Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Προστατευτικός σωλήνας καλωδίου

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jami Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς θές να κάνεις;
    Δεν μπορώ να σου πω για τι ακριβώς το θέλω!!! (Δεν θέλω να μου κλέψουν την ιδέα μέχρι να το φτιάξω)! Απλά ψάχνω μια προστασία καλωδίου που θα αντέχει σε μεγάλες πιέσεις, θα είναι εύκαμπτη (όχι και σαν λάστιχο), θα έχει και μπλεντάζ ή συρματόπλεγμα, δεν θα διαβρώνεται και θα επιτρέπει τη θερμοκρασία να περνάει στα αισθητήρια που θα βρίσκονται μέσα. Καμία ιδέα;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από high frequency Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ανθεκτικό!!!!!
    τι εννοεις δεν ειναι ανθεκτικο? φορτηγο να περασει απο πανω του ενω ειναι στο οδοστρωμα δεν εχει προβλημα. μημπως ειναι καλυτερα να μας πεις ακριβως τι θες να κανεις? ε παρε σωληνα σιδερενια υδρευσης και περνα μεσα της των σωληνα. τι να πω. ουτε αυτο ειναι ανθεκτικο? τι θα περασει απο πανω του? ο τιτανικος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοεις δεν ειναι ανθεκτικο? φορτηγο να περασει απο πανω του ενω ειναι στο οδοστρωμα δεν εχει προβλημα. μημπως ειναι καλυτερα να μας πεις ακριβως τι θες να κανεις? ε παρε σωληνα σιδερενια υδρευσης και περνα μεσα της των σωληνα. τι να πω. ουτε αυτο ειναι ανθεκτικο? τι θα περασει απο πανω του? ο τιτανικος?
    Η σωλήνα ύδρευσης δεν νομίζω πως είναι εύκαμπτη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από high frequency Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σωλήνα ύδρευσης δεν νομίζω πως είναι εύκαμπτη!
    Φιλε φοβαμαι πως αν δεν πεις τη ακριβως θες να κανεις δεν μπορει καποιος να βοηθησει...
    Ανοιγης το ποστ αλλα κρυβης το κυριος θεμα.. Δεν καταλαβενω το σκεπτικο σου..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nightkeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε φοβαμαι πως αν δεν πεις τη ακριβως θες να κανεις δεν μπορει καποιος να βοηθησει...
    Ανοιγης το ποστ αλλα κρυβης το κυριος θεμα.. Δεν καταλαβενω το σκεπτικο σου..
    Φίλε δεν έχει σημασία το που θα το χρησιμοποιήσω, εάν θέλει να με βοηθήσει κάποιος μπορεί να μου προτείνει 1-2 προστασίες καλωδίων και αν μου κάνουν έχει καλώς! Εξάλλου έχω περιγράψει τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει! Επαναλαμβάνω πως ΔΕΝ μπορώ να σας πω που θα το χρησιμοποιήσω ΜΕΧΡΙ να το φτιάξω! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    υπαρχει σπιραλ σαν αυτο που εχουν τα τηλεφωνα στα ντουζ.
    δεν ξερω αν κανει για υγρασια ομως.πηγαινε μια βολτα απο,καυκα εχει 100δες ειδη για σπιραλ κλπ.
    αλλιως οπως ειπανε λαστιχο νερου,το οποιο υπαρχεθ και με μεταλικο πλεγμα γυρω γυρω αλλιως και σωληνα απο αυτες που φτιαχνουν τα μαρκουτσια υψηλης πιεσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    367

    Προεπιλογή

    Αν δεν σου κάνουν τα μαρκούτσια υψηλής πίεσης υπάρχουν και άλλοι σωλήνες που μπαίνουν στην έξοδο κομπρεσέρ ή μεταξύ κινητήρα και εξάτμισης έχουν από μέσα τεφλόν (νομίζω) και έξω πλέγμα.
    Αυτά που σου περιγράφω είναι στεγανά έχει άλλα που είναι μόνο πλέγματα.

    trof-kolita.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Αλλο πραγμα ειναι οι υψηλες πιεσεις, αλλο πραγμα ειναι η πιεση απο το βαρος.Οταν μιλαμε για σωληνακια υψηλης πιεσης, σημαινει οτι η πιεση εφαρμοζεται ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ.Εαν περασω ενα καλωδιο μεσα απο σωληνα υψηλης πιεσης, ανετα θα κοπει το καλωδιο εαν περασει απο πανω ενα βαρυ οχημα πολλες φορες...Να ξερουμε τι λεμε...

    Αυτο που ζηταει ο HF ειναι οντως περιεργο, αλλα δεν μας ειπε, μπορει να θαψει τον σωληνα του;Επισης, το σπιραλ δεν προκειται να αντεξει μεγαλο βαρος.Πες μας HF για τι ακριβως πραγμα μιλαμε, θελεις να περναει απο πανω οχημα; Με λαστιχα; Με ερπιστριες; Να πεφτει βαρος απο υψος; Δωσε στοιχεια να καταλαβουμε καλυτερα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  9. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    μεγάλο πρόβλημα να προσπαθείς να απαντήσεις σε ερώτηση χωρίς στοιχεία.
    το να μην μπορείς να πεις την πατέντα σου δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να δώσεις στοιχεία της τοποθέτησης.
    θα μπει μέσα στο έδαφος(έστω λίγα εκατοστά)?
    θα είναι επιφανειακή?
    το έδαφος είναι μαλακό χώμα?
    είναι βραχώδες?
    είναι επίπεδο ?
    έχει ανωμαλίες?
    έχεις μπετό κάτω ?
    έχεις άσφαλτο?
    θα είναι σε δρόμο κίνησης οχημάτων?
    σε δημόσιο χώρο?
    σε επαρχιακό δρόμο?
    σε χωματόδρομο?
    σε ιδιωτικό χώρο?
    είναι αυλή?
    προαύλιό
    πάρκινγκ?
    πόσο συχνή διέλευση οχημάτων έχεις?
    βάρος?
    είδος τροχών?
    θα είναι χύμα πεσμένο?
    σταθεροποιημένο?
    εκτεθειμένο στον ήλιο ?
    σε στεγασμένο χώρο?
    ?
    ?
    ?

    το μόνο απλό που μπορώ εγώ να σου προτείνω είναι σωλήνα κουβιδη http://www.kouvidis.gr/el/products/i...ted/heavyduty/
    βαρέως τύπου θαμμένο στο έδαφος περίπου 10 εκατοστά αν είναι σκληρό έδαφος και ρίχνεις μπετόν από πάνω αλλιώς 50 με 60 εκατοστά αν είναι μαλακό έδαφος και δεν υπάρχει από πάνω καμία επικάλυψη σκυροδέματος η άσφαλτο .και δεν θα πάθει τίποτα. φορτηγά περνάν από πάνω και νταλίκες και δεν μας έχει πάθει τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (27-05-12)

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    phatt.
    εγω προσωπικα ξερω τι λεω εσυ ισως δεν εχεις καταλαβει τι εννοω, η δεν ξερεις για τη αναφερομαι.
    αυτο που αντεχει σε πιεση απο μεσα προς τα εξω αντεχει και σε εξω προς τα μεσα.
    ισως οχι τα ιδια bar αλλα αντεχει.με αυτα τα στοιχεια που εχει δωσει δεν υπαρχει πιο εμπεριστατωμενη απαντηση.
    .αυτα τα μαρκουτσια δεν αντεχουν σε μηχανικη καταπονηση δηλαδη να πατιονται και να τριβονται αλλα για θαψιμο στο χωμα κανουν.
    Υπαρχουν σε διαφορες πλεξεις για να αντεχουν σε διαφορες πιεσεις "απο μεσα προς τα εξω " αλλα θα την βρει την ακρη και για την χρηση που το θελει.

    ΥΓ αν θες περνα απο το μαγαζι ναα σου δωσω ενα μαρκουτσι να κανεις δοκιμη αν πατησεις με το αμαξι τι ζημια,θα προκληθει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μόνωση καλωδίου
    By xampos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 22:25
  2. Επέκταση καλωδίου
    By thant in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 13:56
  3. φισάκι καλωδίου
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-12, 22:46
  4. Ποιος σωλήνας περνάει ρεύμα;
    By at_t in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-09, 19:19
  5. Διατομή καλωδίου
    By koze85 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-09, 17:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας