Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Προστατευτικός σωλήνας καλωδίου

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, για την ώρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ που ακριβώς θα τοποθετηθεί! Ψάχνω για μία προστασία καλωδίου η οποία θα δέχεται εξωτερικές πιέσεις(μεγάλες), θα έχει συρματόπλεγμα και σκληρό πλαστικό, επίσης θα είναι λίγο εύκαμπτο. Όποιος θέλει να μου προτείνει κάποιο με τα χαρακτηριστικά που ζητάω, έχει καλώς, θα κρίνω εγώ αν μου κάνει ή όχι. Διαφορετικά , παρακαλώ μη ρωτάτε λεπτομέρειες, απλά μην απαντάτε!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    κατσε φιλε μου. ΟΥΤΕ ΕΜΕΙς ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ. βρες το μονος σου. εμενα δεν μου αρεσει και ο τροπος σου. προσπαθησαμε καλοπροαιρετα να σε βοηθησουμε και εσυ μας λες βλακειες. τι μυστικο ειναι αυτο? ε αφου θεωρεις οτι ειναι τοσο μεγαλο μυστικο πληρωσε ειδικους για να σου δωσουν λυσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (27-05-12)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Μπορείς κάλλιστα να κάνεις και μια αναζήτηση στο google αντί να κάθεσαι και να μας τη λές κιόλας που θέλουμε να σε βοηθήσουμε ρε φιλέ!Δεν φτάνει που σε βοηθάμε,μας τα χώνεις κιόλας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jami για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (27-05-12)

  6. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από high frequency Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Δεν θέλω να μου κλέψουν την ιδέα μέχρι να το φτιάξω)!
    τουλάχιστον πες μας τη ποσοστά θα δώσεις στο φορουμ όταν ολοκληρώσεις την πατέντα σου διότι με το να σου δώσουμε λύση με χαρτομαντεία ε κάτι δεν πρέπει να πάρουν και τα παιδιά που εσύ βοηθήθηκες τσάμπα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (27-05-12)

  8. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    ΟΚ, απλά χαλαρώστε λίγο! Μία ερώτηση έκανα, αν δεν αρκούν τα χαρακτηριστικά που σας λέω ότι πρέπει να έχει, τότε θα ψάξω αλλού την απάντηση. Εξάλλου δεν ζήτησα από κανέναν προσωπικά μια απάντηση! Οπότε όποιος νομίζει ότι έχει να προτείνει κάτι το γράφει! Δεν σας υποχρεώνει κανένας να απαντήσετε!
    xsterg : Νομίζω πως κι εσύ κάποτε 8α είχες απορίες, δεν γεννήθηκες ηλεκτρονικός ή ό,τι άλλο εισαι! Τα forums γι' αύτο είναι!
    jami Δεν νομίζω πως τα έχωσα σε κανέναν (τουλάχιστον ποιό πανω)! Και το ξέρω το google, απλά δεν μου φάνηκε χρήσιμο και έκανα το λάθος να ρωτήσω εδώ!
    lepouras Πόσες φορές έχεις πληρώσει άτομο απο εδω για τις απορίες σου ? Βάλε κανέναν τιμοκατάλογο για να ξέρω άλλη φορά!

    Υ.Γ. : Νομίζω πως με όσα έγραψα έδωσα αρκετά στοιχεία για αυτό που ψάχνω! Ακόμη κι ένας άσχετος θα μου πρότεινε μερικές λύσεις κι ας ήταν άκυρες! Αλλά μερικοί προσπαθούν να το παίξουν έξυπνοι!


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    stavros_97s Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου, ίσως να μου κάνει αυτό που πρότεινες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #27
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Πρώτον αν διάβασες καλά δεν είπα για μένα αλλά για τα παιδιά.
    Δεύτερον με βάση τα μη λεγόμενα χαρακτηριστικά που δεν δίνεις μάλλον δεν σου κάνει η σωλήνα αυτή.
    Και τρίτον άντε και εμείς στην είπα άγρια και είμαστε κακοί, πες και ένα ευχαριστώ στους υπόλοιπους που δεν στην είπαν και σου πρότειναν και κάτι.
    Αλλά μάλλον φοβάσαι μην σου κλέψουν την πατέντα του γενικού ευχαριστώ.
    Δεν έχω δώσει στοιχεία να την λέω αλλά καμία φορά κάμπτομαι και εγώ.
    Καλή τύχη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (27-05-12)

  12. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    φυσικα και δεν γεννηθηκα ηλεκτρονικος. καθε μερα μαθαινω. αλλα τουλαχιστον προσπαθω σε καθε φαση της ζωης μου να ειναι ευγενικος. εκανες διπλο λαθος: και δεν εισαι σαφης (οσο γινεται σε αυτο που ζητας) και δεν εισαι ευγενικος.
    παντως αν ειναι αληθεια αυτο με την απαντηση του σταυρου 97 πες το και σε εμας να μας φυγει η απορια. ενα καλωδιο ειναι. δεν ειναι και τιποτα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    τουλάχιστον πες μας τη ποσοστά θα δώσεις στο φορουμ όταν ολοκληρώσεις την πατέντα σου διότι με το να σου δώσουμε λύση με χαρτομαντεία ε κάτι δεν πρέπει να πάρουν και τα παιδιά που εσύ βοηθήθηκες τσάμπα? <---- lepouras εδώ νομίζω πως μιλάς ειρωνικά!

    xsterg Μια χαρά ευγενικός είμαι , καλό θα ήταν να είσαι κι εσύ. Μη μετράς τα δικά μου λάθη, μέτρα τα δικά σου...
    Όσο για τα χαρακτηριστικά της προστασίας καλωδίου, είπα:
    1) Θα περάσει λεπτό καλώδιο 3Χ1
    2) Θα δέχεται μεγάλες εξωτερικές πιέσεις από έξω προς τα μέσακ
    3)Θα έχει εσωτερικά συρματόπλεγμα και σωλήνα από σκληρό πλαστικό ή καουτσούκ
    4)Θα είναι λίγο εύκαμπτο
    Πόσα ακόμη χαρακτηριστικά να αναφέρω;;; Έλεος!!!
    Εάν δεν αρκούν αυτά, τότε καλό θα ήταν να με ρωτούσατε για άλλα χαρακτηριστικά και όχι να επιμένετε για τη χρήση του.
    Σας είπα αρκετές φορές πως δεν θα το αποκαλύψω μέχρι να το φτιάξω!
    Και για να μη το συνεχίσουμε άλλο....
    xsterg , lepouras , jami εάν σας πείραξε κάτι από αυτά που έγραψα σας ζητάω συγνώμη και σας παρακαλώ να μη ξαναγράψετε σ'αυτό το θέμα! Ας απαντήσει κάποιος που του αρκούν τα παραπάνω χαρακτηριστικά, διαφορετικά κλείστε το θέμα.
    Ευχαριστώ.


    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #30
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Δεν είχα και δεν έχω σκοπό να έρθουμε σε αντιπαράθεση.

    Η ερώτηση που σου έκανα και σε προηγούμενο ποστ μου έχει να κάνει με το είδος του εδάφους που εσύ είπες θα τοποθετηθεί.
    Και εξηγώ τον λόγο για να μην νομίζεις πως προσπαθώ να καταλάβω την κατασκευή, πατέντα σου.

    Η απορία σου είναι μηχανολογική περισσότερο παρά ηλεκτρική, ηλεκτρονική.
    Σε μαλακό έδαφος, ας πούμε ένα λασπώδες, οι πιέσεις που θα ασκηθούν σε μια σωλήνα είναι περισσότερο ελκτικές και λιγότερο θλιπτικές λόγο ότι η σωλήνα θα θαφτεί μέσα στο έδαφος αλλά θα προσπαθήσει να κερδίσει το μήκος που της λείπει για να κάνει την καμπύλη(θεωρούμε ότι είναι στερεωμένη στα άκρα).
    Σε ένα σκληρό έδαφος τότε θα δεχτεί περισσότερες θλιπτικές δυνάμεις παρά ελκτικές διότι το έδαφος θα συγκράτηση να μην βουλιάξει άρα δεν έχει λόγο να πρέπει να μεγαλώσει το μήκος της αλλά σαν αποτέλεσμα θα είναι να πρέπει να αντέξει το βάρος που θα της ασκηθεί.
    Αν είναι απλωμένη σε έδαφος σκληρό τότε κατα το πέρασμα ενός οχήματος ας πούμε θα δεχτεί εκτός από θλιπτικές δυνάμεις και στρέψις(σκέψου κάτι σαν το σπηνιαρησμα).
    Οπότε όπως(ελπίζω) καταλαβαίνεις δεν σε ρωτήσαμε τή αισθητήρα θα βάλεις, τη ρεύμα θα περάσει, τι πλακέτα και τη μετρήσεις θέλεις να κάνεις, αλλά εφόσον ανάλογα το έδαφος τον τρόπο τοποθέτησης και κατα συνέπεια τις δυνάμεις που θα ασκηθούν την φορά τον ασκούμενων δυνάμεων και διάφορες άλλες παραμέτρους(εξωτερική, εσωτερική χρήση, ήλιος, θερμοκρασία κλπ)ορίζουν τις προδιαγραφές στην κατασκευή τον διαφόρων εξαρτημάτων και υλικών. Οπότε μια σωλήνα για όλες τις χρήσεις δεν υπάρχει. Εκτός και αν η πατέντα σου είναι στο μηχανολογικό κομματι και γιαυτό δεν μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες.
    Αλλά για να ζητάς την σωλήνα υποθέτω ότι μάλλον δεν είναι εκεί η πατέντα διότι τότε δεν θα ήταν πατέντα σου.
    οπότε αποφασίζεις αν θα δώσεις τέτοιου είδος πληροφορίες για να βοηθηθείς.

    Αλλιώς πας ας πούμε στον Δημουλά που έχει σχεδόν τα πάντα για την περίπτωσή σου(και στις ανάλογες τιμές)

    Εδώ σταματώ την μηχανολογική ανάλυση μην μας πάρουν πρέφα από κάνα φόρουμ οι μηχανολόγοι και μπουν και με κράξουν (για τίποτε λάθος διατυπώσεις και αναλύσεις. το ντόπιο κράξιμο ευπρόσδεκτο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 28-05-12 στις 21:26
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Μόνωση καλωδίου
    By xampos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 22:25
  2. Επέκταση καλωδίου
    By thant in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 13:56
  3. φισάκι καλωδίου
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-12, 22:46
  4. Ποιος σωλήνας περνάει ρεύμα;
    By at_t in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-09, 19:19
  5. Διατομή καλωδίου
    By koze85 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-09, 17:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας