Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 77

Θέμα: βοηθεια με πριζα σουκο για UPS

  1. #61
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Συγνωμη ..αν δεν κανω λαθος στο #22 που λεω αν ειναι δυνατον να τροφοδοτησει την κατω μπριζα..απο πισω..μα στη γυναικα του δεν αρεσει..οποτε μπερδεψαμε ευχαριστω για την βοηθεια με το σχημα Κωσταντινε μπας και βρει λυση ..ο φιλος μας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Notios38 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gas_liosia (28-05-12)

  3. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Το καλύτερο βέβαια θα ήταν αυτό που πρότεινε ο Παναγιώτης εδώ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βρει IEC πρίζα. Εκτός αν "έφτιαχνε" μια δικιά του (μετατροπή με φις για σασί...) που χρειάζεται χρόνο, δεξιοτεχνία και μεράκι. Μια παντρειά ας πούμε της πρώτης πρότασης του Παναγιώτη

    LEG_730140.jpg
    με ένα φις αυτού του τύπου:
    IECMALESOCKFUSE.jpg
    dremel κλπ. κλπ... αλλά με στήριξη του φις στο εσωτερικό με κάποιο τρόπο και όχι στο καπάκι.
    Για τους DIYάδες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  4. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Εφ'οσον ο φιλος δεν γνωριζει και μαλιστα δηλωσε οτι θα παρει ηλεκτρολογο, ειναι κριμα να συνεχιζει να τυραννιεται και αυτος και ισως να κανει μια δουλεια-ημιμετρο στο τελος που μπορει να κρυβει κινδυνους.

    Εγω προτεινα και νουμερο ενα μαστορακι...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Εγώ συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ το ίδιο του πρότεινα, αλλά στο #51 λέει το το θέμα έκλεισε
    Nαι παιδια,εληξε το θεμα θα μιλησω με ηλεκτρολογο.
    και όντως θα το αναλάβει ηλεκτρολόγος, αλλά στο #54 τον ξεμυαλίσανε πάλι
    Το ξερω,εγω την εχω γραψει.

    Παιδια αμα αφησω και τις δυο κοκκινες πριζες σουκο. Αν κολησω με κολα που δε ξεκολαει με τιποτα ενα καλωδιο πουθαναι αρσενικο και απτις δυο πλευρες στην κατω πριζα ωστε τα δοντακια του να μην τακουμπησει ποτε κανεις,θαμαι οκ?
    και η αλλη πλευρα τοου καλωδιου θα μπενει κανονικα στο UPS.
    Απλα η επικινδυνη πλευρα θαναι κολημενη με κολα μονιμα στη πριζα οποτε δε θα μπορει ποτε κανεις να χει κινδυνο.

    δε θαναι οκ ετσι;
    και στο #57 τον κόβω αποφασισμένο πάλι...
    Α ωραια ιδεα. οποτε να το πω λιγο για να μου πειτε αν το καταλαβα καλα.

    Περνω ενα ευκαμπτο καλωδιο ρευματος. το ενωνω με τα καλωδιακια που ειναι μεσα απτη πριζα. σκαβω μια τρυπουλα κατω απτη πριζα και το περναω απο εκει το καλωδιο οπου στην αλλη πλευρα του θα εχει αρσενικο φις.
    Τοποθετω την πριζα η οποια ειναι αχρηστη στην ουσια.
    Και τελικα εχω ενα καλωδιο που βγαινει κατω απτη πριζα με αρσενικο φις και ετσι απο το UPS μου χρειαζομαι να βγαινει ενα καλωδιο θυληκο για να τα ενωσω οποτε δεν διατρεχω κανενα κινδυνο ηλεκτροπληξιας.
    σωστος;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  6. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Notios38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη ..αν δεν κανω λαθος στο #22 που λεω αν ειναι δυνατον να τροφοδοτησει την κατω μπριζα..απο πισω..μα στη γυναικα του δεν αρεσει..οποτε μπερδεψαμε ευχαριστω για την βοηθεια με το σχημα Κωσταντινε μπας και βρει λυση ..ο φιλος μας
    Ρε παιδια ειπατε τοσες σωστες λυσεις για το θεμα ετοιμες στο πιατο που λεμε και η απαντηση ηταν ''στη γυναικα δεν αρεσει''..... και εκανε και ποστ σε αλλο φορουμ ΜΠΑΣ και βρει το ''κατι αλλο'' που θα ''αρεσε'' ας πουμε...................Ελεος δλδ............................
    (Αμα ακου τετοια παρομοια γυναικια ''ΔΕΝ'' παθαινω ΚΑΚΩΣΕΙΣ )...............Συγνωμη..............

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nightkeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια ειπατε τοσες σωστες λυσεις για το θεμα ετοιμες στο πιατο που λεμε και η απαντηση ηταν ''στη γυναικα δεν αρεσει''..... και εκανε και ποστ σε αλλο φορουμ ΜΠΑΣ και βρει το ''κατι αλλο'' που θα ''αρεσε'' ας πουμε...................Ελεος δλδ............................
    (Αμα ακου τετοια παρομοια γυναικια ''ΔΕΝ'' παθαινω ΚΑΚΩΣΕΙΣ )...............Συγνωμη..............

    για αυτό μου αρέσει το forum , επειδή έχει πολλούς οικογενειάρχες να βλέπουμε και εμείς οι νέοι το μέλλον μας!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (29-05-12), Phatt (29-05-12)

  9. #67
    Μέλος
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nightkeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια ειπατε τοσες σωστες λυσεις για το θεμα ετοιμες στο πιατο που λεμε και η απαντηση ηταν ''στη γυναικα δεν αρεσει''..... και εκανε και ποστ σε αλλο φορουμ ΜΠΑΣ και βρει το ''κατι αλλο'' που θα ''αρεσε'' ας πουμε...................Ελεος δλδ............................
    (Αμα ακου τετοια παρομοια γυναικια ''ΔΕΝ'' παθαινω ΚΑΚΩΣΕΙΣ )...............Συγνωμη..............

    Ναι φιλε μου ειπανε τοσες σωστες λυσεις τα παιδια και εγω κατεληξα να κανω μια απο αυτες.
    Ποι οτο προβλημα σου ακριβως; αυτο πο υπεριεγραψα ειναι μια απτις λυσεις που προτεινε καποιος παραπανω.

    Επισης το οτι δεν αρεσε στη γυναικα μου το ειπα πρωτου καταλαβω οτι υπαρχει κινδυνος ηλεκτροπληξιας απο αυτο που ελεγα να κανω.
    Εσενα σου φαινεται γελοιο που δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρολογικα αλλα πολυ πιθανο να μου φανει και εμενα γελοιο το να μη ξερεις να κανεις τη δικη μου δουλεια.

    Επισης το να συζητησω και σε αλλο φορουμ να ακουσω και καποιες αλλες αποψεις δεν νομιζω οτι πειραζει καποιον. εκτος αν εχει καποιο ορο εδω το φορουμ οτι οποιος συζηταει εδω απαγορευεεται να συζητησει το ιδιο θεμα και σε αλλο φορουμ.

    Φιλικα παντα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #68
    Μέλος
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ το ίδιο του πρότεινα, αλλά στο #51 λέει το το θέμα έκλεισε

    και όντως θα το αναλάβει ηλεκτρολόγος, αλλά στο #54 τον ξεμυαλίσανε πάλι

    και στο #57 τον κόβω αποφασισμένο πάλι...

    Αδερφε μου, το οτι θα καλεσω ηλεκτρολογο δε σημαινει οτι θα ειμαι ενα ζομπι που θα αφησει το σπιτι του ερμαιο σε εναν ηλεκτρολογο.
    Θελω να ξερω τι ακριβως γινεται,τι λυσεις εχουν , ωστε να παρω τις αποφασεις μου,να τις μεταφερω στον ηλεκτρολογο και αυτος να τις υπολοποιησει.
    Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κακο να ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ τι μου γινεται εκει πρωτου φωναξω καποιον να μου το φτιαξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #69
    Μέλος
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφ'οσον ο φιλος δεν γνωριζει και μαλιστα δηλωσε οτι θα παρει ηλεκτρολογο, ειναι κριμα να συνεχιζει να τυραννιεται και αυτος και ισως να κανει μια δουλεια-ημιμετρο στο τελος που μπορει να κρυβει κινδυνους.

    Εγω προτεινα και νουμερο ενα μαστορακι...
    Σε ευχαριστω για την προταση σου,εχω μιλησει με το παληκαρι (δε ξερω και ποσο χρονων ειναι) απο εδω και συντομα θα μιλησουμε και τηλεφωνικως για λεπτομεριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #70
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hamurabi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφε μου, το οτι θα καλεσω ηλεκτρολογο δε σημαινει οτι θα ειμαι ενα ζομπι που θα αφησει το σπιτι του ερμαιο σε εναν ηλεκτρολογο.
    Θελω να ξερω τι ακριβως γινεται,τι λυσεις εχουν , ωστε να παρω τις αποφασεις μου,να τις μεταφερω στον ηλεκτρολογο και αυτος να τις υπολοποιησει.
    Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κακο να ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ τι μου γινεται εκει πρωτου φωναξω καποιον να μου το φτιαξει.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Φυσικά και δεν είναι κακό. Απλά δεν το ξεκαθάρισες και φάνηκε οτι τελικά θα το φτιάξεις μόνος σου. Γι' αυτό το λόγο συνεχίσαμε να δίνουμε συμβουλές για να αποφευχθούν τυχόν λάθη. Διαφορετικά θα θεωρούσαμε οτι το θέμα έχει κλείσει όπως είχες αναφέρει και εσύ.
    Αλλά εφόσον σου προτάθηκε άτομο μέσα από το φόρουμ, νομίζω πως δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΙΣ ΣΟΥΚΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ
    By radioamateur in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 00:02
  2. ΜΠΡΙΖΑ ΣΟΥΚΟ
    By loyros in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-16, 18:40
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡΑΣ UPS...!!!!! ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By gatoulis1023 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-15, 00:03
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 09:43
  5. Κατασκευή πριζας σουκο - usb.
    By dmpatanis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-14, 10:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας