Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Ερώτηση για αυτόνομο φ/β στέγης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    tolispl
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή Ερώτηση για αυτόνομο φ/β στέγης

    Χαιρετω το αγαπητο φορουμ
    ΟΥΦ μετα απο 3 μηνες και με πολυ κοπο καταφερα να φτιαξω ενα συστημα 24βολτο γυρω στα 1200 βατ. και σιγα σιγα θα το επεκτεινω.
    με 36 καλες κυψελες στο 12βολτο πανελ πηρα 21 βολτ και 7,6 αμπερ, με πολυ καλο ηλιο.πανηγυρι εκανα οταν το ειδα
    με ενα καλο επαγγελματικο INVERTER ΚΑΘΑΡΟΥ ΗΜΙΤΟΝΟΥ SC-IR 4000W 24V και Ρυθμιστή 12/24V - 45A - MPPT 1.170W,
    νομιζω ειμαι καλα.το προβλημα μου ειναι οτι πηρα 2 μπαταριες victron GEL, βαθιάς εκφόρτισης, κλειστού τύπου 12V με χωρητικότητα 110AH
    και ειναι πανακριβες 250 ευρω η μια, και λογου οικονομικης κρισης δε μπορω να βαλω τις ιδιες μπαταριες στο συστημα.
    αν βαλω αλλες 4 Μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης για αυτόνομα φωτοβολταϊκά συστήματα ZAP 100Ah 12V.Semi-Traction
    θα εχω σοβαρο προβλημα μετριο η καθολου?
    τα φωτα σας παρακαλω ευχαριστω..
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 01.jpg (146,7 KB, 139 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 02.jpg (139,6 KB, 129 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 03.jpg (156,8 KB, 124 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 04.jpg (140,7 KB, 124 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν συγχαρητήρια για την οργανωμένη δουλειά .. αλλά .... στην 1η φωτογραφία με τα πάνελ όπου φαίνονται για ιδιοκατασκευή .. βλέπω εσωτερικά του τζαμιού σύννεφα υγρασίας .
    Δεν θέλω να σου χαλάσω τον δικαιολογημένο ενθουσιασμό σου . για τα 21 βόλτ που πέτυχες και τα 7,6 αμπέρ .
    Αλλά επειδή τα περάσαμε και εμείς αυτά τα (περί ενθουσιασμού ) .... θα σε ξαναδούμε και πάλι εδώ !
    Σε θέμα που έθεσα προηγούμενα (Οικονομική στεγανοποίηση φωτοβολταικού) ... δεν το έθεσα για πλάκα . και είχε τεράστια σημασία . Ελπίζοντας έτσι να διορθώσω για το καλό όλων και τους πιο (ενθουσιώδεις στα περί σωστών ιδιοκατασκευών) .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    tolispl
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    δεν ειναι υγρασια, η συλικονη που ειναι μεσα τα κυταρα ειναι. sylgard kai tite 384 εβαλα δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλιτερο.
    δεν υπαρχει ιχνος υγρασιας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    πολυ καλή η κατασκευή...
    αν βάλεις διαφορετικές μπαταρίες μην τις συνδέσεις μεταξύ τους...
    έχεις κάποια φωτογραφία σύνδεσης αλουμινίου και τζαμιού; Γιατί κάπου εκεί είναι το αδύνατο σημείο...έχω χάσει έτσι 4 πάνελ...
    που έισαι στα Τρίκαλα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Έτσι μπράβο ! Αν έβαλες την Sylgard είσαι ωραίος . τουλάχιστον γιαυτό μιλούσαμε σε προηγούμενο θέμα . Αυτό το Tite 384 πρώτη φορά το ακούω τι ρόλο παίζει?

    Και κάτι άλλο ... τα πάνελ σου από πότε είναι εγκατεστημένα ? από φέτος ? από πέρυσι? πρόπερσι? πέρασαν χειμώνα?
    Ενημέρωσε μας για τιμές και ποσότητα της Sylgard / tite 384 . Επίσης και την διαδικασία κατασκευής έχουν διπλό τζάμι? η μονό?.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    tolispl
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    α ξεχασα τα κυταρα ειναι
    Brand New Grade A 1000 Watts of 6 x 6 Solar Cells 225 Pieces 0.55 Volt and 8.2A

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolispl : 03-06-12 στις 19:28

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    tolispl
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι μπράβο ! Αν έβαλες την Sylgard είσαι ωραίος . τουλάχιστον γιαυτό μιλούσαμε σε προηγούμενο θέμα . Αυτό το Tite 384 πρώτη φορά το ακούω τι ρόλο παίζει?

    Και κάτι άλλο ... τα πάνελ σου από πότε είναι εγκατεστημένα ? από φέτος ? από πέρυσι? πρόπερσι? πέρασαν χειμώνα?
    Ενημέρωσε μας για τιμές και ποσότητα της Sylgard / tite 384 . Επίσης και την διαδικασία κατασκευής έχουν διπλό τζάμι? η μονό?.
    οσο για 6 Solar-Tite 384 Solar Panel Silicone Elastomer Cell Encapsulant 3.0

    Ηλιακή-Tite 384 είναι καλύτερη από Sylgard 184 σε σύνθεση και τις ιδιότητες. Είχε σχεδιαστεί για να ταιριάζει καλύτερα με τις φυσικές ιδιότητες των ηλιακών κυττάρων. Τα ηλιακά κύτταρα θα διαστέλλονται και συστέλλονται με τις μεταβαλλόμενες θερμοκρασίες και αν χρησιμοποιείτε το λάθος είδος της ενθυλάκωσης, μικρο-ρωγμές στα ηλιακά κύτταρα θα αυξηθεί με την πάροδο του χρόνου. Το αποτέλεσμα αυτού είναι να μειωθεί η αποδοτικότητα των ηλιακών συλλεκτών σας, πάνελ σας θα υποβαθμίσει σταδιακά και τελικά θα καταστεί άχρηστο. Κάθε "φθηνό" ηλιακά πάνελ που πωλούνται σήμερα στην αγορά (δηλαδή, λιγότερο από 2,5 δολάρια ανά watt), όλα κάτω από αυτή την κατηγορία.

    αγαπητε πετρο ολη η δουλια ειναι βημα προς βημα αυτου του τυπου http://www.youtube.com/watch?v=_2UxOY_wpFo
    μονο τζαμι και τα κυταρα να κολυμπανε μεσα στη ρυτινη.
    τα 3 πανελ ειναι απο φεβρουαριο τα αλλα ειναι 2 μηνων και εχω αλλα 4 ναριξω επανω.
    απλως θα παρακολουθω το χειμωνα σε περιπτωση χιονιου θα ανεβενω να τα καθαρισω.
    και εχουν βγη καλες ρυτινες πολυ πιο φθηνες απο Sylgard οπως
    Cell Guard™ Solar Cell Encapsulation for Making Solar Panels
    6 SOLAR-TITE 384 SILICONE ELASTOMER SOLAR CELL ENCAPSULANT ENCAPSULATION KITS
    1.1 Gallon, 8.8 pounds Solar Cell Encapsulant, QSil 216, DIY solar panel


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    tolispl
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ καλή η κατασκευή...
    αν βάλεις διαφορετικές μπαταρίες μην τις συνδέσεις μεταξύ τους...
    έχεις κάποια φωτογραφία σύνδεσης αλουμινίου και τζαμιού; Γιατί κάπου εκεί είναι το αδύνατο σημείο...έχω χάσει έτσι 4 πάνελ...
    που έισαι στα Τρίκαλα;
    αγαπητε κωνσταντινε ολη η δουλια ειναι βημα προς βημα αυτου του τυπου http://www.youtube.com/watch?v=_2UxOY_wpFo
    μονο που τα δικα μου πανελ ειναι διπλασια απο αυτον,1.50 επι 70 απλως εβαλα 6 γωνιες να συγρατουν το τζαμι με το αλουμινιο.
    ναι απο τρικαλα ειμαι.στις κατασκευες ειμαι πολυ καλος αλλα απο ρευματα σκραπας χαχα.απλως ρωτοντας πας στη πολη.
    οταν λες να βάλω διαφορετικές μπαταρίες και να μην τις συνδέσω μεταξύ τους τι ενοεις, δηλ αυτες τις 2 που εχω τι να τις κανω?
    ειπαμε ειμαι σκραπας απο ρευματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    οκ...έτσι τάφτιαξα και εγώ...σκέτο τζάμι με sylgard. 5αρι.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62752
    αυτά...βέβαια δεν ήμουν εκεί να ξεχιονίζω.... Δρακότρυπα...εσύ έισαι απο ότι κατάλαβα...
    για τις μπαταρίες. Αφού είναι διαφορετικής χωρητικότητος δεν πρέπει να διασυνδεθούν. Ρίξε μια ματιά στα θέματα περί μπαταριών θα βρείς πολλές πληροφορίες.
    πχ βάλε ακόμα ένα ρυθμιστή φόρτισης και ρίξε εκεί τα μισά πάνελ και φυσικά τις μπαταρίες...και διαχώρισε τις καταναλώσεις. Βεβαια δεν ξέρω τι θές να κάνεις. πχ εγώ για φωτισμό έιμαι στα 12 volt kai και έχω ανεξάρτητο σύστημα (μπαταρίες, πάνελ) απο το ψυγείο, τηλεόραση κλπ .
    ανεβάινω τρίκαλα συχνά...και σου στέλνω πμ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Καλός ! ... το βίντεο το είχα δει ... αλλά ήθελα να αποφύγω την Sylgard 184 . που ήταν και πολύ ακριβή για το περιεχόμενο του .

    Εσύ στην κατασκευή σου ποιο στεγανοποιητικό χρησιμοποίησες τελικά ? και πες μας τις εντυπώσεις σου αν έδειχνε καλό ποιοτικός κτλ
    Ποιο από τα παρακάτω χρησιμοποίησες?

    και εχουν βγη καλες ρυτινες πολυ πιο φθηνες απο Sylgard οπως
    Cell Guard™ Solar Cell Encapsulation for Making Solar Panels
    6 SOLAR-TITE 384 SILICONE ELASTOMER SOLAR CELL ENCAPSULANT ENCAPSULATION KITS
    1.1 Gallon, 8.8 pounds Solar Cell Encapsulant, QSil 216, DIY solar panel

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορίες για αυτόνομο σύστημα φωτοβολταϊκού 12V
    By kourampies in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-17, 12:09
  2. Ερώτηση για αυτόνομο φωτοβολταϊκό
    By tbaitasis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-15, 10:51
  3. φ/β στέγης
    By makis.civ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-12, 21:47
  4. Ερώτηση για αυτόνομο με φωτοβολταϊκά
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-12, 10:46
  5. Ερώτηση για αυτόνομο Air Condition με φωτοβολταϊκά
    By Lord Vek in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-11, 14:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας