Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Προσθήκη δεύτερης μπαταρίας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή Προσθήκη δεύτερης μπαταρίας

    Καλημέρες!
    Έφτασα στη στιγμή που πρέπει να προσθέσω στο σύστημα μου μια δεύτερη μπαταρία, αναγκαστικά ίδια, μια VRLA AGM Sunlight sp 12-26 (12V 26Ah).
    Από όσα γνωρίζω για ασφάλεια, αποδοτικότητα και αξιοπιστία η σύνδεση πρέπει να γίνει έτσι:
    batteries.JPG
    Η λογική είναι σωστή; Μπροείτε να σκεφτείτε κάτι που έχω παραλείψει;
    Και τέλος: όταν τις ενώσω, δεν πρέπει να φροντίσω να έχουν σχεδόν την ίδια τάση ώστε να μην έχουμε κάνα περίεργο ρεύμα από τη μία στην άλλη; Δηλαδή αν η καινούρια έχει 12.65V, να περιμένω να έχει περίπου 12.65V η παλιά πριν τις ενώσω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Σωστός!
    Και να υπάρξει ρεύμα εξισορρόπησης μεταξύ τους θα είναι για λίγο. Βάλε στην θέση της ασφάλειας μια αντίσταση ισχύος στα 10Ω και άσε την για μερικά λεπτά.
    Εννοείται ότι και οι 2 μπαταρίες πρέπει να είναι ίδιος τύπος και χωρητικότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Έχω μια 50βατη αντισταση νομίζω 10 Ωμ είναι θα το κάνω έτσι, σε ευχαριστώ πολύ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι πάλι τη συμβουλή σας.
    Περιληπτικά το σύστημα μου:
    60w panel
    5w-10w max DIY ανεμογεννήτρια
    2 12v 26Ah μπαταρίες παράλληλα
    12V/24V (auto) 10A max ελεγκτής φόρτισης
    12V inverter 150w τροποποιημένο ημίτονο
    πολλές 12V led λάμπες επάνω σε 12V προγραμματιστή (με ρελέ)

    Είμαι έτοιμος σε λίγο καιρό να το αναπτύξω με ένα δεύτερο πάνελ ίδιο ή οριακά μεγαλύτερο και με μια μπαταρία.
    Το θέμα εδώ δυσκολεύει. Η μία μπαταρία είναι 2 ετών, η άλλη είναι 1 έτους. Επειδή δεν δείχνουν σημάδια προβλημάτων, δεν θα δίσταζα να καρφώσω απλώς μια τρίτη παράλληλα, αλλά θα έπρεπε να είναι ίδιας χωρητικότητας.
    Αν είναι ίδιας χωρητικότητας, δεν νομίζω ότι είναι συνετή επιλογή επειδή θα φορτίζουν ταχύτατα, το σύνολο τους θα είναι δηλαδή μικρό. Να έβαζα άλλες 2 ίδιες παράλληλα και όχι μόνο μία μου φαίνεται ανόητο, κάποια στιγμή πρέπει να ξεφύγω από τις χαμηλές αυτές χωρητικότητες αλλά τα οικονομικά μου τώρα δεν μου επιτρέπουν να πάρω μια πραγματικά μεγάλη και να "ακυρώσω" τις 26Ah.

    Σκέφτηκα να γυρίσω στα 24V ενώνοντας τα πάνελ σε σειρά και τις μπαταρίες σε σειρά, ο ελεγκτής θα ανιχνέυσει την αλλαγή άρα δεν θα χρειαστεί τίποτα. Το θέμα είναι σε αυτήν την περίπτωση τι να κάνω με τόσες 12V λάμπες και με το ινβέρτερ. Ακόμα κι αν υπάρχουν 24V λαμπες, δεν θα ήθελα να πετάξω 10-15 λάμπες 12V που έχω και δουλεύουν εδώ και χρόνια άψογα κάθε νύχτα.Και το αλλο θέμα είναι δεν θα κερδίσω τίποτα από άποψη χωρητικότητας.

    Τι με συμβουλεύετε; Είναι σχετικά οριακό σημείο στο οποίο το λογικό θα ήταν να έπαιρνα απλώς μια μεγάλη 12V μπαταρία μόνη της αλλά είναι κρίμα για τις μικρές που έχω ήδη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσθήκη gadget σε blog
    By Dimi in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-13, 05:05
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 18:23
  3. Προσθήκη πρίζας κεραίας (TV), απορίες
    By kplgr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-12, 01:56
  4. Προσθήκη SSB σε δέκτη AM
    By deksterr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-05, 18:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας