Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 51

Θέμα: Σπίτι: Συχνή πτώση τάσης

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    489

    Προεπιλογή

    Το ίδιο πρόβλημα έχω σε ένα καφέ έχει κάψει 2 ψυγεία και τα φώτα τρεμοπαίζουν

    0 Not allowed! Not allowed!
    θελει υπομονη για να βρεις την βλαβη ,,,,

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    κινητηρες η πλακετες.τα φωτα ποτε τρεμοπαιζουν?περιοχη?πρωι η βραδυ?εχεις μετρησει καθολου τις τασεις στην διακυμανση?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Ώρα να πω και εγώ την γνώμη μου . Για αρχή καλήμερα

    1) Αν ο υποσταθμός του ΔΕΔΔΗΕ δεν είναι επαρκής μπορείς να το διαπιστώσεις λίγο μπακαλίστικα:
    Σε ένα οικοδομικό τετράγωνο που μπορεί να τροφοδοτεί ο Υ/Σ συνήθως πότε δεν επαρκεί για όλους τους χρήστες σε πλήρη ισχύ! Όποτε τον κατασκευαζουν με έναν συντελεστή: Τον συντελεστή ταυτοχρονισμού. Αυτό σημενει ότι υπολογίζουν μια μέση κατανάλωση που θα χρησιμοποιεί την μέρα. Όποτε αν έχεις πτώση τάσης θα μπορούσε να οφείλετε σε αυτό. Όμως το βράδυ που η χρήση μειώνετε δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα. Αν το βράδυ δεν έχεις πρόβλημα τότε υπάρχει η λυση κατασκευής Νέου Υποσταθμού ή αναδιαμόρφωση των ΤΑΠΣ(Περιστροφικός διακόπτης που αφαιρει ή προσθέτει πηνία στον Μ/Σ σε τιμές για αύξηση της τάσης ή μειωση αυτής)
    2) Σχετικά με την κολόνα: Θα πρέπει να έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα γιατί μοιράζεστε τον ίδιο ουδέτερο

    3) Το κιβώτιο του μετρητή και ο διανομέας αυτού: Σε περίπτωση που η υπόταση είναι πριν από το σπίτι σου και το καλώδιο παροχής σου. Ο τεχνικός του ΔΕΔΔΗΕ θα πρέπει να κοιτάξει αν είναι σφιγμένα τα καλώδια στον μετρητή και επειτα στον διανομέα. Προσοχή μπορεί να είναι κομμένη μια βίδα πχ στον ουδέτερο του διανομέα η δεύτερη βίδα να μην ακουμπά στο καλώδιο!

    4) Καλώδιο Παροχής: Είναι το καλώδιο που πάει από τον μετρητή σου στο σπίτι σου.Για αρχή πες αν τροφοδοτείς κάποιο άλλο διαμέρισμα ή αποθήκη με αυτό το καλώδιο? Αν όχι κατέβασε τον γενικό διακόπτη από το σπίτι σου και έλεγξε αν ο μετρητής καταγράφει διότι μπορεί από αγνοια σου να τροφοδοτείς και άλλο διαμέρισμα.
    Αν ο μετρητής γράφει με κατεβασμένο τον γενικό τότε πρέπει να κοιτάξεις για αρχή οπτικά αν είναι ακαιρεο αν αυτό είναι δυνατόν. Αν το καλώδιο είναι εκτεθειμένο και δεν είναι καλά στερεωμένο μπορεί να έχει κοπεί εσωτερικά. Υπάρχει η πιθανότητα το καλώδιο αυτό ο εγκατασταστς να το έχει συνδεμένο με κλέμα για λογούς κόστους γιατί δεν του έφτανε να το πάει στο διαμέρισμα μονοκόμματο και με τα χρονιά να μην κάνει καλή επαφή! Ακόμα υπάρχει και η πιθανότητα της "κακοτεχνίας" ρευματοκλοπής που κάποιος να το έκοψε να το συνέδεσε ξανά άλλα να έχει προσθέσει και ένα δικό του καλώδιο

    5) Πινάκας: Πρέπει να γίνει έλεγχος για καλές σφίξεις και οπτικά για μαυρισμένα εξαρτήματα ή διαβρωμένες επαφές .

    Εγώ θα ξεκίναγα τον έλεγχο από το 5 προς το 1.


    ΠΡΟΣΟΧΗ Οι παραπάνω έλεγχοι πρέπει να εκτελουνται από αδειούχους ηλεκτρολόγους και με την χρήση πιστοποιημενων τουλάχιστον ως προς την μόνωση εργαλεία.

    ΚΟΒΩ - ΔΩΚΙΜΑΖΩ - ΓΕΙΩΝΩ

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    489

    Προεπιλογή

    Μέτρησα μεταξύ φάσης ουδέτερου μου δείχνει 280volt!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    θελει υπομονη για να βρεις την βλαβη ,,,,

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thespyros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέτρησα μεταξύ φάσης ουδέτερου μου δείχνει 280volt!!!
    Τυχαίο λινκ:
    https://www.skroutz.gr/c/1591/psifia...686/Fluke.html

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.328

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thespyros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέτρησα μεταξύ φάσης ουδέτερου μου δείχνει 280volt!!!
    Ακραία λύση:
    https://youtu.be/NFJW7GHxqro

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Πάρα πολύ υψηλή η τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Οι μεταλλική κλέμα ουδετέρου που υπάρχει μέσα στη χελώνα της δεη είναι μερικές φορές από κράμα αντιμονίου που μετά από κάποια χρόνια σπάζει από μόνη της χωρίς να την πειράξει κανένας. Φυσικά πολύ χειρότερα τα πράγματα γίνονται αν υπερθερμαίνεται από κανέναν σπινθηρισμό

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν καλώς σας βρήκα!

    Στο ψητό τώρα γιατί οι ηλεκτρολόγοι που έρχονται είναι μικρά παιδιά και μάλλον δεν είναι ειδικοί...

    Μετακόμισα σε νέα πολυκατοικία πρόσφατα (οπότε και ο ενοικιαστής φέρνει δικό του ηλεκτρολόγο).

    Το πρόβλημα είναι ότι όταν ανοίγουν κάποιες συσκευές είτε μέσα (κουζίνα) είτε έξω απο το διαμέρισμα (κοινόχρηστο πιεστικό) τις περισσότερες φορές πέφτει αισθητά η τάση. (περίπου 10 φορές ανα ώρα)
    Εκτός ότι χαμηλώνουν τα φώτα στιγμιαία,
    το voltage regulator της APC
    http://www.apc.com/products/family/?id=67
    δείχνει ότι πέφτει η τάση και η τηλεόραση που είναι συνδεδεμένη επάνω του μαυρίζει για 1" χωρίς να κόβεται ο ήχος.

    Δυστυχώς δε ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και στα υπόλοιπα διαμερίσματα της πολυκατοικίας.
    Επειδή θα ζητήσω να ξαναέρθει ο ηλεκτρολόγος τί να του πώ να κοιτάξει?
    Δεν έχω τα χρήματα να αγοράσω UPS για όλες τις συσκευές και φοβάμαι ότι θα χαλάσουν σύντομα.
    Τσεκαρισε αν συμβαινει και σε αλλα διαμερίσματα και αν συμβαινει, φωνάξτε ΔΕΗ . Δεν χρεωνει από κολωνα εως και Ρολοϊ αν βρει βλαβη.
    Να είναι ανθρωπος κοντα, μην και το φτιαξει και σας το χρεωσει ότι ηταν μετα τα ρολογια, η εφταιγε κατι μετα τα ρολογια. Ελλαδα ειμαστε , πολοι πολλα λενε , γενικως.
    ϊ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vagelis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσεκαρισε αν συμβαινει και σε αλλα διαμερίσματα και αν συμβαινει, φωνάξτε ΔΕΗ . Δεν χρεωνει από κολωνα εως και Ρολοϊ αν βρει βλαβη.
    Να είναι ανθρωπος κοντα, μην και το φτιαξει και σας το χρεωσει ότι ηταν μετα τα ρολογια, η εφταιγε κατι μετα τα ρολογια. Ελλαδα ειμαστε , πολοι πολλα λενε , γενικως.
    ϊ
    Μετά από 7 χρόνια ή θα έχει βρει λύση ή θα έχει ήδη μετακομίσει......

    3 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πτώση τάσης μετασχηματιστή
    By dim4 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-15, 16:20
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 16:11
  3. 7805 Πτώση τάσης
    By kinezaras in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-11, 23:12
  4. Πρόβλημα με πτώση τάσης.
    By George L in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 20:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας