Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: πιστοποιηση τεχνικου συστηματων ασφαλειας

  1. #11
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Δεν βλέπω κάτι που δεν έπρεπε να διαγραφεί. Εσύ ο ίδιος φταις και το ξέρεις, πετάχτηκες από το πουθενά και άρχισες.
    Δεν με ενδιαφέρει καν τι γίνεται παραβιάζει κανόνες, καυγάδες κλπ απαγορεύονται το αν έχεις δίκιο η όχι δεν με ενδιαφέρει αλλά το ότι συμμετέχεις σε αυτό.
    Ναι χαίρεσαι που έχει τέτοιους καλούς συντονιστές εδώ, που σε αφήνουν να διαφωνείς και να τους τη λες, σε άλλα θα σε είχαν πάρει με τις πέτρες.
    Πρόσφατα διέγραψα μηνύματα μου και με banαρισαν από το e-kapnisma αποκαλώντας με κακόβουλο χρήστη (ΛΩΛ) βέβαια δεν τους κατηγορώ αυτό είναι το IQ τι να κάνουμε.
    Αυτό στο φέρνω σαν παράδειγμα.
    Και ναι δεν είναι δημοκρατικό να φας ban, ποιος σου είπε ότι θα κάνουμε και δημοψήφισμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Το 2006 θελοντας να ειμαι 100% νομιμος και να μην εχω ''θεμα'' με τη δουλεια μου πηγα στο αρμοδιο τμημα της περιοχης μου και εκανα αιτηση για αδεια ιδιωτικης επειχηρησης παροχης υπηρεσιων ασφαλειας απο το υπουργειο δημοσιας ταξης(τοτε),απλα συμπληρωσα καποια χαρτια,παραβολο147ευρο,χαρτι απο ψυχιατρο,εξηγησα στον αρμοδιο πως μετα απο καποιες προσπαθιες (3) να παρω αδεια ΡΑΔΙΟΤΕΧΝΙΤΗ απο το ΥΜΕ* δεν τα καταφερα τελικα και θελω αδεια απο εσας.Οκ,μετα απο καποιες μερες πηρα την αδεια.
    Αυτο να κανης φιλε που ενδιαφερεσε,αν και τωρα νομιζω πως ζητανε να εχεις και ΠΤΥΧΙΟ ΤΕΕ/ΤΕΙ/ΙΕΚ.Πηγενε στη Τ.Α. της περιοχης σου και θα μαθεις.
    Το 2011 καπου τετοια εποχη εφτασα στα ορια μου βλεποντας πως ο δημοσιος υπαλληλος,ο μαναβης,ο μπακαλης ΚΑΙ ο προπατζης της γειτονιας το επεζε εγκαταστατης απο το πουθενα με αποτελεσμα να χανονται δουλειες κλπ κλπ.. Παω καποια στιγμη στην ασφαλεια,εκει που μου εκδωσαν την αδεια λειτουργιας,εξηγω το προβλημα μου στον αρμοδιο και η απαντηση ηταν οτι δεν μπορουμαι να κανουμε τιποτα,ας μαζευτειται οι αδειουχοι να κινηθειτε συλλογηκα(!),οι νομοι ειναι στα μετρα των παρανομουντων(!),η αδεια εχει απλα εισπακτικο χαρακτηρα(!) ΚΑΙ αν δω καποιον και κανη παρανομα εγκατασταση να καλεσω το 100 ανωνυμα και να το καταγγειλω....
    (δλδ να κανω βολτες ολλη τη μερα και να ελεγχω ποιος δουλευει και που για να τον καταγγειλω=ΑΤΟΠΟ).....
    Φυσικα σε ολλες της δουλειες γινονται αυτα,δεν ειναι περιεργο για τη χωρα μας,απλα δεν σε καλυπτη ΟΥΤΕ το ιδιο κρατος οταν θες να εισαι νομιμος,ειναι απλο και κατανοιτο..
    Ενοειτε πως οι παρανομοι εχωντας μηδενικα λειτουργικα εξωδα χτυπανε τζαμπα της δουλειες αγοραζοντας ειτε απο το internet ειτε απο καποιον εμπορο που τα δεινη και αυτος ''μαυρα'' με αποτελεσμα αν εισαι επαγγελματιας θα εισαι ΠΑΝΤΑ ακριβοτερος απο καποιον παρανομο που παει για 40-50 ευρο την ημερα(μαυρα και καθαρα).....
    Αν βεβαια ειχα εστω και στο πισω μερος του μυαλου μου πως θα καταληγε ετσι η κατασταση,ΔΕΝ θα ειχα κανη ΠΟΤΕ εναρξη στη ΔΟΥ,ΔΕΝ θα ειχα ενοικιαση γραφειο με ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΟΑΕΕ,Βιοτεχνικο Επιμελητιριο,Λογιστη κλπ κλπ(1000 ευρο μηνιαιος παγια εξοδα) και φυσικα ΔΕΝ θα ειχα αδεια ΑΛΛΑ θα δουλευα ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ παρανομα και ανταγωνιστικα,γιατι οπως εδειξε η κατασταση οι παρανομοι τη βγαζουν και ΤΖΑΜΠΑ απο θεμα εξοδων και κερδιζουν τα καθαρα(μαυρα) χρηματα ..
    Παιδια ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας..Το θεμα της αδειας επειχηρησης παροχης υπηρεσιων ασφαλειας ειναι καθαρα υποκειμενικο αν θες να κανης μονο εγκαταστασης,το μονο που αξηζει ειναι να το κανης ειναι για φυλαξη χωρων που και εκει ειναι αλλη αμαρτωλη ιστορια..τεσπα..
    Ελπιζω να μην κουρασα με τα λεγομενα,απλα ειναι οτι ακριβως βιωνω τα τελευταια 6 χρονια..
    *Ειναι καπως off topic αλλα η αδεια ραδιοτεχνιτη ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια...εξετασεις με θεμα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ και αναλογος τα ΚΕΦΙΑ ΤΟΥ ΕΞΕΤΑΣΤΗ....

    Ελλας το μεγαλειο σου....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα άδεια φύλακα ασφαλείας βγάζει ο οποιοσδήποτε αρκεί να έχει λευκό ποινικό μητρώο και να μην είναι χρήστης ουσιών.
    Πιστοποίηση σου δίνουν οι εταιρείες που συνεργάζεσαι μετά από σεμινάρια(ίσως) και τη δουλεία τη μαθαίνεις δίπλα σε κάποιον και όχι μέσα από φόρουμ ή εγκαθιστώντας 2 συναγερμούς με υποδείξεις άλλων.
    Έχουμε δεί δουλειές και "δουλειές",απλά αυτού του είδους οι "εγκαταστάτες" πάνε άκλαυτοι μόνοι τους μετά από λίγο καιρό.
    επειδη σβηστηκαν μυνηματα και δεν τα παρακολουθησα ολα σε ποιον αναφερεσαι???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    977

    Προεπιλογή

    Έθιξα αυτά που θίγει ο συμφορουμίτης nightkeeper.Και προσπαθώ να τονίσω ότι το θέμα ασφάλεια δεν είναι παιχνίδι επειδή απλά τα χέρια κάποιου πιάνουν.
    Καλύτερα να το αφήνουμε στα χέρια των ειδικών.
    Όλα αυτά αποτελούν προσωπική μου άποψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nightkeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    ++++++++

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    θα σας πω γιατι ανοιξα το θεμα της πιστοποιησης..προ 3μηνου εκλεψαν την εκκλησια του χωριου μου για τριτη φορα...πηρε ο παππας 3 προσφορες απο μαγαζια της περιοχης και επειδη απογοητευτηκε απο τα ποσα που ζητουσαν αποφασισε το εκκλησιαστικο συμβουλιο να μην βαλει τελικα λογω μεγαλου κοστους..οταν το εμαθα βρηκα τον παππα και του ειπα πως θα εκανα εγω δωρεα τον συναγερμο στην εκκλησια (για οικογενειακο λογο) χωρις να δωσει ουτε ενα ευρω η εκκλησια..οταν αρχισα να βαζω τον συναγερμο ενας εξ αυτον που ειχε δωσει προσφορα εστειλε την αστυνομια με επισημη καταγγελια...ο αστυνομος μου ζητησε αδεια εγκαταστατη και εφ οσον πηγα στο τμημα ειδα και το ονομα που με ειχε καταγγειλει..για να μην μακρυγορω δεν μου εκανε τιποτα η αστυνομια διοτι ο νομος των δωρεων προς την εκκλησια λεει πως μια δωρεα μπορει να ειναι πασης φυσης και πιστοποιησε και ο παππας οτι δεν υπαρχει χρηματικο οφελος..τελικα τον εβαλα τον συναγερμο και ολα καλα εως τιςμερες μας....που θελω να καταλληξω
    το 1996-97-98 δουλευα ως βοηθος σε μαγαζι με συστηματα ασφαλειας ..βεβαια τοτε οι συναγερμοι δεν ηταν τοσοι πολλοι οπως σημερα και ουτε εβαζαν τοσοι πολλοι...ταχρονια περασαν εγω σπουδασα και διοριστηκα και παραλληλα βοηθουσα οποτε μπορουσα τον εγκαταστατη..τομαγαζι πλεον ομως εχει κλεισει..και δυστηχως ανακαλυπτω πως θα μπορουσα τοτε να ειχα παρει μια αδεια εγκαταστατη να μην τρεχω τωραπου τελικα δεν μπορω να παρω...
    εδω που μενω ειναι επαρχια...τον τελευταιο καιρο βλεπω οτι υπαρχει φοβος...φοβος στην καρδια μας..στις κοινωνικες σχεσεις...φοβος μπροστα σε ολους αυτους τους μεταναστες που εχουν ερθει στην επαρχια...μερικοι εκμεταλευονται αυτο το γεγονος και εχουν αυξηθει παρα πολοι οι κλοπες με προσχημα τους μεταναστες...ο κοσμος ψαχνει ενα τροπο να προστατευτει και δυστηχως τα οικονομικα δεν βοηθουν...αν κοιταξουμε λιγο στο forum θα δουμε περιπτωσεις ανθρωπων που προσπαθουν να βαλουν ενα θφηνο συναγερμο εστω να προστατευτουν οσο μπορουν..
    απο την μια εχουν δικιο αυτοι που εχουν τα μαγαζια διοτι πληρωνουν φορους κτλ αλλα πρεπει να συμεριζονται και την ευρυτερη οικονομικη κατασταση..εχω βαλει αρκετους συναγερμους σε φιλους και συγγενεις και δεν το κρυβω και δεν πηρα λεφτα σε κανεναν αλλα βλεπω οτι απο την αλλη ειμαι και εκτεθειμενος και ειπα πως δεν θα ξανατοποθετησω...
    ειναι δικαιωμα του καθενος να προστατευει την περιουσια του με τον καλυτερο τροπο....
    επισης θεωρω αυτο το φορουμ ως ενα τοπο συζητησης και ανταλλαγης αποψεων και οχι ως ενα τοπο επικρισης και διαμαχιων σχετικα με το ποιος εχει τις πιο πολλες γνωσεις..δεν θεωρω ντροπη να ρωτησω οτιδηποτε...δεν γεννηθηκε κανεις μας μαθημενος..
    μακαρι οποιος γνωριζει κατι παραπανω να βοηθα κι οχι να κατακρινει..
    συγνωμη αν σας κουρασα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 02-05-12 στις 18:22

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ΤΙ άνθρωπος είναι αυτός που σε κατήγγειλε που έβαλες δωρεάν συναγερμό στην εκκλησία?
    μακάρι να έρθει η ώρα να ζητήσει τη βοήθεια της εκκλησίας , μήπως καταλάβει το λάθος που έκανε.
    Στην ανδραβίδα δηλαδή δεν σχετίζονται οι κλοπές με τους ξένους?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    νικ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stinger Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης θεωρω αυτο το φορουμ ως ενα τοπο συζητησης και ανταλλαγης αποψεων και οχι ως ενα τοπο επικρισης και διαμαχιων σχετικα με το ποιος εχει τις πιο πολλες γνωσεις..δεν θεωρω ντροπη να ρωτησω οτιδηποτε...δεν γεννηθηκε κανεις μας μαθημενος..
    μακαρι οποιος γνωριζει κατι παραπανω να βοηθα κι οχι να κατακρινει..
    συγνωμη αν σας κουρασα
    Eτσι πρεπει να το βλεπουμε ολοι.Μη μασας συνεχισε να ρωτας,παντα κερδισμενοι βγαινουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    ''απο την μια εχουν δικιο αυτοι που εχουν τα μαγαζια διοτι πληρωνουν φορους κτλ αλλα πρεπει να συμεριζονται και την ευρυτερη οικονομικη κατασταση..εχω βαλει αρκετους συναγερμους σε φιλους και συγγενεις και δεν το κρυβω και δεν πηρα λεφτα σε κανεναν αλλα βλεπω οτι απο την αλλη ειμαι και εκτεθειμενος και ειπα πως δεν θα ξανατοποθετησω...''

    Δεν ξέρω αν ηταν τύχη ή απλά διαίσθηση,αλλά ότι έγραψα παραπάνω απλά επαληθεύτηκαν….Άλλος ένας ‘’λαθρεγκαταστάτης’’ λοιπόν..

    Είναι και η εκκλησία στη μέση, τη να κάνη και αστυνομία ?? ……. ‘’Μαύρη Ζωή’’,που λένε και στο ‘’χωριό’’ μου….

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nightkeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    ''απο την μια εχουν δικιο αυτοι που εχουν τα μαγαζια διοτι πληρωνουν φορους κτλ αλλα πρεπει να συμεριζονται και την ευρυτερη οικονομικη κατασταση..εχω βαλει αρκετους συναγερμους σε φιλους και συγγενεις και δεν το κρυβω και δεν πηρα λεφτα σε κανεναν αλλα βλεπω οτι απο την αλλη ειμαι και εκτεθειμενος και ειπα πως δεν θα ξανατοποθετησω...''

    Δεν ξέρω αν ηταν τύχη ή απλά διαίσθηση,αλλά ότι έγραψα παραπάνω απλά επαληθεύτηκαν….Άλλος ένας ‘’λαθρεγκαταστάτης’’ λοιπόν..

    Είναι και η εκκλησία στη μέση, τη να κάνη και αστυνομία ?? ……. ‘’Μαύρη Ζωή’’,που λένε και στο ‘’χωριό’’ μου….
    δεν εχω κανενα προβλημα που με αποκαλεις λαθροεγκαταστατη ..εχω μαθει να αντιμετωπιζω με χιουμορ τετοιες καταστασεις..απο αυτην την δουλεια χασιμο ειχα κι οχι καποιο κερδος οπως νομιζεις..αλλα να ξερεις οτι σε καθε επαγγελμα τον χωρο για ''λαθροεγκαταστατες'' οπως λες τον δινουν οι ιδιοι οι επαγγελματιες με τις παραλογες απαιτησεις τους τις πιο πολλες φορες.επειδη εχω προσωπικη αποψη μπορω να σου πω πολλες περιπτωσεις..αντι να κανεις επι παντων κριτικη θα μπορουσες να κανεις κατι ωστε να εχεις εσυ δουλεια και να μην απευθυνονται οι ενδιαφερομενοι σε ''λαθροεγκαταστατες''???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 03-05-12 στις 01:00

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
    By bgin in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-21, 04:47
  2. Ρυθμισεις τεχνικου
    By kaktos70 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-15, 23:29
  3. Εμπορευμα συστηματων ασφαλειας σε μαγαζι
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-13, 12:28
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 00:42
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-10, 21:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας