Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 50

Θέμα: γεννητρια πετρελαιου

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    ΟΛOI οι πετρελαιοκινητηρες ειναι με αμεσο ψεκασμο.Ορισμενοι βενζινοκινητηρες αρχισαν τα τελευταια χρονια να εχουν αμεσο ψεκασμο, ειναι οι λεγομενοι FSI(
    Fuel Stratisfied Injection
    ) του group V.A.G.Μην ψαξετε/ζητησετε ποτε πετρελαιοκινητηρα με καρμπιρατερ, θα σας κοροϊδευουν.

    Υπαρχουν πετρελαιοκινητηρες μικροι, περιπου στα 200 κυβικα σιγουρα.Ψαξτε για τους Lombardini(Ιταλιας).

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Phatt για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    katmadas (29-04-12)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ολυμπια
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Υπαρχει κανα λινκ με μικρες? δεν μπορω να βρω τιμες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apollonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει κανα λινκ με μικρες? δεν μπορω να βρω τιμες
    Το κοιταξες καθόλου το post#8???
    2KVA Diesel αερόψυκτη ποσο ποιο μικρή γεννήτρια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    200-300cc που λετε ειναι περιπου 3κva.Δεν εχω δει πιο μικρη.
    Lombardini ειναι ακριβη(απο τις καλες)>κινεζικες εδω ελλαδα δες kraft kai kipor.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ολυμπια
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    τι τιμες παιζουν? σε 2 με 3 kv δεν μπορω να βρω καπου. Μετα αυτες θα μπορουσαμε να φορτησουμε μπαταριες με το περισευμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Περίσευμα δεν υπάρχει στην ενέργεια ο κινητήρας φορτίζεται τόσο οσο πρέπει για να γυρνάει η γεννήτρια με σταθερες στροφές ετσι ωστε να έχεις σταθερή συχνότητα!
    Μια γενήτρια αν την δουλεύεις οριο θα την πάρεις πολύ γρήγορρα στο "χερι" και ειδικά αν πρόκειται για κατασκευή φθηνή (δεν λέω κινέζικη, γιατί μπορεί να υπάρχουν και κινέζικες αξιόπιστες μηχανές)
    Τωρα αν αντί για χυτά κοκκοράκια έχει στραντζαριστή λαμαρίνα μη περιμένεις και χρόνια να δουλεύει! Ούτε να την έχεις 24ωρη λειτουργία!.
    Αν πρόσεξες τα τεχνικά χαρακτηριστικά της πιο πάνω 2kva γεννήτριας τότε θα δείς οτι δίνει επίπεδο θορύβου 77db!!! αρα πολύ φασαρία.
    Μια φορά είχα επισκευάσει μια 70Kva την δούλευε περίπου ενα χρόνο αφόρτιστη, ισα για τη συντήρηση. Οταν την εβαλα σε φορτίο για δοκιμή κοκκίνησαν μεσα σε δευτερόπλεπτα οι πολλαπλές εξαγωγής. Αυτο έγινε γιατί ανέβηκαν τα φορτία συνεπώς και η ισχύ της μηχανής (μια perkins V.
    Οι στροφές απο αφόρτιστη (μονο ανεμιστήρες του φορτιου 19ΚW) σε 65 ΚW (δεν πήγα μεχρι τα 70) έπεσαν μόλις 14 στροφές!!!! και δεν είχε ηλεκτρονικό ρυθμιστή!
    Εσύ τελικά τι εχεις στο μυαλό σου? Τι φορτία και τί ειδους θέλεις να βάλεις?
    Ο μετασχηματιστής δεν είναι ωμικό φορτίο!οι μπαταρίες θα είναι πόσες? πλήρη φόρτιση απο εκεί? ή stand by χρήση????

    3 KVA με καύσιμο βενζίνη μπορείς να βρείς απο 160 ευρώ. (Αθήνα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Οι ετοιμες ειναι ακριβες. Συνηθως ο μικροτερες (3KVA) κανουν πανω απο 1000 Ε.Δυσκολα θα βρεις μικροτερη, επειδη οι πετρελαιοκινητηρες ειναι ακριβοι, και δεν συμφερει να μπουν σε μικρα ηλεκτροπαραγωγα ζευγη.
    Εχω κατασκευασει - συναρμολογησει, μονος μου 3 διαφορετικα ζευγη. Το πρωτο ειχε κινητηρα MIYAKI (παντα πετρελαιου) 4,7ΗΡ με μονοφασικη γεννητρια 3,5KVA.
    Το δευτερο με κινητηρα ISFA 6,5HP και τριφασικη γεννητρια 6KVA με μιζα, και το τριτο ζευγος με MIYAKI 10 HP μιζα, και τριφασικη γεννητρια 6,5 KVA.
    Στο πρωτο, ειχα αρχικα κινητηρα RUGERINI 8HP, αλλα ειχε τετοιους κραδασμους, που επρεπε να δενω το σασι με σχοινι σε πασαλους , αλλιως εφευγε, και την εψαχνα στα χωραφια. Με τον MIYAKI, την δουλεψα περιπου 15 χρονια στις 1500 στροφες, μεχρι που εκοψε ο κορμος του κινητηρα , απο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ, Το χρησιμοποιουσα στις ελιες, και στο εξοχικο.
    Το τριτο ζευγος , το εχω απο το 2000 στο θερμοκηπιο, αντληση, ψεκασμα , αερισμος, απο 1 μεχρι 3 ωρες καθε μερα, στις 3000 στροφες.
    Προβληματα: καηκε 2 φορες ο ανωρθωτης, ωσπου εβαλα εξωτερικη γεφυρα 50Α και ησυχασα. Επισεις θελει συχνα επιτηρηση, γιατι καποιες βιδες ξεβιδωνουν.
    Το δευτερο ζευγαρι με την ISFA , το εχω περιπου 3 χρονια σαν εφεδρικη γεννητρια στο σπιτι μου, οταν δεν εχει αρκετο ηλιο, (ειμαι με φωτοβολταικα), και στην θεση της πρωτης μετα το σπασιμο του κορμου της. και αυτη στις 3000 στροφες. Ειναι ο λιγοτερο δουλεμενος κινητηρας.Πριν 3 ημερες ακουσα ενα ρυθμικο μαγκανισμα-τριξιμο μεσα απο τον κινητηρα, και σταματησα την λειτουργεια του, μεχρι να βρω χρονο να τον ανοιξω, για να δω τι συμβαινει.
    Αυτα τα λεω για να καταθεσω την εμπειρια μου ελπιζοντας να σε βοηθησω στην επιλογη σου.
    Τωρα για τιμες. Υπαρχουν ενα σωρο καταστηματα στο δυκτιο, που μπορεις να βρεις χωριστα κινητηρα, και χωριστα γεννητρια. Με ενα κοπλερ (3000 στροφες) 'η δυο τροχαλιες ιδιες (για 3000 στροφες) 'η η μια με διπλασια διαμετρο απο την αλλη (για 1500 στροφες) αν το φορτιο σου ειναι μικρο, εχεις ενα σωρο επιλογες.
    η τιμες στους πετρελαιοκ/ρες, ειναι 500 με 900 Ε. Ειδα σε καποιο καταστημα τελευταια, 10 ΗΡ με μιζα, 540Ε.Ομως ενα κινητηρας βενζινης, ειναι γυρω στα 150Ε.
    Αν το θελεις για χομπυ, παω πασο. Ομως αν σε ενδειαφερει απο οικονομικη αποψη, και οι ωρες λειτουργειας ειναι λιγες, δεν συμφερει ο πετρελαιοκινητηρας.
    Βαλε τα αυξημενο αρχικο κοστος αγορας, σε σχεση με τον βενζινης, και δες ποσα χρονια θα εχεις δωρεαν καυσιμο μονο απο την αρχικη αγορα.
    Ο λογος που εγω χρησιμοποιω πετρελαιο, ειναι οτι ζω μακρια απο την πολη, και η συνεχης προμηθεια βενζινης ειναι προβλημα μια και η βενζινη δεν αποθηκευεται.
    Αντιθετα αγοραζω ενα βαρελι πετρελαιο, και μου κρατα 2 χρονια , χωρις να χρειαζομαι πηγαινε-ελα τακτικα σε βενζιναδικο.
    Ελπιζω να μην σε κουρασα με την φλυαρια μου.
    Καλη δουλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ολυμπια
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ
    ΚΑΠΙΣΤΡΙ κανε κανα tutorials πανω σε αυτο βημα βημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ψαξετε/ζητησετε ποτε πετρελαιοκινητηρα με καρμπιρατερ, θα σας κοροϊδευουν.

    Υπαρχουν πετρελαιοκινητηρες μικροι, περιπου στα 200 κυβικα σιγουρα.Ψαξτε για τους Lombardini(Ιταλιας).
    Σε κανένα παλιό-μέχρι το '85 με '90 αμάξι ίσως-ο λόγος που έγιναν όλοι με turbo είναι ότι αλλιώς είναι τζούφιοι-δεν αποδίδουν και πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καυστηρες Πετρελαιου.
    By kostas-21 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 03:01
  2. Καυστηρες Πετρελαιου.
    By kostas-21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-16, 18:27
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 22:23
  4. ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΟΜΠΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ/ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ;
    By kontras in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 23:23
  5. γεννητρια
    By riggas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 17:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας