Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: προβλημα με το MRF 317

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή προβλημα με το MRF 317

    Εχω το παρακατω linear
    oπου η ισχυ που μου βγαζει ειναι κατι παραπανω απο την ισχυ οδηγηση
    το οδηγω με ενα bgy 33 στα 18-20 w και εχω εξοδο 30-35 w
    me 28 v και 5 A (με swiching)
    Πριν το κοψιμο του ακρου του πυκνωτη εισοδου ολα ηταν ενταξει στη πορεια προσπαθησα να το κολλυσω μα ματαια θελω να τον αλλαξω αλλα εχει σβησμενη την τιμη του ξερετε περιπου ποια μπορει να ειναι ? καθως και η ταση ( την μετρηασα με καπασιτομετρο και λεει 1,1 nf δεν ξερω εαν αυτη μπορει να ειναι σωστη)
    Επισης θελω να αλλαξω το πυκνωτη εξοδου ( 4χ 220 pf sta 5kv ) ποιο μπορω να βαλω ?
    πιστευετε οτι κατι αλλο μπορει να συμβαινη ?
    μηπως τα εφτυσε το 317 ?

    ευχαριστω



    Φωτογραφία0087 (Small).jpgΦωτογραφία0089 (Small).jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Ως πυκνωτή εισόδου μπορείς να αντί σταθερού πυκνωτή να βάλεις κάποιον μεταβλητό με τιμή μέχρι 100pf. Στην έξοδο δεν βλέπω τον λόγο να θες να αλλάξεις τους υπάρχοντες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως πυκνωτή εισόδου μπορείς να αντί σταθερού πυκνωτή να βάλεις κάποιον μεταβλητό με τιμή μέχρι 100pf. Στην έξοδο δεν βλέπω τον λόγο να θες να αλλάξεις τους υπάρχοντες.

    γεια σου φιλε γιαννη
    παρολο που μετρησα οτι ειναι 1.1 nf ?
    οι πυκνωτες εξοδου ζεσταινονται λεει τιποτα αυτο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    γεια χαρά και απο εμένα .. άμα σου δούλευε εντάξει πριν να σου χαλάσει ο πυκνωτής στην είσοδο τότε βάλε έναν μεταβλητό όπως ανάφερε και ο φίλος παραπάνω .. τώρα πρόσεχε τα 30 watt οδήγηση για το 317 είναι πάρα πολλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Γιώργο το ζέσταμα των πυκνωτών εξόδου, μπορεί να οφείλεται και σε υπεροδήγηση όπως είπε ο Τάσος. Βάλε έναν μεταβλητό στην είσοδο και με χαμηλή οδήγηση αρχικά, ας πούμε 10watts ρύθμισε τον μεταβλητό πυκνωτή είσόδου για την βέλτιστη ισχύς εξόδου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a89fm Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σου φιλε γιαννη
    παρολο που μετρησα οτι ειναι 1.1 nf ?
    οι πυκνωτες εξοδου ζεσταινονται λεει τιποτα αυτο ?
    1.1 nf μου φαίνεται πολύ για κύκλωμα ΦΜ. τετοιες τιμές βάζουμε στα μεσαία. Ετσι την αγόρασες την πλακέτα το ενισχυτή ή έχεις κάνει καμια μοντίφα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    ετσι την αγορασα την πλακετα (απο καποιον απο το περαμα νομιζω ) και μαλιστα εχει σβησει τις τιμες απο επανω
    εκανα αλλαγη τον πυκνωτη με μεταβλητο με μικα
    το δε ρευμα που μου τραβα τωρα ειναι 3.2 Α και η ισχυ που το οδηγω ειναι μαχ 20 w ( ΒGY 33) και η εξοδο του οπως προανεφερα 40 w (χθεσινες μετρησεις) δεν ειδα και πολλες διαφορες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Γιώργο η πλακέτα πριν κάνεις εσύ οτιδήποτε, είχε βγάλει ποτέ 100watts; Αν όχι τότε αυτός που την είχε πρέπει να έχει βάλει το χεράκι του. Αν θες να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν τρέχει κάτι με την οδήγηση που τροφοδοτείς την πλακέτα, αν μπορείς βρες ένα άλλο pll, ώστε να δεις αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα.
    Σου παραθέτω και 2 σχηματικά που βρήκα στο νετ για να κάνεις κάποιες συγκρίσεις με το δικό σου, ωστόσο θα πρότεινα αυτό με τους μεταβλητούς σε είσοδο και έξοδο.

    link1 link2

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.1 nf μου φαίνεται πολύ για κύκλωμα ΦΜ. τετοιες τιμές βάζουμε στα μεσαία. Ετσι την αγόρασες την πλακέτα το ενισχυτή ή έχεις κάνει καμια μοντίφα?
    Τώρα μάλιστα! Το τιμή θα έχει κάθε πυκνωτής σε ένα κύκλωμα εξαρτάται από πολλά πράγματα... όπως πως συνδέεται σε αυτό, τι σκοπό έχει, και γιατί θέλουμε να τον βάλουμε τελικώς στο κύκλωμά μας! Αν θα είναι στα μεσαία ή όχι, είναι δευτερεύων θέμα, και αφου ξέρουμε ΓΙΑΤΙ θα μπει εκεί που τον συνδέουμε, θα καθορίσουμε και την τιμή χωρητικότητός του ανάλογα την συχνότητα εργασίας του κυκλώματός μας, και της ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ σχέσης με τον πυκνωτή μας με αυτήν!!! Αν απλά όταν βλέπουμε σε ένα κύκλωμα κάπου, έναν πυκνωτή 10μ λέμε αυτός είναι μεγάλος για τα μεσαία... ή & όταν βλέπουμε έναν 1 νάνο λέμε αντιστοίχως αυτός είναι μεγάλος για τα ΦΜ, σημαίνει απλά ότι δεν ξέρουμε τι λέμε!!!
    Ο παραπάνω πυκνωτής εκεί που είναι έχει συγκεκριμένο σκοπό, επομένως αναλόγος αυτού θα έχει είτε πολύ μικρή τιμή... ΙΣΩΣ, είτε πολύ μεγάλη ΙΣΩΣ κατά κάποιους, αλλά θα έχει την ΣΩΣΤΗ τιμή για όσους ξέρουν ΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ή να μην κάνει επίσης!!!
    Επειδή λοιπόν είδες 1,2 νάνο εσύ ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι λάθος γιατί το κύκλωμα είναι για τα ΦΜ και όχι για τα μεσαία που εσύ έχεις συναντήσει στα σχέδια άλλων που φτιάχνεις, πολλές φορές τους 1.2 νάνο πυκνωτές!!! Το συμπέρασμά σου είναι απλά αυθαίρετο αν δεν βασίζεται στο γιατί χρειάζεται εκεί ένας πυκνωτής και τι τιμή θα πρέπει να πάρει αυτός για να λειτουργήσει σωστά το κύκλωμα γενικότερα!!!
    Αν αυτός ο πυκνωτής παράδειγμα δεν ήταν σε σειρά με την είσοδο του κυκλώματος αλλά παράλληλα με αυτήν ΙΣΩΣ να πλησίαζε η εκτίμησή σου στο να είναι σωστή! Σε σειρά όμως ένας πυκνωτής ΤΙ θα κάνει ή ΔΕΝ θα κάνει τελικά έπρεπε αρχικά να σε απασχολήσει, και μετά να δεις με 1,2 νάνο θα έκανε σωστά αυτό που έπρεπε να κάνει εκεί που τοποθετήθηκε, ή όχι? Αν ναι δεν είναι λάθος η τιμή του, και ας σου μοιάζει λάθος επειδή τους δουλεύεις μόνο στα μεσαία εσύ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a89fm Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι την αγορασα την πλακετα (απο καποιον απο το περαμα νομιζω ) και μαλιστα εχει σβησει τις τιμες απο επανω
    εκανα αλλαγη τον πυκνωτη με μεταβλητο με μικα
    το δε ρευμα που μου τραβα τωρα ειναι 3.2 Α και η ισχυ που το οδηγω ειναι μαχ 20 w ( ΒGY 33) και η εξοδο του οπως προανεφερα 40 w (χθεσινες μετρησεις) δεν ειδα και πολλες διαφορες
    ΑΝ κάποτε δούλευε σωστά και τώρα όχι, είναι σημαντικό για να ξέρουμε ότι έχει πρόβλημα βλάβης και όχι σχεδιασμού!
    Πάντως να ρίχνεις 20 και να πέρνεις 40 !!! Βαττ είναι δεδομένο ότι έχει πρόβλημα κάπου! Έχεις 3db μόνο ενίσχυση!!! Το δουλεύεις στα 24 και σου τραβάει 3.2Α? Αν ναι καταναλώνεις δηλαδή ~77 Βαττ και περνεις 40? Απόδοση ~50% για τάξη Γ... μάλλον λίγο είναι! Θα περίμενα ~>60% αλλά έστω έχεις κάτι!
    Μοιάζει όμως να μην οδηγείται σωστά το τρανζίστορ τελικά! Αν δεις τα χαρακτηριστικά θα έχεις περίπου 40 Βαττ με μολις ~1.8 Βαττ στην είσοδό του (θεωρητικά οπότε πες στο δικό σου κύκλωμα να χρειαζόταν έστω 3.5 άντε 5 Βαττ το πολύ), οπότε με 20 Βαττ θα έπρεπε & να το τινάζεις ίσως!!!
    Επειδή το ρεύμα που λες δεν είναι παντελώς εκτός λογικής για την ισχύ που όπως λες παίρνεις, έστω δηλαδή με 50% απόδοση, φαίνεται ότι έχεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ πρόβλημα στην είσοδό του! Δες τι γίνεται εκεί, πριν ψάξεις ότι άλλο. Και ναι ο πυκνωτής εισόδου που είναι σε σειρά βαλμένος μπορεί να είναι 1 Νάνο και ας είναι για τα ΦΜ το κύκλωμα, αφού κάνει πιθανώς μόνο για την απομόνωση και όχι τον συντονισμό της!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Γιωργο σωστος ο συλλογισμος σου !!!
    Να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη , γιατι καπου υπαρχει το λαθος
    Τ μηχανακι δουλευε πολυ καλα μεχρι το καιρο που κοπηκε ο πυκνωτης
    ( επαιζα με μια κεραια J καπου σταματησε να βγαζει την πληρη ισχυ ,το "γαργαλησα " λιγο και επανηλθε
    δοκιμαζα την ιδια κεραια με balun και μου εκανε παλι τα ιδια ξανα "γαργαλημα απο το PLL μεχρι και ΒGΥ " και εκει ηταν που αδεξια εκοψα το πυκνωτη
    το κολυσσα αλλα εκτοτε εχω αυτο το προβλημα και ψαχνω να βρω λυση μεσα απο το forum
    1. το pll μου βγαζει 600mw
    2 Τo ΒGY 33 μου βγαζει 22 w max αλλα μπορω και το δουλευω ποιο χαμηλα
    και πραγματι με 12w IN ειχα εξοδο 100 w!
    Λετε απο υπεροδηγηση να του αρπαξε λιγο η βαση ?
    αλλα και με 3-4 w εισοδο εχω 8-10 w εξοδο δηλαδη ενισχυση περιπου 3db !

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. mrf 245
    By electronio in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 12:02
  2. 2 LM 317 παραλληλα
    By xristos rds in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 00:32
  3. ερωτηση για το mrf 317
    By thanasis in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 11:18
  4. Ελεγχος LM 317
    By george_007 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-07, 15:13
  5. MRF 450 ???
    By aris k in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-06, 09:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας