Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Εγκατάσταση-σετάρισμα συναγερμού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αργυρουπολη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Εγκατάσταση-σετάρισμα συναγερμού

    Καλησπέρα,ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος τ.ε. και θελω αυριο να βαλω ενα συναγερμο σπιτι μου.Εχω εγκαταστησει και καλωδιωσει τις παγιδες και τα ρανταρ,και τωρα μου μενει να εγκαταστασω τον πινακα,πληκτρολογιο σειρηνες και οτι αλλο.Εδω λοιπον αρχιζουν οι ερωτησεις μου,ειδα το manual εγκαταστατη της Sigma για ενα πινακα και εδειχνε αρχικα οτι παραλληλα με επαφες συνδεουμε αντιστασεις της ταξεως των 2Κ2 Ω και 3Κ3 Ω.Αυτο στην πραξη το εφαρμοζουμε?Δηλαδη οταν θα τα συνδεσω πανω στον πινακα θα αρχισω παραλληλα και θα βαζω αντιστασεις?
    Επομενη ερωτηση,τις ρυθμισεις που θα περασω στον πινακα τις βρισκω καπου ετοιμες?εννοω παραδειγμα το τηλεφωνικο κεντρο οπου θα παιρνει σε περιπτωση που υπαρξει προβλημα και οτι αλλο.
    Τριτη ερωτηση,ενα γενικο πλανο σεταρισματος πως μπορω να το βρω?
    Αυτα για αρχη....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gibsonlp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... είδα το manual εγκαταστάτη της Sigma ... συνδέουμε αντιστάσεις της τάξεως των 2Κ2 και 3Κ3 ...
    Γιάννη καλώς ήλθες στο forum!

    Δώσε μας στοιχεία για τον πίνακα/κεντρική πλακέτα (τύπος, link με το manual) και διάβασε μερικά σχόλια στο θέμα "DIY σύστημα ασφαλείας" για να αντιληφθείς τι κάνουν αυτές οι αντιστάσεις. Τα επόμενα ερωτήματά σου θα είναι πιό συγκεκριμένα όπως και οι αντίστοιχες απαντήσεις. Σημαντικές πληροφορίες θα αναφέρει το manual και κάποιες εξειδικευμένες απορίες προγραμματισμού θα σου τις λύσει η εταιρία.

    gV

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    νικ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Ολα οσα ρωτας πρεπει να ειναι στο μανουαλ.Αν δεν εχεις ξαναασχοληθει δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα να εγκαταστησεις και ειδικα προγραμματισεις το κεντρο.Διαβασε καλα το μανουαλ και εδω ειμαστε,αλλα δυσκολα μεσω μηνυματων θα το κανεις οπως πρεπει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gibsonlp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος τ.ε. και θελω αυριο να βαλω ενα συναγερμο σπιτι μου.Εχω εγκαταστησει και καλωδιωσει τις παγιδες και τα ρανταρ,και τωρα μου μενει να εγκαταστασω τον πινακα,πληκτρολογιο σειρηνες και οτι αλλο.Εδω λοιπον αρχιζουν οι ερωτησεις μου,ειδα το manual εγκαταστατη της Sigma για ενα πινακα και εδειχνε αρχικα οτι παραλληλα με επαφες συνδεουμε αντιστασεις της ταξεως των 2Κ2 Ω και 3Κ3 Ω.Αυτο στην πραξη το εφαρμοζουμε?Δηλαδη οταν θα τα συνδεσω πανω στον πινακα θα αρχισω παραλληλα και θα βαζω αντιστασεις?
    Επομενη ερωτηση,τις ρυθμισεις που θα περασω στον πινακα τις βρισκω καπου ετοιμες?εννοω παραδειγμα το τηλεφωνικο κεντρο οπου θα παιρνει σε περιπτωση που υπαρξει προβλημα και οτι αλλο.
    Τριτη ερωτηση,ενα γενικο πλανο σεταρισματος πως μπορω να το βρω?
    Αυτα για αρχη....
    ειμαι σιγουρος οτι εχεις τον sigma apollo 8/16...την αντισταση των 3.3ΚΩ την βαζεις οταν θελεις να κανεις διπλασιασμο ζωνης..ειναι εργοστασιακα ρυθμισμενος ο συναγερμος αλλα εσυ θα αλλαξεις οτι θελεις...π.χ μια εργοστασιακη ρυθμιση ειναι οταν οπλιζει και βρισκει ανοικτη ζωνη να δινει συναγερμο-εσυ αυτο αν δεν σε καλυπτει το αλλαζεις..εχεις πολλες επιλογες.για ολες τις ενεργειες που κανει εχει καποιες στανταρ ρυθμισεις απο το εργοστασιο..γενικα ο συγκεκριμενος συναγερμος ειναι πολυ ευκολος στον προγραμματισμο να ξερεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αργυρουπολη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    φιλε stinger οντως αυτον εχω.το κομματι του προγραμματισμου ειναι κατι το ευκολο?τον συγκεκριμενο μπορω να τον προγραμματισω μεσω laptop?επειδη θελω να ψαχτω με το θεμα δωστε μου τα φωτα σας.μου ειπαν οτι το προγραμμα της εταιριας αυτης ειναι ετοιμο ως προς το θεμα του κεντρου και απλα του οριζεις τις εξοδους και ξεμπερδεψες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    ναι μπορει να προγραμματιστει και μεσω υπολογιστη..θα χρειαστεις ομως αυτο..http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=705&page=1
    εγω σου προτεινω να αφιερωσεις 1 ωρα ωστε να διαβασεις το εγχειριδιο εγκαταστασης και θα δεις ποσο ευκολο ειναι...αν εχεις το πληκτρολογιο με LCD οθονη ακομα καλυτερα...ειναι πολυ απλα και κατανοητα γραμμενα και πανω απο ολα ειναι ελληνικα..αυτο που θα προσεξεις ειναι οι συνδεσμολογιες στις ζωνες που θα κανεις ωστε οτι συνδεσεις αυτο θα προγραμματισεις....αν θελεις πες μας τι σειρηνα-ρανταρ-περιφεριακα εχεις..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αργυρουπολη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    απο σειρηνα εχω την iris της sigma,εχω 4 HYPERION IR-15 ανιχνευτες,σειρηνα μεσα εχω την SMARTY,πληκτρολογιο APOLLO-KP/16 και ο πινακας ειναι ο APOLLO-TD16. αυτα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gibsonlp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος τ.ε. και θελω αυριο να βαλω ενα συναγερμο σπιτι μου.Εχω εγκαταστησει και καλωδιωσει τις παγιδες και τα ρανταρ,και τωρα μου μενει να εγκαταστασω τον πινακα,πληκτρολογιο σειρηνες και οτι αλλο.Εδω λοιπον αρχιζουν οι ερωτησεις μου,ειδα το manual εγκαταστατη της Sigma για ενα πινακα και εδειχνε αρχικα οτι παραλληλα με επαφες συνδεουμε αντιστασεις της ταξεως των 2Κ2 Ω και 3Κ3 Ω.Αυτο στην πραξη το εφαρμοζουμε?Δηλαδη οταν θα τα συνδεσω πανω στον πινακα θα αρχισω παραλληλα και θα βαζω αντιστασεις?
    Επομενη ερωτηση,τις ρυθμισεις που θα περασω στον πινακα τις βρισκω καπου ετοιμες?εννοω παραδειγμα το τηλεφωνικο κεντρο οπου θα παιρνει σε περιπτωση που υπαρξει προβλημα και οτι αλλο.
    Τριτη ερωτηση,ενα γενικο πλανο σεταρισματος πως μπορω να το βρω?
    Αυτα για αρχη....
    γειά σου John. πώς πήρες πτυχίο ρε θηρίο ενώ μπερδεύεις την εν σειρά συνδεσμολογία με την παράλληλη? οι αντιστάσεις είναι σε σειρά με τις NC επαφές. Φαντάσου ότι σε κάθε ζώνη, όταν αυτή ισορροπεί, ο συναγερμός θέλει να βλέπει 2Κ2 συνολική αντίσταση. Αρα με κλειστές επαφές θα βλέπει 2Κ2, με ανοιχτές ανοιχτοκύκλωμα και με βραχυκυκλωμένη καλωδίωση θα βλέπει λίγα ohm (την αντίσταση του καλωδίου από τον πίνακα ως το βραχυκύλωμα). Στην περίπτωση 2 και 3 δίνει συναγερμό (όταν ειναι οπλισμένος φυσικα). Γι αυτό πρέπει η αντίσταση να μπει στην πιο απομακρυσμένη από τον πίνακα επαφή, στο τέλος της γραμμής και όχι στον πίνακα.

    σχεδόν όλοι οι πίνακες έρχονται προ-σεταρισμένοι, αρκεί να διαβάσεις το manual τους για να δεις ποιο ειναι το default setup της κάθε ζώνης. Εκεί θα βρεις και πληροφορίες για το πώς θα ρυθμίσεις τον αριθμό τηλεφώνου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jomor για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (19-05-12)

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αργυρουπολη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    φιλε μου γνωριζω πολυ καλα το τι εστι συνδεσμολογιες σε σειρα και παραλληλα με αντιστασεις.Αλλη ηταν η ερωτηση μου αλλα μαλλον δεν την επιασες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gibsonlp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εδειχνε αρχικα οτι παραλληλα με επαφες συνδεουμε αντιστασεις της ταξεως των 2Κ2 Ω και 3Κ3 Ω. Αυτο στην πραξη το εφαρμοζουμε?Δηλαδη οταν θα τα συνδεσω πανω στον πινακα θα αρχισω παραλληλα και θα βαζω αντιστασεις?
    Οπως σου απάντησε ο Γιάννης παραπάνω, οι αντιστάσεις τερματισμού γραμμής (EOL) 2Κ2 τοποθετούνται κοντά στις επαφές στο τέλος της γραμμής. Εφόσον χρησιμοποιείς την συνηθισμένη συνδεσμολογία, σε μία ζώνη οι επαφές/αισθητήρες έχουν έξοδο NC και είναι συνδεδεμένες σε σειρά, αυτή η αντίσταση θα μπει σε σειρά στην πιο "μακρινή" επαφή/αισθητήρα. Οι αντιστάσεις των 3Κ3 χρησιμοποιούνται για τον διπλασιασμό των ζωνών, δηλαδή σε πίνακα που έχει 8 ζώνες με αντίσταση EOL=2K2, εφόσον έχει δυνατότητα διπλασιασμού, παραλληλίζεις άλλη μια ζώνη με αντίσταση EOL=3K3. Στις οδηγίες εγκατάστασης έχουν παραδείγματα.

    gV

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατάσταση Συναγερμού σε Κουφώματα
    By koslyr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 11:03
  2. Εγκατάσταση συναγερμού...;
    By Gagarin in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 16:44
  3. Εγκατάσταση συναγερμού
    By georgegr77 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 16:33
  4. Εγκατάσταση συναγερμού
    By spakas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-13, 13:40
  5. Εγκατάσταση συναγερμού ADT
    By antxor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-12, 12:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας