Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: είναι επικίνδυνη η ηλεκτροσυγκοληση?????

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παρεις το ηλεκτροδιο και το καρφωσεις στο ματι σου και στα καπακια χτυπησεις το κεφαλι σου στη γωνια της ηλεκτροκολησης, τοτε ναι σκοτωνει
    δεν νομίζω να το δοκιμάσω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται από τη συσκευή. Αν είναι ηλεκτροκόλληση συνεχούς ρεύματος, θα σε αφήσει στον τόπο σίγουρα! Αν είναι εναλλασσομένου μπορεί να τη γλυτώσεις.
    ..
    υπάρχουν ηλεκτροσυγκολλήσεις χαλκου με συνεχές ρεύμα????εγω ήξερα οτι υπάρχουν μονο με εναλλασσόμενο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panοs Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..υπάρχουν ηλεκτροσυγκολλήσεις χαλκου με συνεχές ρεύμα????εγω ήξερα οτι υπάρχουν μονο με εναλλασσόμενο...
    Δεν ξέρω αν είναι χαλκού, αλλα υπάρχουν γενικά ηλεκτροσυγκολλήσεις συνεχούς ρεύματος, στις οποίες μάλιστα μπορείς να αλλάξεις θέση τσιμπίδα & σώμα, ανάλογα με το πάχος σε βάθος που θες να έχει μία ραφή. Χρησιμοποιούνται από βιομηχανίες μεταλλικών κατασκευών, ναυπηγεία κλπ & σπάνια κυκλοφορούν στο εμπόριο. Βέβαια είναι ογκώδης συσκευές με μεγάλη ισχύ & χρησιμοποιούνται για τεμάχια προς συγκόλληση με μεγάλο πάχος ( > 10 mm). Είναι επικίνδυνες & συνιστάται να χρησιμοποιούνται μόνο από πιστοποιημένους συγκολλητές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον matthew για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Panοs (19-05-12)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    χωρίς λόγια....














    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. 7 μέλη ευχαρίστησαν τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (27-05-12), geronimo (28-05-12), hukgys (21-05-12), jami (28-05-12), micalis (23-05-12), Τρελος Επιστημονας... (22-05-12), Panοs (19-05-12)

  7. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είναι χαλκού, αλλα υπάρχουν γενικά ηλεκτροσυγκολλήσεις συνεχούς ρεύματος, στις οποίες μάλιστα μπορείς να αλλάξεις θέση τσιμπίδα & σώμα, ανάλογα με το πάχος σε βάθος που θες να έχει μία ραφή. Χρησιμοποιούνται από βιομηχανίες μεταλλικών κατασκευών, ναυπηγεία κλπ & σπάνια κυκλοφορούν στο εμπόριο. Βέβαια είναι ογκώδης συσκευές με μεγάλη ισχύ & χρησιμοποιούνται για τεμάχια προς συγκόλληση με μεγάλο πάχος ( > 10 mm). Είναι επικίνδυνες & συνιστάται να χρησιμοποιούνται μόνο από πιστοποιημένους συγκολλητές.
    Καλησπέρα.
    Μάνθο, θα μπορούσα να πω καλά τα γράφεις, επίτρεψε μου να συμπληρώσω.

    << αλλα υπάρχουν γενικά ηλεκτροσυγκολλήσεις συνεχούς ρεύματος,>> οι οποίες θα μπορούσαν να είναι: στατές ή περιστρεφόμενες, οι δε στατές θα μπορούσε να είναι: χαλκού ή αλουμινίου.
    << στις οποίες μάλιστα μπορείς να αλλάξεις θέση τσιμπίδα & σώμα, ανάλογα με το πάχος σε βάθος που θες να έχει μία ραφή.>> …..<< να αλλάξεις θέση >>για καλή ραφή ( σε μια ή περισσότερες επιστρώσεις )
    << ανάλογα με το πάχος σε βάθος που θες να έχει μία ραφή.>> και όχι μόνο, αλλά από το είδος του ηλεκτροδίου, σκληρότητα του προς συγκόλληση υλικού, ενδεχόμενα και άλλα.
    << Χρησιμοποιούνται από βιομηχανίες μεταλλικών κατασκευών, ναυπηγεία κλπ & σπάνια κυκλοφορούν στο εμπόριο.>> Κυκλοφορούν ευρέως στο εμπόριο και θα έλεγα δεν είναι και πολύ ακριβές, εκτός από τις inverter που η τιμή της είναι τσουχτερή.
    << & χρησιμοποιούνται για τεμάχια προς συγκόλληση με μεγάλο πάχος ( > 10 mm).>> και για μικρό πάχος είναι κατάλληλες, δεδομένου ότι ή ένταση ποτέ δεν περνά από μηδενικές τιμές (ομαλό τόξο).
    << Είναι επικίνδυνες>>
    δε θα έλεγα ιδιαίτερα επικίνδυνες.όσο βεβαίως δεν παρουσιάζουν βλάβη(*). Για τη διαφορά κινδύνου ηλεκτροπληξίας μεταξύ συνεχούς – εναλλασσόμενου έχουν γραφτεί στο forym αρκετά.
    βλάβη(*) Αν παρουσιάσουν βλάβη και δεν υπάρχει αγωγός γείωσης,επικουρούμενος από την ασφάλεια, τότε τα πράγματα ενδεχόμενα να είναι και τραγικά – όπως σ΄όλες της ηλ μηχανές -.
    Εδώ θα έλεγα ότι ο ΔΔΕ σαν επικουρικός της γείωσης ελαττώνει σε μεγάλο βαθμό τις πιθανότητες ηλεκτροπληξίας.
    Υ/Γ Θα μπορούσα να επισημάνω πως η γείωση από μόνη της δεν προστατεύει έναντι ηλεκτροπληξίας, στην περίπτωση που παύει να υπάρχει η γαλβανική απομόνωση μεταξύ Υ.Τ και Χ.Τ . εκεί θα αναλάβει από μόνος ο ΔΔΕ τα της απόζευξης και ίσως……….επικουρούμενος από την ασφάλεια .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 19-05-12 στις 07:12
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    matthew (18-05-12), Panοs (19-05-12)

  9. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρίς λόγια....













    AYTO ΘΑ ΠΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Σε αυτό το θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62043 είχα την ίδια απορία και από ότι κατάλαβα ανάλογα την ηλεκτροκόλληση και διάφορες συγκυρίες (βρεγμένα/ιδρωμένα χέρια) η ηλεκτροπληξία δεν είναι απίθανο να συμβεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62043 είχα την ίδια απορία και από ότι κατάλαβα ανάλογα την ηλεκτροκόλληση και διάφορες συγκυρίες (βρεγμένα/ιδρωμένα χέρια) η ηλεκτροπληξία δεν είναι απίθανο να συμβεί.
    απο οτι φαίνεται οτι μπαίνει στν πρίζα θελει προσοχή....

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    καλησπέρα παιδιά ας πω και εγώ την γνώμη μου, εγώ πιστεύω πώς αν η ηλεκτροκολιση χρησιμοποιείτε σωστά και δεν έχει κάποια ζημιά είναι ακίνδυνη αυτά τα λέω γιατί στο σιδηρουργείο του παπου μου έχουμε 2 ηλεκτροσυγκολλήσεις μια χαλκού και μια περιστροφική ναυπηγική triodyn οι ηλεκτροσυγκολλήσεις φθάνουν τα 300A αλλά ποτέ δεν μας χτύπησε το ρεύμα παρά μόνο όταν τα χέρια ειναι βρεγμένα τότε αν ακουμπήσεις γίνετε να σε χτυπήσει αλλά δεν πιστεύω πώς γίνετε να σε σκοτώσει θεωρώ ότι το τόξο είναι πιο επικίνδυνο

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Εγώ ξέρω ότι όλα τα μηχανήματα/εργαλεία είναι επικίνδυνα αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις και δεν τηρείς τους κανόνες ασφαλείας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον Αποστόλης1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (21-05-12), billtsig (21-05-12), Danza (27-05-12), xrhstosmp (19-10-12)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τη είναι οι αντιστάσεις και τη είναι οι πυκνωτές
    By Σταθης123 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 11:39
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-14, 18:12
  3. Ηλεκτροσυγκοληση με TIG
    By p_stama in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-13, 12:47
  4. Ποσο επικίνδυνη είναι αυτή η κεραία για την υγεία?
    By giorgosxristou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 14:50
  5. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-09, 10:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας