Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 34 από 34

Θέμα: Δεκτης A.M - FM 47-860Mhz

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή

    Απο τα γραφωμενα φιανεται οτι εχεις ασχοληθει αρκετα με τον δεκτη.
    Πραγματι πιστευω και εγω οτι η επιλογη του TDA7052 δεν ηταν οτι καλυτερο γι'αυτη την περιπτωση.Ειναι επιρεπες σε ασταθεια (αυτοταλαντωση) χρειαζεται καποιους εξτρα πυκνωτες για τον περιορισμο του φαινομενου,τους οποιους μπορειτε να δειτε και στο κειμενο της κατασκευης και στην πλακετα που εχω βαλει.
    Τωρα η θερμανση του σταθεροποιητη δεν ειναι προβλημα ,τουλαχιστο με τον ψυκτη που βλεπετε στην κατασκευη.
    Η εναλλασομενη ταση εχει επιλεγει στα 18v για να μπορουν μετα το διπλασιασμο και τη σταθεροποιηση να προκυψουν τα 33v για τις varicap
    Οσαναφορα το συχνομετρο πραγματι ισχυει αυτο που λες.
    Ολα τα συχνομετρα με προτοποθετηση λειτουργουν με το ιδιο τροπο.Σε μια προτοποθετημενη τιμη προσθετουν η αφαιρουν την προς μετρηση συχνοτητα.
    Θα βαλω τα πληρη αρχεια και για το συχνομετρο οπου αναλυεται πληρως το θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή

    Εδω τα αρχεια του συχνομετρου.http://www.2shared.com/document/lYGl...th_preset.html
    Εδω φαινεται η τιμη προτοποθετησης και στην αλλη φωτο.οι θεσεις των βραχυκυκλωτηρων.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC06096.jpg Εμφανίσεις:  91 Μέγεθος:  138,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC06084.jpg Εμφανίσεις:  105 Μέγεθος:  141,5 KB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΘΥΜΙΟΣ : 07-06-12 στις 22:47

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Πράγματι ασχολήθηκα αρκετά με την κατασκευή ώστε να μη θέλω να την ξαναπιάσω στα χέρια μου ! Ίσως κάποια στιγμή την ξανακοιτάξω βάζοντας επάνω το SA 605 και ψάχνοντας με τον παλμογράφο ποδαράκι ποδαράκι το σήμα για να δω γιατί συμπεριφέρεται διαφορετικά απο το NE 605. Κι αυτή η εμμονή του ΕΛΕΚΤΟΡ να χρησιμοποιεί τα πανάκριβα ολοκληρωμένα της PHILIPS... Δεν θυμάμαι το ΕΛΕΚΤΟΡ να χρησιμοποίησε ποτέ ολοκληρωμένα - δέκτες της MOTOROLA που ήταν πιο φτηνά.

    Πάντως μια άλλη χρήση αυτού του tuner της PHILIPS είναι σε αναλυτή φάσματος. Υπάρχουν σχετικές δημοσιεύσεις στο διαδίκτυο.

    Ευχαριστώ και για το άρθρο για το συχνόμετρο, θα το διαβάσω το Σαββατοκύριακο πιστεύω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Και κάτι ακόμη που θυμήθηκα τώρα : Κατασκευή με αυτό το tuner και το NE 605 είχε δημοσιεύσει κανα δυό χρόνια μετά η ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΛΟΓΗ, μόνο που αντί για μονοκόμματο SAW filter στην πρώτη ενδιάμεση συχνότητα χρησιμοποιούσε ζωνοπερατό φίλτρο με δύο πηνία της TOKO και τους σχετικούς πυκνωτές. Πρέπει ακόμη να έχω τις φωτοτυπίες του άρθρου στην αποθήκη, αν σε ενδιαφέρει να τις σκανάρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Μονοπολικη κεραια στα 860MHz
    By Panakats8 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-16, 10:13
  2. Δεκτης FM
    By ALAMAN in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-08, 23:10
  3. fm δεκτης
    By kwstakis in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-06, 00:10
  4. Δεκτης FM
    By ALAMAN in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-06, 23:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας