλέπουμε αντί να τα κατεβάζουμε αμάσητα, πολλώ δε μάλλον όταν κάποιος μας λέει "Κοίτα! Εδώ κάτι δεν πάει καλά!"...

    offtopic mode = off

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ εσύ, εσύ που μόλις μίλησα για σχεδιαστικές βλακείες / λάθη έβγαλες σπυράκια υποστηρίζοντας τον σχεδιαστή / περιοδικό μη παραλείποντας βεβαίως να χλευάσεις εμένα,
    .......ενω εσυ ησουν "Φιλικοτατος" και "συναδελφικοτατος" απεναντι μου.......

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    .......ενω εσυ ησουν "Φιλικοτατος" και "συναδελφικοτατος" απεναντι μου.......


    Ξέχασες να βάλεις το λινκ για να το δουν και οι υπόλοιποι:
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...E9%E5%F1%E1%F2

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris_cae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει σημασια το αμαξι μιας και το δυναμο ειναι απο αλλο και εχει μπει επανω στο δικο μου. Το δυναμο ειναι απο VW TOUAREG 3.2TDI. Τα καινουργια φορανε πολυ μεγαλυτερους απο αυτους που αναφερεσε. Μαλλον εχεις μεινει καποια χρονια πισω. 70Α φοραγε απο την μανα του το δικο μου που ειναι 1100 κυβικα. Τα καινουργια του group vag φορανε απο 100Α και πανω.

    Απ οτι βλεπω ομως το θεμα εχει παραστρατησει....τι σχεση μπορει να εχει ενα κυκλωμα ενως περιοδικου και το ποσο λαθος ειναι με το θεμα που ανοιξα?
    Ζητησα μια βοηθεια και απο τα 29 ποστ ενα ατομο απαντησε πανω στο θεμα....
    To VW Tuareg TDI έβγαινε 2.5, 3.0, 4.2 και 5.0L.
    Το ποσα Α γεννητρια φοραει ενα οχημα εξαρταται κυριως απο τον εξοπλισμο του και τις ηλεκτρικες καταναλωσεις που εχει, οχι απο τον κυβισμο του κινητηρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-15, 21:48
  2. Αγορα ρυθμιζομενου τροφοδοτικου
    By SProg in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-15, 21:42
  3. Κατασκευη ρυθμιζομενου τροφοδοτικου
    By John Quimby in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-13, 13:40
  4. κατασκευη σημετρικου τροφοδοτικου (ρυθμιζομενου)
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-13, 17:53
  5. ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ MΕ PIC16F84
    By tzitzikas in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-08, 00:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας