Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: CCTV και video balun

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    tbaitasis
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Thessalonikι
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή CCTV και video balun

    Καλησπέρα,

    Θέλω να συνδέσω 4 cctv καμερες όπου η καθε μια θα απέχει απο το dvr περιπου 50-60 μετρα και ΔΕΝ θα μεταφερουν ήχο.
    Να χρησιμοποιησω video balun και utp cat5e καλωδιο για μειωση του κόστους? Θα έχω μεγάλη πτώση τάσης?

    Το utp καλωδιο συνδέεται στο balun με κλάσικο RJ35 visma στη μια άκρη και απο την αλλη bnc?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Καλησπερα θα εχεις σιγουρα προβλημα με πτωση τασης , βρες εκει κοντα 220 volt και βαλε μικρα τροφοδοτικα

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    tbaitasis
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Thessalonikι
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Μπορώ να ανεβάσω λίγο το τροφοδοτικό επειδη δεν υπαρχοθν 220 κοντα? Με ομοαξονικο θα έχω μικρότερη πτώση τάσης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.Το εχω κανει και εγω αυτο που θελεις πριν κανενα 6μηνο.και δεν εχω κανενα προβλημα. Χρησιμοποιησα μαλιστα καλωδιο ftp(αλλα αυτο που περναει μεσα στους τοιχους για τις τηλεφωνικες πριζες) που ειναι πιο χοντρα τα καλωδια του(δεν μπορεις να τα κουμπωσεις σε rj45 δηλαδη) λογω παχους. Δεν εχω μετρησει στο τελος αν υπαρχει πτωση τασης (12v 1amp ειναι το τροφοδοτικο μου) αλλα δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα εδω και καιρο.

    Το μονο ισως προβλημα εινα οτι επειδη εχω βαλει αυτο το καλωδιο(πιο χοντο απο οτι χρειαζετε) πρεπει να στελνω κατι παραπανω απο 1αμπ στην καθε καμερα για να εχω απολυτα σταθερη εικονα γιατι καποιες φορες εκανε ενα τρεμοπεγμα για 5 δευτερα και μετα ηταν οκ ομως.

    Προτεινω να χρησιμοποιησεις video balun γιατι μπορεις εκει που θα ειναι το τροφοδοτικο τον καμερων σου να βαλεις και ενα ups ωστε και να κοπει το ρευμα να εισαι ησυχος οτι οι καμερες θα λειτουργουν για πολλες ωρες ακομα ενω αν τραβας ρευμα για καθε καμερα ξεχωριστα θα ειναι μπερδεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    απλώς διευκρίνηση αν ήταν ποιο χοντρό παει να πεί οτι ήταν Cat6 kai OXI cat5 αραγε για να μπεί σε φις "rj45" πρέπει να ήταν και αυτό cat6 to cat6 εχει και το μικρό τετραγωνάκι που μπαίνει μέσα του..

    http://www.google.com/url?source=imglanding&ct=img&q=http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/257426701/Cat3_Cat5e_Cat6_plug_connector.jpg&sa=X&ei=SfeeT-bzMcvGswa3luWiAQ&ved=0CAoQ8wc&usg=AFQjCNFC2853t6Tf x2qJmQI97GJd5jZOMQ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον plouf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Manthosvf (01-05-12)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    νικ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tbaitasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Θέλω να συνδέσω 4 cctv καμερες όπου η καθε μια θα απέχει απο το dvr περιπου 50-60 μετρα και ΔΕΝ θα μεταφερουν ήχο.
    Να χρησιμοποιησω video balun και utp cat5e καλωδιο για μειωση του κόστους? Θα έχω μεγάλη πτώση τάσης?

    Το utp καλωδιο συνδέεται στο balun με κλάσικο RJ35 visma στη μια άκρη και απο την αλλη bnc?
    Τα balun θα σου τα προτεινα για πανω απο 200 μετρα.Στα 60 μετρα πας αριστα με cc100 η cc200 αν θες με 2 ομοαξωνικα για δυο γωνιακες καμερες με ενα καλωδιο.Στα 60 μετρα πανε και τα 12 v ευκολα απο το 0.50 που εχει μεσα το καλωδιο.Απλα θες 5Α τροφοδοτικο.Η λυση να πας 230 κοντα ειναι η καλυτερη αλλα ανεβαζει κοστος λογω καλωδιου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    υπαρχει balun που ειναι για τροφοδοσια και εικονα.δεν καλυπτει αυτο την αποσταση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλώς διευκρίνηση αν ήταν ποιο χοντρό παει να πεί οτι ήταν Cat6 kai OXI cat5 αραγε για να μπεί σε φις "rj45" πρέπει να ήταν και αυτό cat6 to cat6 εχει και το μικρό τετραγωνάκι που μπαίνει μέσα του..

    http://www.google.com/url?source=imglanding&ct=img&q=http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/257426701/Cat3_Cat5e_Cat6_plug_connector.jpg&sa=X&ei=SfeeT-bzMcvGswa3luWiAQ&ved=0CAoQ8wc&usg=AFQjCNFC2853t6Tf x2qJmQI97GJd5jZOMQ
    Δεν ειπα οτι μπηκε επισης υπαρχουν rj-45 για cat6?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    νικ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Τα παθητικα balun τα χρησιμοποιουσα απο 200-400 μετρα και με τα ενεργα εχω περασει τα 1100 μετρα σε στρατοπεδα.Μεχρι 150 μετρα πηγαινα με RG 59 και καλωδιο τροφοδοσιας για 12vdc h 230ac η cc100 που προανεφερα.Δουλευουν αρκετο καιρο χωρις κανενα προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπα οτι μπηκε επισης υπαρχουν rj-45 για cat6?
    to 8P8C φίς το οποιο λεγεται κοινώς "RJ45" ναι υπάρχει .. τη φώτο δεν την είδες?

    σε αντι8εση με του Cat5 αυτο έχει ενα ξεχωριστο τετραγωνάκι στο οποιο μπαινουν τα καλώδια και μετά το βάζεις όλο μαζί στο φίς, λόγω του ότι είναι παχύτερα μπαινουν σε ζιγνζαγκ αντι ευθείας...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. CCTV (ήχος και εικόνα από κινητό τηλ)
    By ada_aris in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 22:27
  2. Κάμερες cctv και διευκρίνιση για νυχτερινή λήψη.
    By giorgosxristou in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-13, 14:10
  3. Video Analytics CCTV
    By CYBERNETICS in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-13, 18:15
  4. CCTV κάμερες μέσω CAT5 με χρήση balun
    By atroul in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-11, 00:20
  5. VIDEO BALUN
    By kostas2005 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-08, 19:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας