Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: πρόβλημα με γεώτρηση

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Μάλιστα... το πρόβλημα λύθηκε??? Αν ναι, τι έκανες, αν επιτρέπεται φυσικα...???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riggas Εμφάνιση μηνυμάτων
    γινοταν ακριβως αυτο που λεει ο φιλμαν απλα δεν προλαβενε να αναψει η λυχνια που εχει ο επιτηπητης οταν βγαινει εκτος γιατι μετο που εκοβε και ξεοπλιζαν οι ρελεδες επανερχοταν η ταση αμεσως
    μήπως θα ήταν καλό τότε να ανεβάσει την χρονοκαθυστέρηση του επιτηρητή(αν έχει ρύθμιση τέτοια) ώστε να μην ξαναδίνει εντολή αμέσως?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    το προβλημα ηταν η δεη ηρθε κοιταξε το μετασχηματιστη της και διορθωθηκε . αυτος ο επιτηρητης δεν ειχε τεοια ρυθμιση αν και δεν ξερω αμα υπαρχει αλλα και να ειχε δυσκολα θα το καταλαβαινα οτι ηταν απο αυτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Επιτηρητές τάσης - που έχω δει μέχρι σήμερα – δεν έχουν ρύθμιση χρονοκαθηστέρησης, έχουν όμως ρύθμιση αποδεκτής τάσης.
    Έχει συμβεί και σε μένα να κόβει η αντλία πιεστικού συγκροτήματος από επιτηρητή τάσης, αύξησα λίγο την ανοχή του επιτηρητή (σε τάση ) και όλα καλά.
    Εκείνο που δεν μου κάθεται καλά είναι αυτό: << οι 2ρελεδες γενικός και αστέρας να χτυπιούνται και μετά μένει οπλισμένος μόνο του τρίγωνου >> από το 1 μήνυμα, το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να συμβαίνει έστω και επενεργούσε ο επιτηρητής τάσης.
    Παρακαλώ λοιπόν το δημιουργό του θέματος να αναρτήσει σχέδιο του αστεροτριγωνικού συστήματος γιατί κάτι μου μυρίζει άσχημα, επίσης να αναρτήσει φωτό του επιτηρητή ( αν δεν έχει σχέδιο ) μήπως υπάρχει περίπτωση – που σίγουρα θα υπάρχει - να μην αρχίσουν πάλι τα ρελέ να δέρνονται έστω και ενεργήσει πάλι ο επιτηρητής,

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lcharal (31-05-12)

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    υπαρχει χρονοκαθυστερηση σε επιτηρητες τασης.
    Ισχυει ομως η καθυστερηση για ''καποια''ταση εκτος οριων.Δηλ.αν εχεις ρυθμισει 10% πτωση για 5δευ.αν σου κανει 15% πτωση θα δουλεψει η καθυστερηση,αν εχεις (νομιζω 40%) 50% πτωση θα ειναι ακαριαια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκείνο που δεν μου κάθεται καλά είναι αυτό: << οι 2ρελεδες γενικός και αστέρας να χτυπιούνται και μετά μένει οπλισμένος μόνο του τρίγωνου >> από το 1 μήνυμα, το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να συμβαίνει έστω και επενεργούσε ο επιτηρητής τάσης.
    Παρακαλώ λοιπόν το δημιουργό του θέματος να αναρτήσει σχέδιο του αστεροτριγωνικού συστήματος γιατί κάτι μου μυρίζει άσχημα, επίσης να αναρτήσει φωτό του επιτηρητή ( αν δεν έχει σχέδιο ) μήπως υπάρχει περίπτωση – που σίγουρα θα υπάρχει - να μην αρχίσουν πάλι τα ρελέ να δέρνονται έστω και ενεργήσει πάλι ο επιτηρητής,
    Ηλία, σωστός! (δεν το σκέφτηκα νωρίτερα)
    Κάτι δεν έχει κάνει σωστά, γιατί τωρα που το λες, όταν στη δική μου εφαρμογή "έκοβε" ο επιτηρητής, το έχω φτιάξει να απομονώνει όλο το σύστημα, άλλοστε, αυτός είναι και ο ρόλος του αν δεν κάνω λάθος... Φίλε ρηγα.. ανέβασε σε παρακαλώ το υλοποιημένο σχέδιο να το δούμε, ίσως κάτι δεν έχει γίνει όπως θα πρέπει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lcharal : 31-05-12 στις 10:12

  8. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Το αστεροτριγωνικο δεν το έφτιαξα εγώ υπήρχε και δούλευε μια χαρά για πολύ καιρό και που το έλεγξα ήταν ένταξη από θέμα συνδεσμολογίας. Ο επιτηρητής τάσης είχε ρύθμιση τάσης την οποία την είχα πειράξει και την είχα βάλει στο ανώτατο οροιο νομίζω 60 βολτ και πάλι έκανε τα ίδια. Η παρατήρηση του Ηλία είναι σωστή αλλά να σας υπενθυμίσω ότι το σύστημα δούλευε κανονικά όταν δεν ήταν συνδεμένη η αντλία πάνω δηλαδή δεν υπήρχε φορτίο. Αυτό που συνεβαινε << οι 2ρελεδες γενικός και αστέρας να χτυπιούνται και μετά μένει οπλισμένος μόνο του τρίγωνου >>γινόταν γιατί την την ώρα που ξεκινούσε ο ρελε του αστέρα μαζί με το γενικό ξεκινούσε έπαιρνε ρεύμα η αντλία και έτσι είχαμε πτώση τάσης με αποτέλεσμα να χτυπιούνται οι ρελεδες, ύστερα όταν έπεφτε το τρίγωνο ο γενικός ρελες δεν έμενε οπλισμένος αφού κτυπιοταν ενώ του τριγώνου κατάφερνε να οπλίσει και να μείνει γιατί εκείνη τη στιγμή που όπλιζε η τάση ήταν κανονική αφού δεν τραβούσε η αντλία ρεύμα και με αυτό μόνο οπλισμένο επερνε ρεύμα μόνο απ τη μια μεριά του τυλίγματος της δηλαδή χωρίς να παίρνει 380 να δουλεύει άρα χωρίς να έχουμε πτώση τάσης. Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι ο επιτηρητής δεν προλάβαινε να κάνει καμιά ενεργεία στο όλο σκηνικό δηλαδή να κόβει αλλά όλα τα έκανε η πτώση τάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riggas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αστεροτριγωνικο δεν το έφτιαξα εγώ υπήρχε και δούλευε μια χαρά για πολύ

    Το ότι δούλευε για πολύ καιρό δε λέει, για μένα θα πρέπει -όπως έγραψα -να αντιμετωπίζει εύστοχα και την περίπτωση που επενεργεί ο Ε . Τ

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (31-05-12)

  11. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι κάποια μικρή λεπτομέρεια που εκ πρώτης όψης φαίνεται σωστή, θα έχει γίνει λάθος....
    Κάτι συμβαίνει με το βοηθητικό κύκλωμα του αστεροτρίγωνου και τις επαφές του επιτηρητή. Κάτι δεν έχει συνδεθεί σωστά. Μπορεί να δούλευε σωστά τόσα χρόνια, όμως δε σημαίνει ότι είναι και σωστό. Κάτσε και έλεγξε όλο το βοηθητικό κύκλωμα, καλώδιο - καλώδιο και επαφή επαφή, από τον επιτηρητή, ως τα μπουτόν και τα ρελε.... όλο τον αυτοματισμό τέλος πάντων, γιατί δε γνωρίζω ακριβώς τι έχει για να σου πω.
    Πάντως, αν σου είναι εύκολο, ζωγράφισε το κύκλωμα όπως ακριβώς είναι κατασκευασμένο να σε βοηθήσουμε παραπάνω... Εγώ προσωπικά μπορώ να διαθέσω κάποιο χρόνο για να σε βοηθήσω...

    Φιλικά Λευτέρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη ghostrider
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κατερινη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    βοηθητικη επαφη νορμαλ κλοουζ του ρελε αστερα που απο αυτη φευγει στο πηνιο του ρελε του τριγωνου ταση

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας