Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: SMS 4 Relay Controller with Siemens TC35 GSM Modem

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Χρήσιμη κατασκευή και με αρκετές δυνατότητες για διάφορους ελέγχους,
    Δημήτρη αν μπορείς για ανάλυσε λίγο (εντελώς χονδρικά) την επικοινωνία με at commands.

    Πχ. χρειάζεται init το modem ή απλά στέλνουμε.
    Αν στείλουμε "at/r/n" παίρνουμε απάντηση "ok" ή πρέπει να σετάρουμε και άλλα (για δοκιμή αν λειτουργεί η επικοινωνία).
    Υπάρχει κάποιος μπούσουλας για της at (είναι πολλές οι άτιμες).
    Και τέλος ένα απλό παράδειγμα αποστολής λήψης (αποστολή atxxxxxxxx, λήψη atxxxxxxx).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη fark
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Φαρκαδόνα Τρικάλων
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    [QUOTE=MacGyver;515512]Για όλο αυτό το project 'ψήθηκες' μόνο με τέσσερις ;
    Στην γενέτηρά μου η μονάδα μέτρησης σε επίπεδο παρέας, είναι η κάσα !!
    Υποδιαιρέσεις τύπου: μπουκάλι, deci-κάσα, milli-κάσα κλπ δεν υπάρχουν!χαχαχαχαχαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη fark
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Φαρκαδόνα Τρικάλων
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήσιμη κατασκευή και με αρκετές δυνατότητες για διάφορους ελέγχους,
    Δημήτρη αν μπορείς για ανάλυσε λίγο (εντελώς χονδρικά) την επικοινωνία με at commands.

    Πχ. χρειάζεται init το modem ή απλά στέλνουμε.
    Αν στείλουμε "at/r/n" παίρνουμε απάντηση "ok" ή πρέπει να σετάρουμε και άλλα (για δοκιμή αν λειτουργεί η επικοινωνία).
    Υπάρχει κάποιος μπούσουλας για της at (είναι πολλές οι άτιμες).
    Και τέλος ένα απλό παράδειγμα αποστολής λήψης (αποστολή atxxxxxxxx, λήψη atxxxxxxx).

    Πως διαβάζουμε το πρώτο SMS στην μνήμη του μόντεμ :

    AT+CMGR=1 <CR><LF> (δηλαδή στο τέλος της εντολής στέλνεις και τον χαρακτήρα 13 και τον χαρακτήρα 10)

    Πως διαγράφουμε το SMS αυτό :

    AT+CMGD=1 <CR><LF>

    Το δύσκολο μέρος τώρα: Πως στέλνουμε SMS:

    AT+CMGS=<CHAR 34> (το " ) μετά περιμένουμε 20msec μετά τον αριθμό τηλεφώνου με μορφή +3069....... μετά περιμένουμε 20ms μετά στέλνουμε πάλι <CHR 34> μετά περιμένουμε 20ms μετά στέλνουμε τον <CR> μετά περιμένουμε 3sec μετά στέλνουμε το κείμενο του μηνύματος μετά περιμένουμε 20ms μετά στέλνουμε τον <CHR 26> και μετά περιμένουμε 20 δευτερόλεπτα.
    Δηλαδή:
    AT+CMGS="+3069....."<CR>Γειά σου Σπύρο<CTRL-Z>. Το CTRL-Z πρέπει οποσδήποτε να σταλεί στο τέλος της εντολής για να καταλάβει το μόντεμ ότι έχεις τελειώσει την εντολή.
    Αυτά

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον fark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spiroscfu (21-04-12)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την αναπάντητη δεν υπάρχει τρόπος και έτσι μάλλον πρέπει να βρίσκεσαι σε οπτική επαφή με αυτό που θέλεις να ελέγξεις.
    Μπορείς, (για να μη χρεώνεσαι) αφου κάνεις την κλήση και πάρει την εντολή ο μ/ε για να ανοίξει το πρώτο ρελέ, να σου επιβεβαιώνει και αυτό με μια κλήση.
    Αντίστοιχα, άν είναι το δεύτερο ρελέ να κάνει πχ 2 κλήσεις.
    Εναλλακτικά μπορείς για το 1ο ρελέ να κάνει μια αναπάντητη διάρκειας 3 sec και για το δεύτερο μια αναπ 6sec.


    Με μήνυμα σου στέλνει SMS επιβεβαίωσης.
    Σωστός.Μπορείς να προσθέσεις και μια εντολή για να σου δίνει αναφορά για την κατάσταση των ρελέ, χωρις να είναι απαραίτητο να κάνεις κάποια αλλαγή.

    Για να δεις όμως άν πραγματικά λειτουργεί η πομόνα θα πρέπει , με μικρή αλλαγή στο software να βάλεις έναν αισθητήρα ρεύματος στο μοτέρ σαν αυτόν:http://www.ebay.com/itm/50A-AC-DC-Cu...ht_1584wt_1185
    Ή μπορείς να βάλεις πχ ένα μίνι μετασχηματιστή (με τα παρελκόμενα) στην επαφή του ρελέ, και να παίρνεις high όταν είναι ανοιχτό και υπάρχει ρεύμα και low όταν κλείνει.
    Προσπάθησε να ομαδοποιείς τις εντολές σου και είναι όσο το δυνατόν πιο κατανοητές, γιατι μετά απο μερικούς μήνες θα ξεχάσεις τι σημαίνει πχ η εντολή 1234 83

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη fark
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Φαρκαδόνα Τρικάλων
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την αναπάντητη δεν υπάρχει τρόπος και έτσι μάλλον πρέπει να βρίσκεσαι σε οπτική επαφή με αυτό που θέλεις να ελέγξεις. Με μήνυμα σου στέλνει SMS επιβεβαίωσης. Για να δεις όμως άν πραγματικά λειτουργεί η πομόνα θα πρέπει , με μικρή αλλαγή στο software να βάλεις έναν αισθητήρα ρεύματος στο μοτέρ σαν αυτόν: http://www.ebay.com/itm/50A-AC-DC-Cu...ht_1584wt_1185
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minusplus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπάθησε να ομαδοποιείς τις εντολές σου και είναι όσο το δυνατόν πιο κατανοητές, γιατι μετά απο μερικούς μήνες θα ξεχάσεις τι σημαίνει πχ η εντολή 1234 83
    Δημήτρη ευχαριστώ για τις επισημάνσεις!!! Θα τις λάβω υπόψην μου στην δεύτερη έκδοση της κατασκευής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Πραγαμτικα πολυ καλο απο κοστος στο συνολο ποσο πηγε ..??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα delay 20mS,20mS,20mS,3S,20mS,20S είναι γενικός ορισμός ή μόνο στο συγκεκριμένο modem.
    Επίσης είδα επιγραμματικά το pdf που ανέβασες "Siemens_AT_Commands" και μου φάνηκε ΜΠΕΡΔΕΜΑ! (που μπήκε και το gsm alphabet και ολοκλήρωσε το χάσιμο μου), αλλά μετά βρήκα αυτό που μου φάνηκε αρκετά κατανοητό (βοήθησαν τα παραδείγματα κάτω από της εντολές).

    Και ένα τελευταίο, λέει ο άλλος Δημήτρης
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minusplus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εναλλακτικά μπορείς για το 1ο ρελέ να κάνει μια αναπάντητη διάρκειας 3 sec και για το δεύτερο μια αναπ 6sec.
    Λέτε να γίνεται τίποτα μόνο με συνδυασμούς αναπάντητων διαφορετικής διάρκειας και αναγνώριση από τον μ/ε (αν δεν μας ενδιαφέρει η καθυστέρηση) ή θα γίνει μπάχαλο "λόγο των βαρβάτων δικτύων μας".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 21-04-12 στις 18:31

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη fark
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Φαρκαδόνα Τρικάλων
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγαμτικα πολυ καλο απο κοστος στο συνολο ποσο πηγε ..??
    Περίπου 50€

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη fark
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Φαρκαδόνα Τρικάλων
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα delay 20mS,20mS,20mS,3S,20mS,20S είναι γενικός ορισμός ή μόνο στο συγκεκριμένο modem.
    Αυτό δεν το ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί με άλλα modem κάποιος φίλος ίσως που έχει ασχοληθεί?
    Επίσης είδα επιγραμματικά το pdf που ανέβασες "Siemens_AT_Commands" και μου φάνηκε ΜΠΕΡΔΕΜΑ! (που μπήκε και το gsm alphabet και ολοκλήρωσε το χάσιμο μου), αλλά μετά βρήκα αυτό που μου φάνηκε αρκετά κατανοητό (βοήθησαν τα παραδείγματα κάτω από της εντολές).

    Και ένα τελευταίο, λέει ο άλλος Δημήτρης


    Λέτε να γίνεται τίποτα μόνο με συνδυασμούς αναπάντητων διαφορετικής διάρκειας και αναγνώριση από τον μ/ε (αν δεν μας ενδιαφέρει η καθυστέρηση) ή θα γίνει μπάχαλο "λόγο των βαρβάτων δικτύων μας".
    Με λίγο ψάξιμο ίσως γίνεται αλλά θα είναι δύσκολο διότι το modem κάθε φορά που εσύ ακούς το χαρακτηριστικό τουτ στο ακουστικό σου αυτό στέλνει RING<CR><LF> στην RS232. Πιθανολογώ ότι αν μετρήσεις τα RING που στέλνει ως προς το χρόνο να μπορεί να γίνει, θέλει ψάξιμο πάντως και σίγουρα PIC με μεγαλύτερη μνήμη γιατί ο 628 μόλις που τα χώρεσε αυτά που του φόρτωσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Όντως με αρκετό ψάξιμο κάτι μπορεί να γίνει και "αξιόπιστο".
    Τα περισσότερα από τα 2k τα έφαγες σε string και arrays ε;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. gsm tc35 and arduino
    By soulhealer in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-18, 11:16
  2. TC35 SIEMENS GSM MODEM
    By angelkos in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 02:18
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-11, 13:45
  4. sms controller
    By michel in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 17:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-05, 20:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας