Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: Κύκλωμα για σύνδεση RS232

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Από αυτό που είδα... μάλλον όπου ακουμπάς στην πλακέτα θα δουλεύει, αρκεί να αγγίξεις λίγο γραμμή γειώσεως ή τάσεως!!!
    Συνημμένο Αρχείο 32207Συνημμένο Αρχείο 32208

    Το πέρασμα της γειώσεως (αρνητικού αν προτιμάς) στην τροφοδότηση του μΕ είναι... τραγικό! Καλύτερα να περνάς την τάση με τέτοιον τρόπο παρά την επιστροφή (γείωση - αρνητικό) αφού τελικά το πιό σηματνικό είναι η παροχή "άνετης" γειώσεως!!!
    Διάβασε και αυτά που είχα γράψει αλλού... και βάλε κανέναν πυκνωτή απόζευξης κοντά στα πόδια τάσης του μΕ τουλάχιστον! Ειδικά στον κρυσταλλικό ταλαντωτή ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να υπάρχει στην τροφοδοσία του, αφού παράγει παλμούς ισχυρότατους εσωτερικά του... και μπορεί να "βρωμίσει" από την τροφοδοσία του ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ τάσεως!!!
    Ο σχεδιασμός σου είναι λιγάκι "ευαίσθητος" κατ'εμέ σε θορύβους, και άλλα φαινόμενα!!! Δικαιολογεί & μπορεί να δημιουργεί τα πάντα ως "προβλήματα" !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Αυτό που έστειλα είναι μόνο το κύκλωμα για την σύνδεση RS232 ο z80 είναι σε άλλη πλακέτα και επικοινωνούν με καλωδιοταινίες.
    Έχω βάλει στο άλλο κύκλωμα και πυκνωτή ανάμεσα στην γείωση και στην τάση του 16550 αλλα η συμπεριφορά είναι ολόιδια.
    Όσον αφορά το σχέδιο το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ ISIS το βγάζει μονο του και στόχος ήταν να μην χρειάζομαι διπλης οψης πλακετα.

    Να σημειώσω ότι ο χαρακτήρας που λαμβάνω όταν έχει πρόβλημα (δλδ αν δεν ασκω πιεση στο συγκεκριμένο σημείο) είναι ο 253 ύ αν πατήσω κάποιο από τα γράμματα Α-Ζ, αν πατήσω νούμερα ή σύμβολα <>!@κλπ βγάζει τον χαρακτήρα ώ.
    Αν πατήσω τους μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες τοτε λειτουργεί κανονικά δλδ λαμβάνεται ο σωστός χαρακτήρας, αν πατήσω τα κεφαλαία επιστρέφει τα αντίστοιχα μικρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Πατάς δηλαδή μεταξύ της γραμμής reset και των Tx Rx γραμμών? Το U2 ποιό IC? Είναι τo UART του Ζ80? Έχεις πάντως σίγουρα θόρυβο στις γραμμές σου... υπερβολικό!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 25-04-12 στις 20:11
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έστειλα είναι μόνο το κύκλωμα για την σύνδεση RS232 ο z80 είναι σε άλλη πλακέτα και επικοινωνούν με καλωδιοταινίες.
    Έχω βάλει στο άλλο κύκλωμα και πυκνωτή ανάμεσα στην γείωση και στην τάση του 16550 αλλα η συμπεριφορά είναι ολόιδια.
    Όσον αφορά το σχέδιο το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ ISIS το βγάζει μονο του και στόχος ήταν να μην χρειάζομαι διπλης οψης πλακετα.

    Να σημειώσω ότι ο χαρακτήρας που λαμβάνω όταν έχει πρόβλημα (δλδ αν δεν ασκω πιεση στο συγκεκριμένο σημείο) είναι ο 253 ύ αν πατήσω κάποιο από τα γράμματα Α-Ζ, αν πατήσω νούμερα ή σύμβολα <>!@κλπ βγάζει τον χαρακτήρα ώ.
    Αν πατήσω τους μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες τοτε λειτουργεί κανονικά δλδ λαμβάνεται ο σωστός χαρακτήρας, αν πατήσω τα κεφαλαία επιστρέφει τα αντίστοιχα μικρά.
    Δεν χρειάζεται σε καμμιά περίπτωση διπλής όψεως πλακέτα για αυτό που λέω, σε ένα τόσο απλό κύκλωμα!!! Καλύτερη ταξινόμηση υλικών στο χώρο σου απαιτείται!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Το U2 είναι το 16c550 και το χω ελεγξει μονο πατώντας με ελαφρά πιεση κατω απο τα Pin 9,10,11 λειτουργεί κανονικά αλλού δεν δουλευει.
    το 9 είναι το RCLK το οποίο συνδεεται με το baudout 15 το οποίο το μέτρησα με τον παλμογράφο και δίνει συχνότητα 153khz το χω ρυθμισει για σύνδεση στα 9600bps
    o κρύσταλος είναι στα 1,8432Mhz.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    z80? που το ξέθαψες αυτό το εργαλείο ?
    κάναμε στη σχολή κάποτε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    z80? που το ξέθαψες αυτό το εργαλείο ?
    κάναμε στη σχολή κάποτε
    Η αλήθεια είναι ότι το ίδιο σκεφτόμουν να ρωτήσω και εγώ! Τελευταία φορά που είδα έστω έναν Ζ80 ήταν το 1989 σε κάτι καταμετρητικές που δούλευα!!!
    μΕ Δεινόσαυρος!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    XAXAXA
    Εγω σε αυτό το εργαλείο εμαθα να προγραμματίζω Basic και μετά Assembly την εν λόγω δεκαετία φυσικά απλά για χόμπι ασχολούμαι βασικά θέλω να φτιαξω ενα ΗΥ με σχετικά απλά (μεχρι 44Pin εχω φτασει ενα cpld της xilinx που σκοπευω να χρησιμοποιησω αργοτερα) ολοκληρωμένα. Βασικά δεν το ειπα ε προγραμματιστής ειμαι ηλεκτρονικά μονος μου μαθαίνω τα τελευταια χρόνια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Βασικά απ ότι κατάλαβα θα πρέπει η γείωση και η τάση να μην περνάνε κοντά απο άλλα σήματα και να έχουν πιο χοντρά tracks για να μην έχω παρεμβολές;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.567

    Προεπιλογή

    Η γείωση θα πρέπει να περικλείει άλλες γραμμές με πιο φαρδιά pads αν εκείνα είναι θορυβώδη.
    Οι γραμμές τροφοδοσίας πρέπει να είναι λίγο πιο χοντρές από τις γραμμές σημάτων.

    Πολύ κοντά στο ολοκληρωμένο (συνήθως μπροστά ή πίσω) μπαίνει ένας πυκνωτής 100nF στις γραμμές τροφοδοσίας (decoupling capacitor).

    Οι γραμμές τροφοδοσίας από τις ακίδες του ολοκληρωμένου μέχρι τον πυκνωτή αυτό πρέπει να έχουν το μικρότερο δυνατό μήκος.

    Ιδανικό είναι να έχεις συνδέσεις Κέλβιν στην τροφοδοσία, δηλαδή Οι γραμμές τροφοδοσίας από τον decoupling πυκνωτή, να πηγαίνουν απευθείας σε ηλεκτρολυτικό πυκνωτή χωρίς ενδιάμεσες διακλαδώσεις.

    Στην δικιά σου περίπτωση και εφόσον έχεις ήδη έτοιμη την πλακέτα, θα κάνεις τις εξής δοκιμές:
    α) κάτω από την πλακέτα θα κολλήσεις πυκνωτές 100nF απευθείας στις ακίδες των ολοκληρωμένων που παίρνουν τροφοδοσία (και στον μΕ και στο 16c550 και στο max232).
    β) είπες για καλωδιοταινία και άλλη πλακέτα. Υποθέτω ότι πέρνεις τροφοδοσία από αλλού (εκτός πλακέτας) και έχεις μεγάλες γραμμές τροφοδοσίας. Θα βάλεις πυκνωτές 220μF στην είσοδο της τροφοδοσίας κάθε πλακέτας.
    Δεν μπόρεσα να βρω αρκετές πληροφορίες για τις εισόδους/εξόδους των 16c550 και z80a. Αν έχεις παλμογράφο μπορείς να ελέγξεις αν στη μεταξύ τους επικοινωνία έχεις παλμούς πλήρους πλάτους ή όχι, Αν δεν έχεις παλμούς, θα χρειαστείς εξωτερικές αντιστάσεις pull up. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχε ο Z80 ενσωματωμένες όπως οι 808χ μετά από τόσα χρόνια.

    Τα παραπάνω δυο βήματα δεν θα εξασφαλίσουν πλήρη σταθερότητα, αλλά θα μπορέσεις να κάνεις τις δοκιμές μου ικανοποιητικότατα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 15:09
  2. Παράλληλη σύνδεση σε κύκλωμα..
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 14:46
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-06, 09:27
  4. Mετατροπή Rs232 5V σε Rs232 3.3V
    By x9-125 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 18:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας