Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Απλές πλακέτες PCB.

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή

    Ωραια δουλεια ,πες μας για τα ηλεκτρονικα controllers ,steper motors .Με τι software το οδηγεις ,τι αρχεια φορτωνει,μπορει να κανει χαραξη σε πλακετα με ολοκληρωμενα;
    Ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    United Kingdom
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΘΥΜΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια δουλεια ,πες μας για τα ηλεκτρονικα controllers ,steper motors.
    Τα ηλεκτρονικά ειναι ολα βασισμένα σε PIC Microcontroller για τον έλεγχο των stepper δικιάς μου κατασκευής. Οι βηματικοι κινητήρες ειναι Nema 23, και η ταση που δουλεύουν οι οδηγοί τους είναι 40VDC.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΘΥΜΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι software το οδηγεις
    Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα ήταν το γνωστό M@ch3.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΘΥΜΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι αρχεια φορτωνει,
    Ουσιαστικά οτι αρχεια και να εχεις αναλόγως τα προγράμματα που χρησιμοποιείς. Εφοσων υπαρχει εποικοινωνια του προγραμματος που δημιουργεί το λεγόμενο G-code με το M@ch3 τοτε μπορείς να φορτώσεις οτιδήποτε σε οποιαδήποτε μορφή θέλεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΘΥΜΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορει να κανει χαραξη σε πλακετα με ολοκληρωμενα;
    Αν μη τι αλλο.. φυσικα και μπορει. Ποιο πανω ο Νικος εχει παραδειγματα απο πλακετες που εχει κανει στο CNC του.

    Για να μην γίνομαι εγω ο πρωταγωνιστής εδω αφήνω τον Νικο να συνεχίσει, άλλωστε ο σκοπός που απάντησα στο θεμα ηταν να επισημάνω οτι ειναι καλύτερα να γίνεται το τρύπημα και μετα η διαδικασία αποχάλκωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Ρουσσος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο γεια σου γνωριζόμαστε από άλλο Forum ( nikro48 ) αλλά όταν γράφτηκα σε αυτό το Forum
    από λάθος έγραψα Ρούσσης αντί Ρούσσος που είναι το κανονικό, προσπάθησα να το αλλάξω αργότερα αλλά δεν γίνεται.

    Κωνσταντίνε δεν έχω δοκιμάσει σε αλουμίνιο.
    Εκτός της στιβαρότητας που πρέπει να έχει το CNC θέλει το κατάλληλο κοντύλι αλλά & άλλες στροφές .
    Εγώ επειδή ήθελα να έχει πολύ χαμηλό κόστος το έφτιαξα από ξύλο (το αντικείμενο της δουλειάς μου ). Couplings και βάσεις για τα γραμμικά ρουλεμάν δεν τα αγόρασα αλλά τα έφτιαξα από Acetal .
    Πάντως αν ξαναέφτιαχνα CNC και μπορούσα να διαθέσω περισσότερα χρήματα θα το έφτιαχνα από αλουμίνιο και με servo .

    Ο Γιώργος είναι σίγουρα πιο ειδικός σε αυτά.

    Φιλικά Νίκος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ηλεκτρονικά ειναι ολα βασισμένα σε PIC Microcontroller για τον έλεγχο των stepper δικιάς μου κατασκευής. Οι βηματικοι κινητήρες ειναι Nema 23, και η ταση που δουλεύουν οι οδηγοί τους είναι 40VDC.



    Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα ήταν το γνωστό M@ch3.




    Ουσιαστικά οτι αρχεια και να εχεις αναλόγως τα προγράμματα που χρησιμοποιείς. Εφοσων υπαρχει εποικοινωνια του προγραμματος που δημιουργεί το λεγόμενο G-code με το M@ch3 τοτε μπορείς να φορτώσεις οτιδήποτε σε οποιαδήποτε μορφή θέλεις.




    Αν μη τι αλλο.. φυσικα και μπορει. Ποιο πανω ο Νικος εχει παραδειγματα απο πλακετες που εχει κανει στο CNC του.

    Για να μην γίνομαι εγω ο πρωταγωνιστής εδω αφήνω τον Νικο να συνεχίσει, άλλωστε ο σκοπός που απάντησα στο θεμα ηταν να επισημάνω οτι ειναι καλύτερα να γίνεται το τρύπημα και μετα η διαδικασία αποχάλκωσης.
    Γινε σε παρακαλω λιγο πιο σαφης ,εδω μιλας για χημικη αποχαλκωση. <<και χημικών για την αφαίρεση του ανεπιθύμητου χαλκού.>>

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    United Kingdom
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΘΥΜΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γινε σε παρακαλω λιγο πιο σαφης ,εδω μιλας για χημικη αποχαλκωση. <<και χημικών για την αφαίρεση του ανεπιθύμητου χαλκού.>>
    Ναι ανέφερα πριν την χρήση χημικών και έπειτα το τρύπημα της πλακέτας με CNC ως την καλύτερη μέθοδο που προσωπικά εχω καταλήξει και πιστεύω οτι ισχύει.

    Πέραν αυτού φυσικά και μπορείς να αντικαταστήσεις την χημική διαδικασία με αποχάλκωση και τρύπημα μόνο με το CNC χωρίς την χρήση χημικών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή

    Επειδη και εγω εχω επιλεξει την χρηση χημικων, χωρις ομως να εχω ποτε δει απο κοντα την μεθοδο με χαραξη,γι'αυτο ρωταω.
    Μου φαινεται λιγο δυσκολο να γινεται η χαραξη ,ιδιως σε εξαρτηματα σαν το,ft232 για παραδειγμα ,και μαλιστα με ιδιοκατασκευασμενα ξυλινα cnc

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    United Kingdom
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΘΥΜΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη και εγω εχω επιλεξει την χρηση χημικων, χωρις ομως να εχω ποτε δει απο κοντα την μεθοδο με χαραξη,γι'αυτο ρωταω.
    Μου φαινεται λιγο δυσκολο να γινεται η χαραξη ,ιδιως σε εξαρτηματα σαν το,ft232 για παραδειγμα ,και μαλιστα με ιδιοκατασκευασμενα ξυλινα cnc
    Σωστά πιστεύεις, ειναι δύσκολο ειδικά οταν μιλάμε για τέτοια ολοκληρωμένα οπως το ft232 που εχει αποστάσεις απο pin-pin 0.2mm.

    Αυτος ειναι και ενας απο τους λογούς που λεω οτι ειναι καλύτερα η αποχάλκωση με χημικά. Βέβαια σε αλλες περιπτώσεις υπερτερεί η χρήση μονο CNC και σε χρόνο και σε κόπο με αντάξιο αποτέλεσμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή

    Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις και δεν σου κρυβω πως αρκετες φορες σκεφτηκα την κατασκευη ενος cnc εστω για το τρυπημα .
    Σε τετοιες ομως εποχες δε βλεπω να περισσευει τιποτα ,επομενως ....ονειρα θερινης νυκτος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    United Kingdom
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παρακαλω δεν κανει τιποτα.

    Καλη συνεχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    United Kingdom
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικος Ρουσσης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιώργο γεια σου γνωριζόμαστε από άλλο Forum ( nikro48 ) αλλά όταν γράφτηκα σε αυτό το Forum
    από λάθος έγραψα Ρούσσης αντί Ρούσσος που είναι το κανονικό, προσπάθησα να το αλλάξω αργότερα αλλά δεν γίνεται.
    Φιλικά Νίκος
    Γεια σου Νικο, το υποψιάστηκα να σου πω την αλήθεια οτι εισαι εσυ απο τις φωτογραφίες του μηχανήματος !

    Βρήκες πλακέτες που ηθελες ? Αν οχι στείλε μου εχω κατι υπόψιν μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απλός απομαγνητιστής εργαλείων
    By cycler in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 16:48
  2. Πλακέτες PCB
    By ElectronicNewbieFreak in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-12, 10:40
  3. απλός πομπός fm
    By darthtony in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-09, 00:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας