Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 108

Θέμα: Κυκλώματα εξόδου πομπών VHF/UHF (Συζήτηση)

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    ας λοιπον διαβασουμε το βιβλιο του γιωργο και οτι εχουμε ας το θεσουμε

    Να πω και κατι αλλο για σημερα

    Εχω κατεβασει οτι εχω βρει απο ARRL και QST και δεν ειναι λιγα αυτα


    Το κακο ομως με τις ηλεκτρoνικες ββλιοθηκες ειναι

    Ποτε δεν βρισκω κατι οταν το χρειαστω....παντα ξεχνω που ηταν ..... ενω το βιβλιο το θυμαμαι

    να βαλω λοιπον και τρεις τροπους εξοδου να συζητησουμε


    τυπου πι

    P TUPE.png

    τυπου L


    L TIPE.png

    Kαι εδω παραλληλο / αυτομετασχηματισμο

    CUPL.png


    N

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 05-05-12 στις 00:32

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SV1EOR (02-08-15)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω ποιός το σχεδίασε, ο 1nF/3Kv είναι τουλάχιστον περιττός (προστίθενται μόνο οι απώλειες του).
    Θεωρώντας μόνο το κύκλωμα L3+C+c "φαίνεται" κύκλωμα σειράς, αν το παραλληλήσεις όμως με την ισοδύναμη χωρητικότητα της λυχνίας είναι παράλληλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω ποιός το σχεδίασε, ο 1nF/3Kv είναι τουλάχιστον περιττός (προστίθενται μόνο οι απώλειες του)
    Καλά αυτό είναι λάθος. Ο σταθερός πυκνωτής μάλλον τοποθετήθηκε εκεί για την ασφάλεια του χειριστή (ώστε να μη φτάνει η DC στο μεταβλητό) μόνο που έπρεπε να είναι επάνω από το μεταβλητό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή



    ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
    ΜΟΥ ΠΟΣΤ , ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ


    Στο ερωτημα μου Aποστολη με εχει καλυψει η απαντηση απο τον τρελο επιστημονα

    Θα ηταν βεβαια πολυ ενδιαφερον αν καποιος που εχει καπασιτομετρο να μπορουσε να μετρησει αυτη την χωριτικοτητα ανοδου καθοδου της λυχνιας εγω δεν εχω τωρα τα μεσα


    Εχουμε ομως την παραπομπη του SRF Που μας μιλα για τα συντονισμενα κυκλωματα και πολλα αλλα
    Στην παραπομπη αυτην θα προσθεσω και τα πολυ καλα βιβλια του ιδρυματος ευγενιδου που διδαχτηκαμε για να ξανασυζητησουμε

    ΡΙΧΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΑΙΧΙΣΟΥΜΕ

    ΡΑΔΙΟΤΕΧΝΙΑ Α ΚΑΙ ΡΑΔΙΟΤΕΧΝΙΑ Β ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

    κατεβαστε και αυτο απο την βιβλιοθηκη μας
    .................................................. .................................................. .


    Προσθεσα εχθες λοιπον αυτα τα τρια κυκλωματα εξοδου που εχουν ενδιαφερον αλλα δεν θα το συζητησω σημερα
    θα θυμισω και ενα αλλο μου θεμα που ειχα κανει παλαιοτερα εδω που δινει αρκετες απαντησεις για κυκλωματα εξοδου
    ΘΕΩΡΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ RF- P/P ΜΕ ΛΥΧΙΕΣ


    Ωμως για σημερα εχω κατι αλλο............... πολυ καλο

    .................................................. ...............................


    Ηθελα αρχιζοντας αυτο το νεο θεμα να δειξω αυτες τις εικονες
    Προκειται για παραλληλο επαγωγικο κυκλωμα εξοδου στρατιωτικου πομπου


    Το πρωτο πηνιο πεντε σπεΙρων καλυπτει περιοχη 30-50 ΜΗΖ
    και η συγκριση με την μπαταρια που εχουν πολλοι αναφορα
    IMAG0269.jpg

    Και το δευτερο 3 σπειρων 50-80ΜΗΖ
    ..Aλλα ειναι τελειο και για την ζωνη FM
    IMAG0268.jpg



    Απ οτι βλεπεται ειναι επιχρυσωμενα και πολυ χονδρα
    Εαν τωρα ρωτουσα τον λογο 8 ΣΤΟΥΣ 10 θα απαντουσαν σωστα ,για λιγοτετερες απωλιες
    Καποιοι θα καναν λογο και για το επιδερμικο φαινομενο και ελαχιστοι θα μιλουσαν για το Q
    Οι απωλειες ειναι ομως το λιγοτερο κακο ....τι 25ΒΑΤΤ τι 20 το ιδιο κανει..... μικρο το κακο


    θα μιλησω λοιπον για το Q
    .................................................. ........................

    .......................ΤΟ ....Q ....ΤΩΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΩΝ ΚΥΚΛΩΜΑΤΩΝ.........................



    Στο θεμα εχει αναφερθει ο Δημητρης ,για οποιον ενδιαφερεται ας διαβασει την ραδιοτεχνια ,γιατι εγω δεν εχω την ικανοτητα να τα περιγραψω καλλυτερα

    Το Q Ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας

    ΕΔΩ βλεπουμε σχηματικο με υψηλο Q και χαμηλο
    Q.jpg



    Το ευρος που καλυπτει η συχνοτητα οριοθετειται με τα 3DB η 0,707 της τασεως δεξια και αριστερα της κεντρικης

    .................................................. ........................

    ΑΝΑΤΡΟΠΗ
    καποιος λοιπον θα μπορουσε να σκεφτει οσο μεγαλυτερο Q τοσο καλλυτερα
    ομως
    Δεν επιθυμουμε παντα υψηλο Q Το ενδεχομενο ενος πολυ ιψηλου Q στηνεξοδο θα μας περιοριζε τις πλευρικες συχνοτητες που περιεχουν τις πληροφοριες διαμορφωσης σε ζωνες μεσαιων κυματων.(ΑΜ)

    Ειναι κατι που οι κατασκευαστες το λαμβανουν υποψιν τους και κανουν τα πηνια με μικρης διατομης συρμα
    για αυτες τις συχνοτητες ΚΑΤΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ Q


    Παμε τωρα στις υψηλες συχνοτητες

    Εδω πρεπει να ειμαστε πολυ απαιτητικοι.ο λογος οτι αναλογικα το ευρος διελευσεως ενος κακου κυκλωματος μπορει να καλυπτει εκατονταδες χιλιοκυκλους

    Δηλ μπορει να εκπεμπουμε στους 100ΜΗΖ αλλα το σημα αυτο να καλυπτει με το ιδιο πλατος 100 ΚΗΖ

    ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ Q

    TO ΑΙΩΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    Θα δοσω μια απαντηση σε ενα προβλημα που 40Χρονια δεν εχει βρει απαντηση στην Ελλαδα

    Προσοχη .....η αποψη ειναι προσωπικη.... βασει της τεχνικης εμπειριας μου και οχι θεωριτικη



    Η ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ Q ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Η διαμορφωση ενος πομπου με χαμηλου βαθμου Q βεβαιως και θα γινει με τον ιδιο τροπο και ποσοτα ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ οπως ενος υψηλου Q

    ομως: .................................................. ....................

    πρεπει να σκεφτουμε και τον δεκτη
    Για να μπορεσουμε να το καταλαβουμε πρεπει να γωριζουμε και πως λειτουργει ο διευκρινιστης που τελικα αποδιαμορφωνει αυτο το σημα

    Εχω αναφερθει στους ασυρματους πως γινεται η αποδιαμορφωση αλλα καλλυτερα διαβαστε απο βιβλια

    attachment.jpg

    Εαν λοιπον το σημα ληψεως απο μονο του καταλαμβανει ευρος 100 ΧΙΛΙΟΚΥΚΛΩΝ πως ειναι δυνατον να ανταποκριθει σωστα ο διευκρινιστης;

    Σχεδον σε ολη η κεντρικη συχνοτητα δεν θα προσφερει μεταβολη τασως
    Να σκεφτουμε επισης οτι η συχνοτητα αυτη μετατρεποταν σε μεση συχνοτητα 10,7 μηζ η 11,5 αλλα και εκει παλι το ευρος το του του αρχικου σηματος εχει την ιδια καλυψη σε ευρος συχνοτητας

    Θα πρεπει να μετακινηθουμε λιγο δεξια αριστερα να μπορεσει ο διευκρινιστης (να το καταλαβει
    )και να αποδιαμορφωσει

    Με λιγα λογια .....απλα ειναι μπουκομενος... ΕΤΣΙ λοιπον μη εχοντας αρεστο ηχητικο αποτελεσμα στον δεκτη ανεβαζαμε και αλλο την διαμορφωση ,ξηναμε ολη την μπαντα και μας φταιγαν οι βαρικαπ
    Τελικα ουτε και η διοδος που προτεινε εδω ο SRF θα εκανε δουλεια


    Την θεση μου αυτην θα την υποστηριξει αλλη μια αναπαντητη ερωτηση και χρόνια απορια
    Γιατι οι οι συχνοτητες των UHF αεροπορικες στρατιωτικες 220 -400 ΜΗΖ δεν ειχαν διαμορφωση FM ,αλλα ειχαν και εχουν διαμορφση πλατους ΑΜ
    Σημειωτεον οτι εδω θα μιλαγαμε για 15- 20 κηζ diviation μαχ επιθυμιτο, επειδη εχουμε βημα καναλιων 50 κηζ


    Μηπως τελικα αυτος ηταν ο λογος;;;;
    (μιλω για τον αρχικο λογο που οδηγησε στην καθιερωση του ΑΜ στα UHF . μετα δυσκολα αλλαζουν τα πραγματα)

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.. ενα thanks ειναι αρκετο












    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 06-05-12 στις 01:19

  6. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    EL-504 (26-07-12), Marc (16-08-12), SV1EOR (02-08-15)

  7. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εδω πρεπει να ειμαστε πολυ απαιτητικοι.ο λογος οτι αναλογικα το ευρος διελευσεως ενος κακου κυκλωματος μπορει να καλυπτει εκατονταδες χιλιοκυκλους
    Δηλ μπορει να εκπεμπουμε στους 100ΜΗΖ αλλα το σημα αυτο να καλυπτει με το ιδιο πλατος 100 ΚΗΖ
    ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ Q


    Την θεση μου αυτην θα την υποστηριξει αλλη μια αναπαντητη ερωτηση και χρόνια απορια
    Γιατι οι οι συχνοτητες των UHF αεροπορικες στρατιωτικες 220 -400 ΜΗΖ δεν ειχαν διαμορφωση FM ,αλλα ειχαν και εχουν διαμορφση πλατους ΑΜ
    Σημειωτεον οτι εδω θα μιλαγαμε για 15- 20 κηζ diviation μαχ επιθυμιτο, επειδη εχουμε βημα καναλιων 50 κηζ
    Παναγιώτη μάλλον διαφωνώ. Αν δώσουμε μια συχνότητα στην είσοδο ενος ενισχυτή RF και δεν υπάρχει διαμόρφωση ή κάποια δυσλειτουργία (αυτοταλαντώσεις, παρασιτικές κλπ.) στην έξοδο θα πάρουμε μια συχνότητα ανεξάρτητα από το Q του κυκλώματος. Ο συντελεστής ποιότητας σχετίζεται με το εύρος των συχνοτήτων που μπορουν να περάσουν απο το κύκλωμα σε κάθε θέση συντονισμού. Αυτό δεν σημαίνει ότι εμφανίζονται όλες ταυτόχρονα εκτός και αν ο ταλαντωτής σου είναι...γεννήτρια λευκού θορύβου. Σκέψου ότι στους ενισχυτές broadband επιλέγεται ένα Q αρκετά χαμηλό ώστε να επιτρέπει τη διέλευση της μπάντας που μας ενδιαφέρει (στα HF βέβαια γίνεται αλλιώς, εκμεταλλευόμαστε τις ιδιότητες των πυρήνων).

    Για τους αεροπορικούς ασυρμάτους έχω την ίδια απορία. Ίσως να αποτελεί παλιό στάνταρ και εξακολουθεί να εφαρμόζεται για λόγους προς τα πίσω συμβατότητας.

    Όσο για το πρόβλημα της διαμόρφωσης με βάρικαπ, πιστεύω ότι είναι θέμα ορίων των στοιχείων. Σκέψου ότι η ΒΑ102 έχει όριο τάσης για ανάστροφη πόλωση τα 30V, η ΒΒ105 τα 28V και η ΒΒ119 είναι ακόμα χαμηλότερα. Όταν λοιπόν τις βάλεις ως μέρος ενός ταλαντευόμενου κυκλώματος που τροφοδοτείται με 400V, απλά ζαλίζονται. Με λίγα λόγια δεν είχαμε τις κατάλληλες βάρικαπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  8. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (06-04-14), p.gabr (06-05-12), SV1EOR (02-08-15)

  9. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    ΓΙΩΡΓΟ
    Μιλαμε για το κυκλωμα εξοδου
    Ειμαι σχεδον σιγουρος για τον ρολο του Q στα AM .Κατι που ειχα προλαβει που το λεγαν οι παλαιοι καλυτεροι μαστορες...
    Το υψηλο Q του κυκλωματος εξοδου κοβει τις πλευρικες καθοτι χρειαζομαστε +/- 4.5 κηζ ευρος διελευσης για την σωστη αποδοση των υψηλων

    Τωρα εαν εδω κανω λαθος ειναι λιγο δυσκολο να αποδειχτει και το σωστο και το λαθος
    ο καθενας μπορει να διατηρει την αποψη του


    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ενα ακουστικο σημα 4 ΚΗΖ στον 1 ΜΗΖ δημιουργει 996 και 1004 πλευρικες
    Αυτες δεν αποδιδονται σωστα εαν το Q ειναι 400
    Κατι που το εχω διαπιστωσει και εγω

    Η σκεψη για την ζωνη των fm ειναι αποκλιστικα δικη μου και μπορει να μην ειναι απολυτως σωστη
    Ομως ειμαι σχεδον βεβαιος οτι παιζει ρολο


    Υ.γ

    Ερωτηση ...εαν προσεξουμε.στα μεσαια οπου παιζουν λογης ..λογης κατασκευες ,αλλος καλυπτει με το σημα του 4 χιλιοκυκλους και αλλος 8 χωρις διαμορφωση.Αυτο που οφειλεται;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 06-05-12 στις 01:04

  10. #27
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Θα θελα να συμπληρωσω κατι σχετικο με το Q

    Στα VHF και UHF αν παρατηρησουμε αγαπητοι μου φιλοι,εχουμε δυο ειδων διαμορφωσεις κατα συχνοτητα:

    A: την (narrow) FM
    B: την Wide FM

    Στην πρωτη περιπτωση μας ενδιαφερει να καταχωρησουμε σε μια ζωνη συχνοτητων οσο πιο πολλα "καναλια" ....Για το λογο αυτο, αυτος ο τυπος διαμορφωσης χρησιμοποιειται στις επικοινωνιες των ραδιοερασιτεχνων :...144-148Mhz (VHF 2m) και 430-440Mhz (UHF 70cm)....οπου το "βημα" καθε καναλιου ειναι 12,5Khz(συνηθως) ...με αποτελεσμα να εχουμε μια σχετικη χαμηλη "ποιοτητα" διαμορφωμενου σηματος....Αλλωστε σ'αυτες τις μπαντες μας ενδιαφερει μονο η ομιλια (250Hz-4ΚKhz περιπου).....Εκει λοιπον ,σαφως και τα συντονισμενα κυκλωματα εχουν απαιτησεις υψηλου Q για να υπαρχει και καλυτερη επιλεκτικοτητα....

    Στην δευτερη περιπτωση της Ευρειας Διαμορφωσης κατα συχνοτητα....μας ενδιαφερει η μεταδοση ενος διευρυμενου φασματος διαμορφουντος σηματος το οποιο ξεπερναει ακομα και το ακουστικο φασμα ( 20Hz-20Khz) ...
    Για το λογο αυτο εχουμε τις τρεις μπαντες VHF :
    VHF1: τηλεοπτικα καναλια 2-4 (54Mhz-72Mhz)
    VHF2: ραδιοφωνια "FM" (88-108Mhz)
    VHF3: τηλεοπτικα καναλια 7-12 (174Mhz-210Mhz)
    Και την UHF:τηλεοπτικα καναλια 21-69 (512Mhz-806Mhz)
    Αντιστοιχα βλεπουμε στην "Wide Fm" το βημα καθε καναλιου ειναι στη μεν ραδιοφωνια 100Khz και στην τηλεοραση 7Mhz....Αρα και το Q των κυκλωματων θα πρεπει να ειναι διευρυμενο (..οχι ομως "χαμηλο"...)...και επιπεδο οσο το δυνατον

    Τωρα σε σχεση με την ΑΜ....να συμπληρωσω επισης οτι εκτος απο το Στρατο και την Αεροπορια ..ΚΑΙ στην τηλεοραση το σημα εικονας διαμορφωνεται κατα πλατος...με ευρος διαμορφωσης 5MHz

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnnkast : 06-05-12 στις 03:02

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον johnnkast για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (06-05-12), SV1EOR (02-08-15)

  12. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη μάλλον διαφωνώ. Αν δώσουμε μια συχνότητα στην είσοδο ενος ενισχυτή RF και δεν υπάρχει διαμόρφωση ή κάποια δυσλειτουργία (αυτοταλαντώσεις, παρασιτικές κλπ.) στην έξοδο θα πάρουμε μια συχνότητα ανεξάρτητα από το Q του κυκλώματος. Ο συντελεστής ποιότητας σχετίζεται με το εύρος των συχνοτήτων που μπορουν να περάσουν απο το κύκλωμα σε κάθε θέση συντονισμού. Αυτό δεν σημαίνει ότι εμφανίζονται όλες ταυτόχρονα εκτός και αν ο ταλαντωτής σου ετά χαμηλό ώστε να επιτρέπει τη διέλευση της μπάντας που μας ενδιαφέρει (στα HF βέβαια γίνεται αλλιώς, εκμεταλλευόμαστε τις ιδιότητες των πυρήνων).

    Για τους αεροπορικούς ασυρμάτους έχω την ίδια απορία. Ίσως να αποτελεί παλιό στάνταρ και εξακολουθεί να εφαρμόζεται για λόγους προς τα πίσω συμβατότητας.
    Γιωργο χαιρομαι που διαφωνισες

    Αυτο με εβαλε σε σκεψεις και ανακαλυψα το λαθος μου

    Η αντιληψη που ειχα σχηματισει και με οδηγησε στην λαθος εκτιμηση για την φασματικη αναλυση του φεροντος οφειλεται σε


    1ον την αποικονηση των εικονων του φεροντος στο spectrum
    1260372935036_hz_myalibaba_web9_7569.jpg
    2oν την ληψη του φεροντος και το ευρος που καταλαμβανουν στους δεκτες
    3ον την ομοιατα της εικονα και της καμπυλης του q

    ομως
    Το φερον κυμα ειναι μια και μονον καθετη γραμμη στον αξονα των συχνοτητων

    Η αποικονιση που παιρνουμε στο spectrum μας δημιουργει λαθος αντιληψη
    Αυτο που βλεπουμε ειναι η διελευση του σηματος απο το bandwith του δεκτου του οργανου
    Για αυτον τον λογο οταν αλλαζουμε το bandwith αλλαζει και το πλατος του γραφηματος
    Μην ξεχναμε οτι και αυτο ειναι ενας δεκτης η κυματομορφη που μας διχνει ειναι εξαρτωμενη απο τι IF BANDWITH

    Τωρα στον δεκτη ,,,KAI ο δεκτης εξαρταται απο την επιλεκτικοτητα της μεσης που εχει την ικανοτητα να εχει αρκετο ευρος ωστε να παραουσιαζει το ιδιο σημα στο οργανο αποκλινοντας 3-4 κηζ παρουσιαζοντας ετσι εικονα οτι το φερον καταλαμβανει χωρο

    Αναιρω επομενως οτι προηγουμενως ειχα γραψει με την αντιληψη που ειχα ασυνηδητα αποκτησει

    Oμως αυτο που ειπα για τα μεσαια οτι το υψηλο q περιοριζει τισ πλευρικες ισχυει
    Iσχυει γιατι εστω οτι τι συντονισμενο κυκλωμα ειναι συντονισμενο στους 1000,εαν αλλαξουμε την συχνοτητα του ταλλαντωτη στους 995 θα παρουμε λιγοτερη εξοδο ..το ιδιο λοιπον συμβαινει και με την διαμορφωση .....κοβει τις πλευρικες

    το φαινομενο αυτο τωρα πλεον με τους φεριτενιους μετασχηματιστες δεν ισχυει



    φασματικη απικονιση ΑΜ σηματος
    MDD-hd-radio-spectrum-analyzer-0108.jpg

    στην μεση το φερον και δεξια αριστερα οι πλευρικες



    Ευχαριστω..... και να ζητησω συγνωμη για το λαθος μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 06-05-12 στις 10:33

  13. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Από την στιγμή που ένα φέρον διαμορφωθεί είτε κατά συχνότητα είτε κατά πλάτος, είτε από συνδυασμό των δύο αυτών (ψηφιακές διαμορφώσεις βασιζόμενες στο IQ όπου I για το διάνυσμα πλάτους, & Q για το διάνυσμα φάσεως συχνότητος) που συνδυαζόμενα παράγουν τα στιγμιαία μοναδικά διανυσματικά σημεία ψηφιοποίησης) απαιτείται πλέον να συνυπολογίσεις το απαιτούμενο Q ενός συντονιστικού κυκλώματος έτσι ώστε να μπορεί να "περνάει' το συνολικό απαιτούμενο για διαμόρφωση/αποδιαμόρφωση συχνοτικό έυρος! Αυτό λοιπόν ισχύει τόσο σε διαμορφώσεις ΑΜ που σαφέστατα οι πλευρικές μεταφέρουν την πληροφορία, ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΦΕΡΟΝ, αλλά ισχύει εξίσου και πολλές φορές παραπάνω σε διαμορφώσεις FM όπου το ίδιο το φέρον θεωρητικώς μετακινείται διαρκώς από την ονομαστική συχνότητα του!
    Στην ουσία τελικά το Q απασχολεί πολύ για οποιοδήποτε στάδιο ΥΣ της παραγωγής και αποπαραγωγής συστημάτων μεταφοράς πληροφορίας! Ένα μάλιστα ενδιαφέρον θέμα είναι ότι ακόμα και αν ένας πομπός έχει ικανό έυρος διαμορφώσεως, μιά κεράια που θα συνδεθεί ως τελικό μέρος του για την εκπομπή θα πρέπει ΚΑΙ ΑΥΤΗ να έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το ίδιο έυρος ικανής αποδόσεως, το ίδιο ή λιγότερο Q (που συνεπάγεται μεγαλύτερο έυρος) με αυτό που χαρακτήρησε όλο το σχεδιασμό μας στον πομπό μας!!!
    υπάρχουν και άλλα που θα έπρεπε να μας απασχολούν όμως εκτός του Q αφού ένα συντονισμένο, ένα φίλτρο, ή άλλα σχετικά, επηρρεάζουν και την φάση ενός σήματος που περνάει εξ' αυτών!!!
    Αυτό που κάνουμε εδώ τώρα είναι ότι εισερχόμαστε σε "βαθιά νερά"... που είτε θεωρούνται αδιάφορα (και λόγο άγνοια ίσως) είτε μη ενδιαφέροντα ή κρίσιμα (για απλές εφαρμογές από πολλούς)! Όμως δυστυχώς ΠΑΙΖΟΥΝ ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα ακόμα και για την απλούστερη εφαρμογή, έστω και αν δεν τα "ακούμε" ή "βλέπουμε" άμεσα!!! Παράδειγμα δέκτες FM που δύο μεταξύ τους συγκρινόμενοι υπό ίδιες συνθήκες, θα έχουν πχ διαφορετικό επίπεδο θορύβου σε στερεοφωνική αποδιαμόρφωση (ή και το "φύσημα" πιλότου, όπως το αποκαλούν πολλοί)! Δέκτες μεσαίων που ακούς να τονίζουν/χρωματίζουν διαφορετικά ένα σταθμό ραδιοφωνικής εκπομπής, και πολλά άλλα ανάλογα...

    Γενικά λοιπόν μιλώντας, το Q των συντονισμένων, των φίλτρων, κλπ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ως συντελεστής επιτυχίας ή μη, στον υπαρκτό μας ηλεκτρονικό κόσμο!!!

    Παρεπιμπτόντως, να ρωτήσω κάτι? Το αποκαλούμενο Π συντονισμού θα ισοδυναμούσε ίσως με κάτι ευρύτερα γνωστό, και αν ναι με τι? Ξεχάστε την μετατροπή αντιστάσεων ως χρήση του, για το ερώτημα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  14. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά αυτό είναι λάθος. Ο σταθερός πυκνωτής μάλλον τοποθετήθηκε εκεί για την ασφάλεια του χειριστή (ώστε να μη φτάνει η DC στο μεταβλητό) μόνο που έπρεπε να είναι επάνω από το μεταβλητό.
    Γιώργο και από πάνω να ήταν θα έλεγα το ίδιο, είναι τουλάχιστον περιττός.
    Η μόνη προστασία του σε περίπτωση βραχυκυκλώματος του μεταβλητού.
    Ούτε το τίναγμα γλυτώνεις, ούτε το "κάψιμο", αν και γλυκό!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. BAOEFENG UV-5R VHF/UHF
    By spartakus in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-15, 20:03
  2. tv tuner vhf/uhf
    By mperetas in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-15, 03:33
  3. VHF/UHF πομποδεκτης
    By giannaras13 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-15, 17:42
  4. Κυκλώματα πομπών
    By p.gabr in forum Ηλεκτρονικά Κυκλώματα στο Διαδίκτυο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 21:57
  5. VHF και UHF CB
    By GR_VHF&UHF_CB in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-11, 18:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας