Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 108

Θέμα: Κυκλώματα εξόδου πομπών VHF/UHF (Συζήτηση)

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Θα έλεγα ότι αυτό που αλλάζει από το παράλληλο στο εν σειρά κύκλωμα είναι ο λόγος μετασχηματισμού των αντιστάσεων. Στο παράλληλο θα ειναι 3:1 δηλαδή 9 ενώ στο σε σειρά 5:1 δηλαδή 25. Ένας λόγος μετασχηματισμού 9 δεν επαρκεί για να φέρουμε τα 50Ω του φορτίου στην πολύ υψηλότερη αντίσταση της λυχνίας. Ο λόγος αυτός δεν βελτιώνεται παραπάνω στο παράλληλο κύκλωμα αφού δεν μπορούμε να κάνουμε δευτερεύον με λιγότερο από 1 σπείρα. Έτσι επιλέγουμε το κύκλωμα σειράς. Ενδεχομένως και το κύκλωμα Π να κάνει την ίδια δουλειά. Δεν γνωρίζω το σκεπτικό του σχεδιαστή αυτής της τοπολογίας που μάλλον είναι αντιγραφή απο Ιταλικά μηχανήματα. Πάντως λειτουργούσε καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 03-05-12 στις 22:25
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    ΓΙΩΡΓΟ
    ενδιαφεροντα αυτα που μας ειπες για το λογο σπειρων σειρας και το παραλληλο

    Την απαντηση θα μας την εδινε σε αυτο ρωτησα στο τελος
    θα με βοηθουσε πολυ αν καποιος που το εχει κατασκευασει να μου πει το εξης

    Τι συμπεριφορα εχει το κυκλωμα χωρις καθολου φορτιο στην εξοδο; Το ανοδικο ρευμα γινεται μηδενικο στον συντονισμο;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΙΩΡΓΟ
    Τι συμπεριφορα εχει το κυκλωμα χωρις καθολου φορτιο στην εξοδο; Το ανοδικο ρευμα γινεται μηδενικο στον συντονισμο;;;;
    Τί να σου πω...πέρασαν και 25 χρόνια. Πάντως φρόντιζα επιμελώς να μη δίνω τάση χωρίς πραγματικό η τεχνητό φορτίο. Μηδενικό ρεύμα έχω δει στα μεσαία (από γειωμένη κεραία) και θυμάμαι ότι κυττούσα σα χαζός το μιλιαμπερόμετρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Γιωργο αυτο ειναι το χαρακτηριστικο του παραλληλου συντονισμενου κυκλωματος
    Με κανονικη οδηγηση και υψηλη ταση ,Χωρις φορτιο στην εξοδο τοτε , μηδεν ρευμα ανοδου στον συντονισμο


    Τωρα ειχα μια εγκυρη ενημερωση οτι πραγματι η χωριτηκοτητα ανοδου- καθοδου της λυχνιας ειναι 15-20 πικο

    Επομενως ο συλλογισμος του Δημητρη ηταν σωστος
    ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ............. ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΞΟΔΟΥ Π επαγωγικης συζευξεως

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 03-05-12 στις 23:40

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο αυτο ειναι το χαρακτηριστικο του παραλληλου συντονισμενου κυκλωματος
    Με κανονικη οδηγηση και υψηλη ταση ,Χωρις φορτιο στην εξοδο τοτε , μηδεν ρευμα ανοδου στον συντονισμο
    Τωρα ειχα μια εγκυρη ενημερωση οτι πραγματι η χωριτηκοτητα ανοδου- καθοδου της λυχνιας ειναι 15-20 πικο
    Επομενως ο συλλογισμος του Δημητρη ηταν σωστος
    ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ............. ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΞΟΔΟΥ Π επαγωγικης συζευξεως

    Εγώ πάντως βρίσκω στις τότε κλασσικές... πχ 7ρ για την 829... 8.5ρ για 6146Β... 4.5ρ για την 4CX250Β & την 5763... & 1.5ρ για 6C4 ... που είναι και τρίοδος μάλιστα!
    Οι χωρητικότητες αυτές είναι εντός των κατώτατων ορίων που συνήθως εμφανίζουν μεταβλητοί αέρος όπως τύπου πορσελάνης, κλπ όταν όλα τα φύλλα βρίσκονται εντελώς εκτός δηλαδή! Στην ουσία δηλαδή δεν επηρεάζουν τόσο τραγικά ώστε να μην "εξουδετερώνονται" στο παράλληλο ενώ στο σειράς θα εξουδετρώνονται σίγουρα!
    Το σχέδιο που έβαλα φαίνεται ένα Π μάλλον... και μπορώ να διαβεβαιώσω ότι δούλευε κλάσης καλύτερα από τα αντίστοιχα σειράς φίλων...
    Στην πραγματικότητα δεν υπήρχε λόγος να μην χρησιμοποιούνται παράλληλα έναντι των σειράς, στους "γνωστούς" πομπούς FM μιάς εποχής που τα μηχανήματα ίσως τα έφτιαχναν & χειριζόντουσαν τελικά μέχρι και παιδιά - έφηβοι που αν έπιαναν έναν μεταβλητό με αγείωτο τον ρότορα του που τελικώς θα πηγαίναν να περιστρέψουν για να το συντονίσουν, και λόγο άγνοιας ίσως και να σκοτωνόντουσαν!!!
    Αν μάλιστα παρατηρήσεις πάντα έδειχναν πως "γείωνες" τον ρότορα του μεταβλητού (συνήθως με ελάχιστη μετακίνηση του οπίσθιου συγκρατητικού σφικτήρα του, ώστε να "βρει" και να κολληθεί στα μεταλλικά στηρίγματα των βιδών), αντί να δείχνουν - προτείνουν την γείωση των σταθερών μερών τους!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα ότι αυτό που αλλάζει από το παράλληλο στο εν σειρά κύκλωμα είναι ο λόγος μετασχηματισμού των αντιστάσεων. Στο παράλληλο θα ειναι 3:1 δηλαδή 9 ενώ στο σε σειρά 5:1 δηλαδή 25.
    ... Έτσι επιλέγουμε το κύκλωμα σειράς. Ενδεχομένως και το κύκλωμα Π να κάνει την ίδια δουλειά. Δεν γνωρίζω το σκεπτικό του σχεδιαστή αυτής της τοπολογίας που μάλλον είναι αντιγραφή απο Ιταλικά μηχανήματα. Πάντως λειτουργούσε καλά.
    Αυτό με τους διαφορετικούς λόγους μετασχηματισμού ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΝ, μεταξύ της χρήσης ως φορτίο ενός παράλληλου αντί ενός σειρά μήπως να το ανέλυες λιγάκι... γιατί προσπαθώ να θυμηθώ τι μεταβάλλει την αντίσταση φορτίου που σχηματίζεται στο παράλληλο "ως 3:1 δηλαδή 9 ενώ στο σε σειρά 5:1 δηλαδή 25" και η μνήμη μου με ξεγελά μάλλον...
    Η αυτεπαγωγή στο συντονισμένο για μία συχνότητα και μιά ΙΔΙΑ σύνθετη αντίσταση αυτού, θα έχει άλλη τιμή όταν είναι σε συνδεσμολόγία παράλληλη με την χωρητικότητα & άλλη όταν θα είναι σε σειράς με αυτόν! Αν ναι, λογικά και η χωρητικότητα τότε θα πάιρνει άλλη τιμή επίσης ανά την αναλογούσα συνδεσμολογία του... Ή όχι? Και γιατί?
    Προσπαθώ να θυμηθώ δηλαδή τον τύπο υπολογισμού συντονισμένων LC τόσο του Ζ παράλληλου, όσο και του Ζ σειράς για να δω τι μεταβάλλεται μεταξύ των? Επειδή είμαι εκτός και δεν έχω την πρόσβαση στην σχετική βιβλιογραφία... μπορείς να μου δείξεις που είναι η διαφορα΄στους τύπους κάθε συνδεσμολογίας που δικαιολογεί μάλιστα άλλο λόγο Μ/Τ για κάθε μία εξ'αυτών?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

    Το κύκλωμα που έβαλα δεν είναι καθ' όσον γνωρίζω, από ιταλικά μηχανήματα, ή αντίγραφά τους... αφού άλλωστε η συνδεσμολογία αυτή είναι γνωστή της πάσης, δεκαετίες τώρα!!! Χρησιμοποιήθηκε λοιπόν και από ραδιερασιτέχνες της τότε εποχής, με άριστα αποτελέσματα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κύκλωμα που έβαλα δεν είναι καθ' όσον γνωρίζω, από ιταλικά μηχανήματα, ή αντίγραφά τους... αφού άλλωστε η συνδεσμολογία αυτή είναι γνωστή της πάσης, δεκαετίες τώρα!!! Χρησιμοποιήθηκε λοιπόν και από ραδιερασιτέχνες της τότε εποχής, με άριστα αποτελέσματα!!!
    Γιώργο καλημέρα.
    Αναφέρομαι πάντα στα κυκλώματα που εμφανίστηκαν την εποχή του '80 απο τον ΡΟΡ, τον Βασίλη, την Τεχνική Εκλογή κλπ. και όχι στο κύκλωμα που ανέβασες εσύ. Τα σχέδια αυτά όπως και τα περισσότερα τρανζιστορικά "λινεαρ" που ακολούθησαν, ήταν αντίγραφα απο διάφορα ιταλικά μηχανήματα. Στα κυκλώματα αυτά χρησιμοποιούσαν πάντα 3 σπ. πρωτεύον και 1σπ. δευτερεύον σε κυκλώματα παράλληλου συντονισμού και 5σπ. πρωτεύον με 1σπ. δευτερεύον σε κυκλώματα σντονισμού σειράς.
    Ο διαφορετικός λόγος μετασχηματισμού δεν προκύπτει από τον διαφορετικό τρόπο συνδεσμολογίας (παράλληλα - σειρά) αλλά απο το διαφορετικό λόγο σπειρών πρωτεύοντος - δευτερεύοντος (αλλάζουν τα Xp, Xs, Xm). Ο ακριβής υπολογισμός του λόγου μετασχηματισμού, βέβαια, είναι λίγο περισσότερο πολύπλοκος από ένα τετράγωνο του N.
    Περαν αυτού, δηλαδή του διαφορετικού λόγου μετασχηματισμού των αντιστάσεων, δεν έχω να προτείνω άλλη εξήγηση στο ερώτημα του φίλου που ξεκίνησε το θέμα. Ενα άλλο επισης ερώτημα είναι σε τί εξυπηρετεί η σύνδεση της τροφοδοσίας της ανόδου σε ενδιάμεση λήψη του πρωτεύοντος των 5 σπειρών. Θα ήθελα να δω την άποψή σου και γαι τα δυο αυτά θέματα.
    Καθ' ότι ερασιτέχνης χρησιμοποιώ ως επι το πλείστον τα εγχειρίδια της ARRL. Πληροφορίες για τα παραπάνω, για παράδειγμα, υπάρχουν στο HANDBOOK FOR RADIO AMATEURS (1994) στο κεφάλαιο 3 (Radio Design Technique and Language / RF Transformer).
    Να είσαι καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο καλημέρα.
    Αναφέρομαι πάντα στα κυκλώματα που εμφανίστηκαν την εποχή του '80 απο τον ΡΟΡ, τον Βασίλη, την Τεχνική Εκλογή κλπ. και όχι στο κύκλωμα που ανέβασες εσύ. Τα σχέδια αυτά όπως και τα περισσότερα τρανζιστορικά "λινεαρ" που ακολούθησαν, ήταν αντίγραφα απο διάφορα ιταλικά μηχανήματα. Στα κυκλώματα αυτά χρησιμοποιούσαν πάντα 3 σπ. πρωτεύον και 1σπ. δευτερεύον σε κυκλώματα παράλληλου συντονισμού και 5σπ. πρωτεύον με 1σπ. δευτερεύον σε κυκλώματα σντονισμού σειράς.
    Ο διαφορετικός λόγος μετασχηματισμού δεν προκύπτει από τον διαφορετικό τρόπο συνδεσμολογίας (παράλληλα - σειρά) αλλά απο το διαφορετικό λόγο σπειρών πρωτεύοντος - δευτερεύοντος (αλλάζουν τα Xp, Xs, Xm). Ο ακριβής υπολογισμός του λόγου μετασχηματισμού, βέβαια, είναι λίγο περισσότερο πολύπλοκος από ένα τετράγωνο του N.
    Περαν αυτού, δηλαδή του διαφορετικού λόγου μετασχηματισμού των αντιστάσεων, δεν έχω να προτείνω άλλη εξήγηση στο ερώτημα του φίλου που ξεκίνησε το θέμα. Ενα άλλο επισης ερώτημα είναι σε τί εξυπηρετεί η σύνδεση της τροφοδοσίας της ανόδου σε ενδιάμεση λήψη του πρωτεύοντος των 5 σπειρών. Θα ήθελα να δω την άποψή σου και γαι τα δυο αυτά θέματα.
    Καθ' ότι ερασιτέχνης χρησιμοποιώ ως επι το πλείστον τα εγχειρίδια της ARRL. Πληροφορίες για τα παραπάνω, για παράδειγμα, υπάρχουν στο HANDBOOK FOR RADIO AMATEURS (1994) στο κεφάλαιο 3 (Radio Design Technique and Language / RF Transformer).
    Να είσαι καλά.
    Η αναφορά στα σχέδια τότε με τα κλισσέ των 3σπ, ή 5σπ ήταν γενική σε τέτοιο βαθμό που σχεδόν ότι λυχνία και να υπήρχε τελικά συνδεδεμένη να μην έπαιζε κανέναν ρόλο! Τα πάντα δουλεύαν αρκεί να είχαν από 3 ως 5 σπείρες!!! Κάπως έτσι έμεινε χαραγμένο τελικά στις μνήμες των ενασχολούμενων τότε. Βέβαια το τι διάμετρο είχαν αυτές, τι μήκος πηνίου σχηματιζόταν τυπικά & τι πρακτικά ήταν ολίγον ως πολύ, ασαφές! Βλέπεις μετά τις "σπείρες" ερχόταν πάντα εκείνο το λυσσάρι του "κλείσε - άνοιξε λιγάκι το πηνίο και θα έρθει" που φαντάζομαι όλοι θα έχουν ακούσει τότε!!! Δεν ήταν έτσι ακριβώς όμως... γιατί κάποιοι όταν έδιναν τα αρχικά σχέδια, ή αν θέλεις τα σωστά πλήρη σχέδια που επίσης κυκλοφορούσαν έδιναν σχεδόν άπαντα για τα πηνία σε αυτά! Εκεί λοιπόν έβλεπες διατομή Χ θα είχε το 3σπειρο και τι το 5σπειρο, τι απόσταση από σπείρα σε σπείρα, κλπ που ήταν αρκετά αναλυτικά, και σχετικά υπολογισμένα σωστά, έκαναν τις διαφορές σε αυτά που άκουγες/ακούγαμε όλοι, ότι 'εγώ το έκανα αλλά μου κοκκινίζει ή άνοδος" ή "το δικό μου δεν έρχεται με τίποτα στους 105 και πάνω" και άλα τέτοια τραγικά λόγο "γενικότητας του 3 ή 5 ως αριθμού" !
    Άλλοι πάλι είχαν 7 σπείρες σε παράλληλο στην άνοδο (όπως εγώ για παράδειγμα)! Βέβαια 7, ναι ΕΠΤΑ, ολόκληρες σπείρες, και μάλιστα ΚΟΛΛΗΤΕΣ μεταξύ τους!!! Εκεί θα μπορούσα να πετύχω ακόμα καλύτερα και ευκολότερα το μετασχηματιστή στο δευτερεύων μου, ή όχι! Σημείωση, όχι δεν ήταν μία μοναδική σπείρα στο δευτερεύων αυτού!!! Βέβαια δεν σας είπα τι διάμετρο είχε το πηνίο αυτό, οπότε αν το δοκιμάσει κάποιος πιθανώς θα βγεί στα βραχέα, άντε στα ΣιΜπι έστω, σύμφωνα με όσα "ξέρει" από τα τότε!!! Αν το υπολογίσει όμως, θα δεί τι αλλάζει σε σχέση με όσα¨"ξέρει" τόσα χρόνια, και είναι και σίγουρος μάλιστα ότι γνωρίζει απολύτως!!! Αν δεν ξέρει να υπολογίζει, ένα Dip meter επίσης θα τον βοηθήσει να δεις πως γίνεται!!!
    Όλα όμως είτε 3 είτε 5 είτε 7, θα έπρεπε να είχαν την ίδια (σχετικά) αυτεπαγωγή τελικώς, αν η συχνότητα που παρήγαγαν οι ταλαντωτές τους με ίδια λυχνία, ήταν ίδια και οι πυκνωτές δίπλα ή σε σειρα με αυτά, επίσης!!! Αλλοιώς δεν θα έβγαιναν στην ίδια συχνότητα τελικώς!!! Οπότε το θέμα σπέιρες στα σε σειράς Χ και σπείρες στα παράλληλα Χ/2 δεν παίζει έτσι απλά!!! Εξαρτάται από το πως είναι δημιουργημένες τελικά!!!

    Το θέμα είναι πραγματικά ωραίο, και ο p.gabr αν μη τι άλλο είναι από αυτούς εδώ μέσα που πάνε ένα βήμα παραπέρα από το "βάλε 3η και θα παίξει", την αναζήτηση του σε όσα κάνει! Αυτό φαίνεται και σε άλλες αναρτήσεις του!!! Και για αυτό αξίζει να ασχολούμαστε τελικώς, παραπάνω από το "βάλε ένα λεντάκι αντί βάρικαπ" άλλων!!!

    Αυτό με την τροφοδοσία σε λήψη, είναι ένα θέμα...
    Ας λύσουμε την βασική απορία του p.gabr που μάλλον είναι αρκετά ενδιαφέρουσα... τελικώς, και θα μιλήσουμε και για αυτήν την 'τεχνική' που βοηθάει τελικώς... σε κάποιες περιπτώσεις!!!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαιρετω ολους τους αρ-εφ-ικους

    Ηθελα μια συζητηση επι κυκλωματων εξοδου πομπων (FM) ,που πολλες φορες εχω δει να προβαλονται εδω
    .................................................. .....................
    Eχω δει ....... λοιπον κατι τετοια
    Συνημμένο Αρχείο 32477
    στην εξοδο ενα κυκλωμα L-C σειρας
    .................................................. ................
    Ως γνωστον το συντονισμενο κυκλωμα σειρας εχει τις ακολουθες ιδιοτητες
    Συνημμένο Αρχείο 32478

    δηλ στην συχνοτητα συντονισμου πολυ μικρη αντισταση
    ...............................................
    Απ οτι εγω μεχρι σημερα εχω προσεξει στις ξενες βιβλιογραφιες τα κυκλωματα ανοδου εχουν παραλληλο συντονισμενο κυκλωμα
    η απο 100 μηζ και πανω μπορει να βρεις και συντονισμενες γραμμες- κοιλοτητες

    το παραλληλο συντονισμενο κυκλωμα στην συχνοτητα συντονισμου εχει μεγαλη αντισταση και αυτο ταιριαζει στο ζ του ανοδικου κυκλωματος της λυχνιας
    Συνημμένο Αρχείο 32479
    .................................................. ................

    νομιζω οτι ειναι λαθος το κυκλωμα ανοδου σειρας για λυχνιες
    μην το μπερδεουμε με τρανζιστορ οπου εκει χρειαζεται κυκλωμα σειρας

    παρακαλω οσους συμμετεχουν ,εαν καποιος εχει κατι απο βιβλιογραφια ,ας κανει καποια παραπομπη
    Παρακαλω οσους συμμετεχουν να δινουν εγκυρη απαντηση

    ισως κανω και λαθος ,δεν ντρεπομαι ομως να το θεσω
    p.gabr επειδή ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι φωστήρας... ούτε εγώ ντρέπομαι να θέτω αυτά που "ξέρω" έστω και αν τα πω λάθος, ή είναι λάθος λόγο ότι δεν ξέρω κάτι άλλο τελικώς!!!
    Τι ντροπή να υπάρχει αν είμαι λάθος και μάθω κάτι τελικώς!
    το θέμα είναι ωραίο όπως το έθεσες!!! Πολλοί μάλλον έχουν κάτσει... "κουρτίνα" είτε γιατί δεν έχουν να προσθέσουν κάτι, είτε γιατί "καίει" είτε γιατί αφήνουν να σκάσει πλήρως πρώτα!!!
    Το πιθανότερο είναι όμως ότι αρκετές κουρτίνες, δεν το ξέρουν!!! οπότε είναι ευκαιρεία & να το μαθουν & χωρίς καν να το ρωτήσουν!!!

    Θα βάλω λοιπόν ένα ωραίο κείμενο... ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ!!! Ναι είναι "θεωρητικό" οπότε όσοι δεν αποδέχονται ότι η θεωρία ισχύει, και μόνο η πράξη έχει αξία, καλύτερα να μην το διαβάσουν... για να μην τους χαλάσει τα 'πιστεύω' τους!!!

    Εδώ λοιπόν αυτό το κείμενο αφού το διαβάσουμε όλοι, ας πούμε τις απόψεις - θέσεις μας, που θα έχουν ενδιαφέρον!

    Καλησπέρα μας... ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billisj (25-02-14), dovegroup (04-05-12), johnnkast (04-05-12), p.gabr (04-05-12), steliosb (06-05-12)

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Γιωργο η τοποθετηση σου ειναι σωστη
    Εγω παντως παντα λεω, δεν ειναι ντροπη να λες οτι κατι δεν το γνωριζω
    Ντροπη ειναι να μην ρωτας γιαυτο που δεν γνωριζεις

    Τωρα θα πω δυο μονον πραγματα γιατι πρεπει να συνταξω και το αλλο θεμα

    1ον σε αυτο που ειπε ο ακριτας .δεν το γνωριζα με τις διαφορετικες σπειρες δευτερευονος σε παραλληλο και σειρας συντονισμενου κυκλωματος.
    καθως το σκεφτομουν μου περασε κατι απο το μυαλο

    Οτι στο σειρας συντονισμενο κυκλωμα εχουμε στον συντονισμο υπερταση στα στοιχεια L-C
    Η ταση που αναπτυσεται επανω στο πηνιο ειναι πολυ μεγαλυτερη εν σχεση με το παραλληλο και θεωρο πλεον λογικο να ζητα λιγοτερες σπειρες το δευτερευον

    Καπου εκει πρεπει να οφειλεται η διαφορα του λογου σπειρων



    2ον θα ηθελα να σταθω και σε κατι αλλο 15 μηνες εδω ελαχιστες φορες ειδα να αναφερεται το ευαγγελιο ARRL
    Eγω καποτε εδωσα ολοκληρο 15 νθημερο να αποκτησω και τωρα που ειναι δωρεαν δεν ακουω τιποτα εδω για αυτα τα βιβλια

    Οπως δεν ειδα και καποια κατασκευη με αναφορα απο το συγκεκριμενο βιβλιο

    θα διαβασω τις παραπομπες και θα ετοιμαστω για την συναιχεια

    Η συναιχεια θα εξαρτηθει απο ολους μας



    Υ.Γ εγινε διορθωση στην τοποθετηση μου για τον λογο σπειρων πρωτευοντος/δευτερευοντος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 04-05-12 στις 23:28

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως παντα λεω, δεν ειναι ντροπη να λες οτι κατι δεν το γνωριζω
    Ντροπη ειναι να μην ρωτας γιαυτο που δεν γνωριζεις
    Μα αν δεν θέλεις να μάθεις ή να πεις αυτό που ξέρεις τότε ποιος ο λόγος να συμμετέχεις σε τέτοιες συζητήσεις. Προσωπικά δεν ντρέπομαι να πω ότι οι γνώσεις μου αφορούν ορισμένα μόνο θέματα και είναι περισσότερο "περιγραφικές". Απο τη συμμετοχή μου στο φόρουμ έχω πάρει πολλά πράγματα. Γιώργο SRF άκρως εποικοδομητικό το κείμενο που έδωσες (θα πάρει όμως λίγο χρόνο).

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. BAOEFENG UV-5R VHF/UHF
    By spartakus in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-15, 19:03
  2. tv tuner vhf/uhf
    By mperetas in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-15, 02:33
  3. VHF/UHF πομποδεκτης
    By giannaras13 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-15, 16:42
  4. Κυκλώματα πομπών
    By p.gabr in forum Ηλεκτρονικά Κυκλώματα στο Διαδίκτυο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 20:57
  5. VHF και UHF CB
    By GR_VHF&UHF_CB in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-11, 17:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας