Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 50

Θέμα: γεννητρια πετρελαιου

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι,οτιδηποτε εχω αγορασει απο το lidl κ μπαινει στη πριζα το service τους ηταν αψογο κ παντα εβρισκα ανταλλακτικα.Αν σε καλυπτει σε Watt αγορασε την.Επισης αλλη μια πατεντα που μπορεις να κανεις ειναι να την μετατραψεις σε υγραεριο-προπανιο για να ριξεις το κοστος καυσιμου.Αν δεις βιντεακια στο youtube,θα διαπιστωσεις οτι ειναι ευκολο κ με κοστος 150-250Ε κ βασικα συμφερει.Εγω πριν 15 μερες αγορασα μια καινουργια που βρηκα στη χρυση ευκαιρια 400Ε στα 7-8kva κ ψαχνω να βρψ το κιτ για την μετατροπη.Εγω την χρησιμοποιω για να φορτιζω μπαταριες φ/β.Αυτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    θα με ενδιέφερε και εμένα αυτο το κιτ μετατροπής απο βενζίνη σε υγραέριο...για δώσε κάποιο λινκ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    [QUOTE=vasilimertzani;517670]200cc σε diesel δεν εχω ακουσει.ειδικα σε ''αμεσο ψεκασμο'' που αφορα ορολογια βενζινοκινητηρα.Αλλα δεν καταλαβαινω κιολας στα 3 κva δηλαδη ειναι μεγαλος?? ποσα θελετε?[/Υπάρχουν μηχανές diesel που δεν είναι ψεκασμού?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    sto Youtube lpg generator πατας κ βγαζει διαφορα βιντεακια.Εγω σε ενα καταστημα εδω στην Αθηνα μου ειπε οτι κινεζικες δεν μετατρεπουν γιατι δεν εντεχουν.Επειδη κ μενα κινιζικη ειναι μαλλον θα το ρισκαρω μολις βρω το κιτακι

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    γιτί υπάρχει γεννήτρια που να μην έιναι κινέζική; ακόμα και οι αμερικάνικες κινέζικες έιναι..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    για να μου λεει δεν αντεχουν μαλλον τα χιτωνια δεν θα αντεχουν,αλλα εγω για χρηση 5 ωρες την ημερα για 22 μερες το χρονο το ρισκαρω κι ας μην κανω ποτε αποσβεση.Ετσι κι αλλιως καποια στιγμη θα παρω 2-3-4 πανελακια για της μπαταριες.
    Επισης στο google ψαχτε για LPG generator kit

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    αχαρακτήριστο υβριδικό όχημα...

    http://www.youtube.com/watch?v=i37cB...eature=related

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    κομοτηνη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    επειδη απασχολει και εμενα εδω και χρονια το θεμα να πω μερικες σκεψεις μου:
    - η μηχανη που θα εκτελει χρεη γεννητριας πρεπει να ειναι ντιζελοκινητη(για λογους αξιοπιστιας λειτουργιας,οικονομικου καυσιμου και μακροημερευσης)
    - υπαρχουν και μικρες ντιζελο-μηχανες πολυ μικρες,καλες αλλα και και πολυ αλμυρες(HATZ-Diesel engine)
    - το υγραεριο νομιζω σε μηχανη αεροψυκτη θα εχει προβλημα σωστης λειτουργιας(αερια-υγρη φαση αεριου-λειτουργια πνευμωνα)
    - σε εγκατασταση μονιμη(σπιτι) νομιζω οτι ειναι καλυτερο κατα την φορτιση των μπαταριων να τροφοδοτειται το σπιτι με 220βολτ απο γεννητρια (λειτουργια για σιδερωμα,πλυντηριο και αλλες ενεργοβορες λειτουργιες)-απαιτει ινβερτερ με φορτιστη καλης ποιοτητας
    - αν ειναι σχετικα παλιο μοντελο μηχανης ντιζελ αυτοκινητου θα μπορει να καψει και βιοντιζελ αλλα και καθαρο σπορελαιο με μια απλη μετατροπη(για να ριξουμε το κοστος)

    Για να μην σας ζαλιζω περισσοτερο η οικονομικοτερη λυση φτιαγμενη απο τα χερακια μας(αν πιανουν) ειναι :
    -παιρνουμε ενα τροπετο απο καποιο παλιο ντιζελοκινητο αυτοκινητο (οσο γινεται λιγοτερα κυβικα,επαρκεια - φθήνια ανταλλακτικων) και προσαρμοζουμε επανω του ενα δυναμο μεγαλο (αναλογα με τις μπατταριες που θα φορτιζουμε - c/10 της χωρητικοτητας τους σε αμπερ) και εναν εναλλακτη 220βολτ σε ισχυ που να μας βολευει.Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε μονο το δυναμο ή μονο τον εναλλακτη ή και τα δυο αναλογα με το τι μας βολευει καλυτερα.Σε περιπτωση χρησης δυναμο καλο ειναι να παρουμε και ενα ελεγκτη φορτισης ειδικο για αυτη τη δουλεια και να παρακαμψουμε τον εσωτερικο του(βλεπε
    http://www.sterling-power.com/products-altbatt.htm ).

    Το τελειο συστημα φορτισης μπαταριων για μενα τουλαχιστον ειναι καπως ετσι(μηχανη απο μερσεντες ταξι 2.4λιτρα, δυναμο 100Α,ελεγκτης φορτησης Sterling και εναλλακτης 15kVA,το εχω τελειωσει σχεδιαστικα και μενει να το φτιαξω (μολις βρω χρηματα και χρονο)

    Οποιος θελει καποια επιπλεον πληροφορια στη διαθεση του

    καποια προχειρα προτζεκτ αντιστοιχα:
    http://lerch.no-ip.com/ChangFa_Gen/
    http://www.neon-john.com/Generator/Generator_home.htm
    http://theepicenter.com/tow052903.html
    εχω και αλλα λινκ ,μενει να τα βρω και να τα ανεβασω καποια στιγμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    ...και βέβαια τον χώρο που θα τοποθετηθεί όλο το εγχείρημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Patent δεν καταλαβαινω το ερωτημα σου.
    Παιδια γκαζια υγραερια φωταερια με 150€ και κινεζικα στα σπιτια σας και καννενα δεν ακουσα να λεει αλλα 300€ για ανιχνευτες διαρροης μακρια.
    Σε συστηματακι που θελετε με inverter Γενητρια. Στα 20kva και μπαταρίες τότε με σωστο σχεδιασμο θα βαζεις ανα δυο μερες μπροστα για 4 ωρες και θα εισαι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Καυστηρες Πετρελαιου.
    By kostas-21 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 03:01
  2. Καυστηρες Πετρελαιου.
    By kostas-21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-16, 18:27
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 22:23
  4. ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΟΜΠΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ/ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ;
    By kontras in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 23:23
  5. γεννητρια
    By riggas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 17:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας