Σελίδα 3 από 25 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 247

Θέμα: ξεκίνημα με τους μικροελεγκτες??? αξίζει?

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που βοηθάει η Visual basic, είναι μια απο τις χειρότερες γλώσσες προγραμματισμού και γενικά δεν σε βοηθάει να καταλάβεις ούτε δομημένο ούτε αντικειμενοστραφή προγραμματισμό, πιο πολύ για φραγκεστάιν μοιάζει.
    μην ασχοληθείς ούτε για αστείο ειδικά αν είσαι αρχάριος, προφανώς πρέπει να αρχίσεις απο C , δεν ξέρω αν μπορείς να αρχίσεις μόνος σου, για αυτό σου είπα κοίτα το μάθημα της 3η λυκείου που γενικά τα λέει απλά, είτε απο βοηθήματα είτε σε κάποιο φροντηστήριο , αν μάθεις τη λογική τότε και η λογική της C είναι ίδια

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    ωραια δηλαδη μου προτηνετε να ξεκινησω να μαθω την γλωσσα προγραμματισμου ''C''...ετσι? η γλωσα C++ που καπου ειδα ειναι η ιδια η καμια σχεση?? επισεις οι pic με ποια γλωσσα προγραμματιζοντε??

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αν μετα απο ολα γραψαμε οι ερωτησεις σου ειναι αυτες, τοτε, ξαναδιαβασε ολες τις απαντησεις απο την αρχη, με προσοχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    μωρε εγω εχω χιλιαδες ερωτησεις απλα κανω ανακεφαλαίωση σιγα σιγα..!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    η C++ έχει σχέση με τη C, είναι όμως αντικειμενοστραφής γλώσσα, για να το πω πιο απλά έχει παραπάνω δυνατότητες, κοίτα να ασχοληθείς μόνο με C

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη kx5
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Προτείνω και εγώ C για ξεκίνημα με τους μικροελεγκτές.
    Καλό θα είναι να μελετήσεις το datasheet από ένα μικροελεγκτή που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις. Θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις τις βασικές του λειτουργίες (I/O, registers, κτλ).
    Στην αρχή θα φαίνονται όλα βουνό, αλλά το αποτέλεσμα ανταμείβει

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Ρουσσος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Γεια σας.
    Επειδή θέλω και εγώ να ασχοληθώ με τους μικροελεγκτές αλλά είμαι στην ίδια κατηγορία με τον Σταύρο να ρωτήσω κάτι ;
    Από γλώσσες προγραμματισμού ξέρω την παλιά Qbasic και αρκετά καλά την RealBasic με την οποία είχα φτιάξει αρκετά προγράμματα.
    Η δεύτερη παίζει καθ’\όλου για προγραμματισμό σε μικροελεγκτές π.χ Arduino ;

    Φιλικά Νίκος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    εσυ φιλε εισαι αρκετα πιο μπροστα απο εμενα, αφου ξερεις και 2 γλωσσες!!! τι να πω και γω..!!!
    παιδια, εσεις θα μου πειτε ποιος ειναι ο καταληλοτερος μΕ για τις λειτουργιες που σας ειπα οτι θελω να κανω με αυτον! ο πικ ασ πουμε μου κανει? εχω βρει και αυτο που τα λεει απλα και αναλητικα και το διαβαζω και μπενω στο νοημα..!!!http://www.electronics-lab.com/pic-in-greek/

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Αυτό που έχω να σου προτείνω για αρχή και επειδή δεν έχεις ασχοληθεί με το προγραμματισμό και ανέφερες ότι έχεις δουλέψει PLC είναι το FLOW CODE

    http://www.matrixmultimedia.com/flowcode.php

    Ειναι σε γραφικό περιβάλλον δεν χρειάζεται να γράψεις ούτε μια γραμμή κώδικα φορτώνεις το πρόγραμμα απευθείας στο μικροελεγκτή ,η αν θέλεις το μεταφράζεις σε γλώσσα C .Yπάρχουν τα E-BLOCKS που είναι έτοιμες πλακέτες περιφερειακών για να αναπτύξεις διάφορες εφαρμογές , και πολλά παραδείγματα για να δεις τη λειτουργία και της δυνατότητες το FLOW CODE. Αργότερα αν θέλεις να εμβαθύνεις περισσότερο στους μικροελεγκτές μπορείς να μάθεις και κάποια γλώσσα προγραμματισμού. ( Tο πρόγραμμα έχει και ελληνική έκδοση , μπορείς να προγραμματίσεις ένα μικροελεγκτή pic να ανάβει ένα led από την πρώτη μέρα που θα δουλέψεις το flow code).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον servicekotoulas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stavroskaloxrist (04-06-12)

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε όλοι οι μικρολεγκτές μα όλοι κάνουνε για τη δουλειά που τους θες και κάνουνε για αυτό που θες. Το θέμα είναι να ασχοληθείς με μια εταιρεία μικροελεγκτων που να μπορείς να έχεις πρόσβαση θέλω να πω να πας σε ένα μαγαζί να αγοράσεις ένα controller και όταν τον ζητήσεις να μη σε κοιτάει ο πωλητής σαν ¨ουφο¨. Πες οτι θες να ασχοληθείς με texas instruments controllers και εσύ έχεις όλη τη καλή διάθεση εδώ όμως σε μαγαζι δε θα τους βρεις. Αντίθετα atmel και pic θα τους βρεις εύκολα στην ελληνική αγορά και για αυτό που τους θες κάνουν 100% .
    Χωρίς αγγλικά είσαι περιορισμένος κατα 80% μη σου πω κατά 90% αλλά άμα έχεις τρέλλα θα μάθεις .
    Πρέπει να μάθεις λίγο C μη τρομάζεις με τη C δεν έχει καμία σχέση με τη C που μαθαίνει ένας computeras εσύ θα μάθεις απλές πράξεις και πως δουλεύει ένα while loop για παράδειγμα απλα πράγματα.
    Tέλος βρες ένα βιβλίο στα ελληνικά για pic ή atmel να είναι ολοκληρωμένο και ξεκίνα να διαβάζεις. βλέπε isbn : 960-8050-51-0 Προγραμματίζοντας το μικροελεγκτη AVR είναι στα ελληνικά το βιβλίο και για σένα είναι ότι πρέπει αλλά αν ψάξεις θα βρεις και άλλα βιβλία στα ελληνικά καλύτερα απο αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 25 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μικροελεγκτες
    By KARLITO in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-11, 21:15
  2. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-11, 09:20
  3. ΜΙΚΡΟΕΛΕΓΚΤΕΣ
    By tsergas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-08, 16:10
  4. Ξεκίνημα με τους AVR...
    By Lykos1986 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-06, 13:13
  5. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΕΛΕΓΚΤΕΣ.
    By frogman in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-06, 11:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας