Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ {ΠΙΕΣΤΙΚΟΥ} 0.550 ΚW ME INVERTER 12-220V

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Κηπουπολη Περιστερι
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ {ΠΙΕΣΤΙΚΟΥ} 0.550 ΚW ME INVERTER 12-220V

    Καλησπερα σε ολους.Νεος στο furom,αλλα με πολυ διαβασμα στις συζητησεις ολων σας...Εχω κατασκευασει εδω και χρονια σε ενα μικρο σπιτακι στο χωριο ενα μικρο φωτοβολταικο συστημα για τις αναγκες του φωτισμου κυριως!Ευχαριστημενος ειμαι σε γενικες γραμμες μιας και δεν ειμαι ουτε ηλεκτρολογος ουτε ηλεκτρονοκος,απλα ασχουλουμε και δεν δυσταζω να κανω ερωτησεις σε πιο εμπειρους οταν τα βρησκω σκουρα.Με αυτο το φωτοβολταικο συστημα καταφερνω και εχω φωτισμο με αρκετες λαμπες και εξωτερικου και εσωτερικου χωρου,και μιλαμε για παντα λαμπες οικονομιας,ακομα και μια μικρη tv ραδιοφωνακι και γενικα μικροσυσκευες...ακομα και τον αποροφητηρα τις κουζινας αλλα για λιγο.Κουζινα και ψυγειου εχω την λυση του υγραεριου.Για εργαλεια και βαρια σε καταναλωση watt υπαρχει μαι γεννητρια 4,5kw.Oλα τα παραπανω τα δουλευω με ενα απλο [οχι καθαρο] inverter 600w,και υπαρχει και ενα εφεδρικο τον 2000w επισεις τροποποιημενου ημιτονιου.Σε δοκιμες που εχω κανει, τo 2000w εχει δουλεψει ηλεκτρικη σκουπα 1400w μεχρι και σεσουαρ 1700w.Εως εδω ομως..!Ενας πολυ δικος μου ανδρωπος στα πλαισια μιας υποχρεωσης μου δωρισε μια αντλια (πιεστικο) που ειναι 230v,50hz,4.2A,p2 840w,p1 550w.Ειπα να το δοκιμασω να το δουλεψω και αυτο, αλλα δεν γινεται εκκινηση μιας και το inverter ανοιγοκλεινει και δεν το ξεκινα,ενω με την γεννητρια δουλευει καταπληκτηκα.Εχω διαβασει οτι τα μοτερ χρειαζονται inverter καθαρου ημιτονιου,, και μαλλων εκει καταλαβαινω οτι ειναι το προβλημα η στα watt,και ας εχει peak 4000w.H ερωτηση μου ειναι τωρα προς ολους τους φιλους αν μπορουν να με βοηθησουν,περα απο οτι μπορει να θελει καθαρου ημιτονιου ποσα περιπου watt θα πρεπει να ειναι ο μεταλλακτης ωστε να γινει εκκινηση και να λειτουργησει το μοτερ.Ολα αυτα τα ρωταω μιας και εχω μπερδευτει λιγο για τον λογο οτι, ο συγκεκριμενος μεταλλακτης καταφερνει να δουλευει μια πιο παλια αντλια με περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα.Το ερωτημα το κανω μιας και η χρηση του συγκεκριμενου μοτερ θα ειναι για 5-7φορες την ημερα και για το πολυ 4-5 λεπτα την φορα και ειναι μπελας να πηγαινεις να τραβας συνεχεια το ατιμο το κορδονακι...
    (Συγνωμη αν εχει ξαναερωτηθει το χαζο ερωτημα μουP8300175.jpg)P8300177.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Εφόσον το συστηματάκι που έχεις σκαρώσει (και μπράβο σου) είναι και θα είναι μόνιμη λύση ηλεκτροδότησης για το σπίτι στο χωριό, νομιζω ότι είναι καιρός να αρχίσεις να επενδύεις σε πιο σοβαρά μηχανήματα που θα απογειώσουν την απόδοσή του και κάνουν την ζωή σας ακόμη πιο εύκολη.

    Τα inverter που έχεις δεν κάνουν για αυτή την δουλειά στην πραγματικότητα και όπως διαπίστωσες έχουν πρόβλημα με επαγωγικά φορτία και γενικότερα "δύσκολα" φορτία.

    Χρειάζεσαι έναν σοβαρό inverter-charger καθαρού ημιτόνου, με εσωτερικό μεταγωγικό διακόπτη, επεκτάσιμο, της τάξης των 1000 - 1500W.
    Με αυτόν αποκτάς:
    - Καθαρό ημίτονο. Λειτουργούν όλες οι συσκευές χωρίς πρόβλημα, μειώνεται η κατανάλωση.
    - Εκκίνηση κινητήρων. Όπως είναι το πιεστικό που λες. Όλα τα σοβαρά μηχανήματα έχουν μεγάλα περιθώρια υπερφόρτωσης και δεν "κωλώνουν" στο στιγμιαίο φορτίο της εκκίνησης ενός κινητήρα. Πρόσεξε να έχει μετασχηματιστή (50Hz) στην έξοδό του.
    - Δυνατότητα φόρτισης των μπαταριών από την γεννήτριά σου. Κάθε φορά που θα λειτoυργείς την γεννήτρια για κάποιο άλλο μεγάλο φορτίο, παράλληλα θα γίνεται φόρτιση και στις μπαταρίες. Πολύ χρήσιμο τον χειμώνα.
    - Δυνατότητα επέκτασης μελλοντικά (εφόσον το μηχάνημα είναι επεκτάσιμο). Αν τα π.χ. 1300W δεν σου φτάνουν αργότερα και θέλεις να μπορείς να λειτουργήσεις περισσότερες συσκευές ταυτόχρονα, απλώς παραλληλίζεις με ένα όμοιο μηχάνημα για να πάρεις την 2πλάσια ισχύ....και ούτω καθ' εξής.

    Ένα τέτοιο μηχάνημα δεν είναι φθηνό αλλά όπως είπα είναι επένδυση για το σπίτι σου.

    Πάρε ένα καινούριο καλό ψυγείο ενεργειακής κλάσης Α+ που καταναλώνει λιγότερο από 1kWh/ημέρα και πρόσθεσε μερικά φωτοβολταϊκά ακόμη (που είναι πλέον φθηνά). Το ψυγείο υγραερίου θέλει μια φιάλη κάθε 10 - 20 ημέρες ανάλογα την χρήση και το μέγεθος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Παρόμοια Θέματα

  1. inverter αυτοκινητου 12v-220v
    By vasilispix in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 15:11
  2. inverter 12v 220v
    By takis3653 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-12, 12:49
  3. inverter 12V σε 220V
    By mtzag in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-12, 10:52
  4. inverter 12v dc - 220v ac
    By Κώστας87 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 12:13
  5. 12v dc to 220v ac inverter με pic
    By ziorange in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-10, 19:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας