Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 51

Θέμα: Σπίτι: Συχνή πτώση τάσης

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geronimo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το πρόβλημα είναι γενικό στην πολυκατοικία, και ο ηλεκτρολόγος δεν διαπίστωσε βλάβη στην σύνδεση του ουδετέρου, π.χ κακή σύσφιξη των αγωγών κ.α, τότε το πρόβλημα υπάρχει και σε όλη την γραμμή χαμηλής απο τον Μ/Σ της ΔΕΗ και μετά.Εκτός και άν ως τελευταίος καταναλωτής είναι μακριά απο τον Μ/Σ και η παροχή μικρή για τα φορτία της πολυκατοικίας.
    οπότε τι πρέπει να κάνω σε αυτήν τη περίπτωση?
    η δικαιολογία που έδωσε πριν 4 χρόνια η ΔΕΗ στέκει?
    δηλαδή πρέπει να ζήσω με αυτό το τραγικό πρόβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Υπαρχει και αυτη η περιπτωση, δηλαδη να μην επαρκει η ισχυ του Μ/Τ στην περιοχη που μενεις. Υπαρχουν περιοχες που
    καποτε ειχαν 50 σπιτια και τωρα εχουν 150 χωρις ομως να εχει γινει αυξηση ισχυος στην περιοχη. Το αποτελεσμα ειναι
    να γονατιζουν ολα οπως σε σενα. ΑΛΛΑ οπως προ αναφερουν και αλλοι συμφορουμιτες μου εχει τυχη και εμενα να με
    φωναξουν σε μια εταιρια οπου ειχαν τρελαθει οι μισες συσκευες, το προβλημα τελικα ηταν στην κολωνα της ΔΕΗ και οχι
    στο κτηριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    teodor_ch (13-07-12)

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει και αυτη η περιπτωση, δηλαδη να μην επαρκει η ισχυ του Μ/Τ στην περιοχη που μενεις. Υπαρχουν περιοχες που
    καποτε ειχαν 50 σπιτια και τωρα εχουν 150 χωρις ομως να εχει γινει αυξηση ισχυος στην περιοχη. Το αποτελεσμα ειναι
    να γονατιζουν ολα οπως σε σενα. ΑΛΛΑ οπως προ αναφερουν και αλλοι συμφορουμιτες μου εχει τυχη και εμενα να με
    φωναξουν σε μια εταιρια οπου ειχαν τρελαθει οι μισες συσκευες, το προβλημα τελικα ηταν στην κολωνα της ΔΕΗ και οχι
    στο κτηριο.
    πώς μπορώ να γνωρίζω ότι ο τεχνικός της ΔΕΗ δεν θα βαρεθεί να ψάξει το πρόβλημα (γιατί στο τηλέφωνο χωρίς να κοιτάξει τίποτα μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά!) και θα πεί ότι ο Μ/Τ είναι λίγος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    πώς μπορώ να γνωρίζω ότι ο τεχνικός της ΔΕΗ δεν θα βαρεθεί να ψάξει το πρόβλημα (γιατί στο τηλέφωνο χωρίς να κοιτάξει τίποτα μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά!) και θα πεί ότι ο Μ/Τ είναι λίγος?
    Το καλυτερο ειναι να εισαι κι'εσυ εκει οταν ερθουν απλα για να σιγουρευτεις οτι οντως εριξαν μια ματια στην κολωνα. Μετα αν οντως δεν
    υπαρχει καποιο προβλημα σε καποια συνδεση απο την κολωνα μεχρι το κτηριο, θα κανεις παραπονα στην ΔΕΗ να ερθουν να βαλουν
    ενα καταγραφικο στο κτηριο για 1-2 μερες και θα δουν αν εχει καποιο προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    teodor_ch (13-07-12)

  7. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλυτερο ειναι να εισαι κι'εσυ εκει οταν ερθουν απλα για να σιγουρευτεις οτι οντως εριξαν μια ματια στην κολωνα. Μετα αν οντως δεν
    υπαρχει καποιο προβλημα σε καποια συνδεση απο την κολωνα μεχρι το κτηριο, θα κανεις παραπονα στην ΔΕΗ να ερθουν να βαλουν
    ενα καταγραφικο στο κτηριο για 1-2 μερες και θα δουν αν εχει καποιο προβλημα.
    σε ευχαριστώ πολύ
    χωρίς την καθοδήγησή σας δε θα έβγαζα άκρη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Πριν περιπου 2 χρονια ειχε προβλημα ενας γνωστος μου, περιπου οπως σε εσενα. Ειδικα της ωρες αιχμης ηταν το κατι αλλο!
    Τελικα μετα απο πολλα παραπονα ειχαν ερθει και εβαλαν ενα καταγραφικο (κατι σαν πολυμετρο) αλλα χωρις οθονη, αυτο
    καταγραφει ολη την διαρκεια της μερας την ταση που εχει το δικτυο, μετα το συνδεουν σε υπολογιστη και βλεπουν τι γινετε
    και ποιες ωρες το κανει. Τελικα το προβλημα δεν ηταν καν στο Μ/Τ χαμηλης, εκοψαν ολο το ρευμα στην περιοχη μια Κυριακη
    και αλλαξαν της επαφες στην μεση ταση οπου παιρνει ο Μ/Τ. Φυσικα ολα αυτα ειναι υποθεσεις μιας και ακομα δεν ξερουμε τι
    ακριβως φταιει, παντως οταν βρεις τι ηταν τελικα θελω να μας πεις για να ξερουμε. Οσο και να λες οτι τα εχεις δει ολα και τα ξερεις
    παντα κατι καινουργιο θα συμβει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hulk : 13-07-12 στις 15:44

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    teodor_ch (13-07-12)

  10. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγω άλλων προβλημάτων καθυστέρησα λίγο.

    1) Το πρόβλημα είναι γενικό σε όλη την πολυκατοικία. Ο δίπλα ένοικος μου είπε τί του είχε πεί η ΔΕΗ πριν 4 χρόνια.
    Ότι λέει είναι το τελευταίο σπίτι στη συνδεσμολογία και κανονικά χρειάζεται κάποιος υποσταθμός αλλά δεν τον φτιάχνουν....
    Θα το κυνηγήσω και εγώ γιατί μου ακούγεται πολύ μλκία αυτό!
    Ξέρει κανείς αν μπορεί να αληθεύει???????


    2) Ο ηλεκτρολόγος ήρθε και μέτρησε στο κεντρικό ρολόι, ένα δεύτερο πίνακα και στον πίνακα του σπιτιού.
    Δε βρήκε πρόβλημα με τον ουδέτερο αλλά επιβεβαίωσε τις πτώσεις.

    3) Δήλωσα βλάβη στη ΔΕΗ και ρώτησα αν χρειάζεται να είμαι σπίτι και είπαν όχι. Όταν ήρθε όμως ο τεχνικός μου είπε ότι έπρεπε να είμαι εκεί και έτσι δεν έκαναν τίποτα. Ήμουν στη δουλειά.


    Απλά πείτε αν γίνεται αυτό που είχαν πεί στον δίπλα ένοικο να αληθεύει.
    ναι δυστηχως αλυθευει.η μεγαλη αποσταση δημιουργει πτωση τασεως,το ψιλα καλωδια ή τα οριακα φορτια.Αν πριν 4 χρονια εχει γινει μελετη τοτε θα γινει επεκταση σε εσεν.Αν το ειχαν γραψει τοτε δυσηχως πρεπει να πεσεις σε καλο ανθρωπο ή να μπει καταγραφικο ή να ειναι εμφανες το προβλημα.
    υπομονη και κουραγιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    teodor_ch (13-07-12)

  12. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    το λιγότερο που έχω να κάνω είναι να σας ενημερώσω για τη λύση (αν φτάσουμε εκεί!) του προβλήματος

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι δυστηχως αλυθευει.η μεγαλη αποσταση δημιουργει πτωση τασεως,το ψιλα καλωδια ή τα οριακα φορτια.Αν πριν 4 χρονια εχει γινει μελετη τοτε θα γινει επεκταση σε εσεν.Αν το ειχαν γραψει τοτε δυσηχως πρεπει να πεσεις σε καλο ανθρωπο ή να μπει καταγραφικο ή να ειναι εμφανες το προβλημα.
    υπομονη και κουραγιο.
    Δε πρόκειται να το αφήσω.
    Πρίν 4 χρόνια το είχαν ψάξει πολύ μου είπαν αλλά ακόμα να το φτιάξουν.
    ΘΑ φέρω πάλι το ηλεκτρολόγο και το τεχνικό της ΔΕΗ και θα έχει σόου.
    Αν δεν βγάλουν άκρη, θα κάνω έγγραφο παράπονο στη ΔΕΗ ώστε να φέρουν καταγραφικό που λέτε.

    Όντως τις ώρες αιχμής φαίνεται πιο ευαίσθητο.
    Δηλαδή ακόμα και με τα μάτια της κουζίνας μπορώ να ρίξω την τάση απο 218 που είναι περίπου στα 210.
    Καταντάει γελοίο να ακούω το σταθεροποιητή σχεδόν με όλες τις συσκευές του σπιτιού

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    μίλησα με παλιούς ένοικους και μου είπαν ότι το χειμώνα όταν φυσάει το φαινόμενο γίνεται εντονότερο

    επιβαρύνει ο άνεμος (!!!) το Μ/Τ ?
    η δικαιολογία ανεπαρκής Μ/Τ στέκει δηλαδή μαζί με την αλλαγή του φαινομένου λόγω του ανέμου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    η δικαιολογία ανεπαρκής Μ/Τ στέκει δηλαδή μαζί με την αλλαγή του φαινομένου λόγω του ανέμου?
    Oχι, αλλα στεκει η κακη επαφη ουδετερου στην κολωνα που επιβαρυνεται λογω ανεμου που κουναει εστω και λιγο το καλωδιο αρα και την συνδεση..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    teodor_ch (26-07-12)

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πτώση τάσης μετασχηματιστή
    By dim4 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-15, 17:20
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 17:11
  3. 7805 Πτώση τάσης
    By kinezaras in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-11, 00:12
  4. Πρόβλημα με πτώση τάσης.
    By George L in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 21:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας