Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: dk9823 με κεντρικό πίνακα συναγερμού

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    νικ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από secure Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι ένα μαγαζάκι στην Καλλιθέα... Εκτός από το ότι δεν το έχω μπροστά μου για να το θυμηθώ καλό είναι να μην θίξουμε τον παππούλη αν και είναι απίστευτος γιατί μου είπε ότι την επόμενη φορά θα με χρεώσει κιόλας.... ενώ ήταν καμμένη η σειρήνα..
    Μετά λένε γιατί δεν έχουν δουλειά...
    Είναι τέλος πάντων ένα κοινό κουτί το οποίο είναι διαχρονικό από μια σύγκριση με ένα άλλο που είδα ενός γνωστού που το έχει από το '80..
    Αν ειναι ο SIGMA εχει σιγουρα επαφη για κλειδι.Αν θυμαμαι ειναι οι δυο πρωτες κλεμες.Πρεπει να βρεις ομως την σωστη κατασταση της επαφης που θα δωσεις .Καλη επιτυχια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKTRALYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι ο SIGMA εχει σιγουρα επαφη για κλειδι.Αν θυμαμαι ειναι οι δυο πρωτες κλεμες.Πρεπει να βρεις ομως την σωστη κατασταση της επαφης που θα δωσεις .Καλη επιτυχια.
    δεν μου λέει κάτι το SIGMA (κρίμα) αλλά θα το ψάξω 100% να δω αν έχει τις κλέμες που αναφέρθηκες!
    Σε ευχαριστώ και θα σας δώσω update σύντομα. )))

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από secure Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μου λέει κάτι το SIGMA (κρίμα) αλλά θα το ψάξω 100% να δω αν έχει τις κλέμες που αναφέρθηκες!
    Σε ευχαριστώ και θα σας δώσω update σύντομα. )))
    Ανεβάζω κάποιες photos εφόσον δεν βρήκα κάποια ένδειξη. Οι φωτογραφίες δεν έχουν και την καλύτερη ανάλυση..IMAG0248.jpgIMAG0249.jpgIMAG0251.jpgIMAG0252.jpgIMAG0253.jpgIMAG0254.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKTRALYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι ο SIGMA εχει σιγουρα επαφη για κλειδι.Αν θυμαμαι ειναι οι δυο πρωτες κλεμες.Πρεπει να βρεις ομως την σωστη κατασταση της επαφης που θα δωσεις .Καλη επιτυχια.
    Ανέβασα κάποιες φωτογραφίες αν βοηθάνε..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    η ζωνη κλειδι ειναι τα 2 πρωτα καλωδια που πανε απο τον κλειδοδιακοπτη στην πλακετα..επειδη εχω εναν ιδιο λιγο πιο παλιο μοντελο(secure memory 300) να ξερεις πως η ζωνη αυτη ειναι n.c.....δηλαδη φαντασου πως αυτα τα 2 ασπρα καλωδια ειναι ενωμενα και για να τον ενεργοποιησεις απλα πρεπει να ανοιξουν-να μην ακουμπουν μεταξυ τους...αυτη την δουλεια κανει και ο κλειδοδιακοπτης..αν τα ενωσεις παλι θα απενεργοποιηθει ο συναγερμος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stinger Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ζωνη κλειδι ειναι τα 2 πρωτα καλωδια που πανε απο τον κλειδοδιακοπτη στην πλακετα..επειδη εχω εναν ιδιο λιγο πιο παλιο μοντελο(secure memory 300) να ξερεις πως η ζωνη αυτη ειναι n.c.....δηλαδη φαντασου πως αυτα τα 2 ασπρα καλωδια ειναι ενωμενα και για να τον ενεργοποιησεις απλα πρεπει να ανοιξουν-να μην ακουμπουν μεταξυ τους...αυτη την δουλεια κανει και ο κλειδοδιακοπτης..αν τα ενωσεις παλι θα απενεργοποιηθει ο συναγερμος
    συμφωνώ και επαυξάνω.. απλά εκεί τα δοκίμασα στα άσπρα καλώδια και μου καίει τις ασφάλειες..
    δεν ξέρω αν έχουν σχέση οι πολικότητες (που λογικά έχουν).
    τα είχα δοκιμάσει σε παράλληλη διάταξη και σε σειρά. δεν είχα πολλές ασφάλειες και δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω την εγχείρηση.
    Πως να τα δοκιμάσω? παράλληλα λογικά...
    Απλά να δω ρεύματα? Τα δυο καλώδια που έρχονται από το dk9823 λογικά έχουν πολικότητες. το θέμα είναι αν από τον διακόπτη θα πηγαίνει ρεύμα στο dk και αντίστροφα με αποτέλεσμα να έχω κάποια αύξηση ρεύματος. όπως επίσης να μην πέρνει και ρεύμα καθώς τροφοδοτείτε αποκλειστικά από τον πίνακα το panel του dk...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    το dk ειδα εχει δυο εξοδους ρελε και μια τρανζιστορ.παρε την μια εξοδο ρελε και συνδεσε τα δυο ακρα του στις 2 πρωτες κλεμες.τα ασπρα βγαλε τα. εννοειται τροφοδοσια στο dk εχεις δωσει απο αλλου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    οπως λεει και ο βασιλης παρε μια ψυχρη επαφη απο την εξοδο του ρελε ωστε οταν ενεργοποιειται το ρελε να φερνει σε επαφη αυτα τα 2 καλωδια...εσυ μαλλον στελνεις και ρευμα στην ζωνη κλειδιου..μπορεις επισης να κανεις και ενα τεστ χωρις το πληκτρολογιο...βαλε 2 καλωδια στην θεση των ασπρων και κρατα τα ενωμενα και μετα απο λιγο αφησε τα ελευθερα...αυτο λογικα πρεπει να οπλισει τον συναγερμο..την δοκιμη να την κανεις χωρις ρευμα μονο με την μπαταρια...με αυτον τον τροπο θα δεις αν δουλευει αρχικα ο συναγερμος η εχει καποιο βραχυκυκλωμα με το ρευμα σου...κανε μια δοκιμη και πες μας

    επισης ποια ασφαλεια καιει???του δικτυου η της μπαταριας??του κυκλωματος? εχει και μια σφαλεια μεσα σε αυτο το μαυρο το στρογγυλο..κοιταξε την και αυτην...

    σου προτεινω το πληκτρολογιο να το τροφοδοτησεις απο τον συναγερμο σου ...ετσι δεν θα ξεμεινει ποτε απο τροφοδοσια..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 30-05-12 στις 18:21

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stinger Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως λεει και ο βασιλης παρε μια ψυχρη επαφη απο την εξοδο του ρελε ωστε οταν ενεργοποιειται το ρελε να φερνει σε επαφη αυτα τα 2 καλωδια...εσυ μαλλον στελνεις και ρευμα στην ζωνη κλειδιου..μπορεις επισης να κανεις και ενα τεστ χωρις το πληκτρολογιο...βαλε 2 καλωδια στην θεση των ασπρων και κρατα τα ενωμενα και μετα απο λιγο αφησε τα ελευθερα...αυτο λογικα πρεπει να οπλισει τον συναγερμο..την δοκιμη να την κανεις χωρις ρευμα μονο με την μπαταρια...με αυτον τον τροπο θα δεις αν δουλευει αρχικα ο συναγερμος η εχει καποιο βραχυκυκλωμα με το ρευμα σου...κανε μια δοκιμη και πες μας

    επισης ποια ασφαλεια καιει???του δικτυου η της μπαταριας??του κυκλωματος? εχει και μια σφαλεια μεσα σε αυτο το μαυρο το στρογγυλο..κοιταξε την και αυτην...

    σου προτεινω το πληκτρολογιο να το τροφοδοτησεις απο τον συναγερμο σου ...ετσι δεν θα ξεμεινει ποτε απο τροφοδοσια..
    Λοιπόν κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω, και κατά δεύτερον να σας δώσω απάντηση στο πρόβλημα το οποίο λύθηκε.
    Η ασφάλειες καιγόντουσαν γιατί πολύ απλά η γέφυρα που είχα κάνει στο DK9823 μεταξύ + και nc αν θυμάμαι καλά (το είδα σε σχεδιάγραμμα τότε και επειδή με τον κωδικό έδινε/έκοβε την παροχή) ήταν λάθος και δεν χρειαζόταν να γίνει αυτό σε καμία περίπτωση γι αυτό καιγόντουσαν οι ασφάλειες.
    Από τα λεγόμενά σας ξανά ασχολήθηκα με τον διακόπτη και αυτό που είδα ήταν ότι όντως συνδέοντας τα δύο λευκά με τις επαφές που έρχονται από το dk9823 είτε του nc ή no (normally close - normally open) δεν παρουσιάζει το παραμικρό πρόβλημα, δίνει τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Δηλαδή στο nc για παράδειγμα όταν το λαμπάκι του dk9823 ήταν κόκκινο ήταν ενεργοποιημένο και στο no το αντίστροφο. Εν' ολίγοις δούλεψε κανονικά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (το έχω πριν το Πάσχα).
    Και όλα αυτά γιατί δεν ήθελε ο γεράκος να μου το δείξει είτε γιατί δεν ήξερε (δύσκολο γιατί είναι πολύ καλός) είτε γιατί κλασικά όλα στο βωμό του χρήματος να βγάλει από την υπηρεσία...
    anyway..
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους γιατί είναι άξιο επαίνου κάποιος να αφιερώνει χρόνο στον οποιονδήποτε ιδιαίτερα από την στιγμή που δεν τον ξέρει επί προσωπικού.
    Και πάλι ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη secure : 31-05-12 στις 12:01

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεντρικό κλείδωμα.
    By antonis in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 12:27
  2. Κεντρικό κλείδωμα Polo GTi 6N2
    By RNR in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-15, 10:49
  3. Σύνδεση πίνακα συναγερμού σε VDSL
    By skipper1 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-14, 13:05
  4. κεντρικό CCTV απο διαφορετικές IP
    By picdev in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 16:39
  5. Λινέστρες με κεντρικά ντίμερ
    By Γαληνίτης in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-11, 07:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας