Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αναγνώριση SMD εξαρτημάτων

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    rase0
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Αναγνώριση SMD εξαρτημάτων

    Να πω ότι έχω δει και διαβάσει το thread ¨SMD marking codes (the solution)¨ του KOKAR και πολλά άλλα αποτελέσματα στο net χωρίς επιτυχία. Έχω κάποιες πλακέτες τροφοδοσίας που κατά την εφαρμογή τάσης καίνε την πάνω δεξιά ασφάλεια. Σε παλαιότερη επισκευή είχε αλλαχθεί το SMD εξάρτημα TS1. Δυστυχώς δεν έχω στα χέρια μου κάποια επισκευασμένη πλακέτα για δω με τι αντικαταστάθηκε.



    smdxa.jpg

    Αφαίρεσα όλα τα TS1 από τις ελαττωματικές πλακέτες και δε μπορώ να βρω στο net κάποια αντιστοιχία με τους κωδικούς που έχω. Το συγκεκριμένο εξάρτημα είναι ως επί το πλείστον το "CK41" εκτός από δυο πλακέτες που φέρουν το"fT424MK". Σε όλα τα PCB το TS2 είναι το "fT421LM". Μπορεί να βοηθήσει κανείς με την αναγνώριση του εξαρτήματος; Τι συμβολίζει το "TS"; Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη raise0 : 03-05-12 στις 22:43

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raise0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... το SMD εξάρτημα TS1... Τι συμβολίζει το "TS";
    TS=Transient Suppressor, συνήθως TVS=Transient Voltage Suppressor ή TVS Diode

    Αν παρατηρήσεις τοποθετούνται παράλληλα στους πυκνωτές για προστασία τους σε ενδεχόμενη υπέρταση (αιχμές ή σταθερή τάση). Τα συγκεκριμένα είναι SMD, παλαιότερα έβαζαν δίσκους varistor. Ολα αυτά τα προστατευτικά εξαρτήματα χαρακτηρίζονται από την "τάση ασφάλισης" και από τη συνολική ενέργεια που μπορούν να απορροφήσουν.

    Αν δεν βρίσκεις το ίδιο εξάρτημα, μπορείς να "ρισκάρεις" ένα παρόμοιου μεγέθους (συνήθως το μέγεθος καθορίζει την ενεργειακή κλίμακα) σε τάση η οποία θα προσδιοριστεί από τον πυκνωτή και το κύκλωμα! Η "τάση ασφάλισης" θα είναι μεγαλύτερη από την κανονική τάση λειτουργίας αλλά χαμηλότερη από αυτή του πυκνωτή.

    Εφόσον επιχειρείς επισκευή, καλό είναι να διαβάσεις κάποιο datasheet για να αντιληφθείς τον τρόπο λειτουργίας τους:
    http://www.littelfuse.com/data/en/Da...es_5.0SMDJ.pdf

    Διάβασε και το: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61793
    (μήπως έχει κάποια χρήσιμη πληροφορία)

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (03-05-12), manolena (18-05-12), raise0 (03-05-12)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    rase0
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την πραγματικά άψογη απάντηση! Απ'οτι φαίνεται TVS πρέπει να είναι. Γιατί όμως το TS2 έχει πολικότητα και δεν είναι και αυτό bidirectional σαν το TS1; Υπάρχουν TVS με πολικότητα; Και κάτι άλλο. Έστω ότι έφαγε τα ψωμιά της, βραχυκυκλώνει και καίει την ασφάλεια με την εφαρμογή τάσης εισόδου. Το κύκλωμα δε θα έπρεπε να μπορεί να δουλέψει μετά την αφαίρεσή της; Δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής.

    Θα προσπαθήσω να το αντικαταστήσω με κάποιο Varistor ανάμεσα στις τιμές που προτείνεις και βλέπουμε. Τι γίνεται όμως με τα SMD που δε μπορεί να βρεθεί τόσο γρήγορα ο σκοπός τους και πρέπει να βρεθούν; Το σχηματικό είναι απαραίτητο πάντα ή υπάρχει κάποιο άλλο μυστικό;

    Επίσης είδα ότι οι Zener έχουν χρόνο απόκρισης <1΅s, οι Varistor ≈1ns και οι TVS ≈1ps Πραγματικά χαοτική διαφορά! Το 1ps είναι φυσικά θεωρητικό αφού επηρεάζεται απο το μήκος των pin και του track.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raise0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... TVS πρέπει να είναι. Γιατί όμως το TS2 έχει πολικότητα και δεν είναι και αυτό bidirectional σαν το TS1; Υπάρχουν TVS με πολικότητα;
    Υπάρχουν με πολικότητα και χωρίς. Δεν είναι σίγουρο ότι μόνο αυτά κάηκαν και εφόσον είναι καμμένα καλά θα κάνεις να βάλεις ίδιου τύπου (TVS diode).

    Από τους κωδικούς έχεις και τα πλήρη χαρακτηριστικά τους:
    Λ.χ. το Fxyyy-MK είναι το SMBJ30(C)A (Fairchild): http://www.fairchildsemi.com/pf/SM/SMBJ30CA.html
    και το Fxyyy-LM το SMBJ15(C)A και το

    datasheet μαζί με πολλά άλλα το: http://www.fairchildsemi.com/ds/SM/SMBJ30CA.pdf


    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    rase0
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Τελικά το κύκλωμα δουλεύει κανονικά ΧΩΡΙΣ την TVS, αλλά θέλω να τη βάλω. Η τάση στα άκρα της είναι 26,2VAC. Οπότε θέλω αμφίδρομη. Δε βρήκα πουθενά οπότε παράγγειλα απο Farnell. To πρόβλημα είναι οτι αν και είχα ζητήσει bidirectional κάτι πήγε λάθος και τώρα στα χέρια μου έχω unidirectional . Μερικές VISHAY - SMBJ36A-E3/52Η και μερικές STMICROELECTRONICS - SMBJ40A-TR.
    Μπορώ να τις συνδέσω έτσι και να τις κάνω bidirectional;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Ισως και έτσι:

    TVSx2.jpg

    Θέλει μελέτη του datasheet για να δεις πως συμπεριφέρονται στην ορθή και την ανάστροφη πόλωση. Εψαξα λίγο αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα. Υπάρχει βέβαια και η εργαστηριακή δοκιμή (με ασφάλειες σε σειρά) αλλά πάλι δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
    gV

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρηση SMD εξαρτημάτων.
    By Gaou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-17, 16:20
  2. Αποκολληση smd εξαρτημάτων
    By Gaou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-16, 14:59
  3. Αναγνώριση εξαρτημάτων σε πλακέτα μετασχηματιστή.
    By Muttley Black in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-14, 14:44
  4. Αναγνώριση Εξαρτημάτων
    By geobest in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-12, 11:33
  5. Αναγνώρηση εξαρτημάτων smd.
    By k_sotiris in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-07, 22:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας