Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ ΝΑ ΧΑΛΑΝΕ;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη stafidas
    Όνομα
    Σταφίδας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ ΝΑ ΧΑΛΑΝΕ;

    ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ ΝΑ ΧΑΛΑΝΕ;

    Έως το 1924 οι ηλεκτρικοί λαμπτήρες διαρκούσαν 2500 ώρες. Τότε δημιουργήθηκε ένα καρτέλ μεγάλων εταιρειών κατασκευής λαμπτήρων (ο ΦΟΙΒΟΣ) που υποχρέωσε όλες τις εταιρείες να κατασκευάζουν λαμπτήρες που θα ζούν 1000 ώρες το ανώτερο. 'Έβαζαν και πρόστιμο στις εταιρείες που ξεπερνούσαν το όριο!
    Σε έναν πυροσβεστικό σταθμό των ΗΠΑ υπάρχει ένας ηλεκτρικός λαμπτήρας που φέγγει συνεχώς πάνω απο 100 χρόνια . Κατασκευάστηκε σε ένα μικρό εργοστάσιο του Οχάϊο τον 19ο αιώνα.
    Μετά το 1924 κατατέθηκαν πατέντες για διαφόρων ειδών λαμπτήρες. Ένας απο αυτούς θα διαρκούσε 100.000 ώρες (11 ώρες ημερησίως για 25 χρόνια!). Καμμία βιομηχανία δεν τον κατασκεύασε.

    Στους εκτυπωτές υπάρχει ένα τσιπάκι που μετρά τις σελίδες που εκτυπώνονται. Μόλις μετρήσει 5000 σελίδες, μπλοκάρει τον εκτυπωτή και βγάζει ένδειξη βλάβης! Σε άλλους εκτυπωτές υπάρχει αισθητήρας που μετράει το μελάνι που φτύνει ο εκτυπωτής (σε ένα σφουγγαράκι) όταν καθαρίζει την κεφαλή. Μόλις το σφουγγαράκι γεμίσει μπλοκάρει τον εκτυπωτή. Οι εταιρείες λένε "ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ. ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ". Ένας Ρώσος προσφέρει δωρεάν λογισμικό που μηδενίζει το μετρητή μελανιού και ο εκτυπωτής ξαναδουλεύει κανονικά!

    Η Duppont το 1940 κατασκεύασε ένα νήμα για καλτσόν φοβερά ανθεκτικό (το καλτσόν γινόταν και σχοινί ρυμούλκησης!). Η εταιρεία διέταξε τους χημικούς της να το κάνουν πιο ασθενές διότι τα καλτσόν δεν χαλούσαν ποτέ!

    Μια ανατολικογερμανική εταιρεία κατασκεύαζε τους λαμπτήρες NARVA με μεγάλη διάρκεια ζωής. Επεχείρησε να πουλήσει το προϊόν στην Δύση. Δεν το δεχτήκανε! Μετά την επανένωση των Γερμανιών, το εργοστάσιο το κλείσανε!

    Η APPLE πουλούσε το i-pod 400-500 δολλάρια. Σέ έναν πελάτη χάλασε η μπαταρία στους 18 μήνες. Του είπε να αγοράσει άλλο. Σε όλες τις υπαίθριες διαφημίσεις της APPLE πήγε και έγραψε "ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ ΝΑ ΧΑΛΑΝΕ ΓΡΗΓΟΡΑ". Δικηγόρος έκανε μήνυση στην εταιρεία διότι επίτηδες έκανε την μπαταρία να χαλά γρήγορα. Αναγκάσθηκε η εταιρεία να ανεβάσει την εγγύηση σε 2 έτη.

    Ξέρετε που πάνε οι συσκευές που δίνετε για ανακύκλωση; Στις αφρικανικές χώρες. Δήθεν θα πουληθούν σαν δεύτερης ποιότητας συσκευές. Στην πραγματικότητα τις πετάνε σε τεράστιους σκουπιδότοπους όπου πάνε οι φτωχοί, καίνε τα πλαστικά (τοξικός καπνός) και παίρνουν τα μέταλλα για να τα πουλήσουν. Πετάμε τα σκουπίδια μας στην ατμόσφαιρα (και τα αναπνέουμε) και στις φτωχές χώρες!

    Ο εγγονός του ιδρυτή της PHILIPS κάνει λάμπες που διαρκούν 25 χρόνια.

    Αν λαμβάναμε υπ' όψιν το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ του πετρελαίου οι μεταφορές θα ήταν 20-30 φορές ακριβότερες και θα συνέφερε να στραφούμε στην αυτάρκεια. Ζούμε σπάταλα εις βάρος των επόμενων γενεών.

    Στις βιομηχανία νημάτων χρησιμοποιούσαν τοξικές βαφές. Τώρα (κάποια απο αυτές) βάζει μόνο ΦΑΓΩΣΙΜΕΣ βαφές!

    Υπάρχει το κίνημα ΑΠΟΑΝΑΠΤΥΞΗ (Γάλλος ο μπροστάρης). Γιατί δηλαδή εδώ δεν μπορούμε να έχουμε τέτοιο κίνημα;

    Καταναλώνουμε 26 φορές πάνω απο την εποχή του Μάρξ.
    ( 18-4-2012 . Το κείμενο είναι η περίληψη ενός ντοκυμανταίρ της ZOODIAC με τίτλο "ΟΙ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΤΗΣ ΣΠΑΤΑΛΗΣ" που προβλήθηκε απο τον SKY την 16-4-2012 )

    πηγή: http://filosofia-erevna.blogspot.com...g-post_24.html

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. 10 μέλη ευχαρίστησαν τον stafidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (11-05-12), herctrap (12-05-12), ibanezbass (03-07-12), jimk (12-05-12), marfa (11-05-12), nikman (12-05-12), Τρελός Επιστήμονας (11-05-12), Phatt (12-05-12), The Professor (11-05-12), wideband (04-11-18)

  3. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Προγραμματισμένη βραχυβιότητα λέγεται και είναι αρκετά γνωστό, το είχα πετύχει και αυτό το ντοκιμαντέρ. Πολλοί (αν όχι όλοι) κατασκευαστές το χρησιμοποιούν για να αγοράζεις και είναι το γνωστό πρόβλημα στην αγορά.
    Βέβαια, αν σκεφτούμε ότι οι πυκνωτές χαλάνε (σε 25 χρόνια) τότε καταλαβαίνεις ότι μερικά πράγματα θα χαλάσουν έτσι κι αλλιώς.

    Επίσης έχω να καταγγείλω ότι αυτοί στη dupont είναι κουφάλες (tree holes), γιατί αν υπήρχε αυτό το καλσόν δεν θα μπορούσε η κοπέλα μου να μου πει να μην της πιάνω τα μπούτια μη χαλάσει το καλσόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι θέμα καθαρό μαρκετινκ ή αλλιώς...πως εγώ μια εταιρεία χ παραγω ενα ψ προιόν που αντεχει το πολύ δύο χρόνια οχι μόνο απο αποψη υλικοτεχνικής υποδομης αλλά ακομη αν αντεχει εκει...δεν του παρέχω κώδικα (λογισμικό) για να επιζήσει...κλασσικό παράδειγμα η Apple...επειδή εχει στρέψει την αγορά στα νεα προιόντα Ipad3 και Ιphone 4 και 4s βγάζει ή αναβαθμίζει πολλά προγράμματα-εφαρμογές μόνο για αυτά...ετσι οποιος εχει το ipod 2-3gen δεν καλύπτεται πλεον!!! αρα χρήση για 2 χρόνια μόνο και ας λειτουργει αψογα η συσκευή....




    εχω παθει το ίδιο για το ipod 2gen ....κρίμα για την Apple αλλά αυτή ειναι παγια τακτική της και στα υπολογιστικά συστηματα.....pc και παλι pc....και μηχανες με android δεν την ξαναπαταω....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    παιδια εγω ειχω παρει λαμπα της οσραμ οικονομιας εδω και 12 χρονια δουλευει κανονικοτατα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης έχω να καταγγείλω ότι αυτοί στη dupont είναι κουφάλες (tree holes), γιατί αν υπήρχε αυτό το καλσόν δεν θα μπορούσε η κοπέλα μου να μου πει να μην της πιάνω τα μπούτια μη χαλάσει το καλσόν.
    Eίσαι και εσύ σπάγγος ομως ,ολόκληρο μπούτι θα πιάσεις δωσε και εσυ 3 ευρώ να της εχεις καθε τοσο ενα οικονομικό καλσόν big .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Μαλλον γιαυτο τα πουλαν και στα περιπτερα..
    Περνει ο αλλος ενα κουτι προφυλακτικα παιρνει και ενα καλσον..........

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  8. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stafidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε έναν πυροσβεστικό σταθμό των ΗΠΑ υπάρχει ένας ηλεκτρικός λαμπτήρας που φέγγει συνεχώς πάνω απο 100 χρόνια . Κατασκευάστηκε σε ένα μικρό εργοστάσιο του Οχάϊο τον 19ο αιώνα.
    Και για του λόγου το αληθές ιδού και η λάμπα: http://www.centennialbulb.org/cam.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Υπαρχει ολοκληρη επιστημη πισω απο αυτο, την βραχυβιοτητα των προϊοντων.

    Η λαμπα νομιζα οτι ηταν επαγωγικη, αλλα ειναι κλασικη πυρακτωσεως.


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

Παρόμοια Θέματα

  1. G4 led λαμπτηρες ερωτησεις.
    By cult in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 16:56
  2. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ SOFT START;; ΕΠΕΙΓΟΝ!!
    By kokoblue in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-12, 21:12
  3. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-11, 09:20
  4. ΦΩΤΙΣΜΟΣ-ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ
    By yzf in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-10, 17:44
  5. Λαμπτηρες οικονομιας.Τελικα τι γινεται;
    By JOUN in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-10, 16:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας