Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Πρόβλημα με διπλασιασμό ζωνών Caddx nx-8

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Diogenis29
    Όνομα
    Διογένης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή Πρόβλημα με διπλασιασμό ζωνών Caddx nx-8

    Καλησπερα παιδια ειναι η πρωτη φορα που γραφω παρολο που ειμαι αρκετο καιρο στο site, εχω ομως πρόβλημα στον διπλασιασμο ζωνων στο Caddx nx-8 και χρειαζομαι επειγόντως βοήθεια εχω παρει και εχω τοποθετηση της αντιστασης διπλασιασμού (6,98Κ και 3,74Κ) προγραμάτησα στην θεση 37 τμημα 5 για διπλασιασμό ζωνων αλλα τιποτα (δηλαδη αντι στο πληκτρολογιο caddx nx-124a (16zones) να ανάβουν πχ το 5 και το 10 που εχω μαγνητικες επαφές που εχω τοποθετιση στη zone5 με τις ανάλογες αντιστασης που προανεφερα μου ανάβη μονο το 5 και στα δυο και οχι το 10 στο πληκτρολόγιο, σε δυο φωτοκυταρα που εχω βαλει μου κανει το εξης ανάβη η ζωνη 8 αλλα η 16 το δευτερο φωτοκυταρο δεν αναβη στο πληκτρολόγιο ) παρακαλω εαν μπωρει καποιος να βοηθηση θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα διοτι εχω 3 μερες που το παλευω ευχαριστω πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Diogenis29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια ειναι η πρωτη φορα που γραφω παρολο που ειμαι αρκετο καιρο στο site, εχω ομως πρόβλημα στον διπλασιασμο ζωνων στο Caddx nx-8 και χρειαζομαι επειγόντως βοήθεια εχω παρει και εχω τοποθετηση της αντιστασης διπλασιασμού (6,98Κ και 3,74Κ) προγραμάτησα στην θεση 37 τμημα 5 για διπλασιασμό ζωνων αλλα τιποτα (δηλαδη αντι στο πληκτρολογιο caddx nx-124a (16zones) να ανάβουν πχ το 5 και το 10 που εχω μαγνητικες επαφές που εχω τοποθετιση στη zone5 με τις ανάλογες αντιστασης που προανεφερα μου ανάβη μονο το 5 και στα δυο και οχι το 10 στο πληκτρολόγιο, σε δυο φωτοκυταρα που εχω βαλει μου κανει το εξης ανάβη η ζωνη 8 αλλα η 16 το δευτερο φωτοκυταρο δεν αναβη στο πληκτρολόγιο ) παρακαλω εαν μπωρει καποιος να βοηθηση θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα διοτι εχω 3 μερες που το παλευω ευχαριστω πολυ.
    Ναι στο 37 τμημα 5 αλλα τι εδωσες ομως ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Nightkeeper για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Diogenis29 (04-06-12)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Diogenis29
    Όνομα
    Διογένης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση, εδωσα το 2 μονο εκανα την αλλαγη και το πηρε διοτι ξαναμπηκα και ειδα οτι ηταν αναμενο το 2 (οταν βγηκα η σειρηνα χτυπησε που σημενει οτι πηρε την αλλαγη ετσι νομιζω τουλαχιστο). ευχαριστω και παλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    κατι εχει γινει λαθος.τις αντιστασεις τις εχεις βαλει εν σειρα,σωστα; η επαφη καθε ζωνης κλεινει στο ενδιαμεσο της αντιστασης,σωστα;
    ετσι οπως τα λες με την 5-10 θα επρεπε μια ζωνη απο τις δυο, αυτη που δεν εχει επαφη να ειναι μονιμα ανοιχτη.ξαναριξε μια,ματια στι σχεδιο διπλασιασμου.
    θα ριξω μια,ματια,και,στον,προγραμματισμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Diogenis29 (04-06-12)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Diogenis29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση, εδωσα το 2 μονο εκανα την αλλαγη και το πηρε διοτι ξαναμπηκα και ειδα οτι ηταν αναμενο το 2 (οταν βγηκα η σειρηνα χτυπησε που σημενει οτι πηρε την αλλαγη ετσι νομιζω τουλαχιστο). ευχαριστω και παλι.
    Περιεργο αυτο που λες.Λογικα επρεπε να ανοιξουν και οι ζωνες διπλασιασμου ετσι 1-9,2-10 κλπ.εκτος αν εχεις θεμα με τη συνδεσμολογια των αντιστασεων,για να εισαι οκ βγαλε ολα τα καλωδια απο τις αντιστασεις για να δεις οτι μπωρουν να ανοιξουν ολες οι ζωνες.
    Αν δεν,τοτε καντου ενα reset με 910#,ον/οφ τασεις και ξαναπερνα του παλι ολο το προγραμα ....
    Ειναι παλιος ο πινακας Version 1 μαλλον,γιαυτο βγενοντας απο τον προγραμματισμο σου χτηπαει η σειρηνα για λιγο,καποιοι πινακες το εκαναν παλιοτερα,χωρις να σημαινει ομως οτι δεχτηκαν νεα δεδομενα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nightkeeper : 03-06-12 στις 12:16

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Nightkeeper για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Diogenis29 (04-06-12)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Diogenis29
    Όνομα
    Διογένης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    παντος και χωρις τις αντιστασεις αναβοσβινουν μονο η 8 πρωτες ζωνες τωρα οσο για της αντιστασεις την 6,98 και την 3,74 τις ενωσα μαζι, τα δυο ακρα τους τα εβαλα π.χ στην ζωνη 5 και τα αλλα δυο εβαλα της δυο επαφες και τα ακρα των δυο επαφων τα ενωσα μεταξυ τους και τα εβαλα στο com οπως δειχνει στο σχεδιο λεει ομως οτι εαν χρησιμοποιειτε ως fire zone δεν λειτουργει δεν ξερω εχω μπερδεφτει παρα πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    δεν νoμιζω oτι λεει ετσι τo σχεδιo.
    θα μπει η μια αντισταση στην ζωνη 5.στην συνεχεια θα μπει η δευτερη αντισταση και τo αλλo ακρo της στo com.
    η επαφη της 5 θα μπει τo ενα ακρo στην ζωνω 5 και τo αλλo στo αλλo ακρo της αντιστασης, της ζωνης 5.και η 10 στην μεση των 2 αντιστασεων και στην com

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Diogenis29 (04-06-12)

  12. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Μια εικονα = 1000 λεξεις .
    Αν εισαι οκ κατα τα αλλα και παλι δεν εχεις διπλασιασμο τοτε μαλλον θες αλλο πινακα...

    nx 8 doubling zone.png
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nightkeeper : 03-06-12 στις 19:40

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Nightkeeper για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Diogenis29 (04-06-12)

  14. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Diogenis29
    Όνομα
    Διογένης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Θα προσπαθησω αυριο να του κανω reset αλλα δεν ξερω πως γινετε (ο NX-8 ειναι αγορασμένος απο Αμερικη)

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Diogenis29
    Όνομα
    Διογένης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    κανονικα οταν ειναι σε διπλασιασμό και λειπουν η αντιστασεις πρεπει να αναβουν και τα 16 led?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. CADDX NX-8EUR πρόβλημα
    By JON567 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 23:52
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-11, 09:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας