Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: 2ch Ενισχυτής με TDA1516 ή TDA1515 βοήθεια και γνώμες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή 2ch Ενισχυτής με TDA1516 ή TDA1515 βοήθεια και γνώμες

    Σκέφτηκα να κάνω με tda1516 εναν στέρεο ενισχυτή,διαφερει με το tda1515 που ειναι ακριβοτερος?..ειδα το απλο σχεδια στο datasheet με μονο λιγους πυκνωτες και σκεφτηκα για να εχω 2χ24watt θα μπορουσα να εχω 2 tda1516bq που και τα δυο θα παιζουν με BTL γεφυρωμένα? μιας και ειναι απο μονα τους 2χ12? μετα ενα προβλημα που εχω ειναι με τα ρευματα τροφοδοσιας..ναι πειτε με χαζο αλλα δεν τα ξερω..λεει οτι δουλευει με 12v DC λογικα αφου σε εφαρμογες για ενισχυτη αυτοκινητου το βαζουν.. εγω μηπως μπορω να το δωσω τροφοδοσια με εναν απλο μετασχηματιστη οικιακης χρησης? επισεις δεν ξερω τι αμπερ πρεπει να ειναι... δυστυχώς ακομα χρειάζομαι ολοκληρωμένη πρόταση γιατι ειμαι στην αρχή...
    τωρα σχετικα με την ποιότητα ηχου ειναι ιδανικα εστω 50 ή 60 Hz to 23 kHz ? καποια καλυτερη λυση και σχεδιο ισως με tda2030 που εχω 5 κομματια ακομα? μηπως να παρω ετοιμο kit με λιγα χρηματα οπως αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/2-x-68W-...632967406/item
    ? θελω να βαλω ηχεια μονιτορ 40watt 8Ω καθαρο ηχο και ευκολο να γινει χωρις να απετω τρελες εντασεις.. ξερω πολλα θελω να μαθω και θα κουρασω πολλους. ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη motifnick : 23-04-12 στις 11:03

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    καμια βοηθεια? τιποτα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    απο τα παρακάτω link φαίνεται οτι το 1515 είναι λιγο καλύτερο απο χαρακτηριστικά για αυτό παρόλο που εχουν την ιδια ισχύει ειναι πιο ακριβό
    κατα την γνώμη μου φτιάξε το 1516 που τα εξωτερικά υλικά ειναι ελάχιστα και εκμηδενίζετε ο παράγοντας του να κάνεις κάποιο λάθος


    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/TDA1516.pdf


    http://www.datasheetcatalog.org/data...ps/TDA1515.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την βοηθεια,αυτον σκοπευα να φτιαξω κι εγω γιατι ειναι ευκολοτερος να γινει.. Αλλα
    1)δε ξερω τι τροφοδοσια ειναι η σωστη.. Θα βρω ενα ετοιμο 12v 4a dc (υποψην θα βαλω 2 tda1516bq γιατι θελω 2x24w) και θα παρουν απτο ιδιο και τα δυο ενισχυτακια? η να φτιαξω μονος,το λεω και για οικονομικα..
    2)Ποντεσιομετρο για ενταση που θα μπει; Στην εισοδο audio in; Υπαρχει διπλο να χειριστω 2 καναλια μαζι; Τα Ωhm θα ειναι 10Κ? δε τα βλεπω πουθενα στο ιντερνετ αυτα που ρωταω τωρα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Γεια σου Νικο, εγω θα προτιμουσα να φτιαξεις ενα τροφοδοτικο μονος σου και για τα δυο καναλια.
    Για το ποτενσιομετρο φυσικα και υπαρχει στερεοφωνικο σαν αυτο:3928_0.jpgκαι μπαινει στην
    εισοδο του ενισχυτη. Για τα ΚΩ συνηθως βαζουν απο 50 ΚΩ και πανω και το ζητας λογαρυθμικο επειδη θα
    σου ανεβαζει πιο ομαλα την ενταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από motifnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την βοηθεια,αυτον σκοπευα να φτιαξω κι εγω γιατι ειναι ευκολοτερος να γινει.. Αλλα
    1)δε ξερω τι τροφοδοσια ειναι η σωστη.. Θα βρω ενα ετοιμο 12v 4a dc (υποψην θα βαλω 2 tda1516bq γιατι θελω 2x24w) και θα παρουν απτο ιδιο και τα δυο ενισχυτακια? η να φτιαξω μονος,το λεω και για οικονομικα..
    2)Ποντεσιομετρο για ενταση που θα μπει; Στην εισοδο audio in; Υπαρχει διπλο να χειριστω 2 καναλια μαζι; Τα Ωhm θα ειναι 10Κ? δε τα βλεπω πουθενα στο ιντερνετ αυτα που ρωταω τωρα..
    αυτό που λες οτι θα βρεις είναι μικρο και αν δεις το pdf που σου έδωσα είναι μόνο για το ενα TDA , εσύ θέλεις 8Α και η ταση μπορεί να είναι ΜΑΧ 18ν αρα μπορείς άνετα να το τροφοδοτήσεις και με 15ν
    αν τωρα τον δουλέψεις με 8Ωμ μεγάφωνα η ισχύεις δεν θα είναι 22w άλλα πολύ χαμηλότερη
    ακόμα και με 4Ωμ μεγάφωνα τα 22w τα βγαζει με παραμόρφωση 10%
    αλλά όλα αυτά που σου λεω τα γράφει και το PDF...γιατι δεν του ρίχνεις καμιά ματιά ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    τα ειδα τα pdf, αλλα δεν καταλαβα και πολυ, νομιζα οτι 2Α περνει και max 4Α.ωχ θα μπορεσω να το φτιαξω το τροφοδοτικο τωρα? τωρα για το τροφοδοτικο..θα ειναι 1 και για τα δυο σωστα? θα ειναι ενας μετασχηματιστης 2x15v /8A? και θα κανω 2 διαφορετικα ανορθωτικα? θα μου βγει ο κουκος αηδονι σε λεφτα η νομιζω? σιγουρα θα ειναι τα ηχεια μου 8ohm..και 45watt χωρις ομως να εχω στοχο να αξιοποιησω τα watt των ηχειων αλλα την ποιοτητα τους.
    θα καταφέρω να εχω καλη ποιοτητα ηχου με 15w-18w περιπου αποδοση?? η να κανω με 4x tda2030 που εχω 2x36w(με πησαν διαφορα forum οτι καλυτερη ποιοτητα τα 1516 απο τα 2030)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.698

    Προεπιλογή

    Καλημερα και απο εμενα! Ειχα χρησιμοποιησει το 1516Q (και μαλιστα μονο ενα) για ενισχυτη στο αυτοκινητο καποτε και το μονο μειονεκτημα που ειχε ειναι οτι ειναι εντελως απαραιτητο να χρησιμοποιησεις καποια βαθμιδα που θα σου κανει προενισχυση. Το ειχα οδηγησει με την εξοδο ενος mp3 (ηταν αμαξι εταιριας χωρις λαλα και ηταν η πιο οικονομικη λυση που βρηκα ) και το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο απο αποψη εντασης - εκλεινες τα παραθυρα για να ακουσεις!!
    Του εβαλα ως προενισχυτη το loudness της smart kit (αν θυμαμαι καλα ΚΙΤ 1043) και ολοι οι υπολοιποι στην εταιρια μου ζητουσαν να τους το κανω και στα δικα τους αυτοκινητα!!!! Καταπληκτικος ηχος (με τα μαμισια ηχεια του αυτοκινητου-καμια 80αρια watt περιπου! - ναι τα χτυπαγε καλα!!) και εντυπωσιακο μπασο!
    Εν κατακλειδι : φτιαξτο με 1516 αλλα οπωσδηποτε προενισχυση. Αν μαλιστα βαλεις και το loudness που "χαριζει" μπασο θα μεινεις αρκετα ικανοποιημενος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    ΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟς ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ!!! προενισχυση δεν θα εκανα γιατι απο μια κονσολα ηχου θα επερνα ενα σημα απο καποια γκρουπ καναλια να τα ακουω απο κατι ποιοτικα μικρα μονιτορ που αυτα θα ηταν εναλακτικα για ακροασεις σε αλλο δωματια και θα τα ενίσχυε αυτος ο 2καναλος 1516 με 1 x 1516 σε καθε καναλι..και σαν 2 περιπτωση να παιζω με το αρμονιο οπυ κι αυτο το σημα ειναι με προενισχυτη απο μονο του.
    ....τωρα τροφοδοσια δε ξερω τι να κανω.. μου ειναι μεγαλο βαρος και παντα σε αυτο το κομματι ειμαι γεματο ανασφάλεια.. παρα στο θεμα το κυκλωματος οτι κι αν ειναι αυτο.. επισεις θελω να τροφοδοτισω αλλα με οικονομικη λυση. για τα tda1516 6 περιπου ευρω μου ειπαν το καθενα.στα κιτακια smart kit εχουν το 2x tda1515 με προτεινομενο τροφοδοτικο
    KIT No.1171 ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 12-14V/3A ΜΕ ΦΙΛΤΡΑ ΑΝΤΙ-RF που λογικα θελει και χωριστα μετασχηματιστη?. σας παρακαλω μπερδευτηκα..15V/8Α πως θα το κανω που μου ειπατε παραπανω?
    μια τελευταια βοηθεια βημα βημα για την τροφοδοσια σας παρακαλω?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη motifnick : 24-04-12 στις 11:47

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.698

    Προεπιλογή

    Αν θες να κινηθεις παραδοσιακα, παρε ενα Μ/Σ να σου βγαζει 4-6 Amp (και αρκετα θα ειναι) μια γεφυρα να αντεχει τα V & A του Μ/Σ, 3300-4700 πυκνωτακια και εισαι ΟΚ. Αλλα εφοσον εχεις κυκλωμα ηχου να θυμασαι τα απαραιτητα: Ο Μ/Σ να ειναι τοροειδης για χαμηλοτερο θορυβο, μεγαλυτερη χωρητικοτητα στους πυκνωτες, σταθεροποιητες 7812 και οπωσδηποτε κολλημενοι ΠΟΛΥ κοντα στα ποδαρακια των 7812, πυκνωτες τανταλιου.
    Σιγουρα θα βρεις και βελτιωμενες εκδοσεις αλλα στον ηχο δεν υπαρχει οροφη στο θεμα ποιοτητας. Η παραπανω δομη ειναι μια αξιοπρεπης και σχετικα οικονομικη λυση.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής και ισοσταθμιστης ηχου λίγη βοήθεια!!!
    By nikos mauros in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-16, 00:37
  2. Απλός λαμπάτος ενισχυτής.Βοήθεια!!!
    By Αγγελος 297 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 00:44
  3. Ενισχυτής lanzar 2ch class d προβλημα
    By adidakos in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-12, 14:02
  4. Ενισχυτής στέρεο 4Χ5W...Βοήθεια
    By Κώστας21 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 14:07
  5. Ενισχυτής 90W hexfet απο elektor , ΠΑΡακαλώ μια βοήθεια.
    By pet in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 215
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-07, 05:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας