Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: προβλημα με το MRF 317

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Εμένα πάντως Γιώργο μου φαίνεται σαν πρόβλημα στην οδήγηση του.Τώρα αν είναι πρόβλημα του pll σου και συγκεκριμένα του bgy ή της εισόδου του linear, είναι θέμα προς διερεύνηση. Γι αυτό και είπα αν μπορούσες να έβαζες κάποιο άλλο pll για δοκιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Kαι εγω βρε γιαννη το πιστευω οτι ειναι οδηγηση και το πολεμαω . ρωταω θα δουμε
    δεν εχω αλλο pll

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Σωστά τα λέει ο Γεώργιος(ΣΡΦ)
    Α89 κάνε μια δοκιμή, σήκωσε το τσοκ και την αντίσταση απο την βάση και το πηνίο απο το συλέκτη.
    Μέτρα με ένα πολύμετρο σε κλίμακα για δίοδο μεταξύ βάσης-συλέκτη και βάσης-εκπομπό.
    Θα πρέπει να δείς μια ίδια μέτρηση σαν να είναι δίοδος(στην ορθή φορά).
    Μέτρα και μεταξύ εκπομπού και συλέκτη και στις δυο φορές, δεν πρέπει να έχεις ένδειξη.
    Αν περνάει το τεστ αυτό...είπες για γαργάλημα...τι είχες πειράξει; το τρανσίστορ αυτό είναι ''ευαίσθητο'' στη προσάρμογη της βάσης του και οι πυκνωτές που έχει επάνω δεν είναι και οι καλύτεροι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a89fm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο σωστος ο συλλογισμος σου !!!
    Να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη , γιατι καπου υπαρχει το λαθος
    Τ μηχανακι δουλευε πολυ καλα μεχρι το καιρο που κοπηκε ο πυκνωτης
    ( επαιζα με μια κεραια J καπου σταματησε να βγαζει την πληρη ισχυ ,το "γαργαλησα " λιγο και επανηλθε
    δοκιμαζα την ιδια κεραια με balun και μου εκανε παλι τα ιδια ξανα "γαργαλημα απο το PLL μεχρι και ΒGΥ " και εκει ηταν που αδεξια εκοψα το πυκνωτη
    το κολυσσα αλλα εκτοτε εχω αυτο το προβλημα και ψαχνω να βρω λυση μεσα απο το forum
    1. το pll μου βγαζει 600mw
    2 Τo ΒGY 33 μου βγαζει 22 w max αλλα μπορω και το δουλευω ποιο χαμηλα
    και πραγματι με 12w IN ειχα εξοδο 100 w!
    Λετε απο υπεροδηγηση να του αρπαξε λιγο η βαση ?
    αλλα και με 3-4 w εισοδο εχω 8-10 w εξοδο δηλαδη ενισχυση περιπου 3db !
    Αυτά "γαργαλήματα" με "τρομάζουν" λιγάκι!!!
    Θεωρώ ότι την έξοδό σου από το ΒGΥ33 την έχεις ελεγμένη ότι δουλεύει σωστά και σου δίνει ισχύ, μέχρι και 18 -22 Βαττ σε φορτίο 50Ω! Ή όχι?
    Να έχεις "ψήσει" την είσοδο του τρανζίστορ? Δεν το βρίσκω απίθανο μεν, αλλά επειδή το ρεύμα που περιγράφεις για την ισχύ που αναφέρεις ΔΕΝ είναι τραγικά εκτός αποδεκτών ορίων, μου μοιάζει ότι ενώ εσύ "ρίχνεις" στην είσοδο του ενισχυτή αυτού ακόμα & 20 Βαττ τελικώς στο τρανζίστορ δεν φτάνουν πάνω από πραγματικά 3.5 Βαττ και πολύ λέω ίσως!!!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά τα λέει ο Γεώργιος(ΣΡΦ)
    Α89 κάνε μια δοκιμή, σήκωσε το τσοκ και την αντίσταση απο την βάση και το πηνίο απο το συλέκτη.
    Μέτρα με ένα πολύμετρο σε κλίμακα για δίοδο μεταξύ βάσης-συλέκτη και βάσης-εκπομπό.
    Θα πρέπει να δείς μια ίδια μέτρηση σαν να είναι δίοδος(στην ορθή φορά).
    Μέτρα και μεταξύ εκπομπού και συλέκτη και στις δυο φορές, δεν πρέπει να έχεις ένδειξη.
    Αν περνάει το τεστ αυτό...είπες για γαργάλημα...τι είχες πειράξει; το τρανσίστορ αυτό είναι ''ευαίσθητο'' στη προσάρμογη της βάσης του και οι πυκνωτές που έχει επάνω δεν είναι και οι καλύτεροι.
    ReFas υποψιάζομαι ότι πείραζε τους μετασχηματιστές 1/4 με τα ομοαξωνικά, ειδικά αυτό στην είσοδο, και σε κάποια τέτοια γαργαλήματα μάλιστα όπως τον "γαργαλούσε" δηλαδή, έκοψε κατά λάθος και τον πυκνωτή σειρά στην είσοδο της πλακέτας!
    Πιστεύω ΄λοιπόν ότι εδώ και καιρό... είχε ήδη αρχίσει να κόβεται είτε ή ψύχα, είτε το μπλεντάζ από αυτό καλώδιο... και το τελείωμα έγινε την ημέρα που γαργαλώντας το απότομα πάλι, του ξέφυγε το "γαργαλητήρη" του και έκοψε απρέα και το πόδι του πυκνωτή! Πλέον έβαλε πυκνωτή μόνο, αλλά ο αυτομετασχηματστής ΔΕΝ είναι σωστός, αφού κάτι από το ομοαξωνικό είναι ποιά στον αέρα από την μία πλευρά του! Πιθανολογώ μάλιστα ότι έχει "κοπεί" από περα-δώθε γαργαλητά μιά ψύχα από την μία πλευρά!!!
    Έχει πλέον έτσι ότι μπορεί να πάρει πλέον μέσω "διαρροής" χωρίς τερματισμό του αυτομετασχηματιστού... οπότε πλέον προσαρμογή εισόδου άσχετη!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά "γαργαλήματα" με "τρομάζουν" λιγάκι!!!
    Θεωρώ ότι την έξοδό σου από το ΒGΥ33 την έχεις ελεγμένη ότι δουλεύει σωστά και σου δίνει ισχύ, μέχρι και 18 -22 Βαττ σε φορτίο 50Ω! Ή όχι?
    Να έχεις "ψήσει" την είσοδο του τρανζίστορ? Δεν το βρίσκω απίθανο μεν, αλλά επειδή το ρεύμα που περιγράφεις για την ισχύ που αναφέρεις ΔΕΝ είναι τραγικά εκτός αποδεκτών ορίων, μου μοιάζει ότι ενώ εσύ "ρίχνεις" στην είσοδο του ενισχυτή αυτού ακόμα & 20 Βαττ τελικώς στο τρανζίστορ δεν φτάνουν πάνω από πραγματικά 3.5 Βαττ και πολύ λέω ίσως!!!




    ReFas υποψιάζομαι ότι πείραζε τους μετασχηματιστές 1/4 με τα ομοαξωνικά, ειδικά αυτό στην είσοδο, και σε κάποια τέτοια γαργαλήματα μάλιστα όπως τον "γαργαλούσε" δηλαδή, έκοψε κατά λάθος και τον πυκνωτή σειρά στην είσοδο της πλακέτας!
    Πιστεύω ΄λοιπόν ότι εδώ και καιρό... είχε ήδη αρχίσει να κόβεται είτε ή ψύχα, είτε το μπλεντάζ από αυτό καλώδιο... και το τελείωμα έγινε την ημέρα που γαργαλώντας το απότομα πάλι, του ξέφυγε το "γαργαλητήρη" του και έκοψε απρέα και το πόδι του πυκνωτή! Πλέον έβαλε πυκνωτή μόνο, αλλά ο αυτομετασχηματστής ΔΕΝ είναι σωστός, αφού κάτι από το ομοαξωνικό είναι ποιά στον αέρα από την μία πλευρά του! Πιθανολογώ μάλιστα ότι έχει "κοπεί" από περα-δώθε γαργαλητά μιά ψύχα από την μία πλευρά!!!
    Έχει πλέον έτσι ότι μπορεί να πάρει πλέον μέσω "διαρροής" χωρίς τερματισμό του αυτομετασχηματιστού... οπότε πλέον προσαρμογή εισόδου άσχετη!!!
    Μά με τόσο γαργάλημα πως να αντέξει; Εγώ θα είχα πεθάνει από τα γέλια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    "refas" σημερα το βραδυ θα προσπαθησω να παρω τις μετρησεις και θα γραψω
    Τωρα η ισχυ του bgy ειναι αυτη που εγραψα μετρημενη με γεφυρα με κεραια και γεφυρα με dummy load
    to δε "γαργαλημα" εχει να κανει με την αντικατασταση του rg 58 στη εισοδο διοτι μου φανηκε υποπτο ως προς την γη και εγινε οτι εγινε
    οι μετα/στες δεν πειραχτηκαν τωρα που το αναφερεις γιωργο χρειαζεται να τους μετρησω ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a89fm Εμφάνιση μηνυμάτων
    "refas" σημερα το βραδυ θα προσπαθησω να παρω τις μετρησεις και θα γραψω
    Τωρα η ισχυ του bgy ειναι αυτη που εγραψα μετρημενη με γεφυρα με κεραια και γεφυρα με dummy load
    to δε "γαργαλημα" εχει να κανει με την αντικατασταση του rg 58 στη εισοδο διοτι μου φανηκε υποπτο ως προς την γη και εγινε οτι εγινε
    οι μετα/στες δεν πειραχτηκαν τωρα που το αναφερεις γιωργο χρειαζεται να τους μετρησω ?
    Μα το καλώδιο στην είσοδο δεν είναι RG58(50 Ohm).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    νικο με το rg 58 στη εισοδο συνδεω το BGY 33 με το linear
    Τωρα οι μετρησεις μου εδειξαν οτι το 317 ειναι ενταξει δηλ.
    μεταξύ εκπομπού και συλέκτη και στις δυο φορές, δεν υπήρχε ένδειξη.
    μεταξύ βάσης-συλέκτη και βάσης-εκπομπό.ειχα τις ιδιες ενδειξεις ( θετικος ακροδεκτης του πολυμετρου ηταν στη βαση )
    και δεν ειχα ενδειξεις οταν ( ο αρνητικος ακροδεκτη του πολυμετρου ηταν στη βαση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά τα λέει ο Γεώργιος(ΣΡΦ)
    Α89 κάνε μια δοκιμή, σήκωσε το τσοκ και την αντίσταση απο την βάση και το πηνίο απο το συλέκτη.
    Μέτρα με ένα πολύμετρο σε κλίμακα για δίοδο μεταξύ βάσης-συλέκτη και βάσης-εκπομπό.
    Θα πρέπει να δείς μια ίδια μέτρηση σαν να είναι δίοδος(στην ορθή φορά).
    Μέτρα και μεταξύ εκπομπού και συλέκτη και στις δυο φορές, δεν πρέπει να έχεις ένδειξη.
    Αν περνάει το τεστ αυτό...είπες για γαργάλημα...τι είχες πειράξει; το τρανσίστορ αυτό είναι ''ευαίσθητο'' στη προσάρμογη της βάσης του και οι πυκνωτές που έχει επάνω δεν είναι και οι καλύτεροι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a89fm Εμφάνιση μηνυμάτων
    νικο με το rg 58 στη εισοδο συνδεω το BGY 33 με το linear
    Τωρα οι μετρησεις μου εδειξαν οτι το 317 ειναι ενταξει δηλ.
    μεταξύ εκπομπού και συλέκτη και στις δυο φορές, δεν υπήρχε ένδειξη.
    μεταξύ βάσης-συλέκτη και βάσης-εκπομπό.ειχα τις ιδιες ενδειξεις ( θετικος ακροδεκτης του πολυμετρου ηταν στη βαση )
    και δεν ειχα ενδειξεις οταν ( ο αρνητικος ακροδεκτη του πολυμετρου ηταν στη βαση
    Έκανες ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ που ανέφερε ο ReFas και συγκεκριμένα αφαίρεσες αυτά αποκλειστικά που τόνισα & υπογράμμισα, στην είσοδο (βάση) του τρανζίστορ? Και αφαιρώντας ΜΟΝΟ αυτά είχες τις μετρήσεις που λες?

    Μπορείς να βάλεις μιά ΚΑΛΗ κοντινή φωτό από αυτό που έχω βάλει σε κύκλο?
    Συνημμένο Αρχείο 32524
    Αν όχι, τι ΑΚΡΙΒΩΣ έχει εκεί? Πυκνωτές προς γη και σε σειρά, ή μόνο προς γη και το ομοαξωνικό συνδέεται με την γραμμή της βάσης απ' ευθείας? Αν ναι πως ΑΚΡΙΒΩΣ συνδέεται το ομοαξωνικό, τι συνδυασμό ψύχας/μπλεντάζ έχει ακριβώς εκεί?

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    eελπιζω φιλε μου να μην σε παιδεψω πολυ με τις "κακες ¨" φοτο
    αλλα η εισοδος γινεται με ενα πυκνωτη 1.1nf στη συνεχεια μπαινει ο μετα/στης οπου το μπλενταζ απο την μια μερια γειωνεται και απο την αλλη ενωνεται με το κεντρικο του και σε σειρα με το πυκνωτη παει στη βαση του 317 οπου
    εχει επισης και δυο πυκνωτες στη γη
    ελπιζω να βοηθησα



    Φωτογραφία0091 (Small).jpgΦωτογραφία0092 (Small).jpgΦωτογραφία0095 (Small).jpgΦωτογραφία0096 (Small).jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη a89fm : 03-05-12 στις 22:42

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. mrf 245
    By electronio in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 12:02
  2. 2 LM 317 παραλληλα
    By xristos rds in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 00:32
  3. ερωτηση για το mrf 317
    By thanasis in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 11:18
  4. Ελεγχος LM 317
    By george_007 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-07, 15:13
  5. MRF 450 ???
    By aris k in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-06, 09:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας