Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: εγκατάσταση συναγερμού AVITAL 3100 σε Alfa Romeo 146

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή εγκατάσταση συναγερμού AVITAL 3100 σε Alfa Romeo 146

    Εγκατέστησα ένα μέρος των καλωδίων και ο συναγερμός δουλεύει αλλά μου έχουν μείνει οι παρακάτω απορίες για να ολοκληρώσω την εγκατάσταση, αν μπορείτε βοηθήστε με:

    Για τον συναγερμό πληροφορίες θα βρείτε εδώ

    Και τώρα οι ερωτήσεις μου σύμφωνα με τις πάνω οδηγίες:
    -Door check H1/5
    Προσωρινά έχω συνδέσει τον έλεγχο με την πλαφονιέρα αλλά κάπου διάβασα ότι πρέπει να πάει στο check panel στα led ου έχει με 5 διόδους.

    -Trunk release H1/12
    Grey/Black στο ρελέ μπροστά στον οδηγό αλλά που είναι αυτό;
    -Interior light illumination relay H1/4
    αυτό πως συνδέεται και τι κάνει;
    -κλείδωμα/ξεκλείδωμα των θυρών.
    Έβγαλα μια φωτογραφία για να μου πείτε τι συνδέω με τι.
    http://img217.imageshack.us/img217/820/22042012680.jpg
    βρήκα κάπου και γράφανε lock light blue-gry CDL and unlock white-gry CDL αλλά ο συναγερμός δίνει δύο καλώδια
    + lock - unlock or -lock + unlock
    και έχει επιπλέον επιλογές: door lock pulse 0.8 sec or 3.5 sec, double pulse to lock or to unlock
    μήπως χρειάζεται κάποιο ρελέ για να λειτουργήσει. Στις οδηγίες λέει ότι μπορεί να χρειαστεί το 451M Door Lock Relay Satellite.
    -σύνδεση των φλας (τα ενώνω με διόδους παράλληλα
    http://img20.imageshack.us/img20/3251/22042012679.jpg (έχει και ένα ορθογραφικό αλλά δεν πειράζει)

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων


    Υ.Γ. Ψάχνοντας βρήκα τα εξής για την εγκατάσταση:
    12volts battery
    Starter red/black at the steering column
    Ignition orange at the steering column
    Power Lock lt. blue - gry CDL module at fusebox
    Power Unlock white - gry CDL module at fusebox
    Parking Lights+ blue & blue/black at the steering column
    Turn Signal(L)
    Turn Signal(R)
    Door Trigger white/black - at the switch
    Trunk/Hatch Pin grey/black

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    αυτον εχω και εγω σε golf v.

    δοκιμασε σε αυτα τα καλωδια αρχικα με -.το γαλαζιο-γκρι δηλαδη δουλευει; αν δουλευει τοτε ειναι σωστα τα καλωδια και δουλευουν με -.
    ο unicars εδω μεσα ξερει τα καλωδια απ'εξω οποτε μπορει να βοηθησει.
    βασικα οι οδηγιες που ανεβασες αφορουν τον συναγερμο και καθε αμαξι εχει αλλη συνδεσμολογια.αν

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτον εχω και εγω σε golf v.

    δοκιμασε σε αυτα τα καλωδια αρχικα με -.το γαλαζιο-γκρι δηλαδη δουλευει; αν δουλευει τοτε ειναι σωστα τα καλωδια και δουλευουν με -.
    ο unicars εδω μεσα ξερει τα καλωδια απ'εξω οποτε μπορει να βοηθησει.
    βασικα οι οδηγιες που ανεβασες αφορουν τον συναγερμο και καθε αμαξι εχει αλλη συνδεσμολογια.αν


    Καλημέρα φαντάζομαι εννοείς αυτό:
    (έχει γκρι καλώδιο αλλά όταν γράφει gry CDL module νόμιζα ότι έλεγε την γκρι φίσα)
    Power Lock lt. blue - gry CDL module at fusebox
    Power Unlock white - gry CDL module at fusebox

    πήρα τα δύο καλώδια lt. blue και white και τα συνέδεσα με αυτά που βγάζει ο συναγερμός τα δοκίμασα και τα δύο, αλλά δεν έκανε τίποτα.
    Σε μια από τις αναζητήσεις το διαδίκτυο είδα ότι άλλος χρησιμοποίησε άλλα καλώδια του αυτοκινήτου και όχι αυτά τα δυο.
    Πως μπορώ να δω ποιό καλώδιο στέλνει τους παλμούς, έχω πολύμετρο (ένα στην γείωση/σώμα και ένα στο καλώδιο και τι πρέπει να δείξει);
    Επίσης λέει ότι η 146 έχει negative trigger αυτό δεν είναι μόνο για να ξέρει πότε είναι ανοικτές οι πόρτες;

    Υ.Γ. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και χρειάζεται τα ηλεκτρολογικά σχέδια του αυτοκινήτου τα έχω και μπορώ να του τα στείλω. Τα έχω διαβάσει πολλές φορές έχω κάνει και σημειώσεις αλλά δεν...

    Πως σου φαίνεται ο συναγερμός; Χρησιμοποιείς όλες τις δυνατότητες του;

    Ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    στειλε τα σχεδια.
    μια χαρα ειναι ι συναγερμος.τον πληρωσα 28€ και για τα λεφτα του ειναι σουπερ.

    αυτα ενοουσα, νομιζα οτι το gry ειναι γκρι.τεσπα.
    ασφαλειοθηκη με - δεν υπαρχει.οποτε δεν πιστευω να θελει -.οτι δοκιμαζεις κανε το με το σασι και οχι με τον συναγερμο, μην τον καψεις κιολας.αν εχεις σχεδια στειλτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    http://imageshack.us/photo/my-images/502/trunkopen.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images...orlocking.jpg/

    Αν βρω κάτι άλλο σχετικό θα το ανεβάσω.

    Για να συνδέσω να ανάβουν τα φλας χρειάζεται δίοδο αλλά μου είπαν δίοδο 10Α πολλά δεν είναι για 6 λάμπάκια;

    Σκέφτομαι να βάλω ένα ρελέ για τα φώτα της πλαφονιέρας το οποίο θα γειώνει έναν από τους ελεγκτές μια πόρτας σαν να ήταν ανοικτή ώστε να ανοίγουν τα φώτα. Τι λέτε είναι σωστή η σκέψη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filarhos Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://imageshack.us/photo/my-images/502/trunkopen.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images...orlocking.jpg/

    Αν βρω κάτι άλλο σχετικό θα το ανεβάσω.

    Για να συνδέσω να ανάβουν τα φλας χρειάζεται δίοδο αλλά μου είπαν δίοδο 10Α πολλά δεν είναι για 6 λάμπάκια;

    Σκέφτομαι να βάλω ένα ρελέ για τα φώτα της πλαφονιέρας το οποίο θα γειώνει έναν από τους ελεγκτές μια πόρτας σαν να ήταν ανοικτή ώστε να ανοίγουν τα φώτα. Τι λέτε είναι σωστή η σκέψη;
    στην φωτο με το πορτμπαγκαζ:δες στο ρελε 152 το ασπρο κοκκινο ειναι η ταση που δεχεται το actuatora για να ανοιξει το πορτμπαγκαζ.Οποτε δες αν τροφοδοτεισεις το πηνιο του ρελε και οπλισει με κλειστο διακοπτη εχεις ταση στο ασπρο-κοκκινο να ανοιξει το actuator?
    στην δευτερη φωτο μολις ζουμαρω δεν εχει καθολου ευκρινεια και δεν βλεπω τιποτα.Για δες ομως τα m σε καθε πορτα ειναι το μοτερ που κλεινει και ανοιγει τις κλειδαριες οποτε αυτο πρεπει να τροφοδοτησεις.το αλλο απο πανω ειναι ο διακοπτης της πορτας για να παρεις εντολη αν εχει ανοιξει καποια πορτα.Πλαφονιερα δεν ειναι σωστο γιατι αν εχεις κλειστα τα φωτακια της δεν θα δουλεψει.Για τα φλας θες 2 διοδους ή βαλε το στα alarm αν εχει μια γραμμη.εγω τα εβαλα στα φωτα πορειας.επισης αν εχεις αυτοματα παραθυρα μπορεις να τα κανεις να κλεινουν με την εντολη 30sec.poy exei.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Το καλώδιο άσπρο-κόκκινο WHT-RED έχει τάση όταν είναι βγαλμένο το κλειδί από τη μίζα (τότε λειτουργεί και το κουμπί του πόρτ παγκάζ μόνο). Σκέφτομαι ότι στο GRN-BLK θα πρέπει να βάλω ένα ρελέ ακόμα που όταν παίρνει εντολή από το -200mA να το γειώνει.

    http://imageshack.us/content_round.p...oorlocking.jpg
    η φωτογραφία που δεν φαίνεται καλά.
    Από ότι κατάλαβα το σήμα του να κλειδώσουν οι κλειδαριές το μεταφέρει για κλείδωμα το GRY και για ξεκλείδωμα το YEL.

    Αν την πλαφονιέρα την αφήνω πάντα ανοικτή (δηλαδή να ανοίγει με τις θήρες, δεν έχει κλείσει και ποτέ) θα υπάρξει πρόβλημα;

    Αυτό για την εντολή 30 δευτ τι είναι;

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filarhos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο άσπρο-κόκκινο WHT-RED έχει τάση όταν είναι βγαλμένο το κλειδί από τη μίζα (τότε λειτουργεί και το κουμπί του πόρτ παγκάζ μόνο). Σκέφτομαι ότι στο GRN-BLK θα πρέπει να βάλω ένα ρελέ ακόμα που όταν παίρνει εντολή από το -200mA να το γειώνει.

    Αν οπλιζεις το υπαρχον ρελε δεν εχεις αναγκη για δευτερο.

    http://imageshack.us/content_round.p...oorlocking.jpg
    η φωτογραφία που δεν φαίνεται καλά.
    Από ότι κατάλαβα το σήμα του να κλειδώσουν οι κλειδαριές το μεταφέρει για κλείδωμα το GRY και για ξεκλείδωμα το YEL.

    μηπως θελει + το 1 και - το αλλο και μετα τα αναποδα?

    Αν την πλαφονιέρα την αφήνω πάντα ανοικτή (δηλαδή να ανοίγει με τις θήρες, δεν έχει κλείσει και ποτέ) θα υπάρξει πρόβλημα;

    Οχι τεχνικα ,απλα δεν ειναι σωστο απο θεμα ασφαλειας.
    Αυτό για την εντολή 30 δευτ τι είναι;

    δεν την εχει? η εξοδος για το κλειδωμα μπορει να γινει μεχρι 30 sec. Για να κλεινει παραθυρα σε καποια μοντελα(πχ σε μοντελα που οταν κρατας το κλειδι στην θεση κλειδωματος ανεβαζει τα παραθυρα ή να δωσεις στα μπουτον παραθυρων ταση για 30 sec.)
    Ευχαριστώ
    Εγω ειχα κατεβασει καμια 30 σχεδια και εψαχνα καμια εβδομαδα.δυστηχως αν δεν τα ξερεις θελει πολυ ψαξιμο.Βαλε καποιον να σε βοηθησει και εσυ μετρα τασεις στα καλωδια που υποψιαζεσαι οτι ειναι να βρεις πολικοτητα και τετοια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    97

    Προεπιλογή

    καλημερα παιδια σε ολους!!!!!σε παρακαλω ξαναγραψε τι εκερεμμοτητες εχεις για να τις δουμε μια μια γιατι εδω γινετε λιγο χαμος....απογευμα προς βραδακι θα ξανασυνδεθω να σε βοηθησω οσο μπορω κι εγω.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UNICARS Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα παιδια σε ολους!!!!!σε παρακαλω ξαναγραψε τι εκερεμμοτητες εχεις για να τις δουμε μια μια γιατι εδω γινετε λιγο χαμος....απογευμα προς βραδακι θα ξανασυνδεθω να σε βοηθησω οσο μπορω κι εγω.....
    Ευχαριστώ πολύ!!!

    σύμφωνα με τις πάνω οδηγίες εκκρεμούν:

    -Σύνδεση των φλας H1/2 (τα ενώνω με διόδους 10Α ή 1A παράλληλα; )
    μάλλον βρήκα το Ν13 και λογικά τα καλώδια που θέλω είναι τα LTB-BLK και LTB.
    το σχεδιάγραμμα:
    http://imageshack.us/content_round.p...kinglights.jpg

    -Interior light illumination relay H1/4
    αυτό πως συνδέεται και τι κάνει; Να το συνδέσω κάπου;

    -Door check H1/5 (το Η1/7 είναι για άλλου τύπου ελεγκτές; )
    Προσωρινά έχω συνδέσει τον έλεγχο με την πλαφονιέρα αλλά κάπου διάβασα ότι πρέπει να πάει στο check panel στα καλώδια που γειώνει με 5 διόδους.

    -Trunk release H1/12
    Grey/Black στο ρελέ μπροστά στον οδηγό αλλά που είναι αυτό; Μάλλον το βρήκα το ρελέ αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται κι άλλο για να γειώνει το καλώδιο που ενεργοποιείται από τον διακόπτη (ο συναγερμός βγάζει -200mA). Το σχεδιάγραμμα του αυτοκινήτου:
    http://imageshack.us/photo/my-images/502/trunkopen.jpg/

    -κλείδωμα/ξεκλείδωμα των θυρών.
    Το σχεδιάγραμμα:
    http://imageshack.us/content_round.p...oorlocking.jpg
    Έβγαλα μια φωτογραφία τα καλώδια που έρχονται από την πόρτα.
    http://img217.imageshack.us/img217/820/22042012680.jpg
    (βρήκα κάπου και γράφανε lock light blue-gry CDL and unlock white-gry CDL αλλά ο συναγερμός δίνει δύο καλώδια
    + lock - unlock or -lock + unlock
    και έχει επιπλέον επιλογές: door lock pulse 0.8 sec or 3.5 sec, double pulse to lock or to unlock
    μήπως χρειάζεται κάποιο ρελέ για να λειτουργήσει. Στις οδηγίες λέει ότι μπορεί να χρειαστεί το 451M Door Lock Relay Satellite.)

    Υ.Γ. Τι είναι αυτά τα -200mA που βγάζει ο συναγερμός;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filarhos : 30-04-12 στις 16:49

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατάσταση Συναγερμού σε Κουφώματα
    By koslyr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 12:03
  2. Εγκατάσταση συναγερμού...;
    By Gagarin in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 17:44
  3. Εγκατάσταση συναγερμού
    By georgegr77 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 17:33
  4. Εγκατάσταση συναγερμού
    By spakas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-13, 14:40
  5. key remote control alfa Romeo 156 ''συνδεσμολογια''
    By materatsi in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-12, 23:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας