Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: απλή κατασκευή γεννήτριας απο δυναμό αυτοκινήτου...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή απλή κατασκευή γεννήτριας απο δυναμό αυτοκινήτου...

    και κινητήρα απο παπί 97 cc....P1010576.jpgP1010574.jpg

    η κατασκευή κόστισε μόνο τον κινητήρα του παπιού, καθώς τα δυναμό υπήρχαν, όπως επίσης και τα παλιοσίδερα.
    Εμπνευστής εγώ και φυσικά την κατασκευή υλοποίησε ο φιλος Νικος κάπου στην περιοχή της Λαρισας.
    Τα δυναμό θα παίρνουν κίνηση με ιμάντα...και προσβλέπω στα 12 volt αλλά στα 70 amp X 2. (για γρήγορη φόρτιση μπαταριών...)
    Περισσότερα και ολοκλήρωση της κατασκευής μέσα στον Ιούνιο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Γεια σου Κώστα με τις ωραίες σου πατέντες!

    Καλή ιδέα, έχει εφαρμοστεί στο παρελθόν, έχει όμως και αυτή τα καλά και τα κακά της...
    - Αυτό που λες "γρήγορη φόρτιση" δεν μπορεί να είναι και τόσο "γρήγορη". Αν μιλάμε για μπαταρίες μολύβδου βαθιάς εκφόρτισης τότε ο χρόνος φόρτισης από σχεδόν πλήρως εκφορτισμένες μέχρι να φτάσει στο 85 - 90%, ΔΕΝ πρέπει να είναι μικρότερος από περίπου 4 - 5 ώρες. Κάτω από αυτόν τον χρόνο γίνεται μόνιμη ζημιά στις μπαταρίες. Αν έχεις τις μπαταρίες που θυμάμαι (4 χ Rolls S530, 12V / 800Ah @C20), καλό θα ήταν να περιορίσεις το ρεύμα φόρτισης κάτω από τα 100Α και να παρακολουθείς την θερμοκρασία των μπαταριών κατά την διάρκεια της φόρτισης.
    - Θα πρέπει να μεριμνήσεις για την ψύξη του κινητήρα ο οποίος θα κληθεί να λειτουργήσει υπό φορτίο, ακίνητος, για αρκετά μεγάλα χρονικά διαστήματα.
    - Αν υποθέσουμε ότι την ίδια στιγμή υπάρχει σχετικά μεγάλο φορτίο εν λειτουργία, τότε μόνο ένα μέρος του ρεύματος που δίνουν τα δυναμό πηγαίνει στις μπαταρίες. Αυτό συνεπάγεται παράταση λειτουργίας για να γίνει φόρτιση στο επιθυμητό επίπεδο.
    - Δεν έχεις έλεγχο στο ρεύμα και στην τάση φόρτισης εκτός και αν αρχίσεις να κάνεις πατέντες με τους αυτόματους των δυναμό. Σημαντικό αν έχεις μπαταρίες ανοιχτού τύπου που θέλουν equalizing κλπ. (που έχεις...)
    - Είναι άγνωστη η αξιοπιστία του συνόλου....θα θεωρηθεί αξιόπιστο αν κλείσει πάνω από 1000 ώρες λειτουργίας χωρίς προβλήματα .
    - Δεν είμαι σίγουρος ότι το συνολικό κόστος (κόστος εξοπλισμού και αμοιβές διάφορες + χρόνος κατασκευής + χρόνος επίλυσης προβλημάτων), σε συνδυασμό με την απόδοση του συστήματος, θα είναι τελικά μικρότερο από αυτό που προτείνω παρακάτω.

    Προσπαθείς (μάταια ) να αποφύγεις τη απόλυτη και οριστική λύση για το πρόβλημα της φόρτισης που είναι ο συνδυασμός ενός καλού inverter / charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη και μιας κοινής γεννητριούλας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Όταν κάποιος έχει υλικά όπως τους εναλλάκτες, τον κινητήρα παπιού, εργαλεία και έμπνευση ε τότε μπορεί ίσως να κάνει ένα γλυπτό. Είναι κάπως ογκώδες για εναλλάκτης ενέργειας, μου φέρνει όμως σε έργο τέχνης εικαστικής σημασίας.

    Περίεργο είναι να θέλει κάποιος να γυρίζει αυτά τα δυναμό με κινητήρα που καταναλώνει ακριβό καύσιμο βενζίνη.
    Δηλαδή θα πρέπει να κοστίζει ακριβά η ενέργεια που θα πάρει από τα δυναμό.
    Καμία σχέση με την δωρεάν ενέργεια που προσφέρουν οι Α.Π.Ε.
    Ξέρετε πως δεν είναι οικολογικός/οικονομικός φορτιστής.

    Έχω κάνει κι εγώ μια προσπάθεια με δυναμό που ανακατασκεύασα.
    Η δική μου κατασκευή είναι δυναμό με 12 περιστρεφόμενους μαγνήτες που όταν γυρίζει με >2000 σαλ αποδίδει 80W.
    Την κατασκευή έχω δείξει στο παρελθόν εδώ και την έχουν δει στο κέντρο ηλεκτρόλυσης μέλη.
    Έχουν δει να ανάβει 4 λάμπες 12V 21W η μία. Μπορεί να στο επιβεβαιώσει ο ΓιάννηςΛ.

    Το δυναμό αυτό γυρίζω τώρα με επαγωγικό κινητήρα, δηλαδή έκανα επ ευθείας προσαρμογή στον άξονα του δυναμό με επαγωγικό κινητήρα.
    Ο επαγωγικός κινητήρας που προσάρμοσα είναι κατασκευής μου.
    Δυστυχώς ο επ. κινητήρας μου υπό φορτίο λειτουργεί με λίγες στροφές περίπου 1000 σαλ που είναι λίγες για το δυναμό.
    Αυτό που κατάφερα να κάνω με αυτό το πάντρεμα είναι έναν εναλλάκτη με απόδοση περίπου 90%.

    Άντε να δούμε πόσα λίτρα βενζίνης θα κάψετε για να φορτώνετε μπαταρίες.
    Καλή συνέχεια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stafidas
    Όνομα
    Σταφίδας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    και κινητήρα απο παπί 97 cc....P1010576.jpgP1010574.jpg

    η κατασκευή κόστισε μόνο τον κινητήρα του παπιού, καθώς τα δυναμό υπήρχαν, όπως επίσης και τα παλιοσίδερα.
    Εμπνευστής εγώ και φυσικά την κατασκευή υλοποίησε ο φιλος Νικος κάπου στην περιοχή της Λαρισας.
    Τα δυναμό θα παίρνουν κίνηση με ιμάντα...και προσβλέπω στα 12 volt αλλά στα 70 amp X 2. (για γρήγορη φόρτιση μπαταριών...)
    Περισσότερα και ολοκλήρωση της κατασκευής μέσα στον Ιούνιο....
    Ρε μικρός που είναι ο κόσμος!!! Δώσε χαιρετίσματα στον ξάδερφο Νίκο.
    Αν ήμουν κοντά θα βοηθούσα κι εγώ στην κατασκευή

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    Μέχρι στιγμής το κόστος είναι μηδέν.
    Σπύρο έχεις απολυτο δίκηο σε όλα όσα λές αλλά γιατί δεν μπορούμε να παίζουμε λίγο;
    Κώστα, και εσύ έχεις δίκηο...φυσικά και έχω γεννήτρια και έναν φορτιστή στα 30 amp.
    Αλλά είχα τα δυναμό...ένα παλιό iskra απο το niva που μου έμεινε οταν έβαλα ένα bosh κατοστάρι, και ένα πάλι απο ένα τρακαρισμένο niva....
    Ε βρήκα και το μοτέρ κάπως έτσι, (κάποια εξυπηρέτηση) και ο Νικος τόφτιαξε αρκεί να τούκανα παρέα...

    Θα χρησιμοποιηθεί για φόρτιση μερικών παλιών μπαταριών απο αγροτικά μηχανήματα και οχι μόνο που μαζευω εδώ γύρω...P1010360.jpg
    Η φωτογραφία έιναι απο Οκτώβριο. Τωρα οι μπαταρίες έχουν γίνει επτά, και χρησιμοποιούνται περιστασιακά για περιφερειακό φωτισμό, και άλλες μικροεφαρμογές.
    Είναι συνδεδεμένες με ένα μικρό Φ/Β των 30 watt για συντήρηση και καπάκι θα μπεί η παραπάνω γεννήτρια με αυτόματη εκκίνηση σε περίπτωση πτώσης του ρευματος χαμηλά...εκεί θα ξαναεπανέλθω για τον διακόπτη εκκίνησης...
    P1010361.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Θα έχεις πρόβλημα με την θερμοκρασία του κινητήρα. βάλε ένα δυνατο βεντιλατέρ να φυσάει απο μπροστά και εναν θερμοστάτη. Θα ήταν πολύ καλύτερα αν ήταν υδρόψυκτο.

    Ψάξε και λίγο πως να φτιάξεις βιοκαύσιμο απο σάπια φρούτα/ζάχαρη. Τέτοιες μηχανές τις τροποποιείς εύκολα. Το έκανε ο γνωστός άρχοντας στην κρήτη!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PCMan : 21-05-12 στις 02:05

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    ...φυσικά και έχω γεννήτρια και έναν φορτιστή στα 30 amp.


    Κώστα, δεν είναι το ίδιο με έναν σοβαρό inverter / charger σε καμία περίπτωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή


    σιγουρα δεν έιναι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Κωνσταντίνε taxideyti γιατί είσαι επίμονος και δεν ακούς τον Κώστα genesis;
    Μα αγόρασε το inverter/charger που προτείνει ο Κώστας σε καλή τιμή και με ευκολίες

    Αυτό που πρέπει να περιμένεις από την κατασκευή σας που είναι καλή για παιχνίδι είναι προβλήματα και σπατάλη καύσιμου -βενζίνη αδικοχαμένη..

    Και δεν παρατάς τα παιχνίδια με τον Νίκο να φτιάξετε ξανά τα φ/β που έσπασαν και την ανεμογεννήτρια που δεν έχει έλικα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Ποιος ειναι αυτος ο inverter charger που προτεινετε ρε παιδια?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-15, 17:34
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 14:08
  3. Συνδεσμολογία δυναμό αυτοκινήτου
    By crableg in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-13, 21:14
  4. Κατασκευή γεννήτριας με βάρη
    By μποζονιο in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 20:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας