Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 84

Θέμα: Lo-boy Ενισχυτής με λυχνίες E88CC-ECC82-EL84

  1. #61
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Καλημέρα θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας . Στο κύκλωμα του ενισχυτή ο Σπέρτος αναφέρει << Για παράδειγμα ο συνδυασμός R12 - T2 (AC balance) αφορά μόνο τους κατόχους εποπτικών οργάνων. Σαν απλοποίηση αυτή η ρύθμιση μπορεί να παραλειφτεί, και τότε ξεχνάμε το Τ2, και η R12 γίνεται 10ΚΩ (όσο και η R11) >>
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι στο τυπωμένο του Γιώργου βλέπουμε ότι υπάρχει και το Τ2 και η αντίσταση R11 που είναι ίδια με την R12 στα 10ΚΩ . Τελικά το Τ2 πρέπει να μπει (χρειάζεται ;; και αν χρειάζεται θα έχει κάποια επίδραση το να αυξομειώνουμε την τιμή του Τ2

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ο κύριος Μιχάλης κάπου δεν τα έχει γράψει σωστά.
    Ναι το balance για εμένα είναι απαραίτητο ,γιατί και οι προενισχύτριες λυχνίες μπορεί να έχουν διάφορές, αλλά και στην συνέχεια ο τελεστικος , ώστε με την ρύθμιση αυτήν να εξισορροπισεις τυχόν διαφορές με στόχο την ελάττωση της παραμόρφωσης
    Όπως έχει το σχέδιο επάνω ή Ra έχει τιμή 10κ ωμ ενώ η κάτω μπορεί να λαμβάνει τιμή από 2,35κωμ (όταν το πότενσιόμετρο είναι μηδέν ) έως τιμή 10,6κωμ στην μέγιστη τιμή.
    Το σωστό θα ήταν η μεταβλητή τιμή να ήταν +/- 20%
    Δηλαδή από 8-12κωμ
    Προτείνω οι δύο 4,7κ να γίνουν περί τα 15κωμ ώστε η ελάχιστη τιμή να είναι 7,5 κ και σε σειρά ένα πότενσιόμετρο 5κωμ , έτσι καλύπτουμε από 7,5 -12,5κωμ
    Καλή συνέχεια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 25-06-17 στις 01:26

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    marougos (25-06-17)

  4. #63
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση σου. Μετά την απάντηση σου άρχισα λίγο να το ψάχνω για να δω τι έχει γίνει με την κατασκευή του Γιώργου. Από τις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει στο google drive στις πλακέτες του ενισχυτή φαίνεται ότι σε καμία περίπτωση η αντίσταση R12 δεν είναι 10ΚΩ όπως φαίνεται στο νέο σχέδιο του Γιώργου, αλλά και η αντίσταση με όνομα R13-14 είναι μία, και σε καμία περίπτωση δεν είναι 4κ7 Ωμ όπως στο νέο σχέδιο του Γιώργου. Προσπαθώντας να βρω τις τιμές των αντιστάσεων βάση των χρωμάτων τουλάχιστον, αναγνώρισα την R12 στα 18ΚΩ ( ίδια με την R2) και την R13-14 στα 1,8ΚΩ. Κατόπιν σκέφτηκα ότι αυτές τις τιμές δεν θα τις έβαζε τυχαία ο Γιώργος στην κατασκευή του, έτσι άρχισα να κοιτάζω τα αρχικά σχέδια του Σπέρτου όπου πήρα τις απαντήσεις για τις αλλαγές αυτές. Έτσι για την R12 στην λίστα με τα υλικά του ενισχυτή έχει σημειωμένο με αστερίσκο για την R12: {18KΩ/1W IF USED IN PARALLEL TO T2 (50KΩ)}. Ενώ για τις αντιστάσεις R13 και R14 στο σχέδιο του τροφοδοτικού στη περίπτωση που χρησιμοποιηθεί ο ρυθμιστής τάσης ALT1 (με τις zener) όπως το έχει υλοποιήσει ο Γιώργος τότε έχει τη σημείωση { REPLACE IN AMP GROUP OF R13,R14 WITH ONE RESISTOR: 1,8KΩ/2W IF USE ALT1 }. Αυτά τα επισημαίνω για να βοηθήσουμε όποιων από τα παιδιά θέλει, για την υλοποίηση της κατασκευής. Βέβαια όπως ξέρετε οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες και για αυτό, αν κάνω κάποιο λάθος να με συγχωρέσετε – διορθώσετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #64
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΣΩΤΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Lo-boy Επιτέλους τελείωσε

    Καταρχήν να ευχαριστήσω ιδιαίτερα το kentar για την βοηθεια που μου εδωσε απλοχερα τα σχεδια και πληροφορίες για την υλοποίηση ενος ενισχυτή ονειρο.
    Πριν απο ενα χρονο περίπου ξεκίνησα και εγω με τη σειρά μου το συγκεκριμένο ενισχυτή. Λογω περιορισμένου χρονου δουλειας αλλά και λογο του πρωτου μου χομπι (ψαροντουφεκο) δεν έλεγε να τελειώσει το προτζεκτ.
    Τελικά υλοποιήθηκε με καποιες βελτιώσεις εξωτερικές γιατι εσωτερικες δεν κατέχω και πάρα πολλα. Εχω πολλα χρονια να ασχοληθώ με ηλεκτρονικα. Στα τελευταία και ειδικά στις συνδεσμολογιες χωρις την βοηθεια του φιλου μου του Αποστόλη ο ενισχυτής δεν θα έπαιρνε σαρκα και οστα...
    Στο δια ταύτα. Ο ενισχυτής σκοτωνει.
    Sound κατσε καλα να πουμε...

    Σας ευχαριστώ και παλι ολους στο φορουμ που μας δίνετε τα σχέδιά σας και υλοποιούμε κατασκευές αλλες φορές με επιτυχία και αλλες φορες με αποτυχία γιατι το αποτέλεσμα είναι ενα: Προσωπική ικανοποίηση...
    Υ.Σ. Συντομα και βιντεο.

    https://drive.google.com/folderview?id=17GKuAzbJTsLatb3GsSlh6GhVsM0IQ6FF

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotosbad : 22-11-17 στις 10:38

  6. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια Σωτηρη για τη κατασκευη ειναι πολυ προσεγμενη και το σχεδιο που διαλεξες ειναι πολυ πολυ πολυ καλα μελετημενο απο τον αειμνηστο κ.Σπερτο
    Δικη μου συμβολη να προσεξεις παρα πολυ την ισορροπια των ρευματων στην εξοδο γιατι οι τοροειδεις ερχονται σε κορο με μεγαλη ευκολια. Κανε συχνα ρυθμισεις bias.
    Και επετρεψε μου μια παρατηρηση ως προς την ποιοτητα των υλικων και κυριως τους πυκνωτες σηματος. Δε χρειαζεται να βαλεις κατι εξωτικο αλλα αξιζει να επενδυσεις 5ευρω για καθε πυκνωτη και σου εγγυωμαι πως ο ηχος θα παρει διαστασεις που θα αναθεωρησεις πολλα περι υλικων
    Καλες ακροασεις να εχεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  7. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    πολυ ωραιο κομματι.
    Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα για ποιιοτικους MKT και επισεις προσωπικα θα μου αρεσε οι τοροειδεις να χουν καποιο cover αλλα αυτο ειναι προσωπικο γουστο του καθ ενος.
    Αληθεια που τους εφτιαξες και ποσο πηγε το μαλι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Εξαιρετική δουλειά . Ακολούθησε τις συμβουλές του Σπύρου .
    Βάλε πυκνωτές σήματος MKP ( Mundorf Mcap , SCR audio κλπ) .
    Αν θελήσεις να βάλεις covers στους μ/σ εξόδου υπάρχουν και στο ebay

    https://www.ebay.com/itm/181951969377?var=481827759377

    Καλές ακροάσεις !

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #68
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΣΩΤΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ και πάλι. Οι πυκνωτές είναι που έχω επάνω είναι ΜΚΤ και το μηχάνημα Σκοτώνει.
    και φυσικά το βίντεο που σας υποσχέθηκα.


    παιδιά συγνώμη αλλά το youtube μου έκοψε τον ηχο λόγω πνευματικών δικαιωμάτων

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotosbad : 01-12-17 στις 21:55

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sotosbad για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (14-12-21)

  11. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotosbad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά σας ευχαριστώ και πάλι. Οι πυκνωτές είναι που έχω επάνω είναι ΜΚΤ και το μηχάνημα Σκοτώνει.
    και φυσικά το βίντεο που σας υποσχέθηκα.
    https://youtu.be/Wn8VlhrQ1FQ
    Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει στη χώρα σας για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στην παρέα... Σήμερα μετά από καιρό έβαλα τον low boy να ακούσω λίγο μουσική αλλά ενώ όλα πήγαιναν καλά όταν ανέβασα ένταση διαπίστωσα υπερθέρμανση σε δύο λυχνιες el 84 του αριστερού καναλιού... Αμέσως έκλεισα και ζητάω τα φώτα σας... Τι πρέπει να ελέγξω, τι μπορεί να έχει συμβεί... Ανεβάσω και μια φώτο... Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή ενισχυτή με λυχνίες ECC81 ECC83 EL84
    By anesmidas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-22, 13:23
  2. Super Mini ενισχυτής με λυχνίες 12AU7/ECC82 – SE 2x200 (m)Watt.
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-21, 18:45
  3. Lo Boy Λαμπάτος ενισχυτής Parallel P-P με τις E88CC - ECC82 -EL84
    By toliis69 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-20, 23:43
  4. Υβριδικός ενισχυτής ακουστικών με ecc82 και IRF510
    By ZOIS-SUR in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-15, 18:27
  5. Ενισχυτής ακουστικών με ECC82,IRF510
    By Nickolaos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-12, 01:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας