Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Μετασχηματιστης και θορυβος σε ενισχυτη

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή Μετασχηματιστης και θορυβος σε ενισχυτη

    Πηρα αν καινουριο 12v 60va για τον ενισχυτη που ετοιμαζω με 4tda2030 σε στερεο και με μονη τροφοδοσια.. Νομιζω θα υποστηριξει το κυκλωμα αυτος που πηρα για το κιτακι.. Αλλα..
    Τον εβαλα στο ρευμα να τον μετρισω τωρα με το που τον εφτιαξε ο φιλος μου(εργαστηριο μετασχηματιστων) και ακουω τον χαρακτηριστικο ηχου να περναει το ρευμα απο μεσα του.. Τον μετραω κ με ακριβια δινει τα volt και αμπερ που υποσχετε.. Υπαρχει περιπτωση να περναει ο θορυβος στο κυκλωμα μου? δεν ειμαι εμπειρος..εκανα αλλους 3 μικροτερους ενισχυτες στην ζωη μου.. Κι αν κανει θορυβο τι να κανω? να βαλω πχ φεριτη στα καλωδια πριν πανε στο πρωτευον? και βασικα μου εκαψε ενα διακοπτακι που το εβαλα να κλεινει την φαση απο τα 220v πριν τον μετ/στη.. Πρεπει ν α βρω διακοπτακι να αντεχει? η απλα ετυχα σε ελατωματικο αποτο ebay που το πηρα..?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη motifnick : 07-05-12 στις 16:50

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Πρωτα απ ολα, ανεβασε μια φωτογραφια του μετασχηματιστη, της γεφυρας και των ηλεκτρολυτικων σου.

    Βγαλε και μια φωτογραφια τον διακοπτη που εκαψες.

    Γραψε τα χαρακτηριστικα του μετασχηματιστη.

    Τελος, πως τον μετρησες και "βγαζει με ακριβεια οσα υποσχεται" ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Με το πολυμετρο. θα τον βγαλω σε λιγο που θα παω σπιτι.. το διακοπτακι ειναι το μεταλικο με την ακιδα που ανεβαζεις πανω κατω που εβαλα κ στις αλλες κατασκευες μου. ισως το ελατηριο του χαλασε..γιατι δεν παει πανω κατω σωστα..ο ματασχηματιστης ειναι μεγαλος σε ογκο παντος κ δε χωραει στο κουτι..ανωρθωση εχει πανω το κιτακι που αγορασα απτο ebay κ ακομα δε το πηρα..εχει 4700uf νομιζω. 60v. Και γεφυρα με αρκετα αμπερ αντοχη χωρις σταθεροποιηση.εχει παρακαμση για.εναλακτικη τροφοδοσία με dc..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    IMG210.jpgIMG213.jpgIMG214.jpgIMG215.jpgIMG216.jpg
    να και οι φωτο.. τελικα ειναι 3300μF 50v.. να το κιτ που δεν ελαβα ακομα http://viewitem.eim.ebay.gr/ACDC-Sin...d=833043476001
    ξερω οτι θα μπορουσα να παρω κατι καλυτερο.. μπορω να κανω κατι για να το βελτιωσω? θα ηθελα πολυ να μου πειτε. οπως βλεπεις εβαλα και στον χαλασμενο πλεων διακοπτη ενα δακτυλιδι φεριτη..επισεις το λαμπακι απο πανω ακριβος που ειναι καλυτερα να συνδεθει? ειναι 24v και εβαλα ενα ολοιδιο και δουλεψε μετα τον μετασχηματιστη παραλληλα στα 12βολτ στο εναλλασσόμενο γιατι η ανόρθωση ηταν στην πλακετα πανω..ειναι σωστα οπως το εβαλα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Πρωτα απ ολα, η ασφαλεια σου.

    Για να μην παθεις τιποτα, αλλαξε τον διακοπτη με εναν καινουριο, και βγαλε τον φεριτη.

    Προσεξε, η φαση δεν ειναι παντα στον διακοπτη-εξαρταται απο το πως βαζεις το φις στην πριζα.

    Αφου δεν εχει ερθει το κιτ ακομα, πως ξερεις οτι κανει θορυβο ο μετασχηματιστης?

    Τον δοκιμαζεις χωρις φορτιο?

    Και τα αμπερ του, που λες οτι τα μετρησες, πως το εκανες ?

    Για βελτιωσεις, περιμενε να ερθει πρωτο το κιτ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    λοιπον φίλε , εγω προτείνω να το βγάλεις αυτό το διακοπτη το μεταλλικό και να βάλεις κατι σε πλαστικο για καλύτερη ασφάλεια και εχει και λαμπακι μέσα. 24.00.50.52a.jpgτο φερίτη βγάλτονε.το μεταλλικο φωτάκι που έχεις βγάλτο. οσον για βελτιώσεις δεν προκειτε να δεις διαφορα σε ενα τετοιο κυκλωμα με γεφυρωμένα tda. θόρυβος δεν θα υπάρχει στον κυκλωμα σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτα απ ολα, η ασφαλεια σου.

    Για να μην παθεις τιποτα, αλλαξε τον διακοπτη με εναν καινουριο, και βγαλε τον φεριτη.

    Προσεξε, η φαση δεν ειναι παντα στον διακοπτη-εξαρταται απο το πως βαζεις το φις στην πριζα.

    Αφου δεν εχει ερθει το κιτ ακομα, πως ξερεις οτι κανει θορυβο ο μετασχηματιστης?

    Τον δοκιμαζεις χωρις φορτιο?

    Και τα αμπερ του, που λες οτι τα μετρησες, πως το εκανες ?

    Για βελτιωσεις, περιμενε να ερθει πρωτο το κιτ.
    τα αμπερ αυτο τα ειδε μπροστα μου ο φιλος μου, τον θορυβο εγω τον ακουω μονο του οταν τον εδωσα ρευμα και ακουγετε στο αυτι μου πλησιαζοντας τον,(ειναι σαν να ακουω κολόνα της ΔΕΗ σε μικροτερη ενταση) και ειχα την απορια μηπως αυτο που ακουω μηπως το περναει στο κυκλωμα μου.. ασφαλιοθηκουλα έχω μια και μερικες ασφαλιες του 1a..να την βάλω στην φάση? μπορείς να με βοηθησεις λέγοντας μου που να διακόπτω το ρεύμα? (θα βαλω καινουριο διακοπτη βεβαια) οσο για τον led για ένδειξη on-off τζαμπα τρυπες? χαχαχα ακριβο το πηρα κιολας, ασε που πλαστικο διακοπτη εχω χωρις λαμπακι αλλα ειναι τετράγωνο και δεν ξερω πως να το κοψω το αλουμίνιο τόσο καλα σε τετράγωνο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    IMG217.jpgλοιπον το δουλεψα.. ηταν βραχικυκλωμενο το ποντεσιομετρο..κλασικα κινεζικα.. εχει μια τροφοδοσια μονο.. απλα διαλεγεις,μπορει να παρει ac η dc. στην εισοδο με εναλλασομενο περναει και απο ανορθωση στην δευτερη εισοδο για dc (που παρακαμπτει την ανορθωση). δοκιμασα κ τα δυο αλλα οχι ταυτοχρονα. γενικα τα μεταλλικα τα εβγαλα απτο σασι κ δυναμοσε το σημα πολυ.γενικα θορυβο εχει κ δε ξερω γιατι..πλησιαζω με το χερι μου τους πυκνωτες εξομαλυνσης κ ακουγεται παραπανω. ακομα κ με εξωτερικο τροφοδοτικο στην εναλακτικη εισοδο για dc παλι εχει θορυβο. υπαρχει κατι λες να κανω; αμα το καινουριο ποντεσιομετρο το βγαλω κ ξεβιδωθει απτο σασι κι αυτο φευγει κι αλλο ο θορυβος..οχι τελειως. να τονισω οτι εχω την γειωση (πρασινο-κιτρινο των 220v)στο σασι με βιδακι,λες να την βγαλω να μην εχω καθολου γειωση;(απτα 220 της μπριζας) γενικα οτι αφερω απο το αλουμινενιο σασι μειωνεται ο θυρυβος, μηπως να μπω σε εξοδα παλι για πλαστικο κουτι? το ποντεσιομετρο βγαινει σε πλαστικο και λογαρυθμικο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη motifnick : 10-05-12 στις 09:27

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον motifnick για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thebadtall (28-07-12)

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη thebadtall
    Όνομα
    vlad
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Impal Tov
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    οταν πλησιαζεις τους πυκνωτες κ δυναμωνει ο ορθβος φταιει η γη του κυκλ. βασικα αυτο οταν το συνδεσεις σε πηγη σηματος πχ μπ3 δεν πρεπει βα το κανει.
    για να μειωσεις τελειως το θορυβο, το επιτυγχανεις με ΕΜΙ φιλτρο πριν τον μετ.τη. *, τσοκ, μεγαλη χωριτικοτητα πυκνωτων , regulqtion και καποια συνδεσμολογια ηλεκτρολυτικων πυκνωντων και διοδων. με ολα αυτα μαζι δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσεις το παραμικρο ακομη κ στα πιο καλα ηχεια.

    μπορεις να χρησιμοποιησεις το παρακατω σχεδιο για φιλτρο.



    ναι, οι πυκνωτες συνδεονται πριν το μ.τ. και δεν θα εκραγουν α πο τα 220β επειδη εχουν γυρω τους διοδους που περιοριζουν το ρευμα.
    βαλε διοδους 1Ν2007 η καποια διοδο πανω απο 400βολτ.

    αν μετα την ανορθωση του μτ βαλεις ρεγουλατορ , ας πουμε λμ317 *, και χωρις τσοκ , δεν πιστευω να ξανακουσεις παρασιτο.

    επισης τοτδα2030 παιζει μεν με μονη τροφοδοσια, αλλα αν του δωσεις +- παιζει πολυ κσλυτερα, οπως ολοι οι ενισχυτες.

    θα σου συνιστουσα την επομενη φορα παιξε με tda7294, και δεν θα ξανασχοληθεις με ψιλικα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Θορυβος στον ενισχυτη κιθαρας που σταματαει αν ακουμπησω το βυσμα
    By personaldrummer in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-16, 10:39
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-14, 12:22
  3. Θορυβος απο εισοδο σε ενισχυτη λυχνιων
    By Johnny24 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-13, 22:12
  4. ποτενσιομετρο εισοδου ενισχυτη --> θορυβος
    By arisoeoeoeoeo in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-11, 13:24
  5. Μετασχηματιστης εξοδου ενισχυτη λυχνιας
    By pavlakis in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 17:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας