Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Κατασκευή homebrew υπολογιστικού συστήματος με Ζ80

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Eνα παρομοιο project υπαρχει και εδω:http://n8vem-sbc.pbworks.com/w/page/4200908/FrontPage

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις οδηγό δισκέτεας 5 1/4 μπορείς να το βάλεις και να πάρεις τα αρχεια.
    σιγα να μην δουλεύουν μετα απο τοσα χρόνια οι μαγνητικές δισκέτες.....εδω ακόμα και οι 3,5" εχουν πρόβλημα που είναι και προστατευμένες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια ολα αυτα, αλλα μηπως παρα ειναι αρχαιο το συστημα στο οποιο επενδυεις χρονο?

    Για παραδειγμα, το raspbery pi το εχεις υποψιν σου?

    http://www.raspberrypi.org/

    http://en.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi

    http://www.element14.com/community/g...?view=overview

    Απειρος χωρος για πειραματισμο και γνωση, σε κατι αυτου του αιωνα.
    μαλλον σου διεφυγε αυτο που ειπε στο πρωτο του ποστ ,
    "Αλλά θέλω να το εκσυγχρονίσω έτσι ώστε αυτό να αποτελέσει την πτυχιακή μου
    (μαζί με το υποτυπώδες λειτουργικό σύστημα, τους οδηγούς και το λειτουργικό εκκίνησης που πρέπει να προγραμματίσω)"

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    φίλε μου καλή η προσπάθεια αλλά παραείναι παλιός αυτος ο επεξεργαστής για να σου χρειαστούν οι γνώσεις του,
    υπάρχουν τόσα πολλά μπορείς να κάνεις ωστε να είναι και χρήσιμα για την επαγγελματική σου πορεία,
    Για παράδειγμα ψηφιακή επεξεργασία σήματος με DSP επεξεργαστές, μπορείς να φτιάξεις σχεδόν τα πάντα, απο ενισχυτή, μέχρι αναγνώριση αντικειμένων με κάμερα, multimedia συσκευές.Μπορείς να ασχοληθείς με VLSI ή FPGA
    είναι κρίμα να φας τόσο χρόνο και κόπο για κάτι πεθαμένο, αν και νομίζω οτι θέλει πάρα πολύ δουλειά , ειδικά το θέμα του λειτουργικού ή των drivers και ίδιος ο μΕ δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα
    Αλήθεια με την οθόνη ή κάρτα γραφικών τι θα κάνεις?
    Οταν λες οτι θα φτιάξεις ALU? ο επεξεργαστής έχει ALU.
    Επίσης να σε ενημερώσω οτι ο συγκεκριμένος έχει πολλές δυσκολίες στο να κάνεις πράξεις με 16bitous αριθμούς , προσιμασμένους , ή ακόμα χειρότερα πολλαπλασιασμό ή διαιρέσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη NickVanEsther
    Όνομα
    Νικόλας
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Έχω δουλέψει πάρα πολύ με Xilinx Spartan 3A και με Arduino =) Ειδικά με Xilinx δουλεύουμε τώρα κάτι μεγάλο. Επίσης έχω δουλέψει και με VHDL κλπ, αλλά θέλω κάτι που να έχω φτιάξει τελείως εγώ.
    Ο επεξεργαστής έχει ALU αλλά υπάρχουν προβλήματα και οι δυσκολίες που αναφέρεις μπορούν να προσπελαστούν αν με μία μνήμη φτιάξεις μια ψευδο-cache =)
    Με την οθόνη μάλλον κάτι με dsPIC33 για μία μικρή lcd (δεν ξέρω καθόλου από εξαγωγή εικόνας αλλά είδα ότι το έχουν κάνει πολλοί στο internet με αυτόν τον μικροελεγχτή), και μετά θα φτιάξω κάτι σε VGA... Γενικά θέλω να προσπαθήσω να συνδυάσω και 2 Ζ80 αν γίνεται (όπως έχουν καταφέρει σε άλλα πανεπιστήμια να σχεδιάσουν σύστημα με 4 8080 xD - Και ο Ζ80 έχει πολύ πιο ευέλικτη ISA) και να φτιάξω ένα multitasking ΛΣ. Και αφού είδα ότι το ΛΣ είναι εφικτό (με το SymbOS που προαναφέρθηκε), πιστεύω ότι αξίζει την προσπάθεια.
    Δεν πιστεύω ότι δεν θα μάθω τίποτα χρήσιμο, θέλω κάτι πολύ ...ηλεκτρονικό, αφού από το προγραμματιστικό κομμάτι δεν έχω πρόβλημα, στο ηλεκτρονικό κομμάτι έχω πρόβλημα.
    Και να κάνω βλακεία θα χαλάσω εξοπλισμό ενός ή δύο ευρώ :Ρ Άλλωστε ο Ζ80 έχει πολύ μεγάλη ιστορία =) Και να καταλήξω να κάνω τα μισά από αυτά που φαντασιώνομαι, πάλι ευχαριστημένος θα 'μαι! :Ρ
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την προτροπή φυσικά =D

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NickVanEsther : 30-04-12 στις 03:40
    “The scientists of today think deeply instead of clearly. One must be sane to think clearly, but one can think deeply and be quite insane.”
    > Nikola Tesla

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    σιγα να μην δουλεύουν μετα απο τοσα χρόνια οι μαγνητικές δισκέτες.....εδω ακόμα και οι 3,5" εχουν πρόβλημα που είναι και προστατευμένες...
    Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διε Κορε
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελλαδιστάν
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Κανένα νέο απο το project? Γιατι να μην ασχοληθείς και να φτιάξεις emulator για τον Z80 σε νέο cpu/fpga ? Θα έχει πολύ προγραμματισμό αλλά θα έχει επίσης και ηλεκτρονικό κομάτι φυσικά εφόσον τον υλοποιήσεις σε μικροελεγκτή.

    Δες τι έκανε ο Γερμανός!

    http://www.mikrocontroller.net/topic/152491

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    Να homebrew μηχάνημα, όχι αστεία...

    http://neazoi.com/transistorizedcpu/index.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Κι εμένα μου αρέσουν τέτοια θέματα κατασκευής υπολογιστών σαν αυτών που κυκλογορούσαν τη δεκαετία του 80. Όμως αυτό είναι καλύτερο είτα να το κάνεις στον ελεύθερο χρόνο σου ή να το συνδιάσεις με κάτι που θα το εκτιμήσουν ενδεχωμένος περισσότερο στην αγορά εργασίας. Πχ ένας εργοδώτης μπορεί να εκτιμήσει οτι έβαλες να συνεργαστούν 4 Ζ80 και έγραψες και 10.000 γραμμές assembly, όμως θα προτιμήσει κάποιον που ξέρει να χρησιμοποιεί ένα ARM επεξεργαστή (ή έστω έναν AVR ή PIC) και θα γράψει το λογισμικό σε C γιατί αυτός είναι έτοιμος να του φτιάξει σε λίγο χρόνο ένα ποιο φθηνό σύστημα από αυτό που θα είχες εργαστεί στην πτυχιακή σου (και ας έχει λιγότερες γνώσεις από εσένα). Αυτό που θα πρότεινα και απ οτι καταλαβαίνω είναι στα ενδιαφέροντα σου είναι οτι κάνεις να το κάνεις σε vhdl και εκεί να αναπτύξεις κάποιο μικροελεγκτή (είτε δικό σου είτε καλύτερα κάποιον που υπάρχει ώστε να έχει έτοιμα διαθέσιμα εργαλεία όπως assemble simulator compiler). Αν συνδίαζες μέσα (core) ή εξω από το FPGA και έναν ARM θα ταν πολύ καλο. Θα έδειχνες με την πτυχιακή σου οτι έχεις βαθιά γνώση ψηφιακής σχεδίασης και αρχιτεκτονικής υπολογιστών και οτι είσαι εκπαιδευμένος σε σύγχρονες τεχνολογίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Z80 HomeBrew Computer
    By cdesp in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-16, 16:43
  2. Ψαχνω 8080, 8085 ,8086,8088,Ζ80 κτλ επεξεργαστες!
    By michaelcom in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-12, 00:07
  3. Βοήθεια για κατασκευή μικρού οικιακού Φ/Β συστήματος
    By Kwstas_A in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-12, 19:29
  4. Κατασκευή φωτοβολταϊκού συστήματος μαζι με μπαταριες.
    By chris315 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-12, 18:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας