Καλησπερα παιδια. Λογω απαιτησεων σε ισχυ στο αυτοκινητο μου θελω να φτιαξω εναν αυτοματο δυναμου οπου θα ρυθμιζετε η ταση αναφορας του απο εμενα με ποτενσιομετρο. Εννοειται οτι θα ειναι εξωτερικο δεν θα βρισκετε πανω στο δυναμο. Η λειτουργεια του αυτοματου με δυο λογια ειναι η εξης: δινουμε μια εντολη (+12) απο την μπαταρια του αυτοκινητου μεσα απο ενα λαμπακι οπου βρισκετε στην θεση του ταμπλο, αυτη ειναι και η διεγερση του αυτοματου οπου ξεκιναει και αγει και τροφοδοτει το πηνιο του ροτορα (πηνιο διεγερσης), με το που παρει μπρος ο κινητηρας μας και δημιουργηθει ταση απο το δυναμο μας ο αυτοματος το παιρνει σαν ταση αναφορας και ελενχοντας την ταση στο πηνιο διεγερσης σταθεροποιει στην ταση στην εξοδο του στα 14+ περιπου. Εγω εκει θελω να κανω την παρεμβαση και να ελενχω αυτη την ταση αναφορας και να την ρυθμιζω αναλογα (περιπου στο 15.2V). Πειραματιζομενος με ενα παλιο δυναμο 70Α ειδα οτι ο αυτοματος σε εκεινη την εισοδο (ταση αναφορας) καταναλωνει περιπου 300mA. Οποτε το να βαλω απλα ενα ποτενσιομετρο εκει δεν θα δουλεψει θα παρει φωτια. Πως θα μπορουσα να επεμβω εκει?

Σημειωση: Η πιο ευκολη λυση ειναι να καταργησω εντελως τον αυτοματο και φτιαξω ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο 0-14V και απο εκει να τροφοδοτω απευθειας το τυλιγμα της διεγερσης αλλα ετσι το προβλημα ειναι οτι καθε φορα που θα ζητανε τα μηχανηματα πολλα αμπερ θα πρεπει ταυτοχρονα να κουρδιζω και το ποτενσιομετρο για να παρει το διεγερσης ολη την ισχυ. Οπως καταλαβαινετε κατι τετοιο ειναι πολυ λαθος. Οποτε ο αυτοματος πρεπει να μεινει επανω απλα πρεπει να ανεβασω την ταση αναφορας του. Ενα παλιο κολπο ειναι να τροφοδοτησεις με μια διοδο την ταση αναφορας ετσι ωστε να του δημιουργησεις μια πτωση τασεως 0.5-0.7V και ο αυτοματος να αγει περισσοτερο με αποτελεσμα να βγαζει 0.5-0.7V επανω στην εξοδο του. Απλα εδω το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι ρυθμιζομενο και μπορει να ξεφυγει σε επικυνδινα ορια!

Σας κουρασα το ξερω αλλα βλεπετε η τρελα σε αυτο το χομπι εχει ξεφυγει πολυ περα απο το φυσιολογικο οριο. Ενημερωτικα το δυναμο οου θα μπει ειναι ενα bosch 180Α οποτε καταλαβαινετε για τι γομαρι εχω να κανω.