Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 68

Θέμα: Ενισχυτής 30W ελεκτορ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Δραμα/Λαμια
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή Ενισχυτής 30W ελεκτορ

    Καλημέρα παιδιά, το έχει δοκιμάσει κανείς το συγκεκριμένο σχέδιο; Μου πετάει τους πυκνωτές απο το τροφοδοτικό σχεδόν αμέσως ούτε τον συντονισμό δεν μπόρεσα να κάνω... Αν έχει ασχοληθεί κανείς ας πει!!
    http://www.hlektronika.gr/forum/downloads/30wamp.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Αχιλλέα βάλε και καμιά φωτογραφία να δούμε τι έχεις κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Δραμα/Λαμια
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Το έβγαλα τώρα με το κινητό, αν θες καπως πιο συγκεκριμένα πες μου!
    IMG_20120512_113212.jpgIMG_20120512_113252.jpgIMG_20120512_113314.jpg Το τροφοδοτικό είναι απο ένα σταθεροποιημένο που είχα φτιάξει νωρίτερα και ειναι αυτό εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=63421&page=2 κάτω κάτω έχει το schematic

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    φιλε μου τον εχω φτιαξει και λειτουργει! δεν καταλαβα ποιο το προβλημα σου. το μονο προβλημα ειναι που εχω ειναι οτι πλεον δεν μπορω να βρω το BC161. γραψε αναλυτικα για το προβλημα που εχεις για να σε βοηθησω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Αχιλλέα τα τρανζίστορ εξόδου πρέπει να είναι πάνω στην πλακέτα όχι έτσι όπως τα έχεις. Τροφοδοτικό δεν χρειάζεται σταθεροποιημένο αλλά μια γέφυρα μεγάλη και δυο πυκνωτές μεγάλους.Με τόσο μακρυά καλώδια δύσκολο να μην ταλαντώνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Δραμα/Λαμια
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου τον εχω φτιαξει και λειτουργει! δεν καταλαβα ποιο το προβλημα σου. το μονο προβλημα ειναι που εχω ειναι οτι πλεον δεν μπορω να βρω το BC161. γραψε αναλυτικα για το προβλημα που εχεις για να σε βοηθησω.
    Φίλε μου το πρόβλημα είναι ότι μετά απο 1 λεπτό πάνω κάτω στο τροφοδοτικό πετάει τους πυκνωτες στο θετικό κλάδο στο schematic που έδωσα πιο πάνω είναι οι C5 kai C7 Εδώ ο φίλος λέει πειράζει που τα τρανζιστορ δεν ειναι στην πλακέτα, λες να φταίει αυτό; Και στο τέλος γιατί πειράζει που είναι σταθεροποιημένο; Ρωτάω γιατί τώρα πρέπει να αγοράζω άλλο μετ/στη και τα λεφτά έιναι ένα θέμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Δραμα/Λαμια
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχιλλέα τα τρανζίστορ εξόδου πρέπει να είναι πάνω στην πλακέτα όχι έτσι όπως τα έχεις. Τροφοδοτικό δεν χρειάζεται σταθεροποιημένο αλλά μια γέφυρα μεγάλη και δυο πυκνωτές μεγάλους.Με τόσο μακρυά καλώδια δύσκολο να μην ταλαντώνει.
    Είναι λογικό όμως λόγω αυτού να καίει τους πυκνωτές στο τροφοδοτικό;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    oxi φιλε μου. δεν ειναι λογικο. δοκιμασες το τροφοδοτικο μονο του? χωρις τον ενισχυτη επανω. λειτουργει κανονικα? αν ναι, μετα συνδεεις τον τελικο. βεβαια εγω τις κατασκευες μου ποτε δεν τις τεσταρω ετσι. παντα τις ξεκιναω με ενα τροφοδοτικο με ρυθμιζομενο το ρευμα. ετσι αν κατι δεν παει καλα τοτε δεν καιγεται τιποτα! αυτο θα σε συμβουλευα να κανεις και εσυ.
    τωρα για το τροφοδοτικο μονο, οι τελικοι δεν χρειαζονται σταθεροποιημενη ταση, πραγμα που σημαινει οτι αρκει η απλη ανορθωση και η εξομαλυνση με πυκνωτη.
    παντως εξακολουθω να μην σε καταλαβαινω. μιλα λιγο πιο κατανοητα. οταν λες πεταει? δεν υπαρχει αυτος ο ορος στα ηλεκτρονικα. εννοεις οτι σκαει? αν αναι τοτε τον εχεις βαλει αναποδα. γινε πιο κατανοητος για ν αμπορεσω να σε βοηθησω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (10-06-15)

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Δραμα/Λαμια
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    oxi φιλε μου. δεν ειναι λογικο. δοκιμασες το τροφοδοτικο μονο του? χωρις τον ενισχυτη επανω. λειτουργει κανονικα? αν ναι, μετα συνδεεις τον τελικο. βεβαια εγω τις κατασκευες μου ποτε δεν τις τεσταρω ετσι. παντα τις ξεκιναω με ενα τροφοδοτικο με ρυθμιζομενο το ρευμα. ετσι αν κατι δεν παει καλα τοτε δεν καιγεται τιποτα! αυτο θα σε συμβουλευα να κανεις και εσυ.
    τωρα για το τροφοδοτικο μονο, οι τελικοι δεν χρειαζονται σταθεροποιημενη ταση, πραγμα που σημαινει οτι αρκει η απλη ανορθωση και η εξομαλυνση με πυκνωτη.
    παντως εξακολουθω να μην σε καταλαβαινω. μιλα λιγο πιο κατανοητα. οταν λες πεταει? δεν υπαρχει αυτος ο ορος στα ηλεκτρονικα. εννοεις οτι σκαει? αν αναι τοτε τον εχεις βαλει αναποδα. γινε πιο κατανοητος για ν αμπορεσω να σε βοηθησω.
    Ναι συγγνώμη αυτό εννοώ σκάνε οι πυκνωτές στον θετικό κλάδο, όπως σου έιπα και πριν ποιοι ακριβως αν ειδες το σχηματικό, οι πολικότητα τους είναι σωστή όμως!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Καταρχας,ελεγξε το τροφοδοτικό σου. τα βγάζει τα +-30V?ειναι συμμετρικο? οι ηλεκτρολυτικοι σου πόσα βολτ είναι?ειναι σωστα τοποθετημένοι? όσον αφορα την καλωδίωση του ενισχυτη είναι απαράδεκτη.Βεβαιωσου πρώτα γιαυτα που σου πα για το τροφοδοτικο οτι εισαι εντάξει και θα παμε και στον ενισχυτή να πουμε τα καλα και τα κακα του.......

    Να υποθέσω πως κάτι τετοιο εχεις για τροφοδοτικό?πρόσεχε μην εχεις κανει λαθη jlheslfig2.gif

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maouna : 12-05-12 στις 14:01

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. pcb ενισχυτής ελεκτορ απορίες :(
    By billtsig in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-12, 23:43
  2. Κατασκευη λαμπατου ενισχυτου 2χ50watt απο ΕΛΕΚΤΟΡ
    By Nikos Anagnostou in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-12, 19:15
  3. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  4. Κατασκευη λαμπατου ενισχυτη απο ελεκτορ αξιζει
    By Nikos Anagnostou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-11, 19:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας