Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ερώτηση για probe παλμογράφου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή Ερώτηση για probe παλμογράφου

    Έχω ένα παλμογράφο Tektronix TDS210 με τα probe της μάνας του εδώ και πολύ καιρό. Το εργαλείο είναι πολύ καλό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν δε κάνω λάθος το κροκοδειλάκι του probe είναι πατημένο στη γη. Υπάρχει probe που να απομονώνει το κανάλι για να μπορώ να κάνω floating μετρήσεις ? Μη μου πείτε να τροφοδοτήσω το παλμογράφο με μετασχηματιστή απομόνωσης 220/220 το είχα κάνει πιο παλιά αλλά δε θέλω να λειτουργεί έτσι . Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει

    Ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Δεν ξερω αν ισχυει αλλα παρεμβαλοντας εναν πυκνωτη μεταξυ γης του παλμογραφου και γης του κυκλωματος ισως κανεις την δουλεια σου. Προς το παρον μην το δοκιμασεις. Αν καποιος φιλος το ξερει με σιγουρια ας το επιβεβαιωσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimpet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα παλμογράφο Tektronix TDS210 με τα probe της μάνας του εδώ και πολύ καιρό. Το εργαλείο είναι πολύ καλό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν δε κάνω λάθος το κροκοδειλάκι του probe είναι πατημένο στη γη. Υπάρχει probe που να απομονώνει το κανάλι για να μπορώ να κάνω floating μετρήσεις ? Μη μου πείτε να τροφοδοτήσω το παλμογράφο με μετασχηματιστή απομόνωσης 220/220 το είχα κάνει πιο παλιά αλλά δε θέλω να λειτουργεί έτσι . Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει

    Ευχαριστώ πολύ
    Υπάρχουν τα λεγόμενα differential probes τα οποία κάνουν αυτή τη δουλειά, είναι όμως αρκετά ακριβά.
    Η πιο φθηνή και άμεση λύση είναι να χρησιμοποιήσεις και τα δύο κανάλια του παλμογράφου, συνδέοντας τη μύτη του κάθε probe στα δύο σημεία που θέλεις να μετρήσεις τη διαφορά δυναμικού και τη γη των καναλιών στη γη του κυκλώματος. Μετά με τη λειτουργία Α-Β στο μενού MATH του παλμογράφου θα βλέπεις τη διαφορά δυναμικού των δύο σημείων. Προσοχή μόνο η διαφορά δυναμικού των δύο σημείων ως προς τη γη του κυκλώματος να μην ξεφεύγει από τα όρια του παλμογράφου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον fmav για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (15-06-12)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση,

    Ta differential probe τα έψαξα λίγο στο ebay και ακόμα και τα κινέζικα ξεκινάνε απο τα 300 euro το φτηνότερο δε μιλάω για τα probe της μαμάς εταιρείας tektronix το αφήνουμε καλύτερα και είπα να ρωτήσω εδώ μήπως κάποιο αλάνι έχει μπανίσει κανα πιο οικονομικό . Αγαπητέ φίλε για μετρήσεις ισχύος τι γίνεται??? Δηλαδή τη πυροδότηση ενός θυριστορ ας πούμε που πολώνει gate ως προς cathode και είναι floating θα μπορέσω να δω με το math τη μορφή του παλμού εύρος-πλατος-ripple-τυχόν ανεπιθήμητα 'καρφιά' που υπάρχουν ? Η ας πούμε θέλω να δω σε ένα τριφασικό μοτέρ τη τάση ανάμεσα στα δυο τυλίγματα όταν αυτό τροφοδοτείται απο inverter και υπάρχει διαμορφωμένο ημίτονο εκεί τι γίνεται ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    καπου έχει ξανα συζητηθεί αυτό και το συμπέρασμα είναι να μπει μετασχηματιστής 1/1 στο κύκλωμα που θες να μετρήσεις και όχι στον παλμογράφο αλλά ούτε και να κόψεις τη γείωση του παλμογράφου . Ξερω δεν έιναι τελείως φθηνή λύση αλλά η πιο πρακτική

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Βλέπω να τα σκάμε για differential probe

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Φάνη, έχω δοκιμάσει να το κάνω αυτό με το δικό μου παλμογράφο, (Tektronix 455) αλλά δεν... τα δύο πλήν (-) από τα probe φάινεται οτι ενώνονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimpet Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...για μετρήσεις ισχύος τι γίνεται??? Δηλαδή τη πυροδότηση ενός θυριστορ ας πούμε που πολώνει gate ως προς cathode και είναι floating θα μπορέσω να δω με το math τη μορφή του παλμού εύρος-πλατος-ripple-τυχόν ανεπιθήμητα 'καρφιά' που υπάρχουν ? Η ας πούμε θέλω να δω σε ένα τριφασικό μοτέρ τη τάση ανάμεσα στα δυο τυλίγματα όταν αυτό τροφοδοτείται απο inverter και υπάρχει διαμορφωμένο ημίτονο εκεί τι γίνεται ?
    Θα βάλεις το + του 1ου probe στο gate και το + του 2ου στην cathode και τις γειώσεις (-) του κάθε probe (που εννοείται ότι ενώνονται εσωτερικά στο συγκεκριμένο μοντέλο. Βέβαια υπάρχει και ένα μοντέλο της ΤΕΚΤΡΟΝΙΧ το THS720 το οποίο έχει απομονωμένα κανάλια, αλλά αυτό είναι ειδικό όργανο για μετρήσεις ισχύος) θα τις βάλεις στη γη του κυκλώματος, ακριβώς στο ίδιο σημείο όμως και όχι σε απόσταση, αλλιώς θα πάρεις λάθος μέτρηση. Η μέθοδος λειτουργεί, με μόνο μειονέκτημα ότι ξοδεύεις και τα δύο κανάλια για να μετρήσεις ένα και μόνο σήμα.

    Η λογική είναι απλή. Το κάθε κανάλι μετράει τη διαφορά δυναμικού ως προς τη γη. Άρα το 1ο μετράει Α-GND και τo 2ο Β-GND. Αν πάρεις τη διαφορά θα έχεις (Α-GND)-(B-GND)=A-B δηλαδή τη διαφορά δυναμικού μεταξύ των δύο σημείων. Προϋπόθεση για να ισχύει το παραπάνω είναι ότι τα δύο GND είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια, άρα το ίδιο σημείο ακριβώς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimpet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα παλμογράφο Tektronix TDS210 με τα probe της μάνας του εδώ και πολύ καιρό. Το εργαλείο είναι πολύ καλό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν δε κάνω λάθος το κροκοδειλάκι του probe είναι πατημένο στη γη. Υπάρχει probe που να απομονώνει το κανάλι για να μπορώ να κάνω floating μετρήσεις ? Μη μου πείτε να τροφοδοτήσω το παλμογράφο με μετασχηματιστή απομόνωσης 220/220 το είχα κάνει πιο παλιά αλλά δε θέλω να λειτουργεί έτσι . Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει

    Ευχαριστώ πολύ
    αλήθεια για ποιον λόγο δεν θέλεις ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    μα δεν θες μ/τ απομονωσης

    απλα βγαλε το GND απο την πριζα

    ή δουλεψε τον με μπαταριες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόταση για αγορά Logic Probe & Eprom Programmer +++
    By Muttley Black in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-18, 20:20
  2. ποιοτικοί δείκτες περί probe παλμογράφου.
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-12, 00:58
  3. Probe για χιλιάδες Volt ( Oscillator - DMM )
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-10, 01:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας