Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΗΛ. ΚΙΘΑΡΑΣ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Εφόσον πρόκειται για πτυχιακή, δεν θα έπρεπε να είναι κάτι πιο πολύπλοκο από έναν απλό extra διακόπτη; Ας πούμε να έπαιρνες χωριστά το κάθε πηνίο πάνω σε μια πλακέτα και με ηλεκτρονικό τρόπο να έκανες όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αυτών;
    Ας πούμε εγώ έχω 2 διπλούς και έναν μονό μαγνήτη. Θα με ενδιέφερε να χωρίσω τα πηνία των διπλών, με αποτέλεσμα να έχω συνολικά πέντε μονούς μαγνήτες. Από εκεί και πέρα μπορούν να γίνουν πάρα πολλοί συνδυασμοί, από ομαδοποίηση/πολικότητα/συνδεσμολογία (σειρά/παράλληλα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον πρόκειται για πτυχιακή, δεν θα έπρεπε να είναι κάτι πιο πολύπλοκο από έναν απλό extra διακόπτη; Ας πούμε να έπαιρνες χωριστά το κάθε πηνίο πάνω σε μια πλακέτα και με ηλεκτρονικό τρόπο να έκανες όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αυτών;
    Ας πούμε εγώ έχω 2 διπλούς και έναν μονό μαγνήτη. Θα με ενδιέφερε να χωρίσω τα πηνία των διπλών, με αποτέλεσμα να έχω συνολικά πέντε μονούς μαγνήτες. Από εκεί και πέρα μπορούν να γίνουν πάρα πολλοί συνδυασμοί, από ομαδοποίηση/πολικότητα/συνδεσμολογία (σειρά/παράλληλα).
    Κωνσταντίνε το θέμα που έχει εγκριθεί είναι με την χρήση ενός διακόπτη. Από την άλλη μεριά θα ήθελα να την κάνω λίγο πιο πολύπλοκη για μένα και μόνο. Η κιθάρα έχει 3 μονούς μαγνήτες. Είναι μια απλη Squier της Fender. Αυτό που σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό είναι αν γίνετε μέσω του διακόπτη να χρησιμοποιώ συγκεκριμένα πηνία από τον μαγνήτη. (τα πηνία δεν είναι οι 6 μπιλίτσες που εχεί πάνω ο μαγνήτης?) π.χ : 3 δεξία πηνία από τον 1ο μαγνήτη και 3 αριστερά πηνία από τον 2ο μαγνήτη. Έχω βρεί και αυτό που νομίζω ταιριάζει περισσότερο σε πτυχιακή αλλά θέλω την γνώμη σας. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
    http://www.1728.org/guitar2a.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tracential Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... (τα πηνία δεν είναι οι 6 μπιλίτσες που εχεί πάνω ο μαγνήτης?) π.χ : 3 δεξία πηνία από τον 1ο μαγνήτη και 3 αριστερά πηνία από τον 2ο μαγνήτη...
    Όχι Νίκο. Ο κάθε μαγνήτης έχει ένα πηνίο. Απλά σε περίπτωση humbucker (που στην ουσία είναι δύο μονοί μαγνήτες με τα πηνία αυτών συνδεδεμένα σε σειρά μεταξύ τους) θα μπορούσε να γίνει διαχωρισμός σε εκείνο το σημείο. Εσύ τώρα που έχεις τρεις μονούς έχεις διαθέσιμα τρία πηνία μόνο. Αλλά και πάλι μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα. Κάτι σαν αυτό στο link που έδωσες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tracential Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πηνία δεν είναι οι 6 μπιλίτσες που εχεί πάνω ο μαγνήτης?) π.χ : 3 δεξία πηνία από τον 1ο μαγνήτη και 3 αριστερά πηνία από τον 2ο μαγνήτη.
    Μαγνήτη σαν αυτον που περιγραφεις (δηλαδή πηνίο σε κάθε πόλο του μαγνήτη) εχω συναντήσει 1 μονο φορά. Σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις υπάρχει μόνο ένα πηνιο (στους μονούς μαγνητες) και τυλιγεται γυρω απο όλους τους πόλους. Ψάξε στο google για "pickup rewinding" απο τις φωτογραφίες θα καταλάβεις πως είναι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia
    Ας πούμε να έπαιρνες χωριστά το κάθε πηνίο πάνω σε μια πλακέτα και με ηλεκτρονικό τρόπο να έκανες όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αυτών;
    Καλη ιδέα αλλά δεν την εχω δει πουθενα με ηλεκτρονικά, οτι σχεδιο κυκλοφορει ειναι με απλους διακόπτες. Επιπλέον θα εχεις το πρόβλημα της τροφοδοσίας οποτε θα χρειαστείς και καποια υποδοχή ποιυ να χωράει μπαταρία. Και πάλι καταλήγει να γινει πολυ πολυπλοκο, θέλεις 2 διακόπτες μονο και μονο για να κανεις split τους διπλούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη ιδέα αλλά δεν την εχω δει πουθενα με ηλεκτρονικά, οτι σχεδιο κυκλοφορει ειναι με απλους διακόπτες. Επιπλέον θα εχεις το πρόβλημα της τροφοδοσίας οποτε θα χρειαστείς και καποια υποδοχή ποιυ να χωράει μπαταρία. Και πάλι καταλήγει να γινει πολυ πολυπλοκο, θέλεις 2 διακόπτες μονο και μονο για να κανεις split τους διπλούς.
    Επειδή είπε οτι πρόκειται για πτυχιακή το πήγα στα δύσκολα. Βασικά το είχα στο μυαλό μου με μικροελεγκτή. Καναν encoder στην πρόσοψη που να αλλάζει τους συνδυασμούς και τέτοια. Αλλά σίγουρα απαιτεί χώρο και λίγες είναι οι κιθάρες που έχουν πολύ σκάψιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Το σχέδιο που σας έδειξα κάνει για την δουλεία που το χρειάζομαι ; Αν ναι τα υλίκα του θα μπορούσα να τα αγοράσω η συγκεκριμένο site ή μπορώ να τα βρω σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά ; Επίσης μίλησα με ένα φίλο γνώστη του θέματος και μου πε ότι στο σχέδιο έχει ολοκλήρωμενα. Αυτά λογικά δεν είναι στο σχέδιο της κιθάρας, που έχει επισυναπτεί στην πρώτη σελίδα. σωστά ?

    Βρήκα και αυτό το κύκλωμα http://www.1728.org/guitar2.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tracential : 31-05-12 στις 15:05

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tracential Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σχέδιο που σας έδειξα κάνει για την δουλεία που το χρειάζομαι ; Αν ναι τα υλίκα του θα μπορούσα να τα αγοράσω η συγκεκριμένο site ή μπορώ να τα βρω σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά ;
    Κοίτα, δεν έχεις ζητήσει κάτι συγκεκριμένο για να σου πούμε αν σε καλύπτει το κύκλωμα. Μπορώ όμως να σου εξηγήσω τι κάνει το κύκλωμα από το link που έδωσες ώστε να κρίνεις αν σε καλύπτει.

    Το 1ο κύκλωμα έχει τρεις διπολικούς διακόπτες με τους οποίος επιλέγεις ποιο μαγνήτες είναι ενεργοί. Με τον 1ο διακόπτη ενεργοποιεί τον μαγνήτη του λαιμού, με τον 2ο τον μεσαίο, και με τον 3ο της γέφυρας. Από κάτω έχει έναν τετραπολικό διακόπτη με τον οποίο επιλέγει αν οι ενεργοί διακόπτες θα είναι μεταξύ τους όλοι παράλληλα ή όλοι σε σειρά.

    Το άλλο κύκλωμα είναι ίδιο μόνο που έχει ακόμα έναν διπολικό διακόπτη με τον οποίο κάνει αναστροφή της πολικότητας του μαγνήτη της γέφυρας.

    Το καλύτερο που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις είναι κάτι τέτοιο:
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_stpo...ull+switch+pot

    Αλλάζεις τα ποτενσιόμετρά σου με τέτοια και παράλληλα το κάθε ένα από αυτό είναι διακόπτης τραβώντας το προς τα έξω. Ελλάδα δεν ξέρω αν θα βρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, δεν έχεις ζητήσει κάτι συγκεκριμένο για να σου πούμε αν σε καλύπτει το κύκλωμα. Μπορώ όμως να σου εξηγήσω τι κάνει το κύκλωμα από το link που έδωσες ώστε να κρίνεις αν σε καλύπτει.

    Το 1ο κύκλωμα έχει τρεις διπολικούς διακόπτες με τους οποίος επιλέγεις ποιο μαγνήτες είναι ενεργοί. Με τον 1ο διακόπτη ενεργοποιεί τον μαγνήτη του λαιμού, με τον 2ο τον μεσαίο, και με τον 3ο της γέφυρας. Από κάτω έχει έναν τετραπολικό διακόπτη με τον οποίο επιλέγει αν οι ενεργοί διακόπτες θα είναι μεταξύ τους όλοι παράλληλα ή όλοι σε σειρά.

    Το άλλο κύκλωμα είναι ίδιο μόνο που έχει ακόμα έναν διπολικό διακόπτη με τον οποίο κάνει αναστροφή της πολικότητας του μαγνήτη της γέφυρας.

    Το καλύτερο που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις είναι κάτι τέτοιο:
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_stpo...ull+switch+pot

    Αλλάζεις τα ποτενσιόμετρά σου με τέτοια και παράλληλα το κάθε ένα από αυτό είναι διακόπτης τραβώντας το προς τα έξω. Ελλάδα δεν ξέρω αν θα βρεις.
    Ορέος ο διακόπτης push-pull. Νομιζώ ότι ένα από τα 2 κυκλώματα μου κανεί για την δουλειά μου. Στο κάτω - κάτω και τα 2 τους μαγνήτες εππηρεάζουν πράγμα το οποίο θέλω και έγω. Απλά πιστέυω ότι το 1ο κύκλωμα είναι λιγάκι πολύπλοκο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είπε οτι πρόκειται για πτυχιακή το πήγα στα δύσκολα. Βασικά το είχα στο μυαλό μου με μικροελεγκτή. Καναν encoder στην πρόσοψη που να αλλάζει τους συνδυασμούς και τέτοια. Αλλά σίγουρα απαιτεί χώρο και λίγες είναι οι κιθάρες που έχουν πολύ σκάψιμο.
    Μια και το αναφέρεις θα μπορούσε να γινει, στις strat εχει αρκετο χωρο, επιπλεον χωραει πλακέτα ακομα και κατω απο τα ποτενσιομετρα.
    Οσο για τροφοδοσια θα μπορουσε να παρει απο το καλωδιο σηματος.
    Αλλά μην του βάζεις δυσκολα, ακομα δεν άρχισε.
    Το πιο ευκολο ειναι ενας διαλοπτης για να αλλάζει την πολικότητα του μεσαίου, σε μια στρατ θα εχει συνολο 7 ηχους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον valis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gas_liosia (31-05-12)

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tracential Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... πιστέυω ότι το 1ο κύκλωμα είναι λιγάκι πολύπλοκο...
    Μα είναι ολόιδιο το πάνω κύκλωμα με το κάτω. Απλά το 2ο έχει άλλον ένα επιπλέον διακόπτη και έχει συμπεριλάβει και τα ποτενσιόμετρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By LORADE in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 163
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 17:04
  2. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By πραπασ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-17, 22:00
  3. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By μ9 flux in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 12:09
  4. Λαμπατο buffer για ενισχυτη κιθαρας
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-10, 16:58
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-07, 01:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας