Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: mono to stereo (pseudo stereo)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ανε
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή mono to stereo (pseudo stereo)

    καλησπερα.
    Θελω να μετατρεψω το σημα απο την εξοδο μου απο μονοφωνικο σε στερεοφωνικο.
    εχω βρει αυτο το κυκλωμα...

    http://www.aaroncake.net/circuits/stereosynth.asp

    το εχει κανενας υποψιν??
    επισης αν καποιος γνωριζει κανενα αλλο η εχει να προτεινει κατι θα με βοηθουσε υπερβολικα...


    Ευχαριστω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    τι εξοδος ειναι? σε τι μηχανημα?
    το μονοφωνικο πραγματικα στερεοφωνικο δεν γινεται. υπηρχαν παλια καποια κυκλωματα που εδιναν την αισθηση της στερεοφωνιας αλλα πραγματικη στερεοφωνια δεν ηταν. περισσοτερο φιλτρα ηταν. κατι τετοιο ειναι και αυτο το ολοκληρωμενο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ανε
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εξοδος ειναι? σε τι μηχανημα?
    το μονοφωνικο πραγματικα στερεοφωνικο δεν γινεται. υπηρχαν παλια καποια κυκλωματα που εδιναν την αισθηση της στερεοφωνιας αλλα πραγματικη στερεοφωνια δεν ηταν. περισσοτερο φιλτρα ηταν. κατι τετοιο ειναι και αυτο το ολοκληρωμενο?


    εχεις δικιο,πραγματικη στερεοφωνια δεν προκειται να ειναι,αλλα θα ειναι καλυτερα απο το μονοφωνικο.θελω απο το ipad βγαλω το σημα.επειδη το κανω split το στερεο και το στελνω σε 2 μονοφωνικα.αυτο που θα πηγαινει στην κονσολα θελω να ειναι στερεο η εστω να πλησιαζει.
    το κυκλωμα που εστειλα κανει για την χρηση που το θελω???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Δεν μπορείς να πας πρώτα, το stereo σημα από το ipad,στην κονσόλα και από εκεί να πάρεις,π.χ. μέσω της εξόδου AUX της κονσόλας,το σήμα mono που χρειάζεσαι για την άλλη συνδεσή ( πιθανών είναι,για να συνδέσεις κάποιο monitor, σωστά );Ετσί θα έχεις και πραγματικό stereo σήμα στην κονσόλα,αλλά και το μονοφωνικό σήμα που θέλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Δεν ξερω αν δεν καταλαβα κατι καλα αλλα το ipad εχει στερεοφωνικη εξοδο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ανε
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να πας πρώτα, το stereo σημα από το ipad,στην κονσόλα και από εκεί να πάρεις,π.χ. μέσω της εξόδου AUX της κονσόλας,το σήμα mono που χρειάζεσαι για την άλλη συνδεσή ( πιθανών είναι,για να συνδέσεις κάποιο monitor, σωστά );Ετσί θα έχεις και πραγματικό stereo σήμα στην κονσόλα,αλλά και το μονοφωνικό σήμα που θέλεις.

    Κοιτά..εγώ χρειάζομαι 2 εξόδους απο το iPad. 1 που να πηγαίνει στην κονσόλα,την οποία την χρειάζομαι στερεό,που θα είναι τα προηχογραφημενα.στην άλλη θέλω να στείλω τον μετρονομο που θα πηγαίνει στα ακουστικά του ντραμμερ.
    η κανονική λύση θα ήταν,να συνδέσω την εξωτερική κάρτα ήχου που εχω κ να στείλω μέσω cubace το κάθε track σε διαφορετικές εξόδους.και θα έβγαζα στερεο.
    Στο iPad τώρα,δεν εχω βρει κάποιο application που να μου δίνει την δυνατότητα να στείλω σε διαφοτικες εξόδους.

    Οποτε όποτε μου απέμεινε λύση να βάλω στην έξοδο απο τα ακουστικα ένα στερεο σπλιτ και να στείλω το κομμάτι στο δεξί και το μετρονομο στο αριστερό.ο μετρονομος δεν με πειράζει τι θα είναι αλλά το κομμάτι το προτιμώ στερεο.γιαυτο ρωτάω μήπως με το pseudo stereo θα είναι καλύτερα απο ότι με το μονοφωνικο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να στείλεις το σήμα του μετρονόμου ,στα ακουστικά του ντράμμερ,( για να μπορεί να παίζει μέσα στο τέμπο ), ώστε τελικά , να προσθέσεις τύμπανα στο μουσικό κομμάτι, που θα παίζει ήδη από το ipad και στην κονσόλα, απλά, θα μιξάρεις τα τύμπανα με την μουσική από το ipad και θα τα κάνεις όλα μαζί εγγραφή ,μέσω της εξόδου της κονσόλας,είτε αναλογικής είτε ψηφιακής, ,σωστά;
    Αν είναι έτσι ,φαντάζομαι ότι στο κομμάτι ήδη θα έχεις κάνει quantization ,οπότε αν ο ντράμμερ ακούει το μουσικό κομμάτι στα ακουστικά του, τότε θα μπορεί να παίζει σωστά και να βρίσκεται πάλι μέσα στο τέμπο.
    Οπότε ,αν στείλεις το stereo σήμα από το ipad, στην κονσόλα και από την κονσόλα δώσεις το σήμα του μουσικού κομματιού, στα ακουστικά του ντράμμερ, μέσω κάποιας εξόδου AUX και ταυτόχρονα ,μιξάρεις το σήμα του ipad και των τυμπάνων στην κονσόλα και τα κάνεις εγγραφή,θα έχεις πετύχει,νομίζω, αυτό που θέλεις.

    Ίσως βέβαια και να μην έχω καταλάβει σωστά,αυτό που θέλεις να κάνεις και αντί να σε βοηθήσω,να σε μπερδέψω χειρότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ανε
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να στείλεις το σήμα του μετρονόμου ,στα ακουστικά του ντράμμερ,( για να μπορεί να παίζει μέσα στο τέμπο ), ώστε τελικά , να προσθέσεις τύμπανα στο μουσικό κομμάτι, που θα παίζει ήδη από το ipad και στην κονσόλα, απλά, θα μιξάρεις τα τύμπανα με την μουσική από το ipad και θα τα κάνεις όλα μαζί εγγραφή ,μέσω της εξόδου της κονσόλας,είτε αναλογικής είτε ψηφιακής, ,σωστά;
    Αν είναι έτσι ,φαντάζομαι ότι στο κομμάτι ήδη θα έχεις κάνει quantization ,οπότε αν ο ντράμμερ ακούει το μουσικό κομμάτι στα ακουστικά του, τότε θα μπορεί να παίζει σωστά και να βρίσκεται πάλι μέσα στο τέμπο.
    Οπότε ,αν στείλεις το stereo σήμα από το ipad, στην κονσόλα και από την κονσόλα δώσεις το σήμα του μουσικού κομματιού, στα ακουστικά του ντράμμερ, μέσω κάποιας εξόδου AUX και ταυτόχρονα ,μιξάρεις το σήμα του ipad και των τυμπάνων στην κονσόλα και τα κάνεις εγγραφή,θα έχεις πετύχει,νομίζω, αυτό που θέλεις.

    Ίσως βέβαια και να μην έχω καταλάβει σωστά,αυτό που θέλεις να κάνεις και αντί να σε βοηθήσω,να σε μπερδέψω χειρότερα.


    Στη αρχή καλά ξεκινήσεις αλλα μετα λίγο το έχασες....εγω θέλω 2 εξόδους,ενώ το iPad έχει μια στερεο.οποτε αναγκαστηκα θα πρέπει να το χώρισω το σήμα σε 2 μονοφωνικα. Η να συνδέσω μια εξωτερικη κάρτα ήχου στο iPad η οποία θα έχει πολλές εξόδους,αλλα δεν υπάρχει application που να σου δίνει την δυνατότητα να στείλεις σε πολλές εξόδους.οποτε λογικά πάω στην λύση των 2 μονοφωνικων.το στερεο simulator θα έχει καλύτερα αποτελέσματα???

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Xlr stereo σε mono Rca
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-16, 13:19
  2. Καλώδιο Mono to Stereo
    By trelozakinthinos in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 17:55
  3. mono to stereo κυκλωμα?
    By NickGreek in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-12, 01:46
  4. μετατροπη stereo σε dual mono?
    By triantag in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-09, 18:21
  5. Stereo to Mono κ.α.
    By PCMan in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-07, 23:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας