Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: Κύκλωμα για σύνδεση RS232

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πώ επίσης ότι το κύκλωμα όταν το φτιάχνω στο breadboard λειτουργεί κανονικά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ανάποδο δουλεύει μια χαρα στην λήψη εχω πρόβλημα.
    Αυτό που τόνισα στο αρχικό σου μήνυμα ισχύει όντως ή όχι?
    Αν δούλευε απολύτως σωστά στο breadboard & πάντα, τότε το πρόβλημά σου είναι hardware!
    Στο breadboard τα είχες ΟΛΑ μαζί (και ο Ζ80 παρέα) ή πάλι μόνο το κύκλωμα του 550 με το 232 ήταν και έφευγαν πάλι καλοδιοταινίες προς τον Ζ80?
    Ερώτηση, πόσο μήκος έχεις καλωδιοταινίες μεταξύ τους? Τροφοδοσία παίρνεις από το ίδιο κοινό σημείο μεταξύ τους, ή άλλο στο ένα και άλλο για την πλακέτα του Ζ80? Ειδικότερα επειδή βλέπω ότι από τις καλοδιοταινίες ΔΕΝ περνάς καθόλου το κοινό (γείωση - αρνητικό) μεταξύ των δύο πλακετών, έχεις σίγουρα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΟΙΝΗ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ και σε + & σε - ???

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Ναι λειτουργουσε κανονικα. Ειχα τις ιδιες καλωδιοταινίες και την ιδια τροφοδοσια απλα αλλαζα απο το κυκλωμα στο breadboard.
    Το ελεγχξα και το κυκλωμα ειναι ιδιο δεν βρηκα καποια παραλειψη η λαθος. οι τροφοδοσίες είναι χώρια σε δικό τους διπλο καλωδιο αλλα παιρνουν ολα από το ίδιο σημειο σε ενα άλλο breadboard στο οποίο πηγαινει απο ένα τροφοδοτικό για pc.
    Οι καλωδιοταινίες δεν ξεπερνουν τα 15 εκατοστά. Το κυκλωμα στο breadboard το χαλασα γιατι εφτιαξα και μια ακομη πλακετα νομιζοντας οτι δεν ειχα καλες κολλησεις στην αλλη τωρα δεν εχω αλλο κρυσταλλο οποτε για την νεα πλακετα θα χαλασω ενα απο τα αλλα. Παντως ειναι περίεργο που δουλευει οταν ακουμπω το reset μια που εκτος απο την αρχη σε όλη την υπολοιπη διαρκεια εχει τιμη κοντα στο 0v.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Εβαλα τον πυκνωτή στο ποδαράκι του reset και στην γείωση και λειτουργεί κανονικά τώρα χωρίς να αγγίζω τίποτα.
    Σας ευχαριστώ όλους ασχολούμαι με αυτό το πρόβλημα από πριν το Πάσχα.

    Όσον αφορά τα σχέδια δεν έχω καθόλου εμπειρία και γι αυτό χρησιμοποιώ το auto route. τώρα καλό θα ναι να μου υποδείξετε κανα βιβλίο σχετικά με καλές πρακτικές σχεδίασης να ενημερωθώ και στο κομμάτι αυτό.
    Επείδη ειμαι και από το software κομματι μου είναι δύσκολο να κατανοήσω το γιατί κάτι που θα επρεπε να λειτουργεί δεν λειτουργεί προφανώς λόγω ηλεκτρολογικών προβλημάτων.

    Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το τί πάω να φτιάξω μπορείτε να δείτε εδώ (όχι οτι θα το φτιάξω κιολας αλλα αρκεί η προσπάθεια)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι λειτουργουσε κανονικα. Ειχα τις ιδιες καλωδιοταινίες και την ιδια τροφοδοσια απλα αλλαζα απο το κυκλωμα στο breadboard.
    Το ελεγχξα και το κυκλωμα ειναι ιδιο δεν βρηκα καποια παραλειψη η λαθος. οι τροφοδοσίες είναι χώρια σε δικό τους διπλο καλωδιο αλλα παιρνουν ολα από το ίδιο σημειο σε ενα άλλο breadboard στο οποίο πηγαινει απο ένα τροφοδοτικό για pc.
    Οι καλωδιοταινίες δεν ξεπερνουν τα 15 εκατοστά. Το κυκλωμα στο breadboard το χαλασα γιατι εφτιαξα και μια ακομη πλακετα νομιζοντας οτι δεν ειχα καλες κολλησεις στην αλλη τωρα δεν εχω αλλο κρυσταλλο οποτε για την νεα πλακετα θα χαλασω ενα απο τα αλλα. Παντως ειναι περίεργο που δουλευει οταν ακουμπω το reset μια που εκτος απο την αρχη σε όλη την υπολοιπη διαρκεια εχει τιμη κοντα στο 0v.
    B]κοντα στο 0v[/B] ? !!!
    Πόσο "κοντά" ? Και με τι το μετράς αυτό το 'κοντά' ?

    Επίσης... παλμοτροφοδοτικό Η/Υ σε κύκλωμα δοκιμών, και μάλιστα με καλωδιοταινίες συνδέσεων, πλακέτες επέτρεψέ μου να επιμένω απαράδεκτες για ψηφιακά σήματα επικοινωνείας, και περνάς πρώτα σε breadboard, και "μοιράζεις" από εκεί με ξεχωριστά καλώδια προς κάθε επιμέρους πλακέτα?
    Όλα αυτά κατ' εμέ, καθιστούν από μόνα τους λόγο μη σωστής λειτουργίας!!!
    Τον πυκνωτή που σου είπα πάνω στην γραμμή ρεσετ τον δοκίμασες?

    Δοκίμασε να κάνεις κάτι επίσης!
    Πάρε τροφοδοσία + & - από την πλακέτα του Ζ80 για να δίνεις στο κύκλωμα του 550! Ειδικά μάλιστα στην γη (-) δώστο με λίγο χοντρό καλώδιο αν μπορείς και όσο το δυνατόν κοντύτερο σε μήκος!!! Βάλε έναν πυκνωτή >1000μ στην είσοδο ΑΚΡΙΒΩΣ της τροφοδοσίας στην πλακέτα του Ζ80, και δίπλα του ακριβώς έναν 10 ή 100η !
    Μετά δες αν είναι το ίδιο ευαίσθητο σε spookies!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα τον πυκνωτή στο ποδαράκι του reset και στην γείωση και λειτουργεί κανονικά τώρα χωρίς να αγγίζω τίποτα.Σας ευχαριστώ όλους ασχολούμαι με αυτό το πρόβλημα από πριν το Πάσχα.

    Όσον αφορά τα σχέδια δεν έχω καθόλου εμπειρία και γι αυτό χρησιμοποιώ το auto route. τώρα καλό θα ναι να μου υποδείξετε κανα βιβλίο σχετικά με καλές πρακτικές σχεδίασης να ενημερωθώ και στο κομμάτι αυτό.
    Επείδη ειμαι και από το software κομματι μου είναι δύσκολο να κατανοήσω το γιατί κάτι που θα επρεπε να λειτουργεί δεν λειτουργεί προφανώς λόγω ηλεκτρολογικών προβλημάτων.

    Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το τί πάω να φτιάξω μπορείτε να δείτε εδώ (όχι οτι θα το φτιάξω κιολας αλλα αρκεί η προσπάθεια)
    Γρ'αφαμε ταυτόχρονα! Με πρόλαβες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Εβαλα και στο αλλο κυκλωμα το οποιο δεν εχει ουτε decouplers ουτε στην τροφοδοσία είναι χωρίς "ηλεκτρολογικές παρεμβάσεις" και λειτουργεί οκ.

    Το κοντα ήταν 0,25v. όσο για τα άλλα που λες δεν διαφωνώ αλλά προσπαθώ να αδειάσω το breadboard και καθε ένα κομμάτι που λειτουργεί το κάνω πλακέτα. Επίσης έχω και δυο πλακέτες στον Z80 μια μονος του και μια με τις δυο μνημες Ram Rom που συνδέονται με καλωδιοταινίες αυτό λογω του οτι ηθελα μιας οψεως και δεν μπορεσα να βγαλω σε μια πλακετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 15:09
  2. Παράλληλη σύνδεση σε κύκλωμα..
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 14:46
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-06, 09:27
  4. Mετατροπή Rs232 5V σε Rs232 3.3V
    By x9-125 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 18:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας